0

Zaproszenia na weekend

Ulica Klonowa 12
Ulica Klonowa 12
fot. MPawlik

Proponujemy by zbliżający się weekend spędzić pod znakiem spacerów. Choć nie tylko.

Sobota

WOLA

Gierki na Europejskim

10 sierpnia (sobota) o godz. 10:00
na placu Europejskim odbędą się rozgrywki miłośników gry „Bitwa o Tilted” wydanej przez Epic Games. W starciu zmierzą się ze sobą popularni twórcy internetowi, m.in. Dominik Łupicki i Manoyek. Ich zmagania będzie można obserwować w sieci oraz na żywo na ekranie znajdującym się na placu Europejskim.

OCHOTA

Na spacer po skarby

10 sierpnia (sobota) o godz. 13:30
przy Green Nero Cafe przy ul. Filtrowej 77 rozpocznie się spacer Skarby Ochoty.

Główny plac Ochoty łatwo omiatać wzrokiem w dosłownie kilka minut, ale poznanie jego historii to już zupełnie inne wyzwanie. Początki dzielnicy, legendarny akademik, rozbudowa Warszawy po odzyskaniu niepodległości, czy tragedia powstania Warszawskiego to tylko niektóre wątki, które poruszymy na spacerze

– opisują organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer Targową

10 sierpnia (sobota) o godz. 15:00
przy ul. Targowej 86 rozpocznie się spacer „Dawna Targowa versus dzisiejsza”.

Targowa to na Pradze ulica odwieczna, jedna z niewielu istniejących tu jeszcze przed rozbiorami, więc jasnym jest, że zanim zbudowano obecne kamienice, coś wcześniej istniało było w ich miejscu. Np. w piwnicach odnowionych budynków, mieszczących obecnie Muzeum Pragi, zachowały się jeszcze mury pamiętające I Rzeczpospolitą. Miała Targowa chwile wielkiej chwały, gdy tuż po wojnie była główną ulica i corso całego miasta. Były i inne czasy, gdy w pierwszej połowie XIX wieku przypominała rynek prowincjonalnego miasteczka, ze spacerującymi po piasku kurami i stadkami świń. Dziś zaniedbane, ale jednak piękne, reprezentacyjne kamienice sprzed I wojny światowej sąsiadują z budynkami z okresu peerelu

– opisują organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer w ZOO

10 sierpnia (sobota) o godz. 10:00
Wolontariusz Warszawskiego ZOO zaprasza na spacer Liderzy. Lider – to ten kto wskazuje kierunek grupie, potrafi wywrzeć wpływ na jej członków oraz zjednać sobie sojuszników. Taka władza to wielka odpowiedzialność. Sięgnąć po nią – wyzwanie. Jedni kierują się siłą, a nawet podstępem. Inni – rozwagą, doświadczeniem oraz prawdziwą charyzmą. W każdym przypadku najważniejsza jest wiara, iż dzięki przywódcy istnienie jednostki zyska nowy, lepszy wymiar. W świecie zwierząt pozycja lidera w zależności od gatunku oznacza co innego – inne obowiązki, przywileje, ale również inaczej się ją zdobywa. Spacer przybliży Państwu kilku wybranych podopiecznych Warszawskiego ZOO, których z pewnością można nazwać liderami.
Spotykamy się przy wybiegu flamingów (pierwszy wybieg po prawej stronie po wejściu do ZOO od strony ul. Ratuszowej).
Aby wziąć udział w spacerze, należy zakupić bilet wstępu do Warszawskiego ZOO lub okazać przy wejściu bilet roczny (do zakupienia tylko w Punkcie Obsługi Klienta) oraz w dyskusji wydarzenia stworzyć post, w którym wystarczy napisać imię oraz liczbę osób towarzyszących np. Ania+3 osoby. Spacer nie jest dodatkowo płatny.
Liczba miejsc ograniczona .

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer w setną rocznicę złotego

10 sierpnia (sobota) o godz. 11:00
Fundacja Metamorfozy i przewodnik po Warszawie Włodzimierz Surowiecki zapraszają na spacer historyczny Od rubla do złotego (Warszawa 1900 – 1939), aby upamiętnić setną rocznicę złotego. Spotykamy na ul. Senatorskiej 38 pod gmachem Domu Handlowego Wilhelma Landaua. Gmach ten sąsiaduje z budynkiem Ambasady Królestwa Belgii.
W trakcie spaceru przejdziemy koło takich obiektów jak Dom Handlowy Wilhelma Landaua, Bank Państwa, obiekty bankowe na ulicy Fredry, Towarzystwo Kredytowe Ziemskie, Bank Handlowy i inne.
Po spacerze dojeżdżamy tramwajem do siedziby Fundacji (ul. Marszałkowska 81 lok. 20). Potrzebny będzie bilet ZTM. Tam przy kawie i herbacie wybierzemy się na wirtualną podróż po Warszawie okresu 1900 – 1939. Zobaczymy monety i banknoty, którymi płacili ówcześni Warszawiacy. Dowiemy się jaka była ich siła nabywcza. Przypomnimy sobie wygląd Stolicy sprzed lat.
Orientacyjny czas spaceru 1,5 godziny. Orientacyjny czas prelekcji 1 godzina. Spacer jest bezpłatny. Spacer i prelekcję prowadzi przewodnik po Warszawie Włodzimierz Surowiecki.

