0

Zaproszenia na weekend

fot. MPawlik

Pierwszy październikowy weekend. Co z tego, że co raz chłodniej. Kołnierz do góry i lecimy w miasto!

W PLENERZE

BIELANY
W sobotę w godz. 10–16 w parku Olszyna odbędzie się Bielański Dzień Ptaków. Wśród atrakcji odbędą się konkurs latawców, warsztaty pieczenia, origami, pokaz budek lęgowych, pokaz sów i wiele więcej.

WŁOCHY
W niedzielę w godz. 10–16 w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Na Paluchu” odbędzie się Światowy Dzień Zwierząt. Wśród atrakcji znalazły się występy zespołów młodzieżowych, porady behawioralne i weterynaryjne, prezentacja psów do adopcji, kącik dla dzieci oraz zbiórka darów (koce, kołdry, karma specjalistyczna).

BIELANY
W niedzielę w godz. 10–16 w Dobrym Miejscu przy ul. Dewajtis 3 odbędzie się Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego 2015. Wśród atrakcji między innymi dmuchany plac zabaw, konie, kucyki, zabawy i warsztaty dla dzieci, atrakcje firmy Byś – nowoczesna bezpyłowa śmieciarka z ekonapędem, pojazd specjalny minizamiatarka, jarmark rękodzieła ludowego, wiejskiego jadła i wiele więcej. Organizatorzy proszą o przybycie pieszo lub rowerem, a auta pozostawić poza lasem.

WAWER
W niedzielę o godz. 11 w kinokawiarni Stacja Falenica przy ul. Patriotów 4a zacznie się wydarzenie „Zabytkowy pociąg na stacji w Falenicy”. „Stacja Falenica znów stanie się wehikułem czasu. Tym razem wyruszymy w podróż w czasy początku kolei warszawsko-wiedeńskiej. Zabytkowy pociąg dwukrotnie wjedzie na peron w Falenicy. W sumie spędzi u nas blisko godzinę. Podróżnych i widzów zaprosimy wtedy na seanse starego kina. Na ekranie zobaczymy zestaw krótkich filmów z czasów pierwszych kinowych eksperymentów” – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę w godz. 11–16 w Ogrodzie Saskim odbędzie się „Międzynarodowy Dzień Osób Starszych”. W ramach imprezy niemal 40 wystawców będzie prezentować swoją ofertę dla seniorów. Na scenie wystąpią między innymi Teresa Kramarska oraz Wojciech Dąbrowski z gośćmi festiwalu Retro 2015 im. M. Fogga. Będzie okazja, aby wziąć udział w nieodpłatnych badaniach profilaktycznych, warsztatach, konkursach i grach, zajęciach ruchowo-rekreacyjnych i warsztatach tanecznych. Swoją ofertę zaprezentują też organizacje społeczne i instytucje publiczne.

SPORT

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę na błoniach stadionu PGE Narodowego odbędzie się piknik w ramach Narodowego Dnia Sportu. Organizatorzy przygotowali prawie 100 animacji sportowych i rodzinnych, pokazy, warsztaty i zawody.

URSUS
W sobotę w godz. 10–16 w OSIR Ursus przy ul. Sosnkowskiego 3 odbędzie się edycja Jesiennego Warszawskiego Testu Coopera pod hasłem „Wybiegaj sprzęt sportowy dla swojej szkoły”. „Ta szkoła, z której lub dla której pobiegnie najwięcej osób, otrzyma bon zakupowy o wartości 3,5 tys. zł na sprzęt sportowy” – informują organizatorzy. Test Coopera to uniwersalny sprawdzian naszej aktualnej dyspozycji sportowej. Do jego przeprowadzenia nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczą strój sportowy i bieżnia. Każdy z uczestników ma 12 minut na rywalizację z samym sobą. Dystans, który w tym czasie pokona, stanowi jego osobisty wynik. Rezultat jest następnie odczytywany w tabeli stworzonej przez amerykańskiego lekarza Kennetha Coopera. Przykładowo – mężczyzna w wieku 20–29 lat na wynik „dobry” musi przebiec od 2400 do 2800 metrów, natomiast kobieta w tym samym wieku – 2200–2700 metrów.

