0

Rezonans magnetyczny – jak i po co wykonuje się takie badanie?

Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny
fot. istockphoto.com

Co wiemy o rezonansie magnetycznym,?
A powinniśmy wiedzieć?

Rezonans magnetyczny, nazywany również badaniem MRI lub RM, jest dokładnym badaniem obrazowym, pozwalającym na wykrycie zmian chorobowych w ciele pacjenta. Rezonans jest bezpieczny i nie wpływa na organizm ludzki. Kiedy należy wykonać badanie, jak przebiega i gdzie można je wykonać? Odpowiadamy w artykule!

Jakie choroby diagnozuje rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest ważnym narzędziem diagnostycznym, wykorzystującym pole magnetyczne i fale radiowe. Ma wszechstronne zastosowanie: pozwala diagnozować urazy i choroby, a także monitorować postępy leczenia, np. u pacjentów onkologicznych. Obrazuje wszystkie wewnętrzne struktury organizmu, w tym tkanki miękkie, mięśnie, więzadła, szpik kostny, mózg, układ krwionośny oraz nerwowy. Jest zalecany, kiedy inne badania nie wystarczają do postawienia diagnozy.

Jakie choroby i dolegliwości może wykryć rezonans magnetyczny?

  • schorzenia układu nerwowego, w tym chorobę Alzheimera i stwardnienie rozsiane,
  • choroby układu krwionośnego, m.in. chorobę niedokrwienną serca oraz tętniaka aorty,
  • choroby i urazy układu kostnego, również stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe, zmiany zanikowe mięśni oraz uszkodzenia elementów chrzęstnych i więzadeł,
  • choroby kręgosłupa, w tym te związane z urazami i zwyrodnieniami,
  • nowotwory i przerzuty.

Gdzie można wykonać badanie MRI?

Rezonans magnetyczny można wykonać na NFZ lub prywatnie. Osoby, które chcą poddać się badaniu w ramach NFZ, potrzebują skierowania od lekarza. Może się okazać, że zaproponowany termin badania będzie odległy. Dlatego w wielu sytuacjach lepiej jest zdecydować się na badanie prywatne.

Listę placówek, które przeprowadzają rezonans magnetyczny w Warszawie, znajdziemy na stronie internetowej: https://badania.znanylekarz.pl/rezonans-magnetyczny/warszawa.

Pod podanym adresem zweryfikujemy cenę badania i zadecydujemy, gdzie chcemy wykonać rezonans.

Jak przygotować się do badania?

Czy rezonans magnetyczny wymaga specjalnego przygotowania? Tak, jeżeli musimy wykonać rezonans z kontrastem, pozwalający na uzyskanie bardziej szczegółowych obrazów. Wtedy należy:

  • wykonać badanie krwi określające poziom kreatyniny i przekazać go w ręce personelu medycznego przeprowadzającego rezonans,
  • nie spożywać posiłków na 2 godziny przed badaniem.

Ponadto, bez względu na to, czy wykonujemy rezonans z kontrastem, czy bez, należy:

  • nałożyć ubranie bez metalowych elementów,
  • zrezygnować z makijażu i nie używać lakieru do włosów (w kosmetykach mogą znajdować się drobinki metali),
  • przynieść i okazać dotychczasową dokumentację medyczną,
  • nie wnosić do pomieszczenia z aparaturą metalowych elementów i urządzeń np. telefonu komórkowego, zegarka czy karty płatniczej.

Leki, które zażywamy na co dzień, należy wziąć zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli wykonujemy badanie RM w znieczuleniu, musimy pozostać na czczo (niedozwolone są również płyny) na 6 godzin przed badaniem.

Przebieg rezonansu magnetycznego

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania (przede wszystkim nie mamy wszczepionego rozrusznika serca ani innych neurostymulatorów, a także w naszym ciele nie ma metalicznych ciał obcych, które pod wpływem pola magnetycznego mogą się przemieścić), lekarz zakwalifikuje nas do badania.

Jak wygląda badanie MRI? Pacjent kładzie się na specjalnym, ruchomym stole. Kiedy przyjmie wygodną pozycję (musi w niej pozostać przez cały czas trwania badania), stół przesuwa się do wnętrza aparatu. Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W trakcie badania aparatura do rezonansu emituje głośne dźwięki, dlatego pacjent otrzymuje specjalne słuchawki. Służą one również do kontaktu z personelem medycznym. Dane otrzymane w trakcie badania przekazywane są do komputera.

Po badaniu bez środka kontrastowego pacjent może od razu udać się do domu. Jeżeli został podany kontrast, przez 30 minut należy pozostać pod opieką personelu medycznego. Po badaniu z kontrastem mogą pojawić się nudności, złe samopoczucie, wysypka czy kołatanie serca. Dlatego należy wrócić do domu po opieką kogoś bliskiego lub taksówką.

Artykuł sponsorowany

20 stycznia 2021 21:13
[fbcomments]