0

Bardzo proszę

Proszę bardzo – Teatr Żydowski
fot. Magda Hueckel

Spektakl Teatru Żydowskiego „Proszę bardzo” na podstawie autobiografii Andy Rottenberg w wersji online we wtorek 5 maja od godz. 20.00.

Teatr Żydowski spektakl „Proszę bardzo” w reż. Wiktora Rubina umiejscowił w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Miejsce wydarzenia jest nie bez znaczenia. Wystawy, które miały miejsce za dyrekcji Andy Rottenberg, wieloletniej dyrektorki Galerii Zachęta, po raz pierwszy zwróciły uwagę mediów komercyjnych i wyciągnęły sztukę współczesną z galerii na ulice. Na pierwszy plan debaty wyciągnięto pochodzenie, nazwisko, postać Andy Rottenberg. Powieść autobiograficzna „Proszę bardzo” to szczera do bólu odpowiedź na domysły, plotki, konfabulacje i ataki pod adresem Andy jako „kontrowersyjnej”, „skandalizującej kuratorki i dyrektorki”.

Proszę bardzo” jest badaniem przeszłości, odkrywaniem tragicznych losów nieznanych przodków, członków rodziny ojca, zamordowanych przez nazistów w Bełżcu i syberyjskiej rodziny matki, której losy są równie bolesne i skomplikowane. Książka jest próbą włączenia całej bolesnej genealogii w obręb swojej tożsamości, bez wybielania czy wypierania się złożonej, niedającej się ujednoznacznić materii.

Główną rolę w spektaklu, czyli postać Andy Rottenberg, kreuje Tomasz Nosiński, występujący w Teatrze Żydowskim gościnnie.

„Ten wybór był absolutnie intuicyjny. Kiedy już było wiadomo, że będę reżyserował tę sztukę- historię życia kobiety naznaczonej trudnymi doświadczeniami, opowiedzianą otwarcie, szczerze aż do bólu, bardzo osobistą i intymną, wiedziałem, że muszę to przedstawić z pewnego dystansu. I dlatego wybór aktora, a nie aktorki do tej roli wydał mi się oczywisty” – mówił reżyser spektaklu i autor scenografii Wiktor Rubin.

W obsadzie, poza wspomnianym Tomaszem Nosińskim, znaleźli się również: Ryszard Kluge, Joanna Rzączyńska, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Małgorzata Trybalska i Jerzy Walczak.

Spektakl „Proszę bardzo powstał we współpracy Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz z Zachętą — Narodową Galerią Sztuki.

5 maja 2020 15:01