0

Zaproszenia na weekend

Świder - aktywnie
Świder – aktywnie
fot. wsp.waw.pl

Projekty w budżecie partycypacyjnym ogłoszone – można wypocząć. Ale warto zrobić to aktywnie lub twórczo. Poniżej propozycje.

W PLENERZE

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w godz. 10–18 w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się XII Festiwal Róż. Podczas wystawy w Ogrodzie i w pasażu wzdłuż Al. Ujazdowskich będzie można uczestniczyć w wydarzeniu florystycznym „Fenomenologia kwiatologii – ubrani w kwiaty”. 20 najlepszych polskich florystów wykona i w niecodzienny sposób zaprezentuje kreacje, stroje oraz ciekawe, awangardowe elementy ubioru wykonane z kwiatów.

PRAGA-POŁUDNIE
W niedzielę w godz. 12–20 na ul. Francuskiej i w parku Skaryszewskim odbędzie się Święto Francji. Atrakcje dnia to między innymi finał konkursu piosenki francuskiej. Plaża z Lazurowego Wybrzeża i gwiazdy Cannes, francuska kuchnia, gra miejska o Francji, najnowsze modele samochodów, konkursy z nagrodami i zabawy dla dzieci. Na imprezę zaprasza Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 15 na plaży nad Wisłą – przy pomniku Saperów (Płyta Desantu) odbędzie się „Big jump – europejskie wejście do wody”. W programie gry i zabawy oraz rejsy łodziami „pychówkami”, a o godzinie startu nastąpi wspólne wejście do Wisły. Na pierwszych uczestników czekają pamiątkowe koszulki i czapki.

SPORT

URSYNÓW
W sobotę o godz. 10 przy południowym wyjściu metra Kabaty (od strony Tesco) zacznie się sobotni otwarty trening biegowy na Ursynowie. Zapraszają: Urząd Dzielnicy Ursynów wraz z Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji oraz klub biegowo-triathlonowy 12tri.pl. Czas, tempo i sposób prowadzenia każdego z treningów będą zależały od poziomu uczestników.

PRAGA-POŁUDNIE
W niedzielę o godz. 18 na boisku szkolnym przy ul. Zbaraskiej 3 odbędzie się rekrutacja do zespołu footballu amerykańskiego Crusaders Warszawa. Mogą zgłaszać się wszyscy chętni powyżej 10. roku życia.

WYCIECZKI

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 11 Muzeum Warszawy rozpoczyna nowy cykl spacerów edukacyjnych po Ogrodzie Krasińskich. Odbywać się będą w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 11 i 14. W czasie spaceru każdy będzie miał okazję poznać odnowioną szatę ogrodu, rozwiązania aranżacyjne, a przede wszystkim znane i nieznane fakty z ponad 300-letniej historii.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę o godz. 15 na rogu ulic Wileńskiej i Szwedzkiej zacznie się spacer „Nowa Praga – ta dziś istniejąca i ta nigdy niezaistniała. Spacer z Praską Ferajną”. Nowa Praga już sto lat temu była zwartym, rozplanowanym kwartałami kawałkiem XIX-wiecznego miasta z kamienicami, fabrykami i drewnianymi domami, do którego wydaje się już wtedy trudno było coś dodać. W okresie PRL początkowo planowano bardzo poważną przebudowę, ale potem rezygnowano z wielu założeń. Nowa Praga obroniła się przed drastycznymi zmianami, pozostając najbardziej autentycznym kawałkiem przedwojennej Warszawy z jej kontrastami. Spacer nie jest biletowany, ale na koniec bardzo mile widziany suty pourboire.

URSYNÓW
W niedzielę o godz. 10.30 przed Coffee Heaven przy ul. Wańkowicza 1 (nieopodal stacji metra Kabaty) zacznie się rowerowy rodzinny spacer „Niemcewicz, anioł i dąb Mieszko”. Będzie można zobaczyć między innymi głaz upamiętniający Andrzeja Ciołka, kościół bł. Władysława z Gielniowa, al. Kasztanową, pałac Czartoryskich, dąb Mieszko i ul. Alternatywy 4.

BIAŁOŁĘKA
W niedzielę o godz. 11 sprzed Urzędu Dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej 197 wyruszy wycieczka rowerowa „Białołęka na rowery (II edycja) – Nadwiślańska”. To cykl bezpłatnych wycieczek po dzielnicy z przewodnikiem. Uczestnicząc w wyprawie, dowiemy się ciekawostek o Białołęce i przy okazji spalimy zbędne kalorie. Należy uważnie słuchać, co mówi przewodnik, bo w czasie wycieczki organizowane będą quizy z nagrodami. Zapisy sześć dni przed wycieczką. Wystarczy wysłać e-mail na adres: bialoleka@skarbywarszawy.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

