0

Festiwal Singera zmienia program

Goście konferencji prasowej 17.08.2021 r.
Goście konferencji prasowej – 17.08.2021 r.
fot. Roman Soroczyński

Organizatorzy XVIII Festiwalu Singera zmieniają niektóre elementy programu. Szczegóły przedstawia Roman Soroczyński.

Organizatorzy XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera zmieniają niektóre elementy programu. Fundacja Shalom oświadczyła:

Ze względu na ograniczenia związane z epidemią Covid-19 zmuszeni jesteśmy do odwołania koncertów artystów, którzy mieli przybyć do nas z Izraela. Nie usłyszymy w tym roku na żywo Davida D’Ora – zapowiadanej gwiazdy koncertu finałowego oraz kantorów Chaima Sterna i Israela Nachmana, których koncert miał otwierać tegoroczny Festiwal.

O zmianach poinformowano podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 17 sierpnia 2021 r. Prowadzący konferencję Remigiusz Grzela – kierownik literacki Festiwalu, przypomniał, że impreza osiągnęła pełnoletność, zaś w ciągu dotychczasowych siedemnastu lat uczestniczyło w niej ponad milion osób!

Remigiusz Grzela podczas konferencji
Remigiusz Grzela – podczas konferencji
fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

Gołda Tencer, która jest pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu, podkreśliła, że – mimo pełnoletności przedsięwzięcia – wszyscy są dziećmi. Pytana, które dziecko kocha bardziej – Teatr Żydowski czy Festiwal Singera – wybrała jednak Teatr. Przypomniała jednocześnie, że początkowo Festiwal Singera trwał cztery, a obecnie doszedł do dziewięciu dni.

Gołda Tencer podczas konferencji
Gołda Tencer – podczas konferencji
fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

Moim zdaniem – gdyby dodać imprezy w miejscach związanych z patronem Festiwalu, którym jest Isaac Bashevis Singer, czyli w Leoncinie, Biłgoraju i Radzyminie – tegoroczny Festiwal Singera trwa czternaście dni. Warto nadmienić, że w ubiegłym roku niektóre festiwalowe imprezy były prezentowane na terenie USA. Być może i w tym roku będzie podobnie.

Zastępczyni Prezydenta Warszawy, Aldona Machowska-Góra, powiedziała, że Festiwal Singera jest jednym z najważniejszych festiwali w stolicy; mówi on o Warszawie, której już nie ma, przypomina, jak ważne są korzenie żydowskie w mieście, które chlubi się tym festiwalem. Poinformowała również, że zakończono przetarg i wybrano wykonawcę przebudowy dotychczasowej siedziby Teatru Na Woli [ostatnio Sceny Na Woli Teatru Dramatycznego – przyp. RS] na siedzibę Teatru Żydowskiego i wyraziła nadzieję, że za dwa lata Festiwal Singera będzie miał tam główną bazę.

Wróćmy do zapowiadanych zmian programowych. Otóż, podczas koncertu otwierającego Festiwal Singera (niedziela, 22 sierpnia) wystąpi kantor Yoni Rose z Niemiec – ceniony na scenie międzynarodowej mistrz śpiewu kantoralnego, a zarazem śpiewak koncertowy i operowy. Na stronie Fundacji Shalom czytamy:

Doskonały w wielu stylach muzycznych, od klasycznych utworów chazanus przez melodie broadway’owe po nowoczesne kompozycje, wciąż zachwyca publiczność i krytyków muzycznych swoim artyzmem i talentem wokalnym.

Yoni Rose podczas występu
Yoni Rose – podczas występu
fot. Materiał Organizatora

Z kolei podczas koncertu finałowego (niedziela, 29 sierpnia) w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystąpi węgierski skrzypek Roby Lakatos, o którym na stronie Fundacji Shalom czytamy między innymi:

… w tej samej chwili jest szalonym cygańskim skrzypkiem, uduchowionym klezmerem i perfekcyjnie doskonałym wirtuozem, a zaraz potem rasowym jazzmanem i kompozytorem.

Ruby Lakatos w swoim żywiole
Ruby Lakatos – w swoim żywiole
fot. Materiał Organizatora

Koncert został zatytułowany Szalone skrzypce i muzyka świata. Blasku owemu „szaleństwu” doda zapewne Anna Wandtke – wybitna polska skrzypaczka, solistka i kameralistka. Na scenie znajdą się również inni znakomici instrumentaliści na czele z Sebastianem Wypychem – kompozytorem, solistą, kameralistą, eksperymentatorem i założycielem wielu zespołów.

Michał Hochman pierwszy wykonawca piosenki "Konik na biegunach"
Michał Hochman – pierwszy wykonawca piosenki „Konik na biegunach”
fot. Roman Soroczyński

 

Atanas Valkov kompozytor muzyki do filmu "Król"
Atanas Valkov – kompozytor muzyki do filmu „Król”
fot. Roman Soroczyński

Jeszcze długo mógłbym pisać o zapowiadanym, podczas konferencji prasowej, programie XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Zostawię sobie przyjemność podzielenia się swoimi wrażeniami już po obejrzeniu przynajmniej niektórych imprez. Dlaczego niektórych? Mam swoich faworytów, ale program Festiwalu jest tak obszerny, że nie da się wszystkiego zobaczyć i wszędzie być! Jego wszechstronność jest zaletą, ale i… wadą. Jak co roku, mam dylematy, co wybrać: koncert czy spotkanie literackie? Pokaz rzadko prezentowanego filmu czy spektakl teatralny? A może spacer miejski śladami kultury żydowskiej? Wolę jednak mieć tego typu dylematy, niż twierdzić – w ślad za jednym z bohaterów słynnego filmu „Rejs”:

… nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic.

Zaproszenie z logotypem naszego portalu
Zaproszenie – z logotypem naszego portalu
fot. Roman Soroczyński

Od Redakcji: Przypominamy, że portal www.warszawa.pl jest patronem medialnym XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

18 sierpnia 2021 17:48
[fbcomments]