0

Lato w mieście z NGO

Lato w mieście z NGO
Lato w mieście – z NGO
fot. UM + MY

Informacja o programach realizowanych przez organizacje pozarządowe w ramach ”Lata w mieście” 2018 r.

  1. Fundacja Arte
    Myśleć EKO-logicznie – wakacyjne warsztaty przyrodnicze dla młodych
    Cykl wakacyjnych warsztatów przyrodniczych dla dzieci. W dzielnicach zostaną zorganizowne sprofilowane pod dany obszar geograficzny zajęcia obejmujące tematyczne zabawy i gry grupowe, terenowe, obserwacje, działania badawcze, drobne prace ogrodnicze, ćwiczenia fizyczne, warsztaty plastyczne, zagadki, rebusy, itp.
  2. Fundacja Nowoczesnej Edukacji
    Pracownia Młodego Inżyniera. Edycja 2018.
    Zajęcia z programowania robotów zbudowanych przez dzieci ze specjalnych zestawów klocków Lego Education. Warsztaty prowadzone będą z wykorzystaniem najnowszej generacji klocków LEGO Mindstorms EV3 i WEDO 2.0 oraz komputerów ze specjalistycznym oprogramowaniem, które umożliwia ożywianie zbudowanych robotów. Są to specjalne zestawy edukacyjne przeznaczone do pracy warsztatowej wyposażone m.in. w mikroprocesory, silniki oraz czujniki m.in. czujniki ruchu, koloru, odległości. Uczestnicy projektują roboty i ich funkcjonalności, a następnie po ich zbudowaniu programują je.
  3. Fundacja ART
    Królewskie spacery – szlakiem ORŁA BIAŁEGO i Akademia Sztuk Dawnych – Stanisław August i jego Oświecenie
    .
    Program adresowany do grup dzieci z wakacyjnych placówek edukacyjnych, a także do dzieci, które dołączają do zajęć wraz z rodzicami lub opiekunami, realizowany w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum, Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej a także w Pałacu pod Blachą. Projekt obejmuje połączenie różnych form zabaw i aktywności z zakresu edukacji i edukacji kulturalnej z działaniami artystycznymi i rekreacyjnymi. Program opiera się na działaniach artystycznych /spektakl lub koncert/ oraz warsztatach, prezentacjach, pokazach, plastycznych animacjach, którym zawsze towarzyszy  W tym roku tematem głównym będzie 100 rocznica odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI przez Polskę. Program odbywa się w wakacyjne środy od godziny 10.00 do 14.00. Dzieci działają w Arkadach Kubickiego ale także w górnych Ogrodach Królewskich a także w Pałacu pod Blachą. Dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych w ramach „Akademii Sztuk Dawnych…” przygotowane są pięciodniowe warsztaty od 16 do 20 lipca (30 miejsc).
  4. Fundacja Bez Wizy
    Wygrane wakacje…!
    Projekt oparty jest na kreatywnej zabawie, w której posłużono się przestrzennymi grami planszowymi. Przygotowane przez zawodowych historyków-edukatorów gry wprowadzą uczestników w inny okres historii Polski, opowiedzą o innych wydarzeniach i pokażą adekwatne im aspekty kulturowe. Na dużej planszy (wymiary – od 1,5m x 2m do 3m x 3m) przygotowany będzie plan terenu wzbogacony trójwymiarowymi historycznymi budowlami, nazwami i akcesoriami. Tematy gier: 1. Tajemnicza kraina – Mazowsze. 2. Gdzie są insygnia? 3. Potop szwedzki. Warszawa Stanisława Augusta. Spotkanie trwało będzie około 90 minut.
  5. Fundacja Bioedukacji
    Działania rozszerzające i uzupełniające ofertę edukacyjną Warszawskiego Programu „Lato w Mieście” 2018
    Edukacyjne warsztaty laboratoryjne dla najmłodszych – „Szkiełko i oko, czyli zabawa z nauką”. Zajęcia odbywać się będą w profesjonalnym laboratorium BioCentrum Edukacji Naukowej. Warsztaty będą miały charakter laboratoryjny i będą łączyły 3 dyscypliny naukowe – biologię (z elementami fizjologii i anatomii człowieka, ekologii i ochrony środowiska), a dodatkowo chemię i fizykę. W tym rokuw czasie warsztatów będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania „Dlaczego nartnik pływa? – czyli sekrety napięcia powierzchniowego” , „Jak oszukać oko? – złudzenia optyczne, czyli tajemnice widzenia” oraz „Brud i czystość w równowadze – poświęcone bakteriom i ich roli w życiu człowieka”
