0

Zaproszenia na weekend

Mokotów
Mokotów
fot. MPawlik

Startuje przedostatni weekend wakacji. Ze sporej ilości atrakcji wybraliśmy dla was garstkę.

W PLENERZE

WISŁA
W sobotę o godz. 10.45 w restauracji Puzzle na bulwarze Jana Karskiego rozpocznie się gra miejska z Kapitanem Warszawą. Brygada Kapitana Warszawy zwraca się do mieszkańców z prośbą o pomoc. W rejestracji uczestnicy dostaną wszystkie wskazówki, które pomogą im rozwiązać zagadkę. Rejestracja odbywa się na miejscu lub na stronie: www.zapisyzwalcznude.pl. Ponadto w godz. 12–15 odbywać się będzie piknik rodzinny. Wstęp wolny.

PRAGA-PÓŁNOC
W niedzielę w godz. 11.30–15 na wielkim trawniku przy placu zabaw nieopodal zoo odbędzie się wspólna zabawa połączona ze zbieraniem funduszy na ratowanie afrykańskich goryli – populacji Grauera z Kongo. W programie występy tancerzy, zajęcia tai-chi, pogadanki o gorylach z warszawskiego zoo, gorylowe menu oraz licytacja prac wykonanych przez szympansicę Lucy, z której dochody przekazane zostaną na akcję. Każdy, kto tego dnia przyjdzie do zoo w przebraniu goryla, wejdzie bez biletu, zaś w trakcie pikniku zorganizowany będzie konkurs na najatrakcyjniejsze przebranie.

SPORT

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 9 na pl. Piłsudskiego sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza odbędzie się start XVI Międzynarodowego i Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. „Po raz szesnasty Polscy Motocykliści wyruszają na kresy. Rajd Katyński to wyprawa poprzez stulecia minione, szlakiem naszych zwycięstw i klęsk. Odwiedzamy pola bitewne, cmentarze z grobami naszych Przodków i Bohaterów, kościoły i Polaków, którzy tam pozostali. Pojedziemy szlakiem zbrodni komunistycznych” – informują organizatorzy. Uczestnicy przejadą m.in. przez Katyń, Smoleńsk, Kuropaty, Bykownię, Wołyń, Ponary i wiele innych miejsc „bliskich polskim sercom”.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 10–14 w strefie Reebok Pop Up Stor na poziomie –1 w Złotych Tarasach odbędzie się Burpee Bazaar vol. 2. Tego dnia odwiedzający będą mogli zapłacić za warzywa i owoce ćwiczeniami. „Bo dobry trening to nie tylko ćwiczenia, lecz także prawidłowe odżywianie” – tłumaczą organizatorzy. Godziny działania bazaru mogą się przedłużyć do czasu wyczerpania zapasów.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę w godz. 10–16 na PGE Narodowym odbędą się Street Workout Poland Championships 2016. Są to czwarte mistrzostwa Polski, natomiast pierwsze organizowane w Warszawie. Zawodnicy wybrani na podstawie eliminacji zmierzą się ze sobą w dwóch kategoriach: freestyle oraz siłowej. Pierwsza polega na połączeniu sprawności, kreatywności, siły i wytrzymałości. Oprócz tego zawodnicy prezentują własny układ elementów gimnastycznych i akrobatycznych. Kategoria siłowa to konkurencje oparte na ćwiczeniach takich jak pompki na poręczach, podciąganie i wejście siłowe. Zadaniem zawodników jest wykonanie jak największej liczby powtórzeń. W zawodach mogą brać udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

