0

Polskie ramię robotyczne

Projekt na ramię robotyczne
fot. PIAP Space

W Warszawie przy Alejach Jerozolimskich powstanie prototyp, który w przyszłości będzie sprzątał w kosmosie.

Brzmi jak scenariusz filmu ”WALL·E”, ale dzieje się w rzeczywistości.
Ledwie trzyletnia spółka PIAP Space, wydzielona ze struktur warszawskiego Instytutu PIAP, pozyskała od Europejskiej Agencji Kosmicznej kontrakt o wartości ponad 11 mln zł.

Wynikiem podpisanej umowy pod  nazwą TITAN będzie prototyp wieloprzegubowego ramienia robotycznego na potrzeby przyszłej deorbitacji i serwisowania satelitów na orbicie. Stworzony zostanie model laboratoryjny przegubu robotycznego, a następnie – prototyp składający się z różnych typów przegubów, który zostanie poddany pełnym testom środowiskowym na wytrząsarce, testom termicznym oraz termiczno-próżniowym. Docelowo w ramach projektu, osiągnięty zostanie poziom gotowości technologicznej TRL6.

Mateusz Wolski, Prezes PIAP Space:

Podpisany projekt to wielki sukces firmy, na który pracowaliśmy z zespołem przez trzy lata. Jest on dla nas szczególnie istotny to dowód zaufania ESA, która powierzyła integrację całego podsystemu satelitarnego polskiej organizacji. Czeka nas dużo wytężonej pracy, ale to ważny krok w osiągnięciu strategicznych celów spółki. Realizacja projektu przybliży nas do wprowadzenia ramienia robotycznego na rynek komercyjny. 

Rezultaty projektu mogą być wykorzystywane w przyszłych misjach ESA, Unii Europejskiej oraz w segmencie komercyjnym. Urządzenie TITAN pozwoli na serwisowanie uszkodzonych satelitów oraz deorbitację satelitów, których czas misji dobiegł końca, a zagrażają innym obiektom na orbicie.

Pomiędzy ramieniem robotycznym, a innymi produktami rozwijanymi w PIAP Space zachodzi synergia. Przykładem takiego produktu są chwytaki do deorbitacji, serwisowania na orbicie oraz do eksploracji ciał niebieskich. PIAP Space, w konsorcjum z siedmioma europejskimi partnerami realizuje na przykład projekt EROSS (European Robotic Orbital Support Services), w którym rozwija chwytak LAR (Launch Adapter Ring). Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w Programie Badań i Innowacji Horyzont 2020.

PIAP Space jest spółką typu spin-off założoną w 2016 roku przez Sieć Badawczą Łukasiewicz  – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. W 2019 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. objęła ok. 44% udziałów w spółce PIAP Space.

Cezariusz Lesisz, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Pozyskanie projektu przez PIAP Space świadczy o umacniającej się pozycji spółki z naszego portfela w polskim i europejskim sektorze kosmicznym. Agencja Rozwoju Przemysłu inwestując w PIAP Space realizuje strategię wspierania rozwoju polskiej gospodarki również w tak innowacyjnych i przyszłościowych branżach, jak te skupione w sektorze kosmicznym. To istotne, ponieważ światowy rynek robotyki kosmicznej w 2025 roku ma osiągnąć wartość 3,5 mld dolarów. 

18 lipca 2020 11:17
[fbcomments]