0

Zaproszenia na weekend

Fontanna na placu Europejskim
Fontanna – na placu Europejskim
fot. MPawlik

Jak co tydzień przedstawiamy pakiet propozycji na spędzenie wolnego czasu w Warszawie w sobotę i niedzielę.

W PLENERZE

URSUS
W sobotę o godz. 10 na terenie OSIR Ursus przy ul. Sosnkowskiego 3 rozpocznie się piknik „Poranek Rycerski”. Gościem specjalnym wydarzenia będą pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży, którzy podczas Dni w Diecezjach zamieszkają w dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Przyjadą do nas z Kanady, USA, Portugalii, Brazylii, Gwatemali i Nigerii. Podczas pikniku na boisku Orlik zostanie rozegrany międzynarodowy turniej piłkarski z ich udziałem. Wstęp wolny.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę w godz. 16.30–19 odbędzie się Piknik Artystyczny w Skaryszaku. Wieczorem zaplanowano koncert zespołu Praskie Chłopaki. Muzycy wykonują repertuar określany mianem folkloru miejskiego. Słuchacze przeniosą się do czasów starej Warszawy, kiedy na ulicach przedmieść i w kafejkach królowały muzyka taneczna i piosenki z charakterystyczną gwarą.

SPORT

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę na Stadionie Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Łazienkowskiej 3 rozegrane zostaną IV Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. W ubiegłym roku Polacy wywalczyli wicemistrzostwo globu. W tegorocznych zawodach udział weźmie 30 drużyn z domów dziecka z czterech kontynentów. Do Warszawy przyjadą reprezentacje: Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Jordanii, Kamerunu, Kolumbii, Litwy, Macedonii, Niemiec, Pakistanu, Palestyny, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Tajlandii, Tunezji, Ukrainy, Węgier i Wietnamu. Ponadto w turnieju wystartują dwie drużyny reprezentujące Polskę. Pierwsza składać się będzie z najlepszych zawodników wyłonionych spośród uczestników VII Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej, a druga to zwycięzcy tego turnieju i zdobywcy tytułu Mistrza Polski 2016 – drużyna Sternik Szczecin. W turnieju zagrają piłkarze i piłkarki do 17. roku życia.

URSYNÓW
W sobotę i niedzielę na Torze Służewiec zainaugurowana zostanie druga część sezonu wyścigów konnych na Torze Służewiec. W programie dwudniówki jest 19 gonitw (dziewięć w sobotę i 10 w niedzielę). Najważniejszą gonitwą weekendu będzie Derby Arabski. Początek sobotniego mityngu zaplanowano na godz. 15, a niedzielnego na godz. 14. Bilety: do strefy B w cenie 5 zł, do strefy A w cenie 10 zł.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 10.30 w Strefie Rekreacyjnej przed PKiN zaczną się bezpłatne zajęcia pilatesu, zwane treningiem dobrego samopoczucia, który wzmacnia kręgosłup oraz poprawia siłę i elastyczność mięśni. Zapisy na: info@stacjapilates.com i www.stacjapilates.com.

