0

Siła Woli

ul. Hrubieszowska rok 1938 – wernisaż wystawy fotografii Siła Woli
fot. Materiały Prasowe

11 maja (czwartek) o godzinie 17.00 w budynku INCITY przy ul. Siedmiogrodzkiej 1 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pt.: SIŁA WOLI.

Celem wystawy jest pokazanie tej  – ostatnio bardzo dynamicznie zmieniającej się – dzielnicy i jej miastotwórczego potencjału, wynikającego z zakorzenienia w bogatej historii. Ekspozycja zdjęć – od okresu międzywojennego, przez PRL po ujęcia współczesne – pozwoli przenieść się w czasie i odkryć tę znaną i tę nieznaną twarz Woli.
Rozwój każdego miasta budzi kontrowersje. Jedni upatrują w nim szansy, inni żałują tego, co odchodzi w przeszłość.

Wystawa SIŁA WOLI jest zapisem procesu zmian, jakie zaszły w ostatnich kilku latach w tej jednej z najsłynniejszych warszawskich dzielnic. Historyczne ujęcia przeplatane będą współczesnymi zdjęciami. Wystawa pokazuje, jak dzielnica rozwija się, czerpiąc siłę ze swej historii.

Dzieje Woli sięgają XIV wieku: pierwsza wzmianka o wsi Wielka Wola, która stanowiła własność książąt mazowieckich, pochodzi już z 1367 roku. Dzielnica na stałe wpisała się w historię Polski: to tutaj, na wolskich polach, przez ponad 200 lat wybierano królów. Wiele nazw na Woli bierze początek właśnie z czasów wolnej elekcji: np. nazwa ulicy Elekcyjnej czy osiedla Koło, która nawiązuje do koła rycerskiego.

Złotym okresem dla Woli była druga połowa XIX wieku i początek XX wieku, kiedy powstaje tu wiele zakładów i fabryk. Rozkwit przemysłu na lata określił charakter tej dzielnicy. Również w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej Wola kojarzona była  głównie jako dzielnica przemysłowa i robotnicza. O Woli w tym okresie mówiło się potocznie, że to Dziki Zachód, inne dzielnice się odbudowywały, a Wola przez wiele lat leżała odłogiem. W dodatku po 1980 roku nastąpił upadek wielu działających tu zakładów.

8 maja 2017 23:37