  6. Fundacja Edukacji Astronomicznej
    Kopernik i spółka
    Projekt poświęcony sposobom prowadzenia badań astronomicznych i kosmicznych, czyli temu w jak zdobywamy wiedzę o otaczającym nas Wszechświecie oraz obiektach i zjawiskach w nim zachodzących 1) badania naziemne – praca z teleskopami, zasady prowadzenia bezpiecznych obserwacji Słońca,  2) urządzenia wysłane w przestrzeń kosmiczną, sztuczne satelity, m.in. teleskopy kosmiczne, stacja kosmiczna, łaziki księżycowe i marsjańskie. Uczestnicy będą brali udział w różnorodnych aktywnościach, jak obserwacje Słońca lub elementu krajobrazu przez teleskop, warsztaty, zabawy ruchowe i sprawnościowe, zajęcia konstrukcyjne, oglądanie wirtualnej rzeczywistości w goglach VR, pokazy w mobilnym planetarium.
  7. Fundacja Inceptio
    MiastoMania
    „MiastoMania to projekt edukacyjny, którego celem jest zainteresowanie dzieci tematyką atrakcyjnej i przyjaznej mieszkańcom przestrzeni publicznej. Podczas warsztatów zaproponowane zostaną dwa tematy
    1) Szyldy reklamowe Warsztaty dotyczące bałaganu przestrzennego oraz znalezienia atrakcyjnej – z punktu widzenia młodego mieszkańca stolicy – metody na obronę przed nadmierną ekspansją reklamy.
    2) Zieleń w mieście Warsztaty podejmujące tematykę zieleni w przestrzeni miejskiej, podczas których dzieci dowiedzą się dlaczego tak ważne jest, by terenów zielonych było jak najwięcej oraz jak pozytywnie wpływa ona na samopoczucie mieszkańców. Dzieci poznają również najnowsze trendy związane z zielenią miejską takie jak zakładanie ogrodów sąsiedzkich, hodowanie pszczół w miastach, czy zazielenianie elewacji i dachów budynków.
  8. Fundacja Na Rzecz Edukacji i Zdrowia „Perspektywa”
    Fantazyjna Inżynieria. Warsztat konstrukcyjne w czasie „Lata w Mieście”
    Warsztaty konstrukcyjne rozbudzające kreatywność, myślenie twórcze, myśl techniczną oraz rozwijające wiedzę na temat tworzenia profesjonalnych makiet ( w tym informacji na temat powstawania scenografii) Warsztaty składają się ze dwóch głównych tematów 1.tematu wykorzystania niebanalnych powszechnie dostępnych materiałów do budowy makiet architektonicznych : CZYLI :dzieci z powszechnie dostępnych elementów budowlanych takich jak: kolanka, plastikowe rurki, rurki piankowe, guma, metalowe wsporniki, kątowniki, śrubki, koła meblarskie, zawiasy, gumowe obudowy, papier, pudełka, papier ścierny, piaski, gałęzi,masy z mąki i wody Przy okazji budowania makiet architektonicznych dowiadując się czym jest scenografia ,planowanie przestrzenne 2,Temat budowy makiet miasta rozbudowujemy o temat konstrukcyjny: z metalowych cześć kątowników, blaszek, śrubek, zawiasów , kółek budują : pojazdy, maszyny, zabawki stwory mechaniczne, tory przeszkód.
  9. Fundacja Pociechom
    Letnie eko warsztaty dla dzieci i młodzieży – edycja II
    Cykl warsztatów przyrodniczych – każde z dwugodzinnych spotkań będzie podzielone na dwa etapy. W części pierwszej  – integrująca grupę gra terenowa wykorzystująca unikalne położenie i infrastrukturę  (m.in.: edukacyjną ścieżkę ekologiczną, na którą składają się: ścieżka zmysłów, dendrofon, amfiteatr, ostoja dla bażantów, wiklinowy labirynt, hotel dla owadów, ogródek dydaktyczny, zegar słoneczny itd.). Następnie zależnie od dnia tygodnia uczestnicy będą brali udział w drugiej części warsztatów, które zostały podzielone na 5 różnych tematów przewodnich: PONIEDZIAŁEK – Tropem ptaków nad Wisłą Dzieci podczas zajęć dowiedzą się dużo o ochronie przyrody; WTOREK – Spotkanie z pszczołą; ŚRODA – Wiklina – O czym szumią wierzby; CZWARTEK- Konie – warsztaty w siodle; PIĄTEK – Recykling – Śmieć to nie śmieć. Wszystkie zajęcia będą prowadzone na zielonych terenach Fundacji Pociechom mieszczących się przy ul. Wybrzeże Puckie 2.
  10. Fundacja Rok Rzeki Wisły
    Lato i woda

