0

Rewolucja w Muzeum Niepodległości

Schemat przebudowy
fot. A. Sheybal-Rostek

Jeśli powiodą się śmiałe plany dyrekcji Muzeum Niepodległości, to niebawem wysłużoną placówkę czeka prawdziwa rewolucja.

Budynek wraz z otoczeniem zostanie dostosowany do standardów XXI w., zaś na zwiedzających czekać będzie interesująca, nowa oferta edukacyjna.

W zeszłym tygodniu architekci Adam Białobrzeski i Adam Figurski przedstawili na Kolegium Naukowym Muzeum Niepodległości projekt remontu i przebudowy.

Planowana rozbudowa i przebudowa jest częścią szerokiego programu rozwoju Muzeum Niepodległości, którego celem jest dostosowanie go do modelu funkcjonowania współczesnych placówek muzealnych, stworzenie właściwych warunków do składowania, udostępniania i ekspozycji posiadanych zbiorów oraz dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Planowane prace są również ściśle powiązane z koniecznością przeprowadzenia wymiany instalacji  technicznych:  wodno–kanalizacyjnych, elektrycznych oraz centralnego ogrzewania a także zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Realizacja programu rozwoju Muzeum Niepodległości przewidziana jest w ramach trzech zadań:

  1. Zadanie 1:
    Muzeum Więzienia Pawiak – Centrum Martyrologii Niepodległościowej
    (nazwa robocza)
  2. Zadanie 2:
    Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej- Centrum Edukacji Niepodległościowej (nazwa robocza) i Centralny Zespół Magazynowania, Digitalizowania i Konserwacji Zbiorów Muzeum Niepodległości.
  3. Zadanie 3:
    Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów- Centrum Myśli Niepodległościowej (nazwa robocza).

Program zakłada stworzenie centralnego systemu informatycznego, obejmującego wszystkie placówki Muzeum Niepodległości. Głównym jego elementem będzie serwerownia centralna, umieszczona w nowoprojektowanym budynku Centralnego Zespołu Magazynowania, Digitalizowania i Konserwacji Zbiorów Muzeum Niepodległości (Cytadela). Każda z placówek/oddziałów lub ich wydzielonych części, zaopatrzona będzie w lokalną serwerownię, skomunikowaną z serwerownią centralną. System będzie umożliwiał korzystanie ze zdigitalizowanych zasobów za pomocą terminali komputerowych rozmieszczonych w poszczególnych jednostkach oraz za pomocą portalu internetowego. Możliwy będzie również zdalny monitoring bezpieczeństwa oraz eksploatacji (zużycie mediów etc.).

Projekt koncepcyjny zadania nr 3 (czyli przebudowy  Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów) obejmuje realizację kompleksowej strategii, zmierzającej do dostosowanie pałacu wraz z otoczeniem do nowych funkcji kulturalnych i edukacyjnych. Ważnym elementem projektu jest również zaznaczenie obecności tej placówki na terenie Warszawy i czytelne wpisanie jej w tkankę miejską.

Zadanie podzielono na trzy fazy:

  1. Faza I:
    przebudowa i modernizacja budynku wraz z najbliższym otoczeniem przed wejściem głównym;
  2. Faza II:
    budowa nowej, wielofunkcyjnej części podziemnej i zagospodarowanie części ogrodowej;
  3. Faza III:
    realizacja wielofunkcyjnego skweru miejskiego, wspomagającego popularyzację działalności Muzeum Niepodległości w części zachodniej działki 20/2 oraz przebudowa parkingu dla samochodów osobowych w części wschodniej działki 20/2.

Pierwszy etap przygotowań do realizacji zadania zakończy uzyskanie (w oparciu o szczegółowy   projekt koncepcyjny), zaleceń konserwatorskich, niezbędnych do opracowania projektu budowlanego.  Na jego podstawie będzie możliwe uzyskanie decyzji konserwatorskiej i pozwolenia na budowę. Umożliwi to określenie rzeczywistych kosztów projektu oraz aplikację o środki finansowe.

Dotychczasowe prace projektowe realizowane są dzięki dotacji miejskiej i wojewódzkiej.

25 stycznia 2016 14:08
[fbcomments]