0

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy on-line

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy
fot. Mat. prasowe

W dniach 2-9 listopada Ukraina! Festiwal Filmowy przeniesie się do sieci.

Na platformie www.mojeekino.pl widzowie z całej Polski będą mogli obejrzeć najlepsze ukraińskie filmy pokazywane podczas piątej odsłony festiwalu.

W ciągu czterech lat festiwal filmowy Ukraina! stał się rozpoznawalnym wydarzeniem dla mieszkańców Warszawy, a od zeszłego roku również Lublina. W tym roku w festiwalu po raz pierwszy będą mogli wziąć udział widzowie z całej Polski.

Dyrektor festiwalu, Beata Bierońska-Lach.

Poprzednie edycje pokazały, jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy.

Podczas edycji on-line widzowie będą mogli obejrzeć między innymi wyjątkowe filmy dokumentalne. Wśród nich znalazł się najnowszy film Siergieja Łoźnicy, „Pogrzeb Stalina”. Dzięki odnalezionym przez Łoźnicę archiwom możemy przyjrzeć się z niezwykłej perspektywy pogrzebowi jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. Nigdy wcześniej niepokazywane, w dużej mierze kolorowe zdjęcia, zapierają dech w piersiach i przenoszą nas w samo centrum kultu jednostki.

W programie znalazł się również nagrodzony na festiwalu Sundance odważny film reżyserki Iryny TsilykZiemia jest niebieska jak pomarańcza”. Tsilyk dokumentuje życie samotnej matki Anny i czwórki jej dzieci we wschodniej Ukrainie. Aby poradzić sobie z codzienną traumą spowodowaną życiem w strefie działań wojennych, Anna wraz z dziećmi wspólnie kręcą film o swoim życiu w Donbasie.

Wśród fabuł pojawi się film w reżyserii Darii Onyszczenko „Zapomniani”. To historia Niny, 30-letniej nauczycielki języka ukraińskiego. Bohaterka mieszka w Ługańsku, mieście położonym na terenach okupowanych przez prorosyjskich separatystów. Nie może opuścić miasta ani uczyć dłużej ukraińskiego. Pewnego dnia los stawia jej na drodze osieroconego po wojnie nastoletniego Andrija. Chłopak na dachu swojej szkoły umieszcza ukraińską flagę i trafia w ręce policji. Żyjąc w świecie niesprawiedliwości, Nina zdaje sobie sprawę, że Andrija może czekać długie więzienie. Postanawia działać…

Daria Onyszczenko:

Ta historia jest poświęcona przesiedleńcom, a także wszystkim ludziom, którzy pozostali w okupowanych regionach wbrew ich woli. Próbowałam pokazać tamtejszą rzeczywistość taką, jaka jest, niczego nie ukrywając. Ludzie mają swoje nadzieje i marzenia także w okupowanych regionach. Zakochują się i zasługują na lepszą przyszłość.

Z okazji jubileuszu na festiwalu przypomniane zostaną również filmy, które otrzymały nagrodę publiczności podczas poprzednich edycji wydarzenia. Nie zabraknie też produkcji historycznych, popularnych w ostatnich latach w ukraińskim kinie, takich jak „Czarny kruk” czy „U311 Czerkasy”.

28 października 2020 10:32
[fbcomments]