WYCIECZKI

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 11 przy ul. Francuskiej 27a, róg ul. Walecznych (przy stacji Veturilo), zacznie się wycieczka rowerowa „Mosty, plaże i porty Warszawy”.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 12 przy ul. Wilczej 33, róg ul. Marszałkowskiej, rozpocznie się spacer „Nieznane historie znanych rzeźb (MDM i południowe Śródmieście)”. „Niezliczone warszawskie polichromie, sgraffita, mozaiki i rzeźby architektoniczne to nie tylko stworzona przez wybitnych artystów prawdziwa galeria sztuki na świeżym powietrzu, lecz także część miejskiej historii i tożsamości. Bogate dekoracje fasad służyły informacji, reklamie lub przekazywaniu treści propagandowych. Dzisiaj nieco zapomniane, nadal potrafią fascynować bogactwem form i jakością wykonania, frapować dziwactwem lub budzić kontrowersje swoimi zaangażowanymi politycznie treściami. Podczas wspólnych spacerów będziemy nie tylko dokładniej się im przyglądać (niektóre »rekonstruować« przy użyciu zdjęć i wyobraźni), lecz także poznawać związane z nimi pasjonujące historie. Porozmawiamy na temat złożonych okoliczności powstawania dekoracji architektonicznych, ich politycznej wymowy i wynikających z niej dramatycznych losów. Spróbujemy spojrzeć na nie z wielu perspektyw, ze szczególnym uwzględnieniem relacji samych twórców” – informują organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę o godz. 15 przy al. Solidarności przy miśkach (naprzeciw nr. 61) zacznie się spacer „Praskie prezenty lipcowe i inne inwestycje”. „W czasach minionego ustroju największe inwestycje o znaczeniu ogólnomiejskim otrzymywała Praga 22 lipca. Jest okazja, by przypomnieć historię Trasy W-Z, Stadionu Dziesięciolecia czy odbudowanego mostu Poniatowskiego. Inne obiekty o podobnie dużym znaczeniu, takie jak Port Praski, kolej średnicowa, metro, a nawet kolejka jabłonowska, także znajdą się na naszej trasie” – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 12 pod neonem „Siatkarki” na pl. Konstytucji rozpocznie się spacer śladami dawnej Warszawy zatytułowany „Plac Konstytucji”. Serce Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, sztandarowej inwestycji Warszawy okresu realizmu socjalistycznego. Od schyłku lat 50. na dachu MDM świeciły duże neony. To tu w 1960 r. Andrzej Wajda nakręcił pierwszą scenę „Niewinnych czarodziejów”. Nazwa placu odwołuje się do konstytucji 22 lipca 1952 r.

BIAŁOŁĘKA
W niedzielę o godz. 12 przy ul. Myśliborskiej 65, przed komisariatem policji, rozpocznie się spacer rowerowy „Miasto Tarchomin Wieś – Tarchomin, Nowodwory”. Dawne miasta były jasno definiowane przez swoje centrum i granice. Czy dziś jest tak samo? Granice Warszawy są jednoznacznie wyznaczone na planach, nie zawsze jednak manifestują się one fizycznymi znakami i w rezultacie trudno je odnaleźć. Dodatkową trudnością jest rozbieżność pomiędzy zakresem administracyjnego organizmu Warszawy a zakresem miasta w rozumieniu urbanistycznym. Podczas tej serii spacerów rowerowych postaramy się jednak te granice zbadać. Poprzez wycieczki w wiele newralgicznych i zmieniających się dynamicznie miejsc postaramy się odpowiedzieć na wiele pytań: Jak dziś wygląda ten margines miasta? Czy to wyraźnie prowadzona linia, rozpływająca się smuga czy szarpany wykrój? Co kształtowało formę granicy w przeszłości, a co wpływa na nią teraz? Jakie funkcjonalne oczekiwania stawiano przed terenami marginalnymi? Jak rozumiano peryferyjność, a jak rozumiemy ją teraz? Jak zmieniało się pojęcie granicy? Czy miasta muszą się powiększać, by się rozwijać? Te urbanistyczne rozważania będą pretekstem do odwiedzenia licznych interesujących, a wciąż słabo znanych fragmentów Warszawy. Wybrany sposób lokomocji powoli najlepiej zrozumieć sens i urok tych zazwyczaj ekstensywnych miejsc. Spacer poprowadzi Paweł Pedrycz, praktykujący architekt, urbanista i doktorant na warszawskim Wydziale Architektury. Interesuje się teorią projektowania, zwłaszcza odzwierciedlaniem się w przestrzeni aktualnych procesów cywilizacyjnych. Poza działalnością zawodową i naukową zajmuje się edukacją architektoniczną w ramach Towarzystwa w Przestrzeni. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników liczba miejsc jest ograniczona. Wyjątkowo obowiązuje rejestracja on-line lub telefoniczna – tel. 22 635 34 02 (wt.-niedz. w godz. 10–19).

