0

Basia Trzetrzelewska – butterflies

Basia Trzetrzelewska zaprasza
Basia Trzetrzelewska – zaprasza
fot. Materiał prasowy

Niecałe dwa lata temu promowała w Polsce nowy album. Wraca na życzenie publiczności, ku radości Romana Soroczyńskiego.

W 2018 roku – po dziewięcioletnim oczekiwaniu – Basia Trzetrzelewska wydała album Butterflies. Jesienią tego samego roku promowała ten album w Polsce, między innymi w warszawskim Klubie Stodoła.

Ówczesne koncerty spotkały się z tak dużym zainteresowaniem, że w 2020 roku Basia wraca na koncerty w ojczyźnie. Wystąpi między innymi w łódzkiej Wytworni (21 maja) i – a jakże! – w Stodole (22 maja).

Basia, Butterlies - plakat
Basia, Butterlies – plakat
fot. Materiał prasowy

Co ciekawe, Butterflies jest dopiero piątym albumem studyjnym Basi, której kariera sceniczna rozpoczęła się w 1984 roku. Wówczas światło dzienne ujrzał debiutancki album brytyjskiej formacji Matt Bianco (współtworzonej przez Danny’ego White’a) – Whose Side Are You On?, w którego nagraniu wzięła udział również Basia. Wkrótce Basia i Danny opuścili Matt Bianco, by zająć się solową karierą wokalistki.

Duet powrócił tymczasowo do zespołu w roku 2003, czego efektem był wydana rok później płyta Matt’s Mood. Basia Trzetrzelewska, która mieszka w Wielkiej Brytanii, jest jedną z niewielu polskich artystek, które zdobyły światową sławę. Miała 28 piosenek na Liście Przebojów Trójki.

Wykonuje muzykę będącą fuzją jazzu, popu, jak również brazylijskich i latynoskich rytmów, połączonych z R&B i rockiem. Jej dotychczasowe albumy – Time and Tide, London Warsaw New York, The Sweetest Illusion, It’s That Girl Again – są starannie przygotowanymi i wyczekiwanym przez fanów wydawnictwami, które zawierają wyjątkowe brzmienie, dzięki czemu osiągnęły międzynarodowy sukces.

Nie inaczej jest w przypadku Butterflies. Płytę promował singiel Matteo, będący klasycznym wcieleniem Basi – energiczną sambą z domieszką kołyszącej melodii, niesionej w rytm perkusji oraz hiszpańskiej gitary. Na płycie znalazły się również m.in. swingujący Bubble oraz spokojny utwór Butterfly, w którym optymizm Basi idealnie współgra z wyrazistą grą na fortepianie Danny’ego White’a.

Utworem No Heartache Basia skłoniła się z kolei w kierunku muzyki funk, a kompozycją Where’s Your Pride w stronę rocka początku lat 60.

Na krążku nie zabrakło również pięknych ballad, jak chociażby głęboko emocjonalnej Liang and Zhu. Napisane przez Basię teksty – to historie o prawdziwym życiu i szczerych emocjach, nawiązujące do motywów wewnętrznej wolności i otwartości. Nic dziwnego zatem, że jeden z recenzentów płyty, Przemo Urbaniak, napisał:

Basia. Nasza wielka, wspaniała Basia. Promienieje ze wszystkich stron. Głosem, techniką, talentem, osobowością i tym jedynym, niepowtarzalnym uśmiechem.
(cyt. za: jazzsoul.pl)

Cóż pozostaje fanom Basi i tym, którzy chcą ją usłyszeć na żywo? Kupić bilety, które można nabyć w kasie Klubu Stodoła (Warszawa, ul. Stefana Batorego 10) lub za pośrednictwem stron: stodola.pl i ticketclub.pl.

Redakcyjna rzetelność zobowiązuje mnie, abym poinformował, że – pod auspicjami Impresariatu OPRÓCZ ze Szczecina – Basia wystąpi również:

  • we Wrocławiu (Impart, 20 maja),
  • w Rzeszowie (Filharmonia, 24 maja)
  • i Krakowie (Centrum Kongresowe ICE, 25 maja).
25 stycznia 2020 07:49
[fbcomments]