0

Van Gogh i Japonia

Van Gogh i Japonia - 11 czerwca 2019 r.
Van Gogh i Japonia – 11 czerwca 2019 r.
fot. Multikino

11 VI o godz. 18:00 zostanie zaprezentowany film „Van Gogh i Japonia” w reżyserii Brytyjczyka Phila Grabskiego.

W ramach projektu MultiCulture Britain – nowego wspólnego przedsięwzięcia Multikina i British Council – 11 czerwca o godz. 18:00 zostanie zaprezentowany film „Van Gogh i Japonia” w reżyserii Brytyjczyka Phila Grabskiego – fascynująca podróż po świecie sztuki, pozwalająca spojrzeć na arcydzieła europejskiego malarstwa z zupełnie innej perspektywy, niż dotychczas.

Zazdroszczę Japończykom – napisał Van Gogh do swojego brata Theo.
Przyglądając się obrazom zgromadzonym na wystawie w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, na podstawie które powstał film dotyczący japońskich inspiracji autora Gwiaździstej nocy można zrozumieć, dlaczego.

Choć Vincent van Gogh nigdy nie odwiedził Japonii, to kraj ten wywarł największy wpływ na niego samego i jego sztukę. Nie można zrozumieć Van Gogha bez zrozumienia, w jaki sposób sztuka japońska dotarła do Paryża w połowie XIX wieku, a także tego, jak głęboki wpływ wywarła na artystów takich, jak Monet, Degas, a przede wszystkim właśnie Van Gogh.

Odwiedzając nowe galerie sztuki japońskiej w Paryżu, a następnie tworząc swój własny wizerunek Japonii – poprzez dogłębne badania, kolekcjonowanie drzeworytów i szczegółowe dyskusje z innymi artystami – Van Gogh nadał swoim pracom nowy i ekscytujący kierunek. Po opuszczeniu Paryża wyjechał na południe Francji: do tego, co uważał za zbliżone do swego rodzaju Japonii – takiej, jaką mógł znaleźć. Kolejne bardzo twórcze, ale i pełne problemów lata życia i twórczości wybitnego malarza mogą być postrzegane również poprzez pryzmat przepracowywania japońskich wpływów. Film Van Gogh i Japonia przenosi widza nie tylko do Francji i Holandii, ale także do Japonii właśnie, umożliwiając poznanie niezwykłego dziedzictwa, które wpłynęło na autora Gwiaździstej nocy i uczyniło go artystą, którego znamy dzisiaj.

Reżyser Phil Grabsky przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom zobaczenie tego, co niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum.

Film „Van Gogh i Japonia” w cyklu „Exhibition on Screen” będzie można zobaczyć 11 czerwca 2019 r. o godzinie 18:00 w następujących warszawskich kinach sieci Multikino: Ursynów i Złote Tarasy.

10 czerwca 2019 21:35