BIELANY
W sobotę o godz. 11 na boisku przy ul. Marymonckiej 42 odbędzie się mecz Hutnik Warszawa – Mazovia Mińsk Mazowiecki. „Przed nami bardzo ciekawe spotkanie, na Marymoncką przyjedzie Mazovia Mińsk Mazowiecki, która w tym sezonie nie straciła jeszcze punktów. Piłkarze Roberta Gójskiego pokonali kolejno Bug Wyszków (4:1), Ostrovię Ostrów Mazowiecka (3:0) oraz KS Łomianki (4:0) i zasłużenie prowadzą w ligowej tabeli. Bilans spotkań między obiema ekipami jest korzystny dla Dumy Bielan. Piłkarze Hutnika triumfowali ośmiokrotnie, dwa razy padł remis, bilans bramkowy wynosi 22-4. Czeka nas zatem bardzo emocjonujący pojedynek, z pewnością futboliści Mazovii będą chcieli podtrzymać dobrą passę, z kolei Hutnicy zainkasować kolejne trzy punkty przy Marymonckiej” – informuje Hutnik Warszawa.

BIELANY
W sobotę i niedzielę w obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie około 300 zawodników z Polski i z zagranicy stanie do walki o medale w ramach Międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada”.

TARGÓWEK
W sobotę i niedzielę nad Zalewem Bardowskiego na warszawskim Targówku odbędzie się ekstremalny bieg z przeszkodami „Runmageddon”. Na startujących w biegu będą czekały takie przeszkody jak: Podwójna Indiana Jones XXl – szaleństwo na linie zakończone skokiem do basenu i orzeźwiającą kąpielą wodną; „Komandos” – skok dosiężny, który umożliwi chwycenie liny i sprawne przemieszczenie się na drugą stronę pionowej ścianki, wysokiej jedynie na 4 m; Helikopter – szalone ćwiczenia na wypadek ataku zombi: jak szybko wspiąć się na bujającą się drabinkę ratunkową wyrzuconą tylko dla Ciebie z helikoptera?! Łap ją i do góry! 5 m do ocalenia; Hop to rope – wizualizacja małp w zoo to najlepsze określenie sposobu przemieszczania się na tej przeszkodzie. Wspierając się stopami o skośną ściankę, zadaniem śmiałka jest chwycić kolejną linę i w ten sposób przemieszczać się po przeszkodzie. Dla osób, które nie zdecydują się na udział w biegu, także przygotowano atrakcje, m.in. ściankę wspinaczkową o wysokości 25 m, animacje dla dzieci, dmuchany tor przeszkód. Osoby chętne do udziału w biegu na dystansie 3 lub 6 km mogą dokonać rejestracji na stronie: www.runmageddon.pl.

URSYNÓW
W niedzielę na Torze Służewieckim odbędą się gonitwy koni wyłącznie arabskiej krwi. Jedną z głównych atrakcji tego dnia będzie Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy. O godz. 14.15 rozegrana zostanie po raz trzeci na dystansie 1600 m gonitwa Al Khalediah Poland Cup. Na jej starcie staną trzy pierwsze konie zeszłorocznej edycji biegu: sześcioletni Muzahim, pięcioletni Mufid oraz ośmiolatek Wasilew. O godz. 15.15 rozpocznie się rywalizacja w biegu o Nagrodę Sabelliny, która będzie okazją do porównania siły roczników wśród klaczy arabskich. W tym roku ta gonitwa rozgrywana jest pod patronatem ambasady Kazachstanu z okazji 25. rocznicy niepodległości Republiki Kazachstanu. Nagroda Europy rozegrana zostanie zaś o godz. 17.15, zgłoszone zostały cztery araby zagraniczne, które zmierzą się ze służewiecką czołówką. „Faworytem będzie należący do Sheikha Mansoura bin Zayeda Al Nahyana trenowany we Francji czteroletni Ziyadd. Liczyć w walce o zwycięstwo może się także trenowany w Niemczech Ramiz Al Aziz, który reprezentuje te same barwy co czterokrotny zwycięzca Nagrody Europy – Ameretto. Z koni reprezentujących Polskę warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Alladyna – świeżo upieczonego rekordzistę toru na 2400 m, Tefkira oraz Ussama de Carrere” – informują organizatorzy. „Interesującymi wydarzeniami będą również gonitwy: HH Sheikha Fatima Apprentice World Championship IFAHR przeznaczona dla jeźdźców nieposiadających tytułu dżokeja, a także HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Ladies World Championship IFAHR, w której koni dosiadać będą jedynie amazonki. W pierwszym z tych wyścigów Polskę reprezentować będzie Ireneusz Wójcik, w drugim Joanna Wyrzyk. Atrakcją tych biegów będzie losowanie koni, które odbędzie się dzień wcześniej, w sobotę, na padoku służewieckiego toru. W niedzielnym programie gonitw znalazł się także m.in. wyścig o Nagrodę Białki i Memoriał Bogdana Ziemiańskiego” – dodają. Z myślą o najmłodszych widzach Tor Służewiec przygotował na ten dzień specjalną strefę, w której będą mogli m.in. pojeździć na karuzeli weneckiej, zrobić sobie zdjęcie w fotobudce, poskakać na eurobungee czy zjechać z dmuchanej zjeżdżalni. Wszystkie atrakcje dla dzieci przygotowane w tym dniu będą bezpłatne. Niedzielny mityng rozpocznie się o godz. 13.15. Bilet wstępu: 5 zł. Dzieci do lat 13 wchodzą za darmo. Bilety można kupić na stronie www.eventim.pl lub w kasach w dniu wydarzenia.

