0

Nowe karetki pogotowia

Karetki Meditrans w Pruszkowie
Karetki Meditrans – w Pruszkowie
fot. Meditrans

Warszawski ”Meditrans” zakupił dwie nowe, w pełni wyposażone karetki. Będą one służyć na Mokotowie i Bielanach.

Ich wartość to 1,2 mln zł.
W przekazaniu samochodów udział wzięła członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Warszawski „Meditrans” systematycznie się rozwija.
W ubiegłym roku dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego trafiło do niego 13 nowych samochodów, które zastąpiły stare, wysłużone pojazdy. W tym roku z własnych środków Meditrans zakupił dwa kolejne. Każdy z nich wyposażony jest
w najnowszej generacji sprzęt medyczny taki jak: defibrylator transportowy z możliwością teletransmisji danych medycznych w czasie rzeczywistym, transporter i nosze transportowe, urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.

Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego:

Tylko w ubiegłym roku warszawski „Meditrans” wyjeżdżał do pacjentów blisko 230 tys. razy. Ta liczba najlepiej odzwierciedla jak duże jest zapotrzebowanie. Każde z tych zgłoszeń było inne, w każdym najważniejszy był czas. Im szybciej ratownicy dotrą do pacjenta, tym większa szansa na udzielenie mu pomocy. Dlatego inwestowanie w nowoczesne karetki i profesjonalny sprzęt jest dla nas priorytetem. To niezwykle ważne, aby w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pacjenci mieli zapewnioną pomoc na najwyższym poziomie.

Podczas przekazania nowego sprzętu podsumowano działanie numeru alarmowego 112. W Polsce jest 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego.
Znajdują się w każdym mieście wojewódzkim, na Mazowszu – w Warszawie i Radomiu. Podstawowym założeniem systemu jest jak najszybsze odebranie połączenia i powiadomienie o zgłaszanym zdarzeniu służb udzielających pomocy. W całej Polsce w 2019 r. system obsługiwało 1365 operatorów numerów alarmowych, którzy przyjęli łącznie ponad 22 miliony zgłoszeń. Średni czas oczekiwania na odebranie połączenia wyniósł 11 sekund.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Meditrans

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie, jest największą na Mazowszu i jedną z największych w kraju jednostką realizującą usługi w zakresie ratownictwa medycznego. Rocznie wykonuje ok. 200 000 wyjazdów ratujących zdrowie pacjentów z terenu Warszawy i powiatów sąsiednich.

16 lutego 2020 15:37