WAWER
W sobotę w godz. 10–16 na obiekcie sportowym Syrenka przy ul. Starego Doktora 1 odbędzie się Dzień Sportu z OSiR Wawer „BXN Cup”. Podczas wydarzenia odbędą się turniej piłki nożnej, prezentacja wawerskich klubów sportowych, występ zespołu The Bunglers, konkurs, gry i zabawy.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 12 w parku Skaryszewskim zacznie się Bieg dla Stasia. „Biegniemy dla małego Stasia, który walczy z chorobą SMA (rdzeniowy zanik mięśni). Dochód z pakietów startowych przekazany zostanie na rehabilitację i pobyt Stasia za granicą na badaniach klinicznych. Zarejestruj się na stronie, zaproś znajomych i biegnij z nami dla Stasia” zachęcają organizatorzy.

REMBERTÓW
W niedzielę na terenie poligonu w Rembertowie w ramach Legia MTB Maraton zorganizowane będą III Centralne Zawody Wojskowe w kolarstwie MTB. „Biuro zawodów, start/meta zlokalizowane będą jak w roku ubiegłym przy strzelnicy CWKS Legia za torami kolejowymi. Ze względu na ten przejazd kolejowy uprzejmie prosimy o parkowanie samochodów na placu apelowym AON lub w alejkach na terenie akademii” – informują organizatorzy. Szczegółowe informacje na stronie: www.legia-mtbmaraton.pl.

BIAŁOŁĘKA
W niedzielę o godz. 10 na odcinku 1 km wzdłuż ul. Piwoniowej (od ul. Chlubnej do ul. Mehoffera) i o godz. 15 na pętli o długości 4,1 km biegnącej ulicami: Ruskowy Bród – Mańkowska – Olesin – Kobiałka – Ruskowy Bród odbędą się Otwarte Mistrzostwa Białołęki Młodzieży Szkolnej w Kolarstwie Szosowym. Impreza zorganizowana zostanie na trasie, która już kilkakrotnie była wykorzystywana w minionych latach do przeprowadzenia na Białołęce Małego Wyścigu Pokoju oraz Mistrzostw Warszawy i Białołęki Młodzieży Szkolnej w Kolarstwie Szosowym.

WYCIECZKI

WARSZAWA
W sobotę i niedzielę po raz siódmy Samorząd Studentów SGH zaprasza na Wielkie Zwiedzanie Warszawy – projekt, który skierowany jest przede wszystkim do świeżo upieczonych studentów warszawskich uczelni. Każdy uczestnik WZW będzie miał okazję dogłębnie poznać wszystkie zakamarki Warszawy, a także zapoznać się z jej historią. Projekt ten, oprócz kilku specjalnie przygotowanych tras, po których oprowadzać będą profesjonalni przewodnicy, oraz wstępu do warszawskich muzeów (m.in. Muzeum Chopina, Niewidzialna Wystawa, Centrum Nauki Kopernik) oferuje wiele innych atrakcji, a także możliwość poznania nowych ludzi i integrację z nimi. Bardzo ważną częścią WZW jest gra miejska. Na trasie każda z kilku grup będzie musiała sprostać rozmaitym wyzwaniom. Gra zapewni odpowiednią dawkę zdrowej konkurencji i dostarczy niezapomnianych wrażeń. W czasie weekendowego zwiedzania Samorząd Studentów SGH przewidział postój na posiłek, a także na okazjonalną kawę w najbardziej charakterystycznych miejscach stolicy. Bilety w cenie 7 zł będą do nabycia na standzie SS w Auli Spadochronowej w SGH.

WOLA
W niedzielę o godz. 13 przy Muzeum Gazownictwa przy ul. Kasprzaka 25 zacznie się spacer „Gazownia Warszawska i jej okolice”. „Będzie to spacer po niezwykłym terenie, który w dużym stopniu zachował oryginalną strukturę wraz z najbardziej wartościowymi zbiornikami na gaz przy ul. Prądzyńskiego. Odwiedzimy także Muzeum Gazownictwa i dowiemy się, jak kiedyś produkowano gaz, zobaczymy również niezwykłe eksponaty muzeum” – informują organizatorzy. Obowiązują zapisy: maslaw.org@gmail.com.

