0

Na pomoc Niewidzialnej Wystawie!

Niewidzialna Wystawa. Fot. Marek Młynarczyk
Niewidzialna Wystawa
fot. Marek Młynarczyk

Świat zatrzymał się. Każdy z nas odczuwa skutki tego, co zdominowało opinię publiczną w ostatnich tygodniach.

Słowo koronawirus jest prawdopodobnie najczęściej używanym w przekazie mediowym – nie bez przyczyny. Doniesienia ze świata i z Polski nie napawają optymizmem.

  • Zamknięte zostały żłobki, przedszkola, szkoły, uniwersytety.
  • Obok tego instytucje kultury i szeroko pojęty biznes.
  • Czy będzie do czego wracać?
  • Jak wyglądać będzie wytrawiony wirusem rynek?
  • I kiedy możemy spodziewać się powrotu do – powiedzmy – normalności?

Na te pytania nie ma odpowiedzi.

Na tym rozszalałym sztormem morzu próbuje radzić sobie Niewidzialna Wystawa (www.niewidzialna.pl) – niezwykły twór edukacyjno – kulturalno – społeczny, którego zadaniem jest budowanie świadomości i odpowiedzialności społecznej w tematyce niepełnosprawności wzroku poprzez zbliżanie dwóch perspektyw postrzegania wspólnego, jednego świata. Niewidomi przewodnicy i widzący goście. Sześć całkowicie wyciemnionych pomieszczeń wiernie odwzorowujących scenerie doskonale znane z życia codziennego. Totalna ciemność i interaktywna wędrówka napędzana przez zaniedbane zazwyczaj zmysły – słuch, dotyk, węch, a nawet smak! Jesteśmy społeczeństwem obrazkowym i to właśnie wzrok dostarcza nam ponad 80% bodźców z otaczającego nas świata.

Czy godzina bycia osobą niewidomą może otworzyć Ci oczy?

To ulubione pytanie stawiane przez Małgorzatę Szumowską, Dyrektor Generalną Niewidzialnej Wystawy i organizatorkę tego przedsięwzięcia.

Małgorzata Szumowska:

Tylko doświadczenie pozwala zrozumieć sytuację drugiego człowieka. Jeśli chodzi o niepełnosprawności dużo mówi się pięknych słów, ale zazwyczaj na słowach się kończy i nie mają one mocy sprawczej. Natomiast my wkładamy naszych gości w buty osób niewidomych i mówimy: idź! Oczywiście ekspozycja zaprojektowana jest w sposób bezpieczny, ale na pewno wyrywa ze strefy codziennego komfortu. Każdej grupie gości przewodzi osoba z dysfunkcją wzroku, dla której ciemność jest naturalnym środowiskiem. Paradoksalnie na co dzień to my, osoby widzące próbujemy z różnym skutkiem pomagać osobom niewidomym. Czasem jednak dobre chęci nie wystarczą, należy poznać pewne zasady. Na wystawie uczymy gości mądrej, życzliwej pomocy. Pokazujemy trudności z jakimi mierzą się nasi pracownicy, ale podkreślamy, że dobra postawa społeczna, narzędzia i dostępność – w przestrzeni publicznej i cyfrowej, pozwala na to, aby normalnie żyć, pracować, realizować pasje, marzenia, uczyć się, zakładać rodziny. Rozprawiamy się ze stereotypami, które tworzą krzywdzący obraz osób z niepełnosprawnością wzroku, tymczasem ludzie zrehabilitowani psychologicznie i społecznie najczęściej chcą wracać do życia, na rynek pracy.

To moja osobista misja.
Chcę, aby moja załoga była pięknym świadectwem tego, że pracownik z dysfunkcją wzroku to wielka wartość dla zespołu i firmy. Powinien być oceniony poprzez kompetencje, nie niepełnosprawność. Dużo jest do zrobienia w tym zakresie, ale właśnie Niewidzialna Wystawa jest świetnym miejscem na zrozumienie tego prostego faktu.

Niewidzialna Wystawa to nie tylko pewnego rodzaju muzeum (w tej akurat kategorii od sześciu lat zdobywa laur najlepszego miejsca w Warszawie dzięki głosom w plebiscycie Warszawiaki). Działania zespołu są szerzej zakrojone – m.in. kampania społeczna #ścieżkadostępu – podziel się przestrzenią!, publikacja z 2015 roku „Pacjent niewidomy
i słabowidzący w gabinecie i na oddziale” dedykowana specjalistom i pracownikom klinik okulistycznych, zarekomendowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne, z której chętnie korzystają studenci uniwersytetów medycznych w Polsce, obecność ekspercka podczas ważnych wydarzeń edukacyjnych, spotkania w zakładach penitencjarnych, placówkach wychowawczych, wsparcie potrzebujących.

W tym jednak momencie to właśnie Niewidzialna Wystawa potrzebuje pomocy. Jej być, albo nie być zależy przede wszystkim od sprzedaży biletów, a w obecnej sytuacji epidemiologicznej możliwość bieżącego przyjmowania gości jest niemożliwe, utrzymanie płynności finansowej i wartościowych miejsc pracy dla 18 osób z niepełnosprawnością wzroku oraz kilku osób, które wspierają wystawę w jej bieżących działaniach jest więc realnie zagrożona.

Jak pomóc?

Na ten moment  wystarczy wejść na stronę:

I zakupić w specjalnej cenie 25 zł. voucher, który można będzie wykorzystać w drugiej połowie 2020 roku.

Dziś okazane zaufanie to pomoc w utrzymaniu miejsca, które od ponad ośmiu lat wzbogaca edukacyjną i kulturalną mapę Warszawy i Polski.

Warto zajrzeć na profil Niewidzialnej Wystawy na FB i Instagramie – załoga stara się cyklicznie serwować swoim obserwatorom ciekawe i wartościowe treści, które mogą uprzyjemnić oczekiwanie na nadejście normalności.

27 marca 2020 00:30
[fbcomments]