PRAGA-POŁUDNIE
W niedzielę o godz. 16 na PGE Narodowym obędzie się próba bicia światowego rekordu Guinnessa w liczbie osób wykonujących pompki jednocześnie. Dotychczasowy rekord ustanowiony należy do firmy Intel w USA i wynosi 1286 osób. Rejestrować się będzie można od godz. 10.30.

WYCIECZKI

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 10 w Pawilonie Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 105 odbędzie się zbiórka na wycieczkę Warszawskim Tramwajem Promocyjnym pt. „Warszawa lat 90.”. „Warszawskim Tramwajem Promocyjnym wybierzemy się w podróż w czasie – do lat 90.! W sobotnie przedpołudnie odwiedzimy miejsca dla tamtej epoki charakterystyczne, gdzie następowała erupcja życiodajnego chaosu i twórczej energii! Wspomnimy Fabrykę Samochodów Osobowych na Żeraniu, wymienimy walutę po dobrym kursie w Intraco, aby zrobić zakupy na pl. Defilad lub w Planet Music na pl. Zbawiciela, odgadniemy hasło w »Kole Fortuny«, mijając budynki Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza” – informują organizatorzy. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 13 na pl. Trzech Krzyży przed kościołem św. Aleksandra rozpocznie się spacer z przewodnikiem po Al. Ujazdowskich. Aleje Ujazdowskie, stanowiące część Traktu Królewskiego, to jedna z reprezentacyjnych arterii Warszawy. Podczas wspólnej wędrówki uczestnicy poznają kamienice i pałace, które dzisiaj są siedzibami międzynarodowych ambasad. Wstęp: 10 zł.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę o godz. 15 rozpocznie się wycieczka „Praski (post)modernizm”. Chociaż w krajobrazie Pragi-Północ najbardziej zwraca uwagę nagromadzenie budynków w stylu eklektycznym, nie brakuje tu również cennych obiektów modernistycznych, a nawet noszących wyraźne cechy postmodernizmu. Co ma wspólnego modernizm z secesją i dlaczego w Warszawie tak trudno o przykłady art nouveau? W jaki sposób przedwojenny modernizm antycypował socrealizm? Skąd się na Pradze-Północ wzięły postmodernizm i inne ważkie, a nie zawsze często poruszane kwestie – na te i inne pytania odpowie przewodnik Karol Bulski. Wycieczka potrwa ok. 2–2,5 godziny. Wstęp wolny.

