0

Zaproszenia na weekend

Hotel Bristol
Hotel Bristol – Hotel Bristol
fot. MPawlik

Trzeci tydzień wakacji kończymy zaproszeniami na ciekawe imprezy jak zwykle wybrane mocno subiektywnie.

Sobota

 PRAGA

Spacer po bazarach

20 lipca (sobota) o godz. 15:00
Praska Ferajna i Karol Bulski zapraszają na spacer Legendarne bazary Pragi.
Zbiórka przy ul. Zamoyskiego 16.

Różyc, Ciuchy i inne istniejące oraz usunięte z krajobrazu dzielnicy mekki handlu tyle potrafią powiedzieć o jej charakterze, ile nie powie żadna inna instytucja. Nie zabraknie historii śmiesznych i strasznych – o cinkciarzach, benklarzach, symbiozie handlarzy z milicją, czy też krwawych bitwach wśród współczesnych „naręczniaków”. Będzie o handlowych korzeniach prawobrzeżnej Warszawy, roli bazarów w czasach wojen i okupacji, o tym że tradycyjny bazar to coś na kształt fejsbuka, tyle że wymykającego się odgórnej kontroli.

Na spacerze będzie można wygrać bezpłatne wejściówki do Muzeum Polskiej Wódki, wszyscy dostaną również kupony zniżkowe na bilety do Muzeum.
Przybliżona trasa:
Zamoyskiego, Targowa, Skaryszewska, Kijowska, Brzeska, Ząbkowska.
Spacer nie jest biletowany, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire :)

ŚRÓDMIEŚCIE

Pamięć o Dąbrowszczakach

20 lipca (sobota) w godz. 12:00 – 20:00
Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności przy okazji 83. rocznicy wybuchu hiszpańskiej wojny domowej zaprasza na wydarzenie upamiętniające Dąbrowszczaków – antyfaszystów i antyfaszystki z Polski biorących w niej udział. W ramach obchodów chcemy również uczcić niedawne przywrócenie ulicy Dąbrowszczaków na mapę Warszawy wieńczące naszą niemal 4-letnią kampanię Łapy precz od ul. Dąbrowszczaków.
Program:

  • 12:00
    uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy kwaterze Dąbrowszczaków (ul. Powązkowska 43/45)
  • 14:00
    prezentacje w Stacja Muranów (ul. Andersa 13):
    1. Łapy precz od ul. Dąbrowszczaków -historia zwycięskiej kampanii
    2. Prezentacja aktualnych działań Stowarzyszenie Ochotnicy Wolności
  • 15:30
    debata w Stacja Muranów:
    Zreformować? Zlikwidować? Pozostawić? – stosunek partii opozycyjnych do IPN-u i innych instytucji polityki historycznej.
    Obecne rządy doprowadziły do znacznego upolitycznienia instytucji kształtujących narrację historyczną – zarówno na poziomie personalnym, jak i w zakresie tego, jakie treści i w jaki sposób są przez nie przekazywane. Instytut Pamięci Narodowej, którego działalność zupełnie rozminęła się z akademickimi standardami badania historii i który z powodów ideologicznych unieważnia wyniki własnych śledztw sprzed kilkunastu lat; muzea, w których zmieniono kierownictwo, by prezentować „polski punkt widzenia”; czy Polska Fundacja Narodowa realizująca działania propagandowe za pieniądze pochodzące ze spółek Skarbu Państwa. W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych porozmawiamy z przedstawicielkami i przedstawicielami opozycyjnych partii politycznych o tym, jakie są potencjalne drogi wyjścia z tej sytuacji i jakie są stanowiska poszczególnych ugrupowań w tym zakresie.
  • 18:00
    projekcja w Kinie Muranów filmu Duchy wojny domowej (“El Silencio de Otros”, 2018), pokazującego, jak osoby ocalone z dyktatury Franco po dziesięcioleciach milczenia konfrontują się z cieszącymi się bezkarnością sprawcami brutalnych zbrodni i podejmują walkę o ujawnienie prawdy i zniesienie prawa do amnestii dla zbrodniarzy. Film obejrzymy dzięki uprzejmości twórców i twórczyń The Silence of Others / El Silencio de Otros.

URSUS

Piknik dla dzieci

20 lipca (sobota) w godz. 11:00-19:00
na terenie przy ul. Dzieci Warszawy 24 odbędzie się Piknik plenerowy Letnia Kraina Zabaw.
W programie:
strefa dmuchańców, wodne szaleństwo na łódkach, strefa rekreacyjno sportowa, strefa malucha, konkursy z nagrodami oraz gry i zabawy.

URSUS

Rodzinnie i artystycznie

20 lipca (sobota) o godz. 16:45
w parku Hassów odbędzie się cykl imprez Rodzinne Pikniki Artystyczne. Zgromadzonej publiczności zaprezentuje się zespół Dancing Band. Artyści zafascynowani przebojami dancingów z lat 50/60 stworzyli zespół wykonujący utwory, które królowały w restauracjach, klubach sanatoryjnych czy na miejskich zabawach. Bez tańca się nie obejdzie.

ŚRÓDMIEŚCIE

Nocne rolkowanie

20 lipca (sobota) o godz. 18:00
na pl. Zamkowym rozpocznie się nightskating.
Trasa wiedzie następująco:

  • pl. Zamkowy,
    Krakowskie Przedmieście, gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza, pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Focha, Moliera, Senatorska, pl. Bankowy, al. Solidarności, Okopowa, Towarowa, pl. Zawiszy, Chałubińskiego, al. Niepodległości, al. Armii Ludowej, Waryńskiego, pl. Konstytucji, Marszałkowska, Królewska, pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Krakowskie Przedmieście,
  • pl. Zamkowy.

Tempo przejazdu 8-10 km/godz.

WOLA

Przygody z Indianami

20 lipca (sobota) o godz. 11:00

Teatrzyk dla dzieci na placu Europejskim. Razem ze swoimi pociechami pojedziecie w daleką podróż do wioski indiańskiej. Będzie to spektakl „Duch Indianina”, w którym najmłodsi będą mogli zatańczyć z aktorami czy wziąć udział w konkursach. Przyjdźcie z dziećmi na plac Europejski i razem przeżyjcie niesamowitą przygodę! Wstęp wolny.

Spektakl odbędzie się w ramach cyklu „Teatrzyki dla dzieci” organizowanego przez Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Niedziela

OCHOTA

Kuchnia imigrantów

21 lipca (niedziela) o godz. 12:00
w Klubie Iskra przy ul. Wawelskiej 5 odbędzie się Piknik Międzykulturowy z kuchnią imigrantów.

Piknik Międzykulturowy jest świetną okazją, do poznania innych krajów oraz ich kultur poprzez kuchnię. Podczas targów Kuchni Imigrantów nie zabraknie kuchni wietnamskiej, indyjskiej, gruzińskiej, hiszpańskiej, libańskiej, szeroko pojętych smaków Azji, orientalnych przypraw i dodatków do jedzenia”

– zachęcają organizatorzy

ŚRÓDMIEŚCIE

Urodziny Pekinu

21 lipca (niedziela) o godz. 16:00
na Placu Defilad rozpoczną się…
64. Urodziny Pałacu Kultury i Nauki – Potańcówka na Placu.

O wyjątkowości Pałacu Kultury i Nauki nie trzeba nikogo przekonywać. Teatry, uniwersytety, kina, muzea, instytucje naukowe, galerie i klubokawiarnie. Mógł to wymyślać tylko ktoś niedzisiejszy. Latem zawsze mamy okazję do małego świętowania największego w kraju domu kultury, nauki, sztuki i imprezy

– zachęcają organizatorzy.
Zaplanowano przemówienia, tort, loterię i potańcówkę.

URSUS

Spektakl dla dzieci

21 lipca (niedziela) o godz. 12:30
w parku Czechowickim odbędzie się spektakl Plastusiowy Pamiętnik. Zabawne dialogi, wartko tocząca się akcja, autorskie piosenki i pobudzająca wyobraźnię scenografa zachwycą nie tylko dziecięcą część publiczności. Interaktywny charakter spektaklu zachęci najmłodszych do wspólnej zabawy.

URSUS

Jazz w parku Achera

21 lipca (niedziela) o godz. 17:00
w parku Achera odbędzie się koncert jazzowy.
Wystąpi zespół Balkan Trio w składzie:

  • Przemysław Skałuba – saksofon i klarnet,
  • Marcin Maroszek – akordeon,
  • Krzysztof Wawrzyniak – perkusja

ŻOLIBORZ

Spacer Żoliborzem

21 lipca (niedziela) o godz. 16:00
przy pomniku I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka rozpocznie się spacer „Żoliborz Oficerski – wojskowa osada w objęciach taśmy filmowej”.

Dnia 18 lipca 1922 r. miało miejsce wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę pierwszego domu nowo powstającej kolonii mieszkaniowej dla oficerów. Tak zaczyna się historia jednego z bardziej uroczych fragmentów Warszawy. Słynny Żoliborz Oficerski to jedno z ulubionych miejsc spacerowych warszawiaków

– zachęcają organizatorzy.

Warszawski Serwis Prasowy, własne

19 lipca 2019 10:21
[fbcomments]