0

Zaproszenia na weekend

Trasa Łazienkowska - widok z 15. piętra
Trasa Łazienkowska – widok z 15. piętra
fot. MPawlik

Synoptycy zapowiadają ładny weekend. Pogodynka twierdzi, że zachmurzenie będzie małe i umiarkowane.

SOBOTA

MOKOTÓW

Naucz się tańczyć wiwata

29 września (sobota) w godz. 16–21

w parku Sieleckim przy ul. Chełmskiej 23 odbędzie się Niepodległościowy Festyn na Sielcach. Będziemy świętować pod hasłem »Wiwat!« – wysłuchamy występu muzycznego młodych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 98, obejrzymy spektakl teatralny o życiu młodego Józefa Piłsudskiego, nauczymy się tradycyjnych polskich tańców, w tym mało znanego wiwata. Podczas warsztatów tanecznych i potańcówek zespół BONANZA przeniesie nas do czasów starej Warszawy, a zespół PRZODKI przypomni nam, jak ważną częścią polskiej kultury jest muzyka tradycyjna – informuje Urząd Dzielnicy Mokotów.

PRAGA-POŁUDNIE

Co Ty wiesz o… pszczołach?

29 września (sobota) w godz. 16–17
w Mary Poppins’ House Saska Kępa przy ul. Zwycięzców 4D odbędzie się spotkanie „Kto rządzi w ulu?”. Przełom września i października, a właściwie odpowiednia pogoda, to pora na absolutnie fantastyczne spotkanie z Uprzejmym Łosiem oraz Miodową Manufakturą i jej przedstawicielami. Będą pszczoły, będą ule, będzie o bartniku i narzędziach oraz wosku pszczelim. Będzie naturalnie o samym miodzie, z degustacją włącznie, i jak zwykle na naszych spotkaniach ze zwierzętami… będzie spora dawka profesjonalnych terminów, takich jak »podkurzacz« czy »truteń«. Dowiemy się na przykład, jak pszczoły znajdują drogę do ula oraz czy na przykład widzą wszystkie kolory – informują organizatorzy. Organizatorzy zapraszają dzieci od 4. roku życia wraz z opiekunami, rodzicami, dziadkami oraz kolegami.

PRAGA-POŁUDNIE

Spacer po Olszynce Grochowskiej

29 września (sobota) o godz. 16.30
przy pętli autobusowej Olszynka Grochowska, róg ulic Makowskiej i Chłopickiego, rozpocznie się siódma edycja „Legend Olszynki”, artystycznego spaceru po drogach, ścieżkach i bezdrożach Olszynki Grochowskiej.

ŚRÓDMIEŚCIE

Jazz Jamboree

29 września (sobota) o godz. 17
na pl. Trzech Krzyży odbędzie się jubileuszowy koncert otwarcia 60. edycji festiwalu Jazz Jamboree. Prosimy o potwierdzenie przybycia na adres: lukasz.witkowski(at)primoadvisory.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE

Widowisko wodno-muzyczne

29 września (sobota) o godz. 21
na Podzamczu odbędą się kończące sezon pokazy widowiska wodno-muzycznego pt. „Legenda – książę Niedźwiedź”. Pokazy z użyciem wodnych dysz, świateł laserów, ekranu wodnego warszawiacy i turyści mogli oglądać od 1 maja w każde piątek i sobotę. Legendę warszawską poprzedza kilkuminutowy film o najważniejszych wydarzeniach z ostatnich 100 lat historii Polski. Premierowe widowisko 1 maja obejrzało 35 tys. widzów.

ŚRÓDMIEŚCIE

Poloneza czas zacząć!

29 września (sobota) o godz. 13.30
na pl. Teatralnym rozpocznie się Warszawski korowód poloneza. Korowód poprzedzą warsztaty taneczne dla chętnych (od godz.13.30). Ich uczestnicy będą mogli nauczyć się podstawowych kroków naszego narodowego tańca pod okiem zawodowych tancerzy. Około godz. 14.20 z Teatru Wielkiego (główne wejście) pierwsze pary złożone z przedstawicieli władz miasta przejdą krokiem polonezowym na pl. Teatralny. Taneczny korowód tancerzy i warszawiaków będzie poprzedzony „polonozodromem”, czyli samochodem wyposażonym w nagłośnienie. Trasa korowodu: pl. Teatralny, Senatorska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Karaszewicza-Tokarzewskiego, pl. Piłsudskiego, Focha, Moliera, pl. Teatralny.

