0

Każda liga ma swoich fanów

Stadion sportowy
Stadion sportowy
fot. STS

Kibice chcą oglądać najlepszych z najlepszych, ale lokalny patriotyzm i niszowe rozgrywki też budzą emocje.

Z jednej strony kibice chcą oglądać w akcji najlepszych z najlepszych, ale z drugiej lokalny patriotyzm i niszowe rozgrywki cieszą się niemalejącym zainteresowaniem. Widać to podczas… typowania wyników.

Najlepsze ligi piłki nożnej są najpopularniejsze. To zdanie jest prawdziwe, ale… nie do końca. Premier League, Serie A, Liga Mistrzów. Typy na te ligi są niezwykle częste, ale futbolowych maniaków czy freaków nie brakuje, więc wystarczy zajrzeć na media społecznościowe, by odnieść wrażenie, że istnieje grupy interesujące się każdymi rozgrywkami, każdą futbolową niszą czy zakamarkiem. Nie tylko Liga Mistrzów, strzelcy poszczególnych lig skupiają na sobie całą uwagę graczy. Wystarczy spojrzeć na polskie ligi.

Historyczne regiony i kluby

Widać to doskonale na przykładzie polskiej piłki nożnej. W teorii jest średnio z poziomem, by nie powiedzieć, że źle. Ale zarówno Ekstraklasa, jak i pierwsza, druga, czy trzecia liga ma swoich oddanych kibiców, którzy śledzą internetowe transmisje meczów z najróżniejszych zakątków kraju. W każdej lidze znajdziemy drużyny bogatą historią, długą tradycją i zapalanymi kibicami. Może być ich 10, 10, czy 10 tysięcy. Bardzo bogatymi pod względem historii piłki nożnej regionami są południowe rejony kraju. Mamy na myśli Dolny Śląsk, Górny Śląsk, czy Małopolskę. Liczba klubów z długą tradycją (często ponad stuletnią) może robić wrażenie. Nic więc dziwnego, że np. mecze Ruchu Chorzów w II czy III lidze gromadziły komplet widzów na stadionie.

Niższe ligi chętnie typowane

Ową niszowość, ale też podział na specjalistów danych lig widać w zakładach bukmacherskich. Ekstraklasa podium, pierwsza liga awans, król strzelców ekstraklasy – to przykładu zakładów długoterminowych, w których kibice starają się przewidzieć końcowe rozstrzygnięcia. I takowe dotyczą całego szczebla centralnego, a czasem nawet niżej! Prawdziwą solą obstawiania piłki są jednak typy piłkarskie na mecze w danych kolejkach.

W większości legalnych bukmacherów w kraju znajdziemy typy na mecze od Ekstraklasy po IV ligę i jej poszczególne grupy. Zakłady na II czy III ligę, gdzie nie brakuje znanych klubów cieszą się stałym zainteresowaniem. Po pierwsze dzieje się tak ze względu na oddane grupy kibiców o których pisaliśmy. Jest też grono fanów i graczy, którzy mają sporą wiedzę na temat danych rozgrywek i sytuacji w klubach, co sprawia, że ich szanse na poprawne wytypowanie wyników są wyższe. A w zakładach dotyczących niższych lig można znaleźć te z atrakcyjnymi kursami. Gdy te wszystkie cechy połączymy, wyłania się obraz ciekawej niszy dla graczy zakładów.

Wiele drużyn ma o co grać

Dodatkowo reforma rozgrywek sprawiła, że w większości lig walka o awans i o utrzymanie jest naprawdę ciekawa. W Ekstraklasie pierwsza trójka gra w europejskich pucharach, a trzy ostatnie drużyny spadają z ligi. Na zapleczu Ekstraklasy bezpośredni awans czeka na dwie najlepsze drużyny, a zespoły z miejsc od 3 do 6 walczą w play offach. Takie same zasady obowiązują w II lidze. Dzięki temu zaangażowanych do samego końca jest wiele drużyn, a niespodzianki w dodatkowej fazie rozgrywek są bardzo prawdopodobne. Jak widać emocje są zarówno na boisku, jak i w zakładach bukmacherskich.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany.
STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Artykuł sponsorowany

18 listopada 2021 18:00
[fbcomments]