0

Uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy

Uroczystość zasadzenia Drzewa Pamięci w Parku Powstańców Warszawy
Uroczystość zasadzenia Drzewa Pamięci – w Parku Powstańców Warszawy
fot. MPawlik

Zasadzenie Drzewa Pamięci i msza polowa na Cmentarzu Powstańców Warszawy to jedyne tam uroczystości w tym roku.

W ubiegłych latach było bardziej uroczyście.
Kompania honorowa, harcerze, młodzież szkolna, goście z całego miasta, goście z zagranicy, Grupa Teatralna Warszawiaki, artyści i goście z innych miast. W tym roku było skromnie. Ale także bardzo godnie. Rozpoczęto o godzinie 14:00.

1 sierpnia 2020 r. w uroczystości zasadzenia Drzewa Pamięci wzięli udział Powstańcy Warszawscy, warszawiacy i goście honorowi.

  • Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek – przewodnicząca Komitetu ds. Cmentarza powstańców Warszawy,
  • Tomasz Grodzki – Marszałek Senatu RP,
  • Małgorzata Kidawa-Błońska – Wicemarszałek Sejmu RP,
  • Konstanty Radziwiłł – wojewoda Mazowiecki,
  • Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy,
  • Ewa Malinowska-Grupińska – przewodnicząca Rady Warszawy,
  • Kazimierz Nycz – kardynał
  • Józef Guzdek – generał brygady, biskup polowy Wojska Polskiego,
  • Krystyna Kmicikiewicz -Czechowska,
  • Hanna Kmicikiewicz-Pawlak,

a także parlamentarzyści, burmistrzowie warszawskich dzielnic, radni warszawscy.

Panie Hanna i Krystyna Kmiecikiewicz to córki majora Włodzimierza Kmicikiewicza, chirurga, który został zamordowany w jednym ze szpitali na Woli podczas dokonanej przez Niemców krwawej rzezi Woli.

W miejscu gdzie zasadzono Drzewo Pamięci, w korzeniach dębu, umieszczono także akt erekcyjny Izby Pamięci, której budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku. Izba powstanie w tej części pierwotnego Cmentarza Powstańców Warszawy, która obecnie nosi nazwę Parku Powstańców Warszawy.

Wanda Traczyk-Stawska między innymi powiedziała:

Pana prezydenta Warszawy proszę, żeby była wyposażona kosztem miasta, ale także proszę o to pana wojewodę. Bo musimy być razem, nigdy więcej osobno. Tu leżą moi koledzy, którzy byli z różnych ugrupowań. Tu leżą i Żydzi, i bezwyznaniowi, i komuniści. Bo kiedy przyszła chwila wybuchu powstania, byliśmy razem i trwaliśmy 63 dni razem. Niech ta tradycja bycia razem zostanie w Warszawie, żebyśmy wspólnie umieli dbać o to cudowne miasto i ten skarb, jakim jest ten cmentarz. Wszyscy pamiętajcie o tych, którzy tutaj leżą. Pamiętajcie, bo to jest wasza największa duma, że są tacy warszawiacy. A ten cmentarz to jest dokument najwyższej miary.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, powiedział m.in.:

Rozpoczynamy realizację nowego etapu zachowania pamięci. Powstanie tu izba pamięci, w której udokumentujemy rzeź Woli i zagładę ludności cywilnej. Budowa to efekt starań całego komitetu kierowanego przez panią Wandę Tkaczyk-Stawską. Niech to szczególne miejsce przypomina wszystkim o poświęceniu warszawianek i warszawiaków.

Niech to będzie również przestroga na przyszłość, że wojna przynosi okropną cenę nie tylko bohaterom, ale też ludności cywilnej, która później musi płacić rachunek czasami przez dziesięciolecia. Dbając o pamięć i przekazując ją naszym dzieciom, róbmy absolutnie wszystko, żeby już nigdy żadne pokolenie Polek i Polaków nie musiało doświadczać losów mieszkańców Warszawy z 1944 r.

Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki, powiedział m.in.:

W te dni przypominamy sobie z jednej strony nieprawdopodobne bestialstwo zbrodniarzy niemieckich, którzy chcieli zabić to miasto w sensie dosłownym. Z drugiej strony wspominamy absolutnie bezprzykładny dowód patriotyzmu, męstwa, solidarności, przywiązania do honoru, jaki prezentowali powstańcy oraz wszyscy, którzy mieszkali w Warszawie.

Czy dzisiaj, w czasie kiedy nie trzeba walczyć, nie powinniśmy się skupić na budowie raczej mostów niż transzei i barykad między sobą? Myślę, że to jest to zobowiązanie i to przesłanie, które warto wynieść także z tych dni, które teraz przeżywamy.

O rozstrzygnięciu konkursu na projekt Izby Pamięci pisaliśmy tu: [LINK] [LINK]

Zapis wideo uroczystości.

Msza polowa na CPW

O godzinie 15:00 rozpoczęła się msza polowa odprawiana przy polowym ołtarzu zbudowanym na Cmentarzu Powstańców Warszawy w trakcie renowacji cmentarza.

Mszę celebrowali:

    • ks. kardynał Kazimierz Nycz,
    • ks. Józef Guzdek – generał brygady, biskup Polowy Wojska Polskiego,
    • ks. Janusz Bąk – komandor w stanie spoczynku.
    • księża proboszczowie parafii na Woli

3 sierpnia 2020 19:32
[fbcomments]