Kolejny weekend online

KLASYCZNIE online w Teatrze Druga Strefa
KLASYCZNIE online – w Teatrze Druga Strefa
fot. materiał prasowy Teatru

Rozpoczynamy kolejny ”zamknięty” weekend. Roman Soroczyński zachęca do oglądania wydarzeń kulturalnych w wersji online.

Rozpoczynamy kolejny weekend „w zamknięciu”. Nasza redakcja tradycyjnie zaprasza do oglądania wydarzeń kulturalnych w wersji online.

Zanim do tego dojdę, pragnę zwrócić uwagę, że obecny kryzys działa niekorzystnie nie tylko na gospodarkę i na nasze codzienne życie. Uderza on również w sferę kultury, z której większość z nas (mam nadzieję) korzystała i korzysta. Jak kultura, to i teatr. A teatr – to nie tylko aktorzy i reżyserzy, ale również ludzie, bez których żaden spektakl nie mógłby powstać. Są to realizatorzy, dźwiękowcy, dramaturdzy, scenografowie, inspicjenci, obsługa techniczna i wiele innych osób, pracujących przy tworzeniu przedstawienia teatralnego.

Wspieram Kulturę logotyp
Wspieram Kulturę – logotyp
fot. materiał prasowy

Dlatego liczne instytucje ruszyły ze zbiórkami i akcjami wsparcia dla teatrów i innych placówek kultury. Portal ewejsciowki.pl, który od ponad 6 lat tworzy wspólnotę zarówno instytucji kulturalnych, jak i miłośników „kultury wysokiej”, we współpracy z portalem biletomat.plruszył z ogólnopolską akcją #WspieramKulture. Akcja składa się z czterech działań, w które może włączyć się każdy, aby wesprzeć swoich ulubionych twórców:

  1. „Trzymam bilet”. Jeśli posiadasz już bilet na wydarzenie kulturalne, które jednak się nie odbędzie, nie musisz go zwracać. Możesz przebukować bilet na inny termin lub wymienić go na bilet otwarty.
  2. „Kupuję bilety”. Zarezerwuj bilet na nadchodzące wydarzenie jako znak solidarności z artystami, twórcami i wszystkimi osobami zaangażowanymi w proces tworzenia kultury.
  3. „Podaruj kulturę”. Wiele podmiotów posiada w swoich ofertach voucher, będący biletem otwartym na dowolne wydarzenie. Kupując go swoim bliskim, możesz wesprzeć wybraną instytucję kultury.
  4. „Płacę, ile chcę”. Na portalu ewejsciowki.plznajdują się darmowe spektakle transmitowane on-line, z możliwością przekazania wsparcia finansowego danej instytucji w modelu „Pay as you want”. Tak zwane „cegiełki” to taryfy o wysokości np. 1, 2, 5, 10 czy 20 zł. Do widza należy decyzja czy ogląda spektakl za darmo, czy też zechce wesprzeć daną instytucję małą kwotą. Wpłata nie jest obowiązkowa – link do spektaklu jest ogólnodostępny i zazwyczaj publikowany np. na profilu teatru na Facebooku.

Wiele warszawskich teatrów dołączyło do akcji udostępniania darmowych transmisji z możliwością wpłacenia „cegiełki”. Są to między innymi: Teatr Ateneum, Teatr Syrena, TR Warszawa, Teatr Druga Strefa, STUDIO Teatrgaleria, Teatr Współczesny, Teatr Ochoty, Klub Komediowy i Teatr Soho.

Wszystkie wydarzenia dostępne w modelu dobrowolnych wpłat znajdują się na portalu ewejsciowki.pl. Każdego dnia lista wydłuża się o kolejne interesujące pozycje.

Tango Operita w Teatrze Syrena
Tango Operita – w Teatrze Syrena
fot. materiał prasowy Teatru

Jako się rzekło, teatry prezentują swoje spektakle online. Podczas rozpoczynającego się dzisiaj weekendu Teatr Syrena zaprezentuje Tango operita: szare kwiaty autorstwa Romana Kołakowskiego. Reżyserem widowiska jest Jarosław Szarek, a udział w nim wezmą m.in. Katarzyna Groniec, Joanna Węgrzynowska i Jacek Bończyk.

Spektakl, który jest dostępny od 17 kwietnia (godz. 19:00) do 19 kwietnia (godz. 23:00) – to pierwsza oryginalna tango operita na polskich scenach.

Autorzy, tworząc prapremierowy tekst i muzykę, czerpali natchnienie i wzory zarówno z klasycznego tanga czy z argentyńskiej muzyki ulicy, jak i z nowoczesnych argentyńskich spektakli tanecznych. Nie byłbym sobą, gdybym w tym miejscu nie sięgnął do historii: nazwa tango operita z języka hiszpańskiego znaczy tyle, co „mała opera tanga”, a autorami pierwszego przedstawienia tego typu, zatytułowanego „Maria de Buenos Aires”, byli Astor Piazzolla i Horacio Ferrera.