WŁOCHY
W niedzielę o godz. 12 zacznie się pierwszy spacer z cyklu „Dzielnicowy dyżur varsavianistyczny” organizowany przez Dom Spotkań z Historią. Zbiórka przed pałacem Koelichenów (ul. Księdza Chrościckiego 2). Na pierwszym spacerze po mieście ogrodzie dowiemy się, co poza nazwą łączy warszawskie Włochy z Italią. Wśród atrakcji między innymi podróż dookoła świata, czyli zwiedzanie wieży Eiffla, krzywej wieży w Pizie oraz katedry Notce Dame. Na trasie wycieczki nie zabraknie również egzotycznego Sfinksa. Jak zaprojektować miasto ogród oraz kto i po co zakopał dzwony kościelne na włochowskim cmentarzu w czasie II wojny światowej? Dlaczego przedwojenne kino Ada zostało po wojnie przechrzczone na Olsztyn? O tym opowie przewodnik Kacper Gontar. Czas trwania spaceru: około 2 godz. Wstęp wolny.

PRAGA-PÓŁNOC
W niedzielę o godz. 15 przed katedrą św. Floriana zacznie się spacer „Rzezimieszki z praskiej rzeźni i inne dziwy dawnej Pragi”. W okresie międzywojennym okolice praskiej rzeźni były terenem krwawych porachunków między przedsiębiorcami a żydowskimi i chrześcijańskimi gangami. Bledły przy nich nawet wyczyny osławionego Taty Tasiemki z wolskiego Kercelaka. Chodziło o utrzymanie groźbą, nożem i rewolwerem niebotycznych cen, a właściwie haraczy za ubój bydła. Historie z tych czasów usłyszymy podczas spaceru. Udział – co łaska.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 18 u zbiegu ulic Wiejskiej i Górnośląskiej zacznie się spacer po ul. Profesorskiej – niewielkiej alejce (składającej się w równej mierze ze schodów, co powierzchni płaskiej), przecinającej kolonię autorskich domków wykładowców Politechniki Warszawskiej. Cofniemy się okresu międzywojennego, gdy domki powstawały, zahaczymy także o lata wcześniejsze – choćby po to, by wraz z żoną jednego z profesorów zaciągnąć się do Legionów – oraz o późniejsze: będzie coś o trudnych losach poznaniaków w czasach okupacji, ale też dwa słowa o perypetiach pracowników powojennego radia. Spacer organizuje zespół Na Warszawskich Papierach. Wycieczka w systemie kapeluszowym: bezpłatna, ale możecie państwo nagrodzić przewodników napiwkiem, jeśli na to zasłużą.

KONCERTY

URSYNÓW
W sobotę od godz. 17 na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu będzie odbywał się Warsaw Hip-Hop Festival The Wall. Graffiti Jam, ogromny Street Market, cykl paneli dyskusyjnych, a do tego koncerty, potwierdzony udział JWP/Bez Cenzury, Bisz (B.O.K.), Rasmentalism, Molesta Ewenement i koncert z coverami numerów ze „Skandalu”.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 19 w Cudzie nad Wisłą (Bulwar Flotylli Wiślanej) w ramach cyklu „Jazz nad Wisłą” odbędzie się koncert Duo Act – Lena Romul & Marcus Chevskee ft. Wojtek Miecznikowski. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE
Koncert odwołany
W niedzielę o godz. 20 w klubie Palladium wystąpi Talib Kweli – jeden z najbardziej znanych i cenionych raperów na świecie. Działa na scenie hiphopowej od 20 lat. Słynie przede wszystkim ze świetnych tekstów i mocnego zaangażowania w sprawy społeczno-polityczne. Do Polski przyjedzie w ramach promocji albumu „Prisoner of Conscious”.

KLUBY, PUBY I INNE

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 20 po prawej stronie Wisły otworzy się nowa klubokawiarnia. Saski Brzeg to lokal, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miejsce idealne zarówno do rekreacji, zabawy czy słodkiego lenistwa na słońcu. Na imprezie zagra DJ Lohan – Duńczyk polskiego pochodzenia, pracował między innymi dla pierwszego elektronicznego klubu Culture Box w Kopenhadze, rezydent takich berlińskich klubów jak Tresor i Watergate.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 6 w Stacji Mercedes (al. 3 Maja i ul. Kruczkowskiego) odbędzie Breakfest Rave. „Wiecie, czym jest Breakfast Rave? Jeśli nie, zapraszamy już. Będziecie mieli okazję poznać najnowszy trend, który podbija zagraniczne kluby. Możecie wpaść do nas na zakończenie sobotniego maratonu imprezowego, zastąpić poranny jogging czy siłownię lub po prostu aktywnie rozpocząć niedzielę szaleństwem na parkiecie! Gwarantujemy supermuzykę i wspaniałą zabawę od samego rana! Przekonajcie się sami, jakie wydarzenie podbija serca tysięcy osób na całym świecie!” – informują organizatorzy. Wstęp wolny.

KINA, TEATRY

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w teatrze Collegium Nobilium odbędzie się IV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Studenckich. Festiwal pozwala młodym artystom pokazać swoje umiejętności na profesjonalnej scenie przed salą pełną publiczności. Mimo że jest to teatr niezawodowy, to jego twórcy nie są amatorami. Sztuki, które będzie można zobaczyć, powstały dzięki pasji i zaangażowaniu młodych ludzi.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w teatrze Studio (pl. Defilad 1) odbędzie się przegląd „Pożar w Studio”. To przegląd najlepszych spektakli „Pożaru w burdelu” w nowych wersjach oraz święto warszawskiej rozrywki alternatywnej. Teatr spotka się z kabaretem, burleska z pantomimą, sztuka cyrkowa ze stand-upem, taniec współczesny z teatrem lalkowym dla dorosłych.

SPOTKANIA

WILANÓW
W sobotę w godz. 10–12 odbędzie się spotkanie Wilanowskiego Klubu Przyrodniczego pt. „Cały świat w Wilanowie – egzotyczne gatunki w królewskich ogrodach”. Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się, jak rozpoznawać ptaki po wydawanych przez nie odgłosach, co lata nad wodą i żyje na dnie jeziora, co można spotkać w parkowej ściółce, czego możemy dowiedzieć się o ptakach na podstawie budowy ich piór, a także jakie egzotyczne gatunki można zobaczyć w królewskim parku. Organizatorzy zapraszają szczególnie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Obowiązuje rezerwacja.

WAWER
W sobotę o godz. 20 w Cafe Peron przy ul. Patriotów 30 zacznie się wirtualna podróż „Śladami ciuchci”. Usłyszymy nigdzie wcześniej nieprezentowane fragmenty artykułów z gazet sprzed 100 lat, które ułożą się w narrację przeplataną muzyką z patefonu oraz archiwaliami ukazującymi perły kolejnictwa. Słowo wspierane przez obraz i dźwięk opowiadać będą przedwojenną historię regionu, z jego licznymi, mało znanymi, acz urokliwymi ciekawostkami.

BEMOWO
W sobotę i niedzielę w godz. 13–22 w Alei Sportów Miejskich przy ul. Pełczyńskiego 22g będzie można zbudować meble. Zużyte palety są zwykle traktowane jak śmieci i odpady. Tymczasem można z nich stworzyć funkcjonalne meble, pasujące do każdego typu przestrzeni: mieszkania, tarasu czy ogrodu. Podczas dwudniowych warsztatów będzie można samodzielnie zbudować fotel, stół, regał lub krzesło. Meble staną się wyposażeniem kawiarni, a te zrobione z prywatnych materiałów będzie można zabrać ze sobą. Zgłoszenia uczestników warsztatów: aleja@bemowo.waw.pl. Liczba miejsc ograniczona!

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 17 przy ul. Jazdów 5a/3 zacznie się spotkanie poświęcone historii kibucu, który obecnie funkcjonuje w jednym z domków fińskich w Warszawie. Udział jest bezpłatny. Historia kibucu na Grochowie, który istniał od lat 20. XX w. do 1942 r., będzie punktem wyjścia do opowiedzenia historii oraz założeń kibucu, który funkcjonuje obecnie.

DLA DZIECI

WESOŁA
W sobotę na terenie dzielnicy Warszawa-Wesoła odbędzie się kolejne z serii wydarzenie projektu „Aktywna Rodzina”. Zapraszamy w godz. 13–15 na piknik rodzinny na terenie boiska Gimnazjum nr 119 przy ul. Klimatycznej 1. W programie zabawy dla najmłodszych, bańki, trampolina, warsztaty plastyczne oraz zajęcia i eksperymenty dla starszych dzieci.

URSYNÓW
W niedzielę w godz. 11–14 w parku im. Jana Pawła II, obok fontanny (metro Stokłosy i metro Ursynów), odbędzie się „Ursynowski Montmartre – warsztaty i zabawy plastyczne dla dzieci”. Jest to cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z ursynowskimi twórcami oraz plastykami, którzy na co dzień prowadzą w placówkach kulturalnych zajęcia z malarstwa, rysunku i rzeźby. Celami warsztatów są przybliżenie różnych technik sztuki plastycznej najmłodszym odbiorcom oraz bezpośrednia możliwość obcowania widza z twórcą i jego dziełem.

WYSTAWY, MUZEA

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę w godz. 12–18 i niedzielę w godz. 10–18 Centrum Promocji Kultury zaprasza na wystawę grafik stworzonych podczas zajęć warsztatowych. Do obejrzenia będzie kilkanaście prac tworzonych najrozmaitszymi technikami sztuki. Wystawa odbędzie się w centrum handlowym Gocław przy ul. Fieldorfa 41. Akcja odbędzie się w ramach programu „Poznaj bliskiego sąsiada”, skierowanego do mieszkańców warszawskiego Gocławia.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w godz. 9–19 odbędą się Dni Tesli w Koperniku. „To niesprawiedliwe, że postać tak wszechstronnego odkrywcy jest tak mało znana” – napisali pracownicy Centrum Nauki Kopernik i z okazji jego urodzin planują przybliżyć sylwetkę genialnego naukowca, który żyjąc na przełomie wieków, opatentował ponad 120 wynalazków.

Warszawski Serwis Prasowy

12 lipca 2014 03:14
[fbcomments]