0

Zaproszenia na weekend

Politechnika Warszawska - scena letnim wieczorem
Politechnika Warszawska – scena letnim wieczorem
fot. MPawlik

Po andrzejkowych szalonych wróżbach należy się trochę odpoczynku i relaksu. Zobacz co proponujemy

Mazowsze

PRUSZKÓW

Widowisko poetyckie w Dulagu

30 listopada (sobota) o godz. 15:00
w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a w Pruszkowie odbędzie się widowisko poetyckie O przemijaniu – ks. Twardowski w reżyserii Karoliny Skrzyńskiej. Spektakl grupy Teatralnia K40 został przygotowany w oparciu o poetycką i prozatorską twórczość ks. Jana Twardowskiego.

SOBOTA

BEMOWO

Chińskie światła w Forcie Bema

30 listopada (sobota) o godz. 16:00
w Forcie Bema rozpocznie się Chiński Festiwal Światła. Chiński Festiwal Światła to wielowiekowa chińska tradycja, obchodzona od dynastii Han. Wystawa świetlna składa się z 38 konstrukcji stalowych, pokrytych kolorowymi tkaninami. Są one podświetlone setkami tysięcy żarówek led, częściowo także z elementami neonowymi. Każda bryła została misternie zaprojektowana i starannie wykonana tak, aby wzbudzała podziw i zachwyt nie tylko rozmiarem, ale kolorem, kształtem. Większość figur związana jest ściśle z kulturą chińską, a więc nie mogło zabraknąć motywów: kwiatowych, zwierzęcych takich jak smok czy panda, lampiony.

MOKOTÓW

Paluchowe Andrzejki w Promenadzie

30 listopada (sobota) w godz. 12:00-14:00
w parku Promenada na Mokotowie odbędą się Paluchowe Andrzejki. W programie m.in.: spotkanie z psami z Palucha i wolontariuszami, wróżby, możliwość otrzymania paluchowego kalendarza na 2020 rok w podziękowaniu za darowiznę, upominki z niespodzianką oraz upominki dla psów i kotów.

ŚRÓDMIEŚCIE

Zwiedzanie Pawiaka

30 listopada (sobota) o godz. 13:00
Skarby Warszawy zapraszają na spacer po wnętrzach Muzeum Więzienia Pawiak. To instytucja, której zadaniem jest przechowywanie pamięci o cierpieniu 100 tysięcy Polaków, którzy byli tu przetrzymywani w okresie II wojny światowej. 37 tysięcy z nich zginęło w egzekucjach, zostało zamordowanych w czasie przesłuchań na Szucha lub w celach, albo zmarło w szpitalu więziennym; 60 tysięcy wywieziono do obozów koncentracyjnych. XIX-wieczne, carskie mury więzienia zostały dla zatarcia śladów wysadzone w powietrze przez Niemców w trakcie trwania Powstania Warszawskiego. Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: zapisy@skarbywarszawy.pl. Cena: 10 zł za osobę.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer po Łazienkach Królewskich

30 listopada (sobota) o godz. 13:00
Hubert Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka, zaprasza do Łazienek Królewskich na spacer w klimacie wydarzeń Nocy Listopadowej.  Spotykanie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu – w miejscu, w którym zbiegają się Aleje Ujazdowskie, ul. Belwederska i ul. Bagatela. Spacer przewidziany jest na około 105 min.
Podczas spaceru opowie się m.in.;

  • Gdzie wybiła godzina zemsty?
  • Kto odbywał karę w ogrodzie Belwederskim za miłość do Ojczyzny?
  • Na czyje życie dokonano zamachu?
  • Gdzie w Łazienkach znajdowała się kiedyś cerkiew?
  • Dlaczego doszło do wybuchu Powstania Listopadowego?
  • Gdzie w Łazienkach miał stanąć zamek carski?
  • Co ma wspólnego „głaz czasu” z Olszynką Grochowską?
  • Co się wydarzyło pod Pomnikiem króla Jana III Sobieskiego?

i wiele innych warszawskich ciekawostek historycznych…
Za udział w spacerze nie jest przewidziana żadna opłata, natomiast, jeśli uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek, to nie odmówi.

URSYNÓW

Krwawa akcja pod urzędem

30 listopada (sobota) w godz. 9-14 odbędzie się ostatnia w tym roku zbiórka krwi pn. „Twoja decyzja, czyjeś życie”, którą organizuje Klub Honorowych Dawców Krwi „Krewki Ursynów”. Krwiobus będzie czekał na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Organizatorzy zachęcają również do przynoszenia nakrętek, które zostaną przeznaczone na rehabilitację Oli Kamińskiej. Podczas zbiórki krwi odbędzie się również rejestracja potencjalnych dawców szpiku przy współpracy z Fundacją DKMS Polska.