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 15 na pl. Defilad 1, przed wejściem od ul. Marszałkowskiej, zacznie się spacer „Co znaczy Pałac Kultury i Nauki”. „Ten znak sowieckiej dominacji i nowego charakteru powojennej Warszawy krytykuje się zarówno za stalinowski rodowód, jak i za kontrowersyjne walory estetyczne. Obejrzany dokładniej, pałac okazuje się jednak o wiele bardziej wieloznaczny, z liczbą znaczeń oraz odwołań trudno dostępną dla obiektów bardziej typowych, takich jak pałace, kościoły albo ratusze” – informują organizatorzy.

KONCERTY

URSYNÓW
W niedzielę o godz. 13.45 w kościele Ofiarowania Pańskiego przy ul. Stryjeńskich 21 zacznie się koncert Mate.O.

URSYNÓW
W niedzielę o godz. 16 w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa przy ul. Przy Bażantarni 3 zacznie się koncert TGD. To nie tylko zespół muzyczny, lecz także wyjątkowa grupa łącząca muzyków różnych wyznań chrześcijańskich.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 18 w Lagunie w Przylądku Miami Wars odbędzie się koncert niewidomych żeglarzy z Fundacji Niewidomych Żeglarzy „Ślepe Kury”.

MUZEA I WYSTAWY

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w godz. 10–20 koło Amfiteatru (w pobliżu, a także w środku rozstawionego tam namiotu) w Łazienkach Królewskich odbędą się Dni Chengdu. Chengdu, którego kulturę będzie można poznać podczas trzydniowych pokazów, to dynamicznie rozwijająca się metropolia w chińskiej prowincji Syczuan. Słynie jako ośrodek tradycji syczuańskiej, a jego symbolem jest panda wielka, zamieszkująca tamtejsze tereny. Będą ceremonie parzenia tradycyjnej herbaty chińskiej połączone z degustacją napoju oraz pokazy mistrza kuchni syczuańskiej. Wśród przyrządzanych dań znajdą się smażone jajka z pomidorami po chińsku, kurczak gong bao, wieprzowina hui gou rou oraz tofu ma po. Poznamy sekrety syczuańskich potraw, a każda z lekcji zostanie zakończona degustacją. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę od godz. 11 w Centrum Interpretacji Zabytku (lokalizacja: Muzeum Warszawy przy ul. Brzozowej 11/13) odbywać się będą 63. urodziny warszawskiej Starówki. „Tyle lat minęło, odkąd po II wojnie światowej Stare Miasto na nowo zaczęło tętnić życiem. Szacuje się, że zniszczenia wojenne na Starówce wyniosły 85–90 proc. Podjęty zaraz po wojnie projekt odbudowy był przedsięwzięciem bezprecedensowym, niespotykanym dotychczas w Polsce i Europie. Centrum Interpretacji Zabytku, lokalizacja Muzeum Warszawy, od rana zaprasza na wykłady, warsztaty rodzinne i do zwiedzania muzeum. Wstęp na wydarzenia jest wolny, na wykłady obowiązuje rejestracja on-line” – informują organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC
Do 30 września (piątek) na ogrodzeniu dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” przy ul. Ząbkowskiej można oglądać wystawę „Czy wiesz, że…”. Co łączy polską wódkę z premierowym lotem naddźwiękowego samolotu Concorde? Jaki ma związek z historycznym występem zespołu Rolling Stones w Warszawie w 1967 r.? Tego i innych ciekawostek na temat naszego narodowego trunku można się dowiedzieć, oglądając wystawę.

