0

Misja Szwecja – na linii ognia

Misja Szwecja walka z ogniem
Misja Szwecja – walka z ogniem
fot. Piotr Zwarycz

Niebagatelna wystawa na Bagateli, czyli zdjęcia polskiego strażaka strażakom polskim w Szwecji zrobione.

Latem 2018 roku naszego zamorskiego sąsiada, z rodu którego wywodził się król Polski Zygmunt III Waza co stolicę do Warszawy przeniósł z Krakowa, nawiedziła klęska. Były to największe pożary w historii Szwecji.

Z sąsiedzką pomocą wyruszyli wtedy nasi strażacy.
(O czym pisaliśmy tu: LINK).

Wśród nich był mł. kpt. Piotr Zwarycz z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Radzionkowie, ze swoim aparatem fotograficznym.

Koniecznie trzeba wiedzieć, że:
pojechał tam, by fotografować Polskich Strażaków, rezygnując ze wspaniałego urlopu, w trakcie tegoż urlopu i za własne pieniądze.

Wszyscy byliśmy sercami z naszymi strażakami w Szwecji a dziś możemy zdjęcia z Misji w Szwecji oglądać w Warszawie na ulicy Bagatela.

I tak dzięki Ambasadzie Szwecji, z okazji 100-lecia podjęcia stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami, firmie Canon, która przygotowała zdjęcia i Ministerstwu Spraw Zagranicznych, które udostępniło swój mur przy ulicy w sąsiedztwie Ambasady Szwecji, możemy obrazy zatrzymane w kadrze zobaczyć dziś w Warszawie.

Misja polskich strażaków w Szwecji była wspaniałą wizytówką i promocją Polski. Strażacy zawodowo stanęli na wysokości zadania wykazując niezwykłą skuteczność i zaangażowanie.

Wszyscy Polacy kochają polskich strażaków.
Od niedawna kochają ich także wszyscy Szwedzi.

Zdjęcia Piotra Zwarycza pokazują tak budowanie linii obrony przed ogniem jak i gaszenie pożarów. Na zdjęciach znajdziemy też miejsce stacjonowania polskich strażaków w Sveg oraz przyjaźń polsko-szwedzką.

Nie da się obok tej wystawy przejść obojętnie.

Jak powiedział nam pan Piotr Zwarycz, w trakcie trwania misji, czyli od 21 VII do 6 VIII 2018 roku, wykonał ok. 1500 fotografii. Na wystawie pokazał zdjęcia, które według niego  najbardziej oddają trud kolegów jaki włożyli podczas działań poza granicami naszego kraju.

Piotr Zwarycz:

Serdecznie zapraszam czytelników portalu Warszawa.pl na wystawę moich fotografii wykonanych w trakcie misji polskich strażaków, którzy wyjechali z pomocą dla Szwecji, podczas gaszenia pożarów lasów.  

Ze zdjęć zrobionych w czasie misji, pokazuję w Warszawie tylko 30, ale w mojej ocenie oddają one najbardziej atmosferę i emocje tamtych dni.
Było gorąco i do domu daleko.
Zobaczycie to Państwo na fotografiach.

Strażacy polecają wystawę. Autor zdjęć Piotr Zwarycz (w środku) oraz dowódcy misji mł. bryg. Michał Langner (z lewej) i st. kpt. Grzegorz Borowiec, strażacy biorący udział w misji gaszenia pożarów w Szwecji w 2018 roku
Strażacy polecają wystawę. – Autor zdjęć Piotr Zwarycz (w środku) oraz dowódcy misji mł. bryg. Michał Langner (z lewej) i st. kpt. Grzegorz Borowiec, strażacy biorący udział w misji gaszenia pożarów w Szwecji w 2018 roku
fot. Ambasada Szwecji

Wystawę zdjęć „Misja Szwecja. Na linii ognia” poleca autor zdjęć Piotr Zwarycz (w środku) oraz dowódcy misji mł. bryg. Michał Langner (z lewej) i st. kpt. Grzegorz Borowiec, strażacy biorący udział w misji gaszenia pożarów w Szwecji w 2018 roku.

Niezwykłe zdjęcia można oglądać do 7 czerwca na ul. Bagatela 3 w Warszawie, przy Ambasadzie Szwedzkiej.

Na tablicy rozpoczynającej wystawę, najbliżej ambasady, Szwedzi napisali:

Misja Szwecja – Na linii ognia

Latem 2018 roku Szwecję nawiedziły najpotężniejsze pożary w historii. Na szczęście udało się je skutecznie zredukować i ugasić, także dzięki pomocy służb ratunkowych z innych krajów.

Prezentowane fotografie to efekt dokumentowania działań podejmowanych przez polskich strażaków na terenie Szwecji w okresie od 21 lipca do 6 sierpnia 2018 roku.
Pokazują one zarówno budowanie linii obrony przed frontem ognia, bezpośrednie gaszenie pożarów lasów w okolicy miejscowości Karbole, jak i teren obozu w Sveg, w którym stacjonowali Polacy.

Do Szwecji pojechały dwa z sześciu modułów GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) działających w Polsce. Tworzyli je głównie ratownicy z województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, przy wsparciu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej – łącznie 139 strażaków i 44 pojazdy.

Była to kolejna tak duża akcja polskich strażaków poza granicami kraju związana z pożarami lasów i zarazem doskonały przykład udanej współpracy w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności oraz gestu solidarności w Europie.

Wystawa powstała w ramach obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Szwecją a Polską.

Przedsmak wystawy:

27 maja 2019 10:19
[fbcomments]