0

Binduga – 40 lat minęło

Binduga na obozie w 2019 r.
Binduga – na obozie w 2019 r.
fot. Binduga

Binduga, drużyna harcerska należąca do słynnej Pomarańczarni, kończy w tym roku 40 lat.
Co się stało w tym czasie i co zaplanowano w związku z rocznicą?

40 lat minęło…

czyli opowieść o pewnej drużynie.

Harcerstwo jest istotnym elementem wychowania młodzieży od czasu swojego powstania w 1918 roku. W Liceum Batorego w Warszawie stanowi nieodłączną część życia szkoły od bardzo dawna – pierwsza związana z nim drużyna, 36 WDH (późniejsza 23 WDH „Pomarańczarnia”) powstała zaledwie dwa lata po założeniu szkoły.

Obecnie ta sama Pomarańczarnia funkcjonuje jako szczep, czyli najbardziej formalna forma związku drużyn harcerskich. Obejmuje dwanaście jednostek dla różnych grup wiekowych funkcjonujących w kilku dzielnicach Warszawy. W tym roku szczep będzie obchodził swoje stulecie. W tym artykule przyjrzymy się jednak konkretnemu aspektowi tej długiej historii – drużynie wędrowniczej Binduga, która kończy niedługo czterdzieści lat.

Historia

Historia Bindugi zaczyna się 25 lutego 1980 roku.
Wtedy to, po powrocie do Warszawy z zimowiska harcerze 23 WDH Knieja postanowili, że ze względu na bardzo dużą liczebność (aż 54 osoby!), że podzielą się na dwie jednostki. Wtedy to w rozkazie padły słowa:

Postanowiliśmy podzielić się na dwie drużyny.
23 WDH Binduga otrzymuje numer 2.
Drużynowy: pionier Marcin Bartosiak […].

Jeszcze w tym samym roku, latem, Binduga zorganizowała swój pierwszy obóz, który odbył się w ówczesnym województwie gorzowskim. Tam powstał jeden z najważniejszych symboli drużyny – proporzec.

Wkrótce po obozie, funkcję drużynowego przejął Piotr Kostro.
Członkowie drużyny podejmowali wiele wspólnych aktywności – harcerskich, jak biwaki, obozy, zimowiska czy wędrówki, ale i oddolnie organizowanych, jak wspólne wyjazdy w góry czy imprezy sylwestrowe organizowane w Sokołówce – Harcerskiej Bazie Turystycznej Pomarańczarni w Górach Bystrzyckich, do której powracali w kolejnych latach jeszcze wielokrotnie.

Binduga działała pod wodzą kilku drużynowych aż do roku 1989.
Wtedy to nastąpiła kolejna istotna zmiana. Na początku roku doszło w drużynie do rozłamu, w wyniku którego powstały dwie jednostki o tej samej nazwie – żeńska i męska, jednak po kilku miesiącach ponownie się połączyły.

Jesienią drużyna zdecydowała o przejściu do nowo utworzonego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

W listopadzie odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Piosenki Różnej „Morda”, który organizowany był jeszcze przez kolejne 3 lata. W latach 1990 i 1991 delegacja drużyny brała udział w obozach wędrownych na Ukrainie (wkrótce już niepodległej).

Następnym istotnym rokiem był 1997.
Wtedy to, zgodnie z polityką ZHR przekształcono drużynę w Gniazdo 23 WDW Binduga, w którego skład wchodziły dwie drużyny – męska i żeńska. Stan ten nie trwał jednak zbyt długo – w grudniu 2000 ponownie zjednoczono Bindugę, a funkcję drużynowego otrzymał Michał Rafalski.

W 2014 roku Binduga pojechała na obóz na Ukrainę, którego głównym elementem była służba – praca przy odbudowie polskiego cmentarza. Wyjazd ten zaowocował długotrwałą znajomością z tamtejszymi instruktorami, dzięki której skauci z Ukrainy odwiedzili w 2015 roku Polskę, a w 2018 zorganizowali wspólnie z Bindugą obóz wędrowny w Beskidzie Niskim.

W 2019 roku harcerze odwiedzili kolejny kraj, Litwę, w której przez 3 dni zwiedzali Wilno, oraz odbyli dwudniowy spływ kajakowy Czarną Hańczą.

Obecnie

Binduga łączy ponad dwudziestu młodych ludzi, którzy chcą dzielić się doświadczeniem, wspólnie rozwijać swoje możliwości i służyć pomocą innym.

23 lutego o 16:23 w II LO im. Stefana Batorego odbędą się uroczyste obchody 40. urodzin drużyny.

Wszystkie osoby kiedykolwiek związane z drużyną oraz innych zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Źródło:

  • Igor Trujnara podzastępowy,
  • pwd. Natalia Grzelak HO drużynowa 23 WDW Binduga,
  • hm. Piotr Kostro HR

Fotowspomnienia

21 lutego 2020 18:07
[fbcomments]