    Dzieciaki nad Wisłą to cykl wiślanych zajęć dla dzieci, przeprowadzanych na brzegu i bezpośrednio na rzece, obejmujące łącznie 20 grup (około 380 dzieci). Każde z zajęć trwa łącznie ok. 1,5 godz. i składa się z dwóch części, w których udział biorą wszyscy uczestnicy : 1. Warsztaty na brzegu – budowa naturalnego filtra wodnego – ok 45 min. 2. Rejs po Wiśle połączony z opowieścią skąd mamy wodę w naszych kranach i doświadczeniami – ok 45 min. Zajęcia odbędą się na brzegu Wisły i bezpośrednio na warszawskim odcinku Wisły.
  11. Fundacja Szkatułka
    Szekspir w kosmosie – letnia edycja
    Cykl spotkań kulturalno-twórczych dla grup dzieci, osnutych na wybranych utworach Williama Szekspira. Na jedno spotkanie, trwające od 3,5 do 4,5 godzin zegarowych, złożą się działania literackie, plastyczne i teatralne, zabawy teatralno-literackie, zabawy z wykorzystaniem  wykonanych rekwizytów, elementów dekoracji i kostiumów, zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonają trwałe kukiełki.  Miejscem realizacji zadania będzie lokal na Górnym Mokotowie w Warszawie.
  12. Fundacja TPSW
    Pies w Wielkim Mieście 2018
    Projekt mający na celu nauczenie dzieci odpowiednich relacji z psem czy zapobieganiu sytuacji groźnych. Nowością będzie pokazanie dzieciom, jak szkoli się młodego pieska – na zajęciach obecny będzie młody szczeniak – uczestnicy zobaczą jak właściwie postępować z takim maluchem i jakie są wobec niego obowiązki. Warsztaty obejmą następujące zagadanienia 1) Pies to istota żywa. – pies to żywe stworzenie, czuje, ma potrzeby – prawa psa i obowiązki wobec psa i związane z psem – wybór psa i czy naprawdę stać mnie na psa (czas, opieka itd) – a może pies ze schroniska? Alternatywa: zanim weźmiesz psa do domu, podziałaj w schronisku. 2) Pies i Człowiek – relacje z psem, elementy szkolenia z pokazem na żywo (ze szczeniakiem) 3)  Psy Pracujące –  psy: – stróżujące i pasterskie – pociągowe – myśliwskie – policyjne pościgowe, tropiące i psy służby celnej – pracujące ze strażakami, GOPR-em, WOPR-em 4)  Specjalistyczne Psy Pracujące, czyli Serwisowe (pracujące z osobami z niepełnosprawnościami) –  dlaczego psy noszą marynarki i dlaczego nie wolno im przeszkadzać.
  13. Fundacja Uwaga na Kulturę!
    „Sztuka lalkarstwa” – spektakle lalkowe i warsztaty teatralne dla dzieci
    Spektakle lalkowe połączone z warsztatami budowy lalki teatralnej. Przedsięwzięcie jest przeznaczone dla dzieci klas I – III z warszawskich punktów edukacyjnych. W scenariuszach poszczególnych bajek zawarte są treści dotyczące m.in. Warszawy, ekologii, Wisły, zwierząt czy przyjaźni  – proponowane przedstawienia „Magiczny Miód”,  „Złote jajko”, „Wiślana opowieść”,  „Podróż za horyzont”,  „Wars i Sawa”.  Spektakle są realizowane  w formie klasycznego teatru lalek, jednak w świat baśni wprowadza dzieci postać narratora, który jest w żywym planie. Po każdym przedstawieniu dzieci będą miały okazję zobaczyć z bliska lalki teatralne, poznać ich budowę, zaanimować nimi oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z bohaterami przedstawień. W ramach warsztatów „Budowa lalki teatralnej” dzieci samodzielnie wykonają pamiątkowe lalki teatralne.
  14. Fundacja Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki „Nowolipki”
    Wielka Makieta Niepodległości
