0

Planowanie wesela krok po kroku – sprawdź nasz przewodnik

Notatnik ślubny
Notatnik ślubny
fot. mat. prasowy

Przygotowaliśmy poradnik, który pozwoli Wam dopiąć wszystko na ostatni guzik, by w tym dniu o niczym zbędnym nie myśleć.

Trafiliście na ten artykuł, co oznacza, że zaczynacie planować swój wielki dzień. Organizacja ślubu i wesela to wyzwanie, ale jeśli odpowiednio wcześniej ustalicie najważniejsze kwestie, przebrniecie przez nią z łatwością. Przygotowaliśmy poradnik, który pozwoli Wam dopiąć wszystko na ostatni guzik, tak abyście w dniu ślubu mogli skupić się wyłącznie na sobie i celebrowaniu wyjątkowych chwil.

Wesele z klasą według Waszego przepisu

Pewnie nieraz słyszeliście, że w związku najważniejszy jest kompromis. W organizacji wesela wypracowanie tej umiejętności będzie szczególnie ważne. Pamiętajcie, że dzień Waszego ślubu jest równie ważny dla Was obojga i powinniście znaleźć złoty środek ustalając wizję przygotowań.

Po pierwsze wspólne planowanie

Na wstępie ustalcie jak wyobrażacie sobie Wasz ślub. Wolicie zorganizować huczne wesele czy skromne przyjęcie dla najbliższych? Może chcielibyście urządzić imprezę w oparciu o jakiś motyw? Porozmawiajcie o tym i wspólnie zastanówcie się nad ogólnym zarysem. Może to Wasz ulubiony film, pasja albo kolor sprawi, że przyjęcie które zorganizujecie będzie niezapomniane dla Was i Waszych gości. Na etapie planowania odpowiedzcie wspólnie na poniższe pytania:

  1. Kiedy chcecie zorganizować ślub? Ile czasu pozostało Wam na organizację?
  2. Chcecie zawrzeć ślub cywilny czy konkordatowy?
  3. Ile osób planujecie zaprosić na wesele?
  4. W jakim budżecie musicie się zmieścić?
  5. W jakim miejscu powinno się odbyć wesele Waszych marzeń?
  6. Czy w organizacji wesela będziecie brać pod uwagę sugestie/oczekiwania kogoś z rodziny? Czy rodzina pomaga Wam finansowo w organizacji?
  7. Chcecie aby muzyką zajął się DJ czy zespół weselny?
  8. Czy planujecie skorzystać z usług kamerzysty i fotografa? Czy fotograf ma wykonać także sesję plenerową?
  9. Czy chcecie zorganizować dodatkowe atrakcje dla gości: pokaz sztucznych ogni/występ kapeli góralskiej/słodki stół/ fontanna czekoladowa/obsługa barmańska/ pokaz tańca itp.
  10. Zastanówcie się czy ktoś z Waszej rodziny lub znajomych może wykonać dla Was coś po przysłowiowej „znajomości” lub polecić sprawdzony zespół/catering/salę weselną.

Macie podobne upodobania? Super! Dalsza część przygotowań będzie dla Was przyjemnością. Wasze gusta i oczekiwania różnią się? Przeanalizujcie z czego jesteście w stanie zrezygnować i pamiętajcie że najważniejsza w tym dniu jest Wasza miłość. Nie ma sensu, aby z powodu innych upodobań muzycznych lub pojazdu ślubnego kłócić się w tak ważnym dla Was czasie.

Organizacja wesela miesiąc po miesiącu

Wstępne rozmowy na temat weselnych oczekiwań już za Wami. W dużej mierze od początkowych decyzji zależy kiedy rozpoczniecie przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Jeśli organizujecie skromne wesele dla najbliższych, a lokalizacja nie ma dla Was dużego znaczenia, organizację wystarczy rozpocząć ok. 7 miesięcy przed ślubem. Jeśli macie jednak spore oczekiwania i wymagania co do poszczególnych elementów ceremonii i wesela, zacznijcie od przeglądu ofert sali weselnych, zespołów itd. co najmniej 1,5 roku przed planowaną datą ślubu. Najpopularniejszymi miesiącami weselnymi są sierpień i wrzesień. Jeśli Wasz wybór padł właśnie na te miesiące, rozpocznijcie organizację i rezerwacje odpowiednio wcześniej. Po zrobieniu selekcji domów weselnych, zespołów, fotografów itd., ustalcie szczegóły współpracy i podpiszcie umowy. Większość usługodawców będzie też wymagać od Was zapłacenia zaliczki.