URSYNÓW

Festiwal Figurkowy

30 listopada (sobota) od godz. 10:00
Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów i Urząd Dzielnicy zapraszają na 10. edycję Międzynarodowego Festiwalu Figurkowego Huzar 2019. W ramach tej imprezy będzie można zgłosić swój model na konkurs, będzie można obejrzeć fantastyczne prace polskich malarzy, ale również znakomitych malarzy zagranicznych, będzie można zmierzyć się w konkursie szybkiego malowania figurek, będzie można jako początkujący wziąć udział w warsztatach figurkowych oraz obejrzeć prezentacje znakomitych malarzy ze światowej czołówki. To będą dwa dni spotkania ze sztuką.
Miejsce festiwalu Ratusz Dzielnicy Ursynów, Al. Ken 61

NIEDZIELA

PRAGA-POŁUDNIE

Koncert w Promie

1 grudnia (niedziela) o godz. 16:00
w Promie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 odbędzie się Veni, veni Emmanuel – koncert pieśni adwentowej. Na koncert składają się polskie, francuskie i łacińskie pieśni adwentowe w nowatorskim opracowaniu na głos solowy, chór, trio instrumentalne i waltornię solo, dokonanym przez ursynowskiego kompozytora – Jerzego Cembrzyńskiego. Tradycyjne pieśni adwentowe oraz klasyczna muzyka chóralna zabrzmią w nowej, niekonwencjonalnej aranżacji, ale z zachowaniem powagi odpowiadającej zarówno tematyce repertuarowej, jak i miejsca, w którym koncert się odbywa. Założeniem koncertu jest promocja mało znanych pieśni związanych z radosnym oczekiwaniem na narodzenie Chrystusa.
Obowiązują wejściówki do pobrania ze strony:[LINK].

ŚRÓDMIEŚCIE

Wykład Hanki Warszawianki

1 grudnia (niedziela) o godz. 16:00
Hanka Warszawianka zaprasza na wykład Hanki Warszawianki Wielkie kariery, wielkie porażki, który odbędzie sioę Klubokawiarnia Babel przy ul. Próżnej 5. Spotkanie poświęcone będzie tym, którym udało się wspiąć na szczyt (i nie zadeptać po drodze zbyt wielu obserwatorów) i tym, którzy mimo świetnych pomysłów na niwie biznesowej i personalnej zaliczali wpadkę za wpadką. Przejdziemy się ulicami Warszawy u progu XX wieku, a może na chwilę opuścimy gościnne warszawskie progi. O tym wszystkim opowie Hanka Warszawianka, czyli Hanna Dzielińska.
Wstęp wolny

ŚRÓDMIEŚCIE

Jarmark Bożonarodzeniowy w bramie

1 grudnia (niedziela) w godzinach 11:00 – 20:00
Jarmark odbywa się na Barbakanie Warszawskim w okolicy ul. Nowomiejskiej 15/17. Znajdzie się tam prócz ozdób choinkowych, dekoracyji, stroików, ceramiki i tym podobnych wyrobów, coś dla smakoszy. Można będzie skosztować wyśmienitych potraw z grilla, tradycyjnego oscypka prażonego na grillu z żurawiną oraz napić się grzańca galicyjskiego. Na miłośników małego co nieco czekać będą też prażone orzechy, pieczone kasztany oraz świąteczne ciasteczka i pierniki.

URSYNÓW

Festiwal Figurkowy

1 grudnia (niedziela) od godz. 10:00
Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów i Urząd Dzielnicy zapraszają na 10. edycję Międzynarodowego Festiwalu Figurkowego Huzar 2019. W ramach tej imprezy będzie można zgłosić swój model na konkurs, będzie można obejrzeć fantastyczne prace polskich malarzy, ale również znakomitych malarzy zagranicznych, będzie można zmierzyć się w konkursie szybkiego malowania figurek, będzie można jako początkujący wziąć udział w warsztatach figurkowych oraz obejrzeć prezentacje znakomitych malarzy ze światowej czołówki. To będą dwa dni spotkania ze sztuką.
Miejsce festiwalu Ratusz Dzielnicy Ursynów, Al. Ken 61

WOLA

Spacer po Starych Powązkach

1 grudnia (niedziela) godz. 13:30
Wychodząc naprzeciw prośbom, Warszawski Zaułek organizuje w tym roku jeszcze jeden spacer po Starych Powązkach, jednej z najstarszych nekropolii warszawskich. Miejscu magicznym, pełnym zabytkowych nagrobków i miejscu spoczynku najwybitniejszych Polaków. Podczas spaceru przewodnik opowie m.in.:

  • Co za ważna postać leży przy wejściu na Cmentarz?
  • Gdzie spoczywa pierwszy meteorolog Warszawy?
  • Kogo nazywano polską Marilyn Monroe?
  • Kto i w jaki sposób oszukał Bolesława Bieruta?
  • Gdzie spoczywa królewski architekt?
  • Gdzie leżą fundatorzy cmentarza?
  • Który grób był najczęściej odwiedzany na przełomie XIX i XX wieku?
  • Gdzie spoczywają rodzice, nauczyciele i uczennica Fryderyka Chopina?
  • Komu zawdzięczamy „Tanie Linie Kolejowe”?
  • Kim był „żelazny kwiaciarz”?
  • Kim była kobieta zastrzelona przez swojego kochanka?
  • Dlaczego na jednym z grobów stoi „Plastuś”?
  • Co robi armata na Cmentarzu?
  • Kto nie bał się sprzeciwić samemu Stalinowi?

i wiele innych ciekawostek…
Spotkanie przed II bramą – św. Honoraty, przy ul. Powązkowskiej 14.
Spacer przewidziany jest na około 100 minut.
Za udział w spacerze nie jest przewidziana żadna opłata, natomiast jeśli uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek, to zapewne nie odmówi.
Spacer poprowadzi przewodnik miejski Hubert Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka.

Warszawski Serwis Prasowy, własne

29 listopada 2019 12:09
[fbcomments]