0

Bezpłatne warsztaty samoobrony

Wing Tsun Kung Fu
Wing Tsun Kung Fu
fot. Mat. prasowy

Jak sobie radzić z agresją, której na co dzień co raz więcej? Nauczą tego mistrzowie Wing Tsun.

Wing Tsun to wyjątkowa metoda stworzona do walki z silniejszym i większym przeciwnikiem. Styl zawiera proste ale skuteczne techniki, i jako sztuka walki jest łatwy do opanowania – działa niezależnie od wzrostu lub siły fizycznej.

Bezdyskusyjnym mistrzem Wing Tsun w Polsce jest Marek Mikulski, który wyszkolił już wielu mistrzów. Z inicjatywy Sifu Mikulskiego w jego szkole organizowane są zajęcia z podstawowych technik samoobrony.

Program 25 lekcji obejmuje zakres prostych sytuacji ulicznych kształtujących odpowiednie odruchy w walce z większym i silniejszym przeciwnikiem.

Zajęcia na warsztatach sa bezpłatne, jednak ilość miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy.

Co zrobić by wziąć udział w szkoleniach?

  • Trzeba wysłać SMS
    na numer telefonu 602 410 714
  • Poczekać na informację czy zgłaszający zmieścił się w limicie
  • Organizatorzy uznali, że decyduje kolejność zgłoszeń jako jedyna sprawiedliwa i niekonfliktowa. Czyli: kto pierwszy ten lepszy.

Zajęcia rozpoczynają się 2 października.

Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Wing Tsun [LINK]

Wing Tsung

opowiada Marek Mikulski

Wing Tsun Kung Fu trudno zakwalifikować według typowego podziału chińskich stylów – na zewnętrzne – twarde i wewnętrzne miękkie. Nie znajdziemy w nim też odzwierciedlenia odwiecznej zasady Ying Yang. Wynika to przede wszystkim z faktu, że styl Wing Tsun w momencie swojego tworzenia z zasady miał być czymś w stu
procentach praktycznym i efektywnym. Pozbawiono go więc wszelkich możliwych ozdobników, zaś podwaliny pod Wing Tsun stworzono w wyniku połączenia kilku styli, które reprezentowała piątka mnichów założycieli.

Styl Wing Tsun operuje więc pojęciami takimi jak: „sprężysta siła” (a nie twarda, czy miękka), „linia centralna” (wytyczająca „najkrótszą linię kontrataku”), kwai dai lik (siła spajająca kolana – „spajająca siłę i środek ciężkości”).
Postawa walki jest obniżona, ale nie tak jak w „starym Shaolinie”, ciężar w trakcie walki przesunięty jest na tylną nogę pozwalając na swobodne operowanie rękoma i przednią nogą jednocześnie.

Na techniki składają się: uderzenia pięścią, kantem dłoni, otwartą dłonią (leżącą i prostopadłą), grzbietem, palcami, łokciem, barkiem, kopnięcia, podcięcia, dźwignie i kontr dźwignie.

Styl Wing Tsun jest nowoczesnym i nowatorskim stylem – pomimo, że zawiera w swoich technikach elementy sięgające korzeniami innych chińskich stylów jak: Biały Żuraw, Bagua, Hungar – nie znajdziemy w nim technik naśladowczych (np jak dłoń tygrysa, akrobacje w stylu latającej małpy itp). Bardzo charakterystyczną dla Wing Tsun Kung Fu są tzw. podwójne techniki – czyli jednoczesna obrona i atak, przy czym techniki te mogą
być wykonywane wyłącznie przy pomocy rąk, jak również rąk w połączeniu z technikami nożnymi np. na poziomie tzw. drewnianego manekina. W stylu Wing Tsun znajdziemy więc cały arsenał technik, z których możemy korzystać w zależności od naszych potrzeb, dystansu, zasięgu, ilości przeciwników.

Ze względu na swoją prostotę styl Wing Tsun jest ceniony i lubiany przez różne spec służby, sprawdza się również doskonale jako zwarty i spójny system samoobrony zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, dzieci, czy osób starszych.

W Polsce ćwiczymy Wing Tsun Kung Fu według przekazu z Hong Kongu od blisko dwudziestu lat dzięki zaangażowaniu i pracy w propagowanie tego stylu przez Sikunga Norberta Madaya, założyciela Wschodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Wing Tsun Kung Fu, stowarzyszającego kraje takie jak: Węgry, Polska, Litwa, Ukraina.
Sikung Norbert Maday jest prywatnym uczniem Si-Jo Leung Tinga i posiada aktualnie jeden z najwyższych stopni WT w Europie (9 st. mistrzowski). Jest to dla nas bardzo ważne ponieważ Polskie Stowarzyszenie WT gwarantuje jakość i podejście do wiedzy zgodne ze źródłem. Nie dokonujemy żadnych korekt, wynalazków, mieszania naszego stylu z innymi przekazami. Szanujemy, to co prawie pięćdziesiąt lat wcześniej stworzyli wspólnie GM Yip Man i Si-Jo Leung Ting. Wyrazem tego jest program i sposób nauczania, sposób przekazywania i oceny wiedzy, czy tradycyjne stroje, zatwierdzone jeszcze przez samego Yip Mana.
Aktualnie w Polsce jest kilkunastu mistrzów nauczających Wing Tsun Kung Fu według przekazu z Hong Kongu.

22 września 2017 08:24
[fbcomments]