Pamiętajcie aby od tego momentu wszystkie ważne dokumenty gromadzić w jednym miejscu!

2 lata – 1 rok przed ślubem

  1. Data ślubu
    Jeśli wybraliście już datę ślubu zastanówcie się, czy wszystkim będzie ona odpowiadać oraz czy będzie spójna z Waszą wizją wesela. Dojazd do kościoła bryczką w grudniu, listopadowe przyjęcie w ogrodzie albo bukiet z polnych kwiatów wczesną wiosną będą trudne w realizacji i niekoniecznie okażą się dobrym pomysłem.
  1. Spotkanie rodzin
    Na tym etapie warto zorganizować spotkanie z rodzicami. Nawet jeśli sami ponosicie koszty związane z organizacją wesela, miło będzie jeśli rodziny przełamią pierwsze lody. Być może udzielą Wam cennych wskazówek, spojrzą na całą organizację z innej strony. Podczas wzajemnej integracji możecie dowiedzieć się o rodzinnych tradycjach weselnych, gościach, których „wypada” zaprosić i osobach, które pomogą Wam w organizacji.
  2. Targi ślubne
    Wybierzcie się na targi ślubne, organizowane w większych polskich miastach. Udział w takiej imprezie pozwoli Wam rozeznać się w ofertach dostępnych na lokalnym rynku. Podczas wydarzenia dowiecie się o ślubnych trendach panujących w tym sezonie i być może zmienicie swoją wizję organizacji wesela.
  1. Konsultant czy samodzielna organizacja
    Zadecydujcie czy podejmujecie się organizacji uroczystości sami, czy chcecie zatrudnić firmę specjalizującą się w organizacji wesel lub konsultanta. Jeśli wybraliście drugą opcję, porównajcie dostępne na rynku oferty i zarezerwujcie najbardziej odpowiednią.
  1. Rezerwacja restauracji lub sali weselnej
    Znając datę ślubu, wstępny budżet, preferencje Wasze i rodzin oraz wstępną liczbę gości możecie zacząć szukać sali weselnej. To pierwsza rzecz, którą powinniście zarezerwować. Nie podejmujcie decyzji pochopnie – umówcie się na spotkanie w kilku domach weselnych/pałacach/restauracjach, aby porównać oferty – warto spojrzeć tutaj na serwis lokale-wesele.pl z ofertami lokali w Warszawie i okolicach. Jeśli planujecie imprezę w remizie lub na sali weselnej, pamiętajcie także o przeglądzie ofert cateringu i rezerwacji tej najbardziej odpowiedniej.
    Warto poczytać: Przygotowania do ślubu: wybór sali weselnej.
  1. Wybór zespołu lub DJ-a
    Drugi na liście jest wybór zespołu lub DJ-a. Dobre zespoły podobnie jak sale weselne mogą wymagać rezerwacji na 2 – 1,5 roku wcześniej. Nie przejmujcie się jednak, oferta na rynku jest spora, a z pomocą serwisów internetowych na pewno znajdziecie odpowiednią kapelę.
  1. Wybór fotografa, kamerzysty i innych usług
    Zarezerwujcie także fotografa i kamerzystę. Czym szybciej podejmiecie decyzję, tym większe prawdopodobieństwo, że sprawdzone firmy będą dostępne, a Wy będziecie spać spokojnie przez kolejne kilka miesięcy. Jeśli planujecie dodatkowe usługi i atrakcje, także sprawdźcie ich terminarz. Zarezerwujcie wcześniej dekoratora sali i barmanów, jeśli chcecie z skorzystać z ich usług. Wcześniejszej rezerwacji może wymagać też ceremonia ślubna w wyjątkowym miejscu. Niektóre katedry, drewniane górskie kościółki czy zabytkowe kaplice są miejscami wyjątkowo popularnymi wśród Młodych Par i trzeba odpowiednio wcześniej wpisać się na planowaną datę.

