0

Głośny proces poszlakowy

Profesor i cyjanek fragment okładki
Profesor i cyjanek – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

„Profesor i cyjanek” to historia głośnego procesu poszlakowego PRL. Książkę na ten temat opisuje Roman Soroczyński.

Profesor i cyjanek Jarosława Molendy przedstawia historię głośnego – a kto wie, czy nie najgłośniejszego? – procesu poszlakowego PRL. Otóż, 21 stycznia 1955 roku zmarła Teresa Tarwid. Jej mąż, profesor Kazimierz Tarwid, był cenionym biologiem, jednym z twórców polskiej szkoły ekologicznej. I to właśnie profesor został oskarżony o zabójstwo żony przy wykorzystaniu cyjanku potasu.

Proces poszlakowy, który w dwóch instancjach trwał pięć lat, do dzisiaj budzi wielkie emocje. Nieszczęśliwy wypadek, samobójstwo czy morderstwo doskonałe? Czy młoda matka mogła chcieć się zabić? Czy nowa kochanka była wystarczającym powodem do zabójstwa żony? Dlaczego dwoje naukowców trzymało w domu niebezpieczny cyjanek?

Jarosław Molenda nie ogranicza się li tylko do analizy dokumentacji procesu. Przedstawia życie profesora i jego żony, opisuje osoby uczestniczące w procesie. Wyciąga własne wnioski, które rzucają nowe światło na to, kto mógłby odnieść korzyści ze śmierci profesorowej.

Profesor i cyjanek okładka
Profesor i cyjanek – okładka
fot. Roman Soroczyński

Autor ma wprawę w analizie tego typu dokumentacji. Wertował akta spraw sądowych oraz dokumentację znajdującą się w IPN. Zaglądał do notek milicyjnych [młodszym Czytelnikom przypominam, że w PRL istniała taka formacja, jak Milicja Obywatelska – przyp. RS] i protokołów przesłuchań. Studiował literaturę fachową dotyczącą opisywanych przez siebie rodzajów przestępstw. Efektem tego były trzy książki: Rzeźnik z Niebuszewa. Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u? i Bikini Killer. Seryjny morderca CHARLES SOBHRAJ – jego życie i zbrodnie (opublikowane przez Wydawnictwo Replika) oraz Wampir z Warszawy (Wydawnictwo Lira). Przypomnę, że na naszym portalu opisywaliśmy książkę Bikini Killer… (zob. LINK).

Autor twierdzi, że pisanie książek „sądowych” wynika z jego prywatnych zainteresowań:

W wolnym czasie lubię poczytać lub obejrzeć serial o seryjnym zabójcy. Z własnej ciekawości dotarłem do akt sprawy Rzeźnika z Niebuszewa, który w naszym regionie otoczony jest swoistą legendą. Ale legendy mają to do siebie, że jest w nich tylko kropla prawdy. A ja chciałem poznać całą prawdę. Zebrało się dość materiału, książka sprzedaje się dobrze, więc – nomen omen – zwietrzyłem krew, że warto kontynuować ten temat.

Wampir z Warszawy okładka
Wampir z Warszawy – okładka
fot. Roman Soroczyński

Nie mogę w tym miejscu oprzeć się refleksji, że byłoby ciekawie, gdyby wszyscy w tak metodyczny sposób podchodzili do swoich zainteresowań.

Jarosław Molenda,

Profesor i cyjanek

  • Redakcja: Dagmara Ślęk-Paw
  • Korekta: Renata Kufirska-Biegajło
  • Skład: Igor Nowaczyk
  • Projekt okładki: Magdalena Wójcik
  • Zdjęcia na okładce i źródła ilustracji: Wikimedia Commons, NAC, Archiwum Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, zdjęcia z akt sprawy
  • Retusz zdjęcia okładkowego: Katarzyna Stachacz
  • Redakcja techniczna: Kaja Mikoszewska
  • Wydawca: Wydawnictwo Lira, Warszawa 2021
  • ISBN: 978-83-66730-59-5
6 maja 2021 18:34

Komentarze