KLUBY, PUBY I INNE

URSUS
W niedzielę w parku Czechowickim odbędzie się impreza plenerowa „Letnie Granie”. Gwiazdą wieczoru będzie wokalistka Margaret. Impreza rozpocznie się o godz. 14 występem lokalnych zespołów. Następnie o godz. 16 zagra Kapela Góralska „Sarpacka”, a na zakończenie imprezy o godz. 17 wystąpi Margaret. Poza sceną na terenie parku na uczestników imprezy, szczególnie tych najmłodszych, będzie czekało wiele atrakcji, m.in. strefa Lego, crossfitu, dmuchane zjeżdżalnie, stoiska cateringowe, stoiska z pamiątkami itp.

WOLA
W niedzielę w godz. 15–18 na terenie parku Sowińskiego i Amfiteatru przy ul. Elekcyjnej 17 odbędzie się Folkowy Dzień na Woli. „Folkowy Dzień na Woli – Światowe Dni Młodzieży – impreza rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego, następnie śpiewy przy instrumentach akustycznych, tańce oraz animacje. Na zakończenie koncert »Na Ludową Nutę« w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego »Warszawa«. Zespół wielokrotnie reprezentował Polskę na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych i występował w 24 krajach na czterech kontynentach, a w swoim dorobku ma liczne wyróżnienia. Zespół Tańca Ludowego »Warszawa« Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego jest reprezentacyjną grupą artystyczną uczelni skupiającą w swoich szeregach głównie studentów wszystkich kierunków kształcenia akademii oraz absolwentów. Zespół w swoim repertuarze posiada tańce narodowe i regionalne, takie jak nowosądeckie, żywieckie, rzeszowskie, śląskie” – informuje organizator, Urząd Dzielnicy Wola.

WŁOCHY
W niedzielę w godz. 16–22 na stadionie KS „Przyszłość” przy ul. Rybnickiej 25 odbędzie się impreza „Lato we Włochach z Haliną Mlynkovą”. Wystąpią zespół Klezmersi, zespół Winobranie, zespół Szafa Gra i Halina Mlynkova. Na koniec imprezy przewidziano pokaz sztucznych ogni. Ponadto w programie inne atrakcje: zamki dmuchane, trampolina bungee oraz warsztaty zumby i warsztaty plastyczne. Wstęp wolny.

KINA, TEATRY

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę w godz. 17–20 w Przychodni Skłot przy ul. Skorupki 6a odbędzie się cykl filmowy „Dno Kinematografii 2”. Pokazany zostanie film „Zła czerwona planeta”.

SPOTKANIA

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w Zamku Ujazdowskim odbędą się 4. Targi Książki Kulinarnej. Na gości będzie czekało ponad 20 najlepszych polskich i zagranicznych wydawnictw oraz księgarni specjalizujących się w książkach poświęconych kulinariom.

ŻOLIBORZ
W sobotę i niedzielę w Warowni Jomsborg przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 6 odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Historyczny. „Ciekawe podjęcie wątków przenikania kultury chrześcijańskiej i pogańskiej” – obiecują organizatorzy, którzy spodziewają się także gości ŚDM.

DLA DZIECI

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę o godz. 10.30 w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędą się warsztaty komiksowe „Blok rysunkowy”. Warsztaty dla rodziców z dziećmi w wieku 6–11 lat. „Każdy z uczestników opracuje historię jednego mieszkania, potem sprawdzimy, czy te drobne opowieści uda się połączyć (treściowo i przestrzennie) w wielką, wspólną opowieść. Może zbudujemy całe osiedle? Dla kogo będzie ono przyjazne i jak możemy sprawić, żeby każdy czuł się dobrze we wspólnej przestrzeni? Prowadzi: Olga Wróbel. Wydarzenie towarzyszące wystawie »Znikające krajobrazy. Opowieść przestrzenna Mirona Białoszewskiego«” – informują organizatorzy. Wstęp wolny.

Warszawski Serwis Prasowy

22 lipca 2016 10:58
[fbcomments]