8 miesięcy przed ślubem

  1. Kościół lub Urząd Stanu Cywilnego
    To odpowiednia pora, żeby zarezerwować termin ślubu w kościele lub USC, jeśli wcześniej tego nie zrobiliście. W obu miejscach dowiecie się jakie formalności powinniście załatwić przed ślubem. W kościele zostaniecie skierowani na nauki przedmałżeńskie, a także poproszeni o dostarczenie dokumentów (akt chrztu, potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania, świadectwo nauki religii i inne). Dowiecie się także, kiedy odbędą się zapowiedzi.
  1. Nauki przedmałżeńskie
    Jeśli chcecie zawrzeć ślub konkordatowy w kościele katolickim, powinniście odbyć kurs przedmałżeński wraz z wizytą w poradni rodzinnej. Pamiętajcie, że nie musi być to przykry obowiązek, a czas, który pozwoli Wam się lepiej poznać i do siebie zbliżyć. Kursy organizowane przy Waszej parafii to nie jedyna opcja. Już teraz zorientujcie się gdzie i w jakich terminach odbywają się nauki i zapiszcie się. Jednym z często polecanych przez młodych małżonków kursów jest organizowany przez zakon dominikanów w Krakowie. W rejestracji online miejsca rozchodzą się w kilkanaście sekund, także warto zapisywać się z wyprzedzeniem. Podczas tego kursu można zapisać się także na ciekawe warsztaty komunikacji, które zastępują dwie wizyty w poradni rodzinnej.
  1. Poszukiwanie sukni ślubnej
    To dobry czas, aby rozpocząć poszukiwania sukni ślubnej, zwłaszcza jeśli ma być ona szyta na wymiar. Podczas wizyt w salonach może okazać się, że żaden model nie będzie odpowiedni i poszukiwania się przedłużą. Koniecznie wybierzcie się na łowy z przyjaciółkami lub osobami z rodziny, z którymi lubicie chodzić na zakupy. Ważne aby byli to doradcy, którym ufacie i cenicie ich gust.
  1. Samochód weselny
    Rozejrzyjcie się na wymarzonym pojazdem weselnym, zarezerwujcie go i podpiszcie umowę. Koniecznie dopytajcie właściciela, czy wypożyczenie obejmuje kierowcę i jaki będzie koszt dojazdu do miejsca uroczystości.
  1. Wybierzcie świadków
    Świadkowie lub starostowie weselni będą Was wspierać podczas uroczystości. Uprzedźcie wybrane osoby o funkcji, którą mają pełnić. Może się okazać, że otrzymacie odmowną odpowiedź, dlatego warto mieć zapas czasowy, aby poprosić o pełnienie tej roli kogoś innego.

6 miesięcy przed ślubem

  1. Suknia ślubna – wybór i zaliczka
    Salony sukien ślubnych potrzebują kilka miesięcy na uszycie odpowiedniego modelu na miarę. Dlatego pół roku przed ślubem warto zdecydować się na konkretną suknię, zdjąć miarę i zapłacić zaliczkę.
  1. Zakup garnituru
    To mit, że kolor koszuli Pana Młodego musi pasować do odcienia sukni ślubnej, jednak warto wstrzymać się z zakupem dopóki wybranka nie dokona wyboru kreacji. Dlaczego?
    Eleganci frak nie będzie pasował do skromnej sukienki za kolano, a zielona tkanina garnituru do czerwonej wstążki przy sukni. W większości sklepów i salonów mody męskiej konsultanci od razu pomogą dobrać koszulę, spinki do mankietów, muszkę, poszetkę, pasek i skarpety – część dodatków możecie otrzymać w cenie garnituru. Dobrze jeśli niektóre dodatki będą spójne z motywem wesela i kolorystyką kreacji Panny Młodej.
  1. Fryzjer i kosmetyczka
    Nie odkładajcie na ostatnią chwilę rezerwacji wizyty u fryzjera i kosmetyczki. Być może macie swoją ulubioną makijażystkę, u której już teraz trzeba zarezerwować termin na odpowiednią godzinę. Pamiętajcie, że harmonogram w dniu ślubu będzie napięty i brak wcześniejszej rezerwacji pokrzyżuje Wasze plany.
  1. Zaproszenia
    Wybierzcie i zamówcie zaproszenia.
    Najwięcej modeli znajdziecie w sklepach internetowych. Większość z nich oferuje personalizację wzorów, dzięki czemu dopasujecie zaproszenia do własnych potrzeb. Możecie też wcześniej zamówić kilka testowych wzorów, aby porównać je w domu. Wybierając zaproszenia zwróćcie też uwagę na winietki, etykietki na wódkę, numery stołów, tablicę gości i drobne upominki dla gości weselnych. Firmy oferują często wszystko w jednym wzorze lub kolorystyce. Zaproszenia i inne elementy możecie też wykonać sami. Jeśli Wy lub ktoś z Waszych znajomych umie obsługiwać jeden z programów graficznych, wykonajcie projekt w oparciu o własny pomysł i zlećcie wydruk wszystkich elementów w drukarni. Zdecydujcie też czy w zaproszeniach umieścicie prośbę o zastąpienie kwiatