0

Hit dla Onico

ONICO Warszawa - AZS Olsztyn

W hitowym spotkaniu 12. kolejki PlusLigi siatkarze ONICO Warszawa pokonali po pierwszym w tym sezonie tie-breaku Jastrzębski Węgiel 3:2.

MVP spotkania wybrany został przyjmujący stołecznych, Bartosz Kwolek.

Stołeczni siatkarze mecz rozpoczęli w takim samym składzie, jak ostatnie spotkanie z Indykpolem AZS Olsztyn. Na rozegraniu wystąpił Antoine Brizard, za przyjęcie odpowiadali Kwolek i Łukasik, za atak Bartosz Kurek, a na środku zagrali Vigrass i Wrona. Na pozycji libero skład uzupełnił Damian Wojtaszek. Gospodarze również zaczęli swoją „żelazną” szóstką, między innymi z Konarskim, Kampą czy Lyneelem w wyjściowym składzie.

Od początku pierwszego seta to siatkarze ONICO dyktowali tempo i warunki gry. Rozpoczęło się od prowadzenia 4:1 po bloku Vigrassa i dobrej grze w obronie. Gospodarze zniwelowali straty do stanu 7:8, jednak stołeczni odpowiedzieli dwoma skutecznymi atakami Kurka. Dystans dwóch-trzech punktów utrzymywał się dłuższą chwilę, dając stołecznym możliwość spokojnego wejścia w końcówkę seta. W niej ponownie dobrze zadziałał blok stołecznych, dzięki czemu prowadzili oni już 24:20. Gospodarze walczyli, broniąc dwie pierwsze piłki setowe, ale ostatecznie partię efektownym atakiem skończył Kurek.

Otwarcie kolejne partii to trzy punktowe zagrywki Kwolka, dzięki którym ONICO znów narzuciło swoje warunki. Chwilę później prowadzenie skutecznym blokiem podwyższył Vigrass (2:6). Przez kilka minut dystans utrzymywał się, jednak gospodarze „odgryźli” się dobrymi obronami i atakami Konarskiego oraz Lyneela (11:12). Stołeczni przetrwali trudny moment, zdobywając po chwili trzy punkty z rzędu (11:15). Znów dobrze funkcjonowały gra w bloku i defensywie. Gospodarze reagowali zmianami – na boisku pojawili się Oliva i Bucki, jednak po nieudanym ataku tego drugiego przewaga wzrosła do pięciu „oczek”. Po tej akcji ONICO zdobyło trzy kolejne punkty i spokojnie dokończyło seta, wygrywając do 17. W końcówce na placu gry pojawił sie Rafael Araujo, który zmienił Bartosza Kurka.

W drużynie ONICO trzecią partię rozpoczął Araujo, a gospodarze pozostawili na boisku Buckiego i Olivę. Wejście tej dwójki odmieniło grę Jastrzębskiego, który od początku seta zaczął budować swoją przewagę. Gospodarze dobrze grali w obronie i kończyli większość ataków, dzięki czemu po kilku minutach prowadzili już 10:6. ONICO odrobiło dwa punkty, ale po chwili po dobrych zagrywkach Kosoka zrobiło się 16:11. Tym razem to trener Antiga wprowadzał na boisko rezerwowych – Penczewa, Janikowskiego, Kowalczyka i Nowakowskiego, jednak nie udało się powstrzymać coraz lepiej grających gospodarzy. Gdy w końcówce gracze Jastrzębskiego zablokowali atak Kwolka (22:15) było już jasne, że partia padnie ich łupem. ONICO walczyło, ale grę zakończył autowy serwis Kowalczyka (25:19).

W ciągu kilku pierwszych minut czwartej partii gospodarze błysnęli zagrywką (as Kampy, dwa Lyneela), co przy dodatkowo dobrej grze w bloku dało im prowadzenie 7:1. Trener Antiga reagował – na boisku pojawili się Penczew i Buczek, kilka akcji później Nowakowski. Niestety, nie wytrąciło to gospodarzy z rytmu, nadal dobrze w ataku grali Bucki i Oliva. Dwukrotnie stołeczni zmniejszali przewagę do maksymalnie czterech punktów (9:5, 14:10), jednak za każdym razem gospodarze ponownie odskakiwali. Partię zakończyło nieudane zagranie Nowakowskiego, Jastrzębski wygrał do 20.

Warszawiacy bardzo dobrze rozpoczęli tie-breaka, kiedy to po jednej z akcji zablokowano atak Lyneela (1:3). Gospodarze odpowiedzieli dwoma atakami Buckiego (3:3), jednak po chwili świetnie w bloku zachował się Nowakowski, dając ponownie dwupunktową przewagę (3:5). Kilka akcji graliśmy punkt za punkt, po ataku Kwolka było 6:8 i zmiana stron. Po niej w dwóch akcjach ponownie kapitalnie zachował się Kwolek, a przewaga ponownie wzrosła (6:10). Po chwili Brizard zablokował atak Buckiego (7:12) i sytuacja stołecznych była już bardzo dobra. Gospodarze walczyli (dobra zagrywka Kosoka), jednak chwilę później błąd popełnił Bucki i ONICO triumfowało do 11. Tym samym stołeczni wywieźli z trudnego terenu bardzo cenne dwa punkty. Najlepszym zawodnikiem meczu wybrano Bartosza Kwolka, który całe spotkanie grał na równym, wysokim poziomie. ONICO utrzymuje drugie miejsce w tabeli, a ostatnie spotkanie w 2018 roku rozegra już w przyszły piątek, w Bydgoszczy, z miejscowym Chemikiem.