KONCERTY

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w namiocie przy Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się kolejna edycja festiwalu Grand Festival Rób Rege, który w latach 80. miał znaczący wpływ na rozwój polskiej sceny alternatywnej. W 2013 r., po wieloletniej przerwie, z inicjatywy twórców festiwalu oraz Stołecznej Estrady, instytucji kultury miasta stołecznego Warszawy, impreza powróciła na mapę wydarzeń muzycznych. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Asian Dub Foundation z Londynu. Zagrają również T.Love Alternative, Maleo Reggae Rockers, Babylon Raus oraz The Pau. Więcej na stronie: https://soundcloud.com/robrege.

WOLA
W sobotę o godz. 15 w Wolskim Centrum Kultury przy ul. Działdowskiej 6 zacznie się koncert kwartetu smyczkowego Amok. Wykona on utwory Vivaldiego, Mozarta, Dworzaka czy Chopina. Bezpłatne wejściówki przy ul. Działdowskiej 6.

WŁOCHY
W sobotę o godz. 18 w Okęckiej Sali Widowiskowej przy ul. 1 Sierpnia 36a zacznie się koncert orkiestry Sinfonia Viva upamiętniający obronę Warszawy we wrześniu 1939 r. Wstęp wolny.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę o godz. 18.30 w Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 54 zacznie się koncert Nomadic Wanderers. To gitarowy duet: Becaye Aw z Mauretanii oraz Noel Coutts z Nowej Zelandii. Panowie pochodzą z kompletnie różnych światów, jednak przyciągają się wzajemnie poprzez swoją muzykę i indywidualność. Człowiek z Senegalu i żeglarz z południowego Pacyfiku – rytmy i niespodzianki. Wstęp wolny.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 19 w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 zacznie się Wieczór z Tangiem. W programie: koncert tang śpiewanych polskich i argentyńskich w wykonaniu Moniki Kwiatkowskiej (wokal) i Przemysława Wojciechowskiego (akordeon), pokaz tanga argentyńskiego w wykonaniu profesjonalnych tancerzy tanga: Magdaleny Skawińskiej i Michała Wójcika.

MUZEA I WYSTAWY

WILANÓW
W sobotę o godz. 13 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Salon Lubomirskiej) zacznie się wykład Joanny Koryciarz-Kitamikado „Tajemniczy świat laki”. „Laka – obok chińskiej porcelany – od wieków należała do najcenniejszych i otoczonych aurą tajemnicy skarbów Dalekiego Wschodu. Podziwiało się jej połysk, ciepłą w dotyku gładkość, wykwintną i precyzyjną przypominającą wyroby złotnicze dekorację. Przez długi czas w Europie pochodzenie laki pozostawało tajemnicą. W wielu krajach Azji, w tym w Chinach i w Japonii, uważa się ją za dobro narodowe do dziś” – informują organizatorzy. Wstęp wolny.

WOLA
W sobotę o godz. 19 w Sali Pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego zacznie się wieczór poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi i dyrygentowi – Andrzejowi Panufnikowi w związku z zakończeniem obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Andrzej Panufnik, wielki polski kompozytor o światowej sławie, wpisał się w historię Powstania Warszawskiego jako autor muzyki do pieśni „Warszawskie dzieci”, która jest znana wszystkim Polakom. Przez wiele lat przebywał na emigracji, jednak w jego twórczości zawsze pojawiały się nawiązania do historii Polski. Arcydzieł tego artysty będzie można posłuchać w aranżacji na fortepian, wiolonczelę oraz kwartet smyczkowy. Zaproszenia do odbioru w kasie muzeum do 30 września (środa).

WOLA
W sobotę i niedzielę w Muzeum Kolejnictwa odbędzie się wydarzenie pt. „170 lat Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej”, którego centralnym punktem będzie przyjazd zabytkowego pociągu prowadzonego przez lokomotywę parową. 3 października (sobota) pociąg retro będzie można w godz. 12–22 zwiedzać na peronie dawnego dworca Warszawa Główna – w obecnej siedzibie Muzeum Kolejnictwa. 4 października (niedziela) o godz. 9.30 zabytkowy pociąg retro wyruszy z pasażerami z Muzeum Kolejnictwa do stacji Warszawa-Falenica.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się weekend „Chemia to my – czyli weekend z pierwiastkami”. „Przez te dwa dni warto poruszać się po »Koperniku« »Śladami chemii« – taki tytuł nosi gra terenowa, do której można przyłączyć się w dowolnym momencie. Dostaniesz kartę gry i zadania do wykonania. Wśród nich: zaproszenie do odwiedzin w Majsterni i laboratoriów »Kopernika«. W ten weekend w każdym z nich królować będzie chemia” – informuje CNK.