    Wielka Makieta Niepodległości to pierwszy projekt, w którym uczestnicy ucząc się na warsztatach tematycznych, tworzą wspólnie makietę, która stanie się eksponatem wystawienniczym. W  przestrzeni gmachu Reduty Banku Polskiego przez 5 tygodni będą prowadzone warsztaty (4h dziennie). Co tydzień (licząc od poniedziałku) będą się odbywały warsztaty z architektury, grafiki z elementami typografii, projektowania i historii ubioru, wzornictwa oraz kultury popularnej. W połączeniu powstanie interdyscyplinarna, przestrzenna forma zobrazowania minionych stu lat. Aby każdy z kolejnych tygodni był inny podzieliśmy 100 lat niepodległości na 5 różnych okresów. I tak zaczynając od 1917 do 1939, poprzez II wojnę światową, następnie lata odbudowy do roku 1970, PRL z uwzględnieniem 1970-1989 i jako ostatnia historia najnowsza czyli od 1989 do dziś.
  15. Polskie Towarzystwo Fizyczne
    Letnia Szkoła Fizyki 2018
    Letnia Szkoła Fizyki to projekt organizowany przez Polskie Towarzystwo Fizyczne wespół z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, którego celem jest zaprezentowanie interesujących zagadnień fizycznych, wykorzystując do tego różne formy przekazu: wykłady, warsztaty w laboratoriach i zajęcia na pracowni fizycznej. W tym roku Szkołę rozpocznie wykład o rozwoju polskiej i światowej fizyki, w ciągu 100 lat niepodległości RP. Wykłady, warsztaty w laboratoriach i zajęcia na Pracowni odbywać się będą w siedzibie Wydziału Fizyki UW, ul. Pasteura 5.
  16. Stowarzyszenie „ROZWIŃ SIĘ” Edukacja, Kultura, Sport
    Przyrodnicze i matematyczne eksperymenty.
    Warsztaty rozwijające zainteresowania i uzdolnienia matematyczne i przyrodnicze dzieci i młodzieży, m.in. „Zobaczyć niewidzialne”, „Szyfry”, „Nasz niesamowity mózg”, „Kolory”. Warsztaty trwają 2 godziny dydaktyczne.
  17. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy „Q Zmianom”
    Wakacje z Q Zmianom
    W ramach projektu zaplanowało do realizacji zajęcia „CZY TO PRAWDA?” – poznawanie świata przez samodzielne doświadczanie; – zajęcia „ŚWIAT PLANSZÓWEK” – dzieci i młodzież poznają różne mechanizmy gier planszowych, a na ich zakończenie spróbują skonstruować własną grę planszową!;  – zajęcia ANIMACYJNE – bazujące na rozwijaniu umiejętności współpracy i zwrócenia uwagi na atrakacyjne sposoby spędzania wolnego czasu, jakie umożliwia zabawa w grupie rówieśników; – zajęcia SENSORYCZNE – wzmacniające rozwój zmysłowy dzieci (dotyk, wzrok, węch, smak i słuch) oraz pobudzające kreatywność poprzez stworzenie warunków do samodzielnego doświadczania różnych bezpiecznych mas plastycznych, uwzgledniające elementy nowatorskiej metody Sensoplastyka®
  18. Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”
    Złota Kaczka na wakacjach!
    Oferta spacerów edukacyjno-rekreacyjnych skierowanych do dzieci, w tym do osób niepełnosprawnych ze szkół i ośrodków specjalnych i z indywidualnymi opiekunami. Spacery będą realizowane w Parku Ujazdowskim, w Ogrodzie Krasińskich, w Łazienkach Królewskich, a także na nowych bulwarach nad Wisłą oraz na ścieżce przyrodniczej pomiędzy Mostem Gdańskim i Mostem Śląsko-Dąbrowskim. W czasie spacerów wykorzystane będą komiksowe przewodniki z zadaniami wykonywanymi w trakcie spaceru oraz stroje postaci z legend i historii Warszawy (jako stroje przewodników).
  19. Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej – Klatrat
    Eksperymentalne lato z chemią
    „Eksperymentalne lato z chemią” – dynamiczne pokazy chemiczne angażujące uczniów w realizację poszczególnych eksperymentów.  Pojedynczy pokaz trwać będzie 1 godzinę lekcyjną i realizowany będzie dla grupy około 15-30 uczniów. W trakcie pokazów będzie również miejsce na wiele chemicznych ciekawostek, a wybrani uczniowie (ochotnicy) będą mieli możliwość własnoręcznego wykonania kilku eksperymentów chemicznych.

 

18 czerwca 2018 20:35
[fbcomments]