ŚRÓDMIEŚCE

Śluby w Powstaniu Warszawskim

10 sierpnia (sobota) o godz. 11:00
Adrian Sobieszczański zaprasza na spacer śladami powstańczych ślubów. Zaczynamy u wylotu ul. Moniuszki w stronę Placu Powstańców Warszawy, pod budynkiem TV. Podczas Powstania Warszawskiego zawarto około 256 związków małżeńskich. Statystycznie na każdy dzień powstania przypadały cztery śluby. Zapewne było ich znacznie więcej ale tyle udało się udokumentować. Zawieranie związków małżeńskich było tak istotną sprawą że Antoni Chruściel w dniu 18 sierpnia wydał rozkaz regulujący w świetle prawa sposób zawierania małżeństw w trakcie Powstania. Podczas spaceru Adrian opowie między innymi:

  • Gdzie miała miejsce największa wpadka Polskiego Podziemia?
  • Czyj ślub do dzisiaj możemy oglądać na taśmach filmowych?
  • Co najbardziej imponowało kobietom podczas Powstania?
  • Gdzie ślub brała Beata Branicka ?
  • Gdzie brał ślub słynny” Kurier z Warszawy”?
  • Gdzie wyświetlano Powstańcze Kroniki?
  • Co zastępowało Marsz Mendelsona?
  • Jakie były ślubne prezenty?
  • Co decydowało o zawarciu małżeństwa w Powstaniu?
  • Co służyło za obrączki powstańczym małżeństwom?
  • Czym zaskakiwały „weselne przyjęcia”?

Czas spaceru 1,5 h
Spacer poprowadzi historyk i przewodnik miejski Adrian Sobieszczański .
Za udział w spacerze nie jest przewidziana żadna opłata, jeżeli natomiast uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek, to go nie odmówi.

ŚRÓDMIEŚCE

Spacer programujący senne koszmary

10 sierpnia (sobota) o godz. 20:30
wieczorem gdy zajdzie słońce Aleksander Łamek zaprasza na Straszny spacer po Starówce. Zbiórka na Placu Zamkowym przed bramą Zamku Królewskiego. Usłyszycie na nim przerażające historie, legendy i anegdoty, od których włosy wam się zjeżą na głowie. Będzie to też okazja, aby zobaczyć jak wygląda Starówka po zmroku.
A oto czego dowiecie się na tym spacerze:

  • Gdzie znajdowało się kiedyś prosektorium dla wiślanych topielców?
  • Jaka jest najstraszniejsza wersja legendy o bazyliszku?
  • Poznacie historię gilotyny.
  • Która wieża stała się więzieniem?
  • Gdzie zostali powieszeni targowiczanie?
  • Czym były teatry anatomiczne?
  • Jakie były najbardziej przerażające dawne sposoby egzekucji?
  • czym można było przeczytać w bestiariuszach?
  • Jak Tata Tasiemka został warszawskim Alem Caponem?
  • Kto był rozrywany przez konie na cztery strony świata?
  • Dlaczego księżna Anna przez 5 miesięcy nie chciała dopuścić do pogrzebu brata?
  • Gdzie dokonano zamachu na polskiego króla?
  • Jak pewien wojak przechytrzył diabła wcielonego?
  • jakich zbrodniach donosił przed wojną „Tajny Detektyw”?
  • Jak z płyt nagrobnych zrobiono chodnik?
  • I wiele więcej…

Po naszym spacerze nocne koszmary gwarantowane!
Spacer jest bez zapisów, a płatne co łaska na końcu spaceru.

Niedziela

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer Szmulkami

11 sierpnia (niedziela) o godz. 16:00
przy pl. Konesera 1 odbędzie się spacer „Egzotyczna Szmulowizna”.

Szmulowizna – tą egzotyczną nazwą określa się charakterystyczny praski półwysep z trzech stron otoczony torami kolejowymi. Niektórzy twierdzą, że nazwa ta wzięła się od szmuglowania czy też innych działań niezgodnych z prawem, ale zgodnych z obiegową opinią o tym miejscu. Podczas wycieczki sprawdzimy ile prawdy w tej opinii i skąd faktycznie ta nazwa. Dowiemy się jak dziś wyglądają Szmulki i jakie relikty przedwojennej Pragi można tam odnaleźć

– opisują organizatorzy spaceru.
Spacer rozpoczyna się spod wejścia do Muzeum Polskiej Wódki.

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer z Praską Ferajną

11 sierpnia (niedziela) o godz. 15:00
przy ul. 11 Listopada 68 (róg ul. Szwedzkiej) rozpocznie się spacer „Carskie koszary i socrealistyczne bloki”.