KLUBY, PUBY I INNE

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę i niedzielę przy al. Stanów Zjednoczonych 68 zacznie się parapetówka klubokawiarni Kicia Kocia. „Przed oficjalnym otwarciem Kici Koci (w dniach 9–11 października) tydzień wcześniej urządzimy parapetówkę. Zapraszamy na oględziny naszej nowej siedziby. Wpadnijcie, żeby skosztować rzemieślniczych piw – już nie tylko z butelek, lecz także z beczek. Wypożyczyć książkę z biblioteki. Zagrać w bierki albo »Kolejkę«. Posmakować wegańskich burgerów, wegetariańskich zapiekanek i naszych nowych ciast. Albo popróbować kulinarnych i alkoholowych niespodzianek. Jedną z nich będzie limitowana seria grójecko-grochowskiego cydru Ignaców, przygotowanego specjalnie dla Kici Koci. Z okazji parapetówki przygotujemy też specjalne, bardzo korzystne ceny” – informuje klubokawiarnia.

KINA, TEATRY

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w kinie Luna przy ul. Marszałkowskiej 28 odbędzie się Telugu Festiwal Filmowy. „Kino indyjskie to nie tylko Bollywood, to także filmy pochodzące z południowych Indii. Dlaczego warto zobaczyć te filmy: 1. Żeby zobaczyć życie typowej rodziny z Indii. 2. Zrozumieć, że uczucie miłości pokona nawet śmierć, zakochany mężczyzna opiekuje się swoją ukochaną, rodząc się na nowo w tym przypadku jako mucha. 3. Żeby zobaczyć, co syn może zrobić, aby jego ojciec mógł być z niego dumny i przywrócić uśmiech na jego twarzy” – informuje kino. Wstęp na pojedynczy seans kosztuje 20 zł, bilet na trzy seanse – 45 zł.

TARGÓWEK
W niedzielę o godz. 17 w Domu Kultury „Zacisze” przy ul. Blokowej 1 zacznie się spektakl muzyczno-teatralny „Gość z planety Badedadesz”. „W małym opuszczonym domku pod lasem dzieją się tajemnicze rzeczy. Trochę zabawne, trochę straszne. Dwoje rodzeństwa – Beatka i Jacek – oraz ich sympatyczna koleżanka Agatka pewnego deszczowego i burzowego dnia stykają się z wielką tajemnicą…” – informują organizatorzy. Wstęp: 10 zł.

SPOTKANIA

URSYNÓW
W sobotę w Arenie Ursynów odbędzie się konferencja Video Arena Ursynów. Podczas konferencji głos zabiorą praktycy. – Będzie to dzień, podczas którego możemy zająć się tematami tworzenia contentu video i budowania społeczności – dodaje Jacek Gadzinowski, współorganizator i youtuber, którego filmy miesięcznie wyświetlane są 3 mln razy.

WAWER
W sobotę w godz. 11–14 na placu pod Szkołą Podstawową nr 109 przy ul. Przygodnej 2 odbędzie się jesienna edycja GrażUFFki. Rowery, rolki, kosiarki, ubrania, książki, płyty i bibeloty oraz wszelki inne przedmioty domowego użytku – zalegające w garażach i schowkach – będą mogły znaleźć nowych właścicieli.

URSYNÓW
W sobotę o godz. 17 w Wypożyczalni nr 34 na Zielonym Ursynowie przy ul. 6 Sierpnia 23 zacznie się spotkanie autorskie z Aleksandrą Zaprutko-Janicką, autorką książki „Okupacja od kuchni”. „W czasie okupacji w Polsce głód był powszechny. Budził jednak w Polakach niesamowite pokłady kreatywności. Pustym brzuchom próbowano zaradzić, gotując praktycznie ze wszystkiego i przełamując wszelkie żywieniowe opory. Generał Bór-Komorowski zjadł kota w śmietanie i nawet o tym nie wiedział” – informują organizatorzy spotkania. Aleksandra Zaprutko-Janicka otwiera przed czytelnikiem domowe kuchnie, zaplecza restauracji, zatęchłe spiżarnie, podgląda uliczne targowiska i kryjówki szmuglerów.

