0

Polskie królestwo Romanowów

Prof. Lech Królikowski
Prof. Lech Królikowski
fot. Przegląd Praski

Dziś, w Klubokawiarni Miś w Muzeum Pragi odbędzie się spotkanie autorskie prof. Lecha Królikowskiego.

Tematem spotkania będzie najnowsza książka „Polskie królestwo Romanowów”. Ta monografia, pióra prof. Lecha Królikowskiego, wydana została przez Wydawnictwo Warszawskie, a dofinansowana przez samorząd województwa mazowieckiego.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego:

Prof. Królikowski zaprasza nas w podróż historyczną do ziem nam szczególnie bliskich z  postaciami utrwalonymi w arcydziełach narodowej literatury. Prezentowana Czytelnikowi praca traktuje m.in. o ostatnich pięciu carach z dynastii Romanowów i  kierownikach wojskowej i cywilnej administracji Królestwa Polskiego, o carskim wojsku  oraz carskich fortyfikacjach (na przykładzie Warszawy). Jest jednym z tych „kamyków”, z których – być może – po latach powstanie kolejna monografia z zakresu zakazanej przez lata rosyjskiej sfery militarnej.

Prof. Marian Marek Drozdowski:

Odczytując na nowo dzieje stosunków polsko-rosyjskich, prof. Lech Królikowski pozwala lepiej zrozumieć ich współczesność. Jest On moim kandydatem do Nagrody Klio i  nagrody Biblioteki Publicznej w Warszawie TMH za najlepsze varsaviana.

Polecamy recenzję prof. Mariana Marka Drozdowskiego na łamach Tygodnika Sąsiadów PASSA: [LINK]

Kamil Ciepieńko radny Pragi Północ, w Przeglądzie Praskim:

Varsavianista opowie o swojej najnowszej książce „Polskie królestwo Romanowów”. W dyskusji nie zabraknie też praskich wątków panowania rosyjskiej dynastii.

Wielki książę Konstanty Pawłowicz Romanow to carski namiestnik, który mógł się pochwalić takim rodzeństwem jak carowie Mikołaj I czy Aleksander I. W czasach gdy urzędował w Warszawie zasiadał też w polskim parlamencie. Był posłem. Co ciekawe, poselski mandat zdobył dzięki mieszkańcom Pragi, którzy wybrali go na swojego przedstawiciela. Prażanie potrafili to wykorzystać

Link do artykułu: [LINK]

Prof. Lech Królikowski dla Przeglądu Praskiego:

Spotkanie autorskie

  • 16 grudnia 2021
  • godzina 19:00
  • Klubokawiarnia Miś
    w Muzeum Warszawskiej Pragi
  • ul. Targowa 50/52
  • wstęp wolny

 

16 grudnia 2021 09:21
[fbcomments]