0

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Mycie i zamiatanie ulic prowadzone jest w nocy
Mycie i zamiatanie ulic – prowadzone jest w nocy
fot. ZOM

43 zamiatarki i zmywarki co tydzień sprzątają 1200 km jezdni – taką długość warszawskich ulic administruje w Warszawie Zarząd Oczyszczania Miasta.

Najwyższe standardy utrzymania czystości – oczywiście w Warszawie.
Doceniają to turyści, zauważają mieszkańcy miasta. Jednym z ważnych elementów dbania o czystość jest sprzątanie ulic.

Każda z nich jest zamieciona przynajmniej raz na tydzień. Ulice są także myte.
To dlatego Warszawa uważana jest za jedno z najczystszych miast Polski – według raportu Otodom z 2016 r. dotyczącego dbałości o okolicę i zadowolenia z pracy służb komunalnych zajęła pierwsze miejsce wśród 10 największych miast.

Badanie zostało zrealizowane na przełomie września i paź- dziernika 2016 roku metodą wywiadów internetowych, przez serwis Otodom oraz we współpracy z OLX. Wzięło w nim udział 141 193 respondentów z całej Polski. Raport prezentuje subiektywny stosunek badanych do stwierdzenia: „W moim są- siedztwie jest czysto, śmieci są usuwane regularnie”(skala odpowiedzi 1 = „zupełnie się nie zgadzam”, 7 = „w pełni się zgadzam”). Otrzymane wyniki zostały doszacowane do struktury mieszkańców Polski pod względem liczby ludności, w podziale na województwo i wielkość miejscowości. Do rankingu TOP 100 miast wybrano ośrodki liczące powyżej 45 tys. mieszkańców. Nadzór merytoryczny nad projektem sprawuje Agencja Badawcza PBS z Sopotu.

Punktacja

  1. 5,11 Warszawa
  2. 5,10 Kraków
  3. 5,09 Lublin
  4. 5,06 Katowice
  5. 5,01 Gdańsk
  6. 4,94 Poznań
  7. 4,83 Szczecin
  8. 4,81 Bydgoszcz
  9. 4,79 Wrocław
  10. 4,58 Łódź

Od wiosny tego roku w Warszawie zamiatarki przejechały już łącznie ponad 25 tys. km i zebrały z ulic ok. 2 300 ton zanieczyszczeń – głównie piasku, pyłu, liści i niedopałków. Ustalona dla dróg podlegających ZOM jest jedną z największych na tle innych miast w Polsce. Na przykład we Wrocławiu drogi głównego układu komunikacyjnego oczyszczane są raz w tygodniu, ale wszystkie pozostałe tylko raz w miesiącu, a w Gdańsku zamiatanie i zmywanie ulic, w zależności od ich kategorii, odbywa się raz lub dwa razy w miesiącu.

Zamiatanie w Warszawie prowadzone jest na mokro, Oznacza to, że zainstalowane w pojeździe szczotki zraszane są wodą, co ogranicza wtórne pylenie z nawierzchni jezdni. Prace monitorowane są przy pomocy systemu GPS, ale jakość i osiągnięcie wymaganego wysokiego standardu są na bieżąco sprawdzane w terenie przez kontrolerów Zarządu Oczyszczania Miasta.

Wykonawcy sprzątania powinni kończyć prace do 7 rano.
Aby osiągnąć zamierzony efekt, zamiatarki i zmywarki utrzymują prędkość ok. 10 km/h, dlatego oczyszczanie ulic odbywa się nocami. Prowadzenie prac w ciągu dnia przez poruszające się z niewielką szybkością pojazdy o dużych gabarytach, doprowadziłoby do utrudnień w ruchu. Liczymy na wyrozumiałość mieszkańców, którzy sporadycznie sygnalizują niedogodności w postaci nocnego hałasu.
W końcu czysta Warszawa to wspólna sprawa nas wszystkich.

Zamiatanie i mycie jezdni jest częścią kompleksowego dbania o czystość miasta realizowanego przez ZOM. Oczyszczanie miasta jest zlecane również przez urzędy 18 warszawskich dzielnic i dotyczy dróg o kategorii gminnej. O czystość zobowiązany jest także dbać każdy zarządca i właściciel terenu, co reguluje ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. W Warszawie kwestie te reguluje ponadto Regulamin utrzymania czystości i porządku.

Zamiatarki oczyszczają jezdnie z piasku, liści, niedopałków i innych zanieczyszczeń.
Zamiatarki – oczyszczają jezdnie z piasku, liści, niedopałków i innych zanieczyszczeń.
fot. ZOM

ZOM

6 września 2017 20:54
[fbcomments]