REMBERTÓW
W sobotę o godz. 16 na peronie stacji Warszawa-Rembertów rozpocznie się wycieczka historyczna na rowerach pt. „W poszukiwaniu starego generała”. Początki Rembertowa sięgają 1888 r., kiedy to Rosjanie założyli na terenie dzisiejszej dzielnicy spory poligon artyleryjski. Po odzyskaniu niepodległości w pozostawionych koszarach carskich, ulokowano jednostki Wojska Polskiego. „Nasze poszukiwania śladów starego generała rozpoczniemy na peronie Dworca Kolejowego. Podczas spaceru odwiedzimy wiele miejsc związanych z dawną wojskowością, m.in. stajnie, kasyno, kościół garnizonowy czy hotel oficerski. Wejdziemy również na teren Akademii Obrony Narodowej, najwyższej rangą uczelni Wojska Polskiego, kontynuatorki słynnej Szkoły Rycerskiej” – zachęcają organizatorzy. Rejestracji można dokonać na stronie: www.wtij.duch.edu.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 13 przy ul. Zielnej 37 przy wejściu do budynku PAST-y rozpocznie się spacer „Powstańcze Śródmieście”. „Śródmieście walczyło do ostatnich minut powstania. Mimo trudnej sytuacji starano się zachować względne pozory normalności. Wyświetlano kroniki filmowe, działał teatrzyk kukiełkowy, zakochani brali śluby. Wszystko to działo się równolegle z walkami, o których trwaniu informują miejsca, przy których przystaniemy na moment podczas naszego spaceru” – informują organizatorzy. Wstęp wolny.

PRAGA-POŁUDNIE
W niedzielę o godz. 15 przy ul. Marcinkowskiego 2 (róg ul. Zamoyskiego) rozpocznie się spacer „Wyznania i religie na Pradze”. Z powodów ekonomicznych, politycznych i innych współistnieli na Pradze-Południe od wieków żydzi, prawosławni, ewangelicy, ale też przedstawiciele Kościołów mniej mainstreamowych, jak mariawici, Armia Zbawienia czy zielonoświątkowcy. W trakcie spaceru przewodnik Karol Bulski opowie zarówno o wspólnotach i miejscach kultu istniejących do dziś, jak i o historii znikania cerkwi, synagog, cmentarzy czy ostatnio świątyni buddyjskiej. Spacer potrwa ok. 2–2,5 godziny.

WILANÓW
W niedzielę w godz. 15–16.30 odbędzie się rodzinna wycieczka przyrodnicza „Wilanowscy rekordziści”. Które drzewo rośnie najszybciej, a które jest najstarsze? Który ptak jest największy, a który najmniejszy? Które zwierzę jest najbardziej skryte? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć organizatorzy. Odkryją oni przed uczestnikami Wilanowską Księgę Rekordów Przyrodniczych. Rezerwacja miejsc: tel. 22 54 42 850, bilety@muzeum-wilanow.pl. Na spacer obowiązuje bilet wstępu na teren ogrodów.

MOKOTÓW
W niedzielę o godz. 16 przed pomnikiem Jana Matejki przy ul. Puławskiej (w okolicach numeru ul. Puławska 53) rozpocznie się spacer historyczny dla rodzin pt. „Z wizytą u błękitnej Markizy”. Uczestnicy wizytę u księżnej Izabeli Lubomirskiej, zwanej od koloru sukien Błękitną Markizą, rozpoczną w parku Morskie Oko. Poznają historię Pałacyku Szustra i jego mieszkańców. Odnajdą orientalny Domek Mauretański oraz Gołębnik, z którego wieży codziennie jest grany „Marsz Mokotowa”. Przejdą śnieżkami parku do ul. Chocimskiej, gdzie będą podziwiać wytworne wille i przedwojenne kamienice. Na pl. Unii Lubelskiej zobaczą dobrze zachowane rogatki miejskie. Podczas spaceru nie zabraknie także opowieści o znanych i mniej znanych osobach związanych z Mokotowem: Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, Janie Wedlu czy Melchiorze Wańkowiczu. Rejestracji można dokonać na stronie: www.wtij.duch.edu.pl.

KONCERTY

PRAGA-POŁUDNIE W sobotę i niedzielę przy ul. Grochowskiej 272 odbywać się będą Letnie Koncerty na Grochowskiej. Po raz szósty orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza mieszkańców Warszawy do wspólnego spędzenia wakacyjnych weekendów. Letnie Koncerty na Grochowskiej to cykl 34 koncertów kameralnych, które przez cztery miesiące odbywać się będą w każde sobotę i niedzielę o godz. 16 w zabytkowych przestrzeniach orkiestry. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

MUZEA I WYSTAWY

BEMOWO
W sobotę o godz. 12 będzie okazja, aby zwiedzić Bibliotekę Główną Wojskowej Akademii Technicznej, która powstała w 1951 r., równocześnie z Wojskową Akademią Techniczną. Zapisy pod adresem: arek.gruszczynski@bemowskie.pl. Informacje o Bibliotece Głównej WAT znajdują się na stronie: www.bg.wat.edu.pl.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę i niedzielę na ogrodzeniu dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” przy ul. Ząbkowskiej można oglądać wystawę „Czy wiesz, że…”. Co łączy polską wódkę z premierowym lotem naddźwiękowego samolotu Concorde? Jaki ma związek z historycznym występem zespołu Rolling Stones w Warszawie w 1967 r.? Tego i innych ciekawostek na temat naszego narodowego trunku można się dowiedzieć, oglądając wystawę.

KLUBY, PUBY I INNE

WISŁA
W niedzielę w godz. 14–21 w Pomoście 511 na Bulwarach Flotylli Wiślanej odbędzie się Festiwal Latino Warszawa – II edycja. Capoeira dla dzieci, warsztaty merengue, muzyka mariachi na żywo, pokazy samby – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla uczestników festiwalu. W tym dniu spróbować będzie można także argentyńskich empanad, zatańczyć salsę lub obejrzeć pokaz prawdziwej kolumbijskiej cumbii lub tańca afrokubańskiego. Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zachęcają wszystkich, bez względu na wiek – rodziny z dziećmi, młodzież, dorosłych, seniorów. Wiele elementów programu festiwalu ma charakter międzypokoleniowy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

KINA, TEATRY

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w teatrze Studio i na Letniej Scenie Placu Defilad odbywać się będzie 14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego. Podtytuł tegorocznej edycji brzmi „Jaka jest Twoja opowieść?”. W konkursie weźmie udział dziewięć spektakli wybranych spośród 22 monodramów z całej Polski. Werdykt ustali jury w składzie: Marta Malikowska – aktorka, Jacek Poniedziałek – aktor, tłumacz i reżyser, Witold Mrozek – krytyk teatralny. Na widzów czekają nie tylko pokazy konkursowych monodramów z całej Polski, lecz także liczne wydarzenia towarzyszące, spotkania i pokazy oraz premiera spektaklu. Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie: www.przegladmonodramu.pl. Bezpłatne wejściówki na wydarzenia w ramach przeglądu można odbierać w kasie teatru Studio.

SPOTKANIA

MOKOTÓW
W sobotę w godz. 9.30–19 w Gimnazjum nr 6 przy ul. Gruszczyńskiego 12 odbędzie się „Harry Potter – Zjazd Czarodziejów 2016”. Impreza ma na celu zjednoczyć i zintegrować jak największą grupę osób. W warszawskim tymczasowym Hogwarcie odbędą się lekcje dla uczniów. Więcej informacji o wydarzeniu na Facebooku.

Warszawski Serwis Prasowy

19 sierpnia 2016 08:15
[fbcomments]