0

Syrena w Łazienkach

Fotografie na parkanie
Fotografie – na parkanie
fot. materiał prasowy Teatru Syrena

W Łazienkach Królewskich pojawiła się tajemnicza Syrena. Zagadkę rozwikłał Roman Soroczyński.

W czerwcu 2020 roku w galerii plenerowej Łazienek Królewskich – przy Agrykoli, od strony ronda przy Alei Chińskiej – pojawiła się ciekawa wystawa. Jest ona częścią obchodów 75-lecia Teatru Syrena.

Wystawa łączy w sobie historię Syreny z jej współczesnością. Jeden z ulubionych stołecznych teatrów – nazywany najbardziej warszawską z warszawskich scen, z symbolem stolicy w swojej nazwie – był zawsze „teatrem gwiazd”, opartym na wielkich teatralnych osobowościach. W spektaklach Syreny publiczność oklaskiwała m.in. Hankę Bielicką, Irenę Kwiatkowską, Alinę Janowską, Teresę Lipowską, Violettę Villas, Bohdana Łazukę, Tadeusza Plucińskiego czy Romana Kłosowskiego. W pierwszym jej zespole znalazła się cała konstelacja gwiazd przedwojennych, a wśród nich Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Kazimierz Krukowski.

Adolf Dymsza jedna z przedwojennych gwiazd
Adolf Dymsza – jedna z przedwojennych gwiazd
fot. materiał prasowy Teatru Syrena

Wyszperane w archiwum i starannie wyselekcjonowane zdjęcia tych właśnie tuzów składają się na historyczną część wystawy. Są to zdjęcia autorstwa najlepszych polskich fotografów teatralnych, m.in. Edwarda Hartwiga, Tadeusza Kubiaka i Andrzeja Rybczyńskiego. Rzadko eksponowano je w przestrzeni publicznej. Choć czarno-białe, barwnie dokumentują świat warszawskiej rewii i satyry, w których przez lata specjalizowała się Syrena. W dużym formacie, jako część wystawy plenerowej, w pełni ujawniają artyzm i wyczucie teatralnej chwili mistrzów polskiej fotografii teatralnej.

Irena Kwiatkowska i inne gwiazdy
Irena Kwiatkowska – i inne gwiazdy
fot. materiał prasowy Teatru Syrena

W drugiej części wystawy znajdą się zdjęcia ze współczesnych spektakli Teatru Syrena, który w ostatnich latach stał się jednym z najważniejszych ośrodków musicalu w Polsce. Rodzina Addamsów, Czarownice z Eastwick, next to normal, Rock of Ages, Kapitan Żbik – to tylko najważniejsze z tych przebojów Syreny. Pokazują teatr nowoczesny, dynamiczny, twórczo kontynuujący najlepsze polskie tradycje muzyczno-teatralne.

Fotografie ze współczesnych spektakli
Fotografie – ze współczesnych spektakli
fot. materiał prasowy Teatru Syrena

Trzecia część – to dwa projekty graficzne zaproszonych do współpracy uznanych artystek młodego pokolenia: Rity Zimmeramann – uznanej w Polsce i na świecie autorki kolaży, ilustratorki i fotografki mody oraz Magdy Pilaczyńskiej – graficzki, ilustratorki i projektantki wzorów na porcelanę.

Partnerem świętowania Jubileuszu jest gospodarz terenu, czyli Łazienki Królewskie. Wystawę oglądać można do końca czerwca 2020 roku. Kolejna historyczna ekspozycja planowana jest jesienią w foyer Teatru przy Litewskiej 3.

5 czerwca 2020 08:40
[fbcomments]