Syrena do poduszki logotyp
Syrena do poduszki – logotyp
fot. Materiał prasowy Teatru

Ponadto Teatr Syrena podjął szereg cyklicznych działań online.
Sądzę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. I tak:

  • w poniedziałki, środy i piątki można poznać historię musicalu w odcinkach, we wtorki i czwartki aktorzy Teatru prowadzą lekcje dykcji, a w soboty najmłodsi trafią na  krzyżówki/łamigłówki.
  • Niedziele – to cykl jubileuszowy: gwiazdozbiór syreny, czyli rozmowy z ludźmi związanymi z Teatrem Syrena, zagadki historyczne, materiały archiwalne. Materiały te są dostępne za pośrednictwem Facebooka i/lub kanału YouTube.

Z kolei, w ramach cyklu „Teatr Syrena do poduszki”, aktorzy nagrali audiobooki (dostępne na teatralnym kanale YouTube)  z następującymi tytułami:

  • Legendy warszawskie Artura Oppmana,
  • Detektyw Pozytywka Grzegorza Kasdepke
  • i Królowa Śniegu Hansa Christiana Andersena.

Teatr Syrena uruchomił również możliwość zakupu „cegiełek”.
Sądzę, że nie będę posądzony o kryptoreklamę, kiedy podam numer konta Teatru Syrena: 19 1090 1870 0000 0001 3153 4682. Osoby wpłacające są proszone o wpisanie „darowizna na cele statutowe Teatru Syrena”.

Król Edyp plakat
Król Edyp – plakat
fot. materiał prasowy Teatru Dramatycznego

Teatr Dramatyczny, w ramach akcji #ZmienTerminNieOdwoluj, zachęca widzów do zmiany biletu na inny, dowolny termin. Tymczasem w sobotę, 18 kwietnia, od godziny 19:00 do północy, zaprasza do obejrzenia – na swoim kanale YouTube – Króla Edypa w reżyserii Jakuba Krofty. W spektaklu wystąpili m.in. Sławomir Grzymkowski, [Halina Skoczyńska], Adam Ferency, Olgierd Łukaszewicz, Waldemar Barwiński i Janusz R. Nowicki. Natomiast w niedzielę, 19 kwietnia, o godz. 19:00, Anna Moskal przeczyta Calineczkę – poruszającą baśń Hansa Christiana Andersena.

Z kolei Teatr Ateneum proponuje – na teatralnym kanale YouTube – spotkanie Wiktora Zborowskiego i Mariana Opani, którzy wirtualnie połączyli siły i swoje talenty, by zaśpiewać przebój Róbmy swoje Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Matuszkiewicza. Warto zaznaczyć, że wcześniej obydwaj wybitni aktorzy uczestniczyli w projekcie Jeszcze w zielone gramy wykonywanym przez Zespół i Przyjaciół Teatru Ateneum.

W sobotę, 18 kwietnia, o godz. 19:00, TR Warszawa zaprasza na spektakl Holzwege w reżyserii Katarzyny Kalwat, z udziałem Tomasza Tyndyka, któremu na scenie towarzyszy m.in. pianista Zygmunt Krauze.

KLASYCZNIE online nagranie kolejnego minispektaklu
KLASYCZNIE online – nagranie kolejnego minispektaklu
fot. materiał ;prasowy Teatru Druga Strefa

Jak już rozpędzimy się podczas weekendu, warto zostać do poniedziałku.
Oto bowiem właśnie od 20 kwietnia Teatr Druga Strefa zaprasza na cykl SCENY KLASYCZNE online.

Na fanpage Teatru i na kanale YouTube będzie można oglądać wybrane sceny klasyczne, między innymi z komedii Aleksandra Fredry, Moliera, Gabrieli Zapolskiej.

Pomysłodawcą i reżyserem projektu jest Sylwester Biraga, operatorem Michał Buczek. W mikrospektaklach online wystąpią między innymi: Halina Chrobak, Józef Mika, Anna Sandowicz, Aleksandra Kowalczyk, Piotr Duda, Paweł Iwanicki, Patryk Weresczyński i Paweł Ferens.

Warto nadmienić, że jest to druga odsłona online Teatr Druga Strefa.
Pierwszą była Wielka Księga Legend Warszawy, emitowana online od 30 marca 2020 roku.

Również ten teatr udostępnia materiały za darmo, ale można go wspierać, kupując bilety w ramach wspomnianej akcji #WspieramKulture.

17 kwietnia 2020 20:34
[fbcomments]