0

Mural 40-latka na Metrze Ursynów

Mural 40-latka w trakcie malowania
Mural 40-latka – w trakcie malowania
fot. mat. prasowy

Stefan Karwowski i Roman Maliniak powitają pasażerów metra z szybu windy na Stacji Ursynów.

Wizualizacja

Mural 40-latka - wizualizacja
Mural 40-latka – wizualizacja
fot. mat. prasowy

Jak informuje pan Paweł Lenarczyk, radny Dzielnicy Ursynów,  właśnie powstaje tam nowy mural.

Paweł Lenarczyk:

Na zewnętrznym szybie windy stacji metra Ursynów, przy południowo-wschodnim wejściu, firma Ideamo rozpoczęła prace nad malowaniem muralu „40-latek” przedstawiającego inż. Karwowskiego i  Maliniaka, bohaterów kultowego serialu Jerzego Gruzy.

Mural powstaje na zlecenie ZTM w ramach realizacji zwycięskiego projektu do Budżetu Obywatelskiego, którego autorem jest Paweł Lenarczyk i Bartek Podlewski – autor grafiki.

Mural powstaje w ramach cyklu „Murale metra – pociąg do sztuki”, gdzie do tej pory na szybach ursynowskich wind metra powstały w stylu polygon wizerunki rtm. Pileckiego, prof. Grzegorzewskiej, Niemcewicza i deszyfrantów enigmy.

Zakończenie prac nad muralem, w zależności od pogody powinno nastąpić do końca tego tygodnia.

Inżynier Stefan Karwowski i technik Roman Maliniak to niezapomniany duet budowniczych Dworca Centralnego, Trasy Łazienkowskiej i osiedla Ursynów. Dostarczyli oni Polakom niezapomnianych przeżyć w serialu TVP pod tytułem „Czterdziestolatek”.

W rolę inż. Karwowskiego wcielił się Andrzej Kopiczyński, a Romana Maliniaka – Roman Kłosowski.

21 odcinków serialu wyprodukowano w latach 1974-1977.
Pierwsza seria (7 odcinków) cieszyła się tak wielką popularnością, że kontynuowano ją, oraz zrealizowano film pełnometrażowy Motylem jestem, czyli romans 40-latka a także wielogodzinny sylwestrowy program telewizyjny Sylwester Rodzinny – program z rodziną Czterdziestolatka (31 grudnia 1975 r. od 22:20).

Reżyserem tych dzieł był Jerzy Gruza, zmarły 16 lutego 2020 r., znakomity twórca, świetny obserwator codziennego życia.
W większości jego filmów „grała” Warszawa.

Serial pokazuje losy warszawskiej rodziny inżyniera Stefana Karwowskiego, które idealnie wkomponowały się w rzeczywistość lat 70. przesiąkniętych propagandą sukcesu (m.in. budowa Trasy Łazienkowskiej, dworca Warszawa Centralna czy Trasy Toruńskiej).

Równocześnie – zgodnie z założeniami autorów, którzy sami w okresie pracy nad serialem przekroczyli 40 rok życia – serial poruszał problemy z życia prywatnego Polaków. Pojawiały się odcinki związane z kryzysem wieku średniego (romans na boku), próby rzucenia palenia, obsesja na punkcie utraty włosów, próba zadbania o kondycję fizyczną, duma z dorobku życiowego i zawodowego, chęć samorealizacji przez działalność społeczną i tym podobne.

Uchwałą z 20 marca 2014 roku Rada Warszawy nadała nazwę Rondo Czterdziestolatka skrzyżowaniu ulic w miejscu gdzie spotykają się dzielnice Śródmieście, Ochota i Wola.
Te ulice to Aleja Jana Pawła II,  Aleje Jerozolimskie i Tytusa Chałubińskiego.

10 maja 2014 z inicjatywy Amadeusza Szklarza-Habrowskiego z Instytutu Kultury Polskiej UW odbyły się obchody jubileuszu 40-lecia serialu. Odsłonięto tablicę Miejskiego Systemu Informacji na rondzie Czterdziestolatka, odbyło się spotkanie z twórcami i aktorami serialu (Jerzym Gruzą, Anną Seniuk, Mirellą Olczyk-Kurkowską i Piotrem Kąkolewskim) oraz premiera niepublikowanego, pilotażowego odcinka kontynuacji przygód rodziny Karwowskich pt. Studenci Trzeciego Wieku. Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Nowy mural jest wyrazem miłości jaką żywią warszawiacy do swych filmowych budowniczych.

11 czerwca 2020 16:49
[fbcomments]