URSUS

Piknik historyczno-rekonstrukcyjny

29 września (sobota) w godz. 12–17
na terenie parku Czechowickiego z okazji 100-lecia niepodległości Polski odbędzie się piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych. W trakcie pikniku zostanie zaprezentowana nowa książka Jerzego Domżalskiego „Dzieje Ursusa w zarysie”. Początek promocji książki o godz. 14 – spotkanie poprowadzi dr Robert Gawkowski. Przygotowano następujące atrakcje: stanowiska wojskowe z następujących okresów (odzyskanie niepodległości, Bitwa Warszawska, kampania wrześniowa 1939, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, Powstanie Warszawskie, Polskie Siły Zbrojne na Wschodzie, Wojsko Polskie na misjach), czołg rozpoznawczy z lat II RP, samochody i motocykle oraz karabiny maszynowe z epoki, występy artystyczne oraz piosenki z okresu II Rzeczypospolitej, konkursy z nagrodami oraz wojskowa kuchnia polowa.

URSYNÓW

Startują wykłady WUU

29 września (sobota) o godz. 11
w ursynowskim ratuszu przy al. Komisji Edukacji Narodowej 61 rozpoczyna się kolejny semestr Wolnego Uniwersytetu Ursynowa. Jest to cykl bezpłatnych, dostępnych dla wszystkich wykładów. Pierwsze wykłady nowego semestru poprzedzą uroczyste otwarcie i występ chóru Ars Chori.

URSYNÓW

Festiwal chórów

29 września (sobota) o godz. 19
w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Szumiącej 5 odbędzie się Ursynowski Festiwal Muzyki Chóralnej. Mieszkańcy będą mieli okazję posłuchać muzyki w wykonaniu aż sześciu chórów. W programie utwory chóralne polskich i zagranicznych kompozytorów. Koncert finansuje dzielnica Ursynów. Wstęp wolny.

WŁOCHY

Sadzonki na Okęciu

29 września (sobota) w godz. 10–14
na terenie pomiędzy budynkami przy ul. Strubiczów 1 i al. Krakowskiej 268 odbędzie się wydarzenie „Sadzimy zieleń po sąsiedzku na Okęciu”. „Będą sadzonki, będzie ziemia ogrodowa. Potrzebne będą Wasza motywacja, uśmiech i trochę pomocy” – informują organizatorzy.

WOLA

Perfect zagra na Woli!

29 września (sobota) o godz. 19
Wolskie Centrum Kultury zaprasza na koncert zespołu Perfect do amfiteatru w Parku Sowińskiego przy ul. Elekcyjna 17

NIEDZIELA

MOKOTÓW

Wielka Warszawska

30 września (niedziela) o godz. 12.30

rozpocznie się 105. w historii i 73. na Torze Służewiec Wielka Warszawska. W tym roku zgłoszono do Wielkiej Warszawskiej 9 koni (5 ogierów i 4 klacze). Podczas niedzielnej Jesiennej Gali, która rozpocznie się o godz. 12.30, rozegranych zostanie w sumie 9 gonitw. Oprócz Wielkiej Warszawskiej (godz. 16.30) warto zwrócić uwagę na gonitwę o Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla dwuletnich ogierów i klaczy pełnej krwi angielskiej (godz. 15), a także wyścig o Nagrodę Mosznej (godz. 14.15).

WŁOCHY

Koncert pieśni patriotycznych

30 września (niedziela) o godz. 17
w Okęckiej Sali Widowiskowej przy ul. 1 Sierpnia 36A odbędzie się koncert pieśni patriotycznych „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” w wykonaniu Chóru Wychowanków hm. Władysława Skoraczewskiego Jubilus pod dyrekcją Krystyny Stańczak-Pałygi. Podczas koncertu usłyszymy m.in. pieśni: My, Pierwsza Brygada, Bywaj, dziewczę zdrowe, Jak to na wojence ładnie, Rozkwitały pąki białych róż, Ułani, ułani”. Dzieci wykonają zarówno m.in. piosenkę pt. Nasze polskie ABC, jak i poezję okresu niepodległościowego.

WOLA

Otwarcie Domu Powstańców

30 września (niedziela) o godz. 13
przy ul. Nowolipie 22 odbędzie się otwarcie Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. W budynku przy ul. Nowolipie 22 powstało miejsce do wspólnego spędzania czasu podczas: zajęć i warsztatów integracyjnych; wspólnych gier i zabaw (szachy, karty, gry towarzyskie); zajęć ruchowych pod okiem fizjoterapeuty oraz innych terapii zajęciowych takich jak np.: treningi pamięci, warsztaty plastyczne, wspólne śpiewanie. W placówce będą także serwowane dla powstańców obiady. Operator obiektu, Stowarzyszenie Monopol Warszawski, z którym miasto podpisało umowę, zaplanowało kompleksowy program zagospodarowania tego miejsca. Placówka będzie działać przez pięć dni w tygodniu w godzinach 10.00-18.00. Usługi i świadczenia dla powstańców będą bezpłatne. Koszty remontu oraz dwuletniej (2018-19) działalności placówki zostaną pokryte z budżetu m.st. Warszawy i wyniosą 1,637 mln zł.

 

28 września 2018 12:59
[fbcomments]