BIELANY
W sobotę o godz. 18 w Pracowni Filmu i Animacji przy ul. Magiera 30/1 zacznie się spotkanie otwarte z panią Marią Piechotką, architektem, twórcą między innymi osiedli Bielany I, II i III, oraz architektem Michałem Piechotką. „Pani Maria wspólnie z mężem Kazimierzem stworzyła Bielany takimi, jakie je znamy. Porozmawiamy o tym, jak powstawało nasze sąsiedztwo” – informują organizatorzy.

WARSZAWA/WAWER
W niedzielę będzie można się przejechać zabytkowym pociągiem prowadzonym przez parowóz z 1912 r. na trasie Warszawa Główna – Warszawa-Falenica z okazji 170-lecia Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Przy tej okazji w Wawerskim Centrum Kultury będzie możliwość obejrzenia wystawy o historii kolei w Polsce.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 10 na terenie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo zacznie się dzień dziękczynienia za charyzmat wincentyński i 20-lecie działalności świetlicy. W programie historia zgromadzenia, prezentacja prac świetlicy, zwiedzanie świetlicy i klasztoru, a także gry, zabawy, występy dziecięcych zespołów i grill.

DLA DZIECI

WARSZAWA
W sobotę rozpocznie się XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2015. „Po raz pierwszy będą to aż dwa tygodnie festiwalowych wrażeń i dwa weekendy na rodzinne wyjście do teatru. Festiwal potrwa do 14 października. Korczak 2015 zaprezentuje najciekawsze produkcje teatralne z Polski i ze świata. Kilkadziesiąt spektakli teatralnych, zagości do warszawskich teatrów. Dla widzów festiwalu przygotowano prawie 200 różnych wydarzeń. Wyjątkowo wiele propozycji w tej edycji skierowano do nastolatków (gimnazjaliści i licealiści) – w tym także niecodzienne warsztaty. Maluszki, przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych także znajdą dla siebie wiele interesujących wydarzeń” – informują organizatorzy. Więcej informacji i harmonogram wydarzeń: www.korczak-festival.pl.

WILANÓW
W sobotę o godz. 10 w Bibliotece Publicznej w Wilanowie przy ul. Kolegiackiej 3 ruszają pilotażowe zajęcia czytania bajek po angielsku dla dzieci, zatytułowane „Once Upon a Time…”. Zajęcia prowadzone będą przez wolontariuszkę Katarzynę Dąbrowską.

OCHOTA
W sobotę o godz. 10.30 na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Miecznikowej 1 (aula 9B) odbędzie się inauguracja Uniwersytetu Dzieci. Po krótkiej uroczystości odbędzie się wykład prof. dr. hab. Grzegorza Wrochny, Dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych, pt. „Z czego składa się Wszechświat?”.

BIELANY
W niedzielę o godz. 9.30 (rejestracja w godz. 7.30–8.50) na pływalni CRS Bielany przy ul. Lindego 20 zaczną się I triathlon Bielański oraz Warszawska Olimpiada dzieci i młodzieży w Triathlonie i Aqathlonie. Więcej informacji: www.uksg-8.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 11 w Łazienkach Królewskich sekrety Starej Oranżerii, jednego z najciekawszych miejsc w Łazienkach Królewskich, odsłoni przed dziećmi i ich rodzicami aktorka Jolanta Fraszyńska, podczas wspólnego czytania książki „Król, muzy i pomarańcze, czyli co kryje się w Starej Oranżerii”. Najmłodsi goście muzeum będą mogli poznać greckich bogów i antyczne muzy, a także starożytne rzeźby. Wstęp: 25 zł (w cenie biletu książka), obowiązują rezerwacje: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę w godz. 11–15 na tarasie widokowym Pałacu Kultury i Nauki (XXX piętro) odbędzie się impreza dla dzieci „Pałacowe koty”. Wśród atrakcji kocie origami, zabawy plastyczne, malowanie buziek, quizy, konkursy oraz koci tort. Obowiązuje bilet wjazdu na taras widokowy.

Warszawski Serwis Prasowy

 

2 października 2015 07:22
[fbcomments]