Ulica 11 Listopada, znana była długo przede wszystkim ze znajdujących się przy niej koszar kozaków orenburskich i z mniej znanych koszar rosyjskiej piechoty, a także z konduktów pogrzebowych, zmierzających z jej biegiem na cmentarz bródnowski lub żydowski. Na koszarach możemy zobaczyć napisy w różnych językach, zostawione przez nudzących się wartowników, a na domach ślady walk z ostatniej wojny. Wspomnimy o osławionym więzieniu Toledo, które tam się znajdowało, a potem dotrzemy na osiedle Praga II, uważane najczęściej za socrealistyczne i nazywane często „praskim MDMem”. Pokażemy, co było tam wcześniej, jak zmieniały się koncepcje stylistyczne osiedla w trakcie jego budowy (w tym odchodzenie od socrealizmu) i jakie nowinki techniczne tam zastosowano

– opisuje Praska Ferajna.

ŚRÓDMIEŚCIE

Wycieczka na kirkut

11 sierpnia (niedziela) o godz. 12:00
przy ul. Okopowej 49/51 rozpocznie się wycieczka Niezwykły i tajemniczy Cmentarz Żydowski.

Czyje rzeźby na Cmentarzu Żydowskim wzbudzały takie kontrowersje, że ich autor musiał usuwać z posągów ślady smoły wylanej przez zgorszonych ortodoksów? Co oznaczają drzwi zamknięte na kłódkę wyrzeźbione na niektórych nagrobkach, czyli co zrobić, aby ustrzec się przed atakiem dybuka? Dlaczego z napisu na jednym nagrobku grupa uczniów okradła kilka liter w geście patriotycznym? Gdzie spoczywają: wybitna aktorka Ester Rachel Kamińska, lekarz kardiolog Marek Edelman, założyciel Banku Handlowego Hipolit Wawelberg oraz wyprzedzający swą epokę wynalazca Chaim Zelig Słonimski?.

Na te pytania odpowie Sylwia Kasprowicz, licencjonowana przewodniczka po Warszawie. Wycieczka wyruszy spod budynku administracji cmentarza przy ul. Okopowej 49/51, mężczyźni są proszeni o zwiedzanie cmentarza w nakryciach głowy, zgodnie z tradycją żydowską. Udział kosztuje 8 zł, płatny na początku wycieczki.

ŚRÓDMIEŚCIE

Festiwal wina na Bankowym

Do 11 sierpnia (niedziela)
na pl. Bankowym trwa Bankowy Festiwal Wina.

Bankowy Festiwal Wina to spotkanie importerów i dystrybutorów z szeroką grupą odbiorców poszukujących ciekawego spojrzenia na temat wina obecnego w mieście. Z jednej strony to działania edukacyjne, z drugiej to bliższe spotkania z fachowcami od których wiele dowiemy się o nowych szczepach, rozwoju branży, nowościach na rynku

– informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Koncert Darii Zawałowa

11 sierpnia (niedziela) o godz. 20:00
w Sali Prowincjalskiej w klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Freta 10 w Warszawie wystąpi Daria Zawiałow z zespołem. Wstęp na koncert zapewni zakup cegiełki w cenie 50 złotych. Cegiełki będzie można zakupić w kawiarni Dobroczynna, online oraz w dniu koncertu na miejscu od godziny 19. Koncert odbędzie się w ramach Jarmarku św. Jacka 2019, a całkowity dochód zostanie przeznaczony na dofinansowanie programu dożywiania dzieci w szkołach w całej Polsce, prowadzonego przez Grupę Charytatywni Freta.

TARGÓWEK

Spacer przez Bródno

11 sierpnia (niedziela) o godz. 11:00

przy ul. Julianowskiej 20 odbędzie się wycieczka Nowe Bródno najstarsze.

Nowe Bródno – wbrew nazwie – przedwojennej zabudowy właśnie tu zachowało się sporo w miejscach na ogół nieznanych nawet mieszkańcom sąsiednich bródnowskich bloków. Są oczywiście drewniaki, a oprócz nich zbudowane z pięknej czerwonej cegły budynki dziewiętnastowiecznych warsztatów kolejowych (niestety znikające właśnie w oczach pod kilofami deweloperów), są międzywojenne modernistyczne kamieniczki czynszowe. Można zobaczyć ulice wybrukowane kocimi łbami, przedwojenne tory i słupy tramwajowe z przystankiem i temu podobne smaczki dawnego przedmieścia

– opisują organizatorzy.

WOLA

Spacer Powązkami

11 sierpnia (niedziela) o godz. 16:00

przy głównej bramie Cmentarza Wojskowego od strony ulicy Powązkowskiej rozpocznie się spacer historyczny Powstańcze Powązki. Podczas spaceru zostaną zaprezentowane historie powstańczych oddziałów oraz spoczywających tam żołnierzy poległych w walkach w Warszawie. Oddamy hołd oddziałom, batalionom i zgrupowaniom powstańczym. Wspólne zwiedzanie obejmie kwatery oddziałów Powstania Warszawskiego, pomniki ku czci powstania, a także groby symboliczne oraz pojedynczych żołnierzy. Przewodnik opowie o najważniejszych wydarzeniach z 63 dni walk, a także zaprezentuje sylwetki bohaterów walczącej Warszawy.

9 sierpnia 2019 09:29
[fbcomments]