0

Afrykamera 2019

AfryKamera 2019
fot. Mat. prasowe

12 grudnia rozpoczyna się w Warszawie 14. edycja festiwalu filmowego AfryKamera, największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce.

W ramach blisko stu projekcji na terenie całej Polski zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumenty i animacje o Afryce.

Celem festiwalu jest pokazanie osiągnięć filmowych oraz zaprezentowanie najważniejszych afrykańskich twórców. Wbrew stereotypom Afryka nie jest filmową pustynią – wręcz przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię.

Tegoroczny program filmowy festiwalu to trzy bloki tematyczne:

  • AfroSelekta, w którym prezentowane będą najlepsze filmy twórców afrykańskich,
  • ekologia w Afryce, czyli filmy poświęcone środowisku
  • Afryka w polskim obiektywie z produkcjami polskich twórców.

Ponadto podczas festiwalu odbędą się pokazy filmów dla dzieci w ramach sekcji AfroKids oraz dwa bloki krótkich metraży Afroshorts: Duchowość i Tożsamość.

Edycję festiwalu otworzy sudański film w reżyserii Amjad Abu Alala, „Umrzesz mając 20 lat”. Laureat nagrody dla najlepszego debiutanta na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, jak pisze o nim „Variety”, „ze wspaniałą wizualną wrażliwością, w baśniowy sposób ukazuje odizolowaną od świata wioskę, której mieszkańcy skrępowani są przesądami”.

W programie znalazł się też film „Knuckle City”, południowoafrykański kandydat do Oscara. To dramat opowiadający historię chłopaka dorastającego w rodzinie, gdzie przemoc i alkohol były na porządku dziennym. W środowisku, w którym się wychowywał można było zostać gangsterem, bokserem albo zostać zabitym. Dudu wybrał boks. W filmie śledzimy jego zmagania i niełatwą walkę, nie tylko na ringu, która nie zawsze kończy się zwycięstwem. To opowieść o świecie boksu, w którym rządzą pieniądze i prawo silniejszego, a gra bywa nierówna.

Wśród gości, którzy pojawią się w Warszawie, będą między innymi reżyserzy afrykańskiego pochodzenia: Jahmil X.T. Qubeka, Harold Hölscher, Hajooj Kuka, Jeroen van Velzen czy Shola Amoo oraz polscy twórcy, między innymi reżyser Piotr Cieplak.

AfryKamera to również bogaty program wydarzeń towarzyszących: warsztaty dla dzieci, koncerty, spotkania autorskie, odczyty literackie, debaty oraz pokazy multimedialne. Otwarcie warszawskiej odsłony festiwalu uświetni koncert Ifi Ude, polsko-nigeryjskej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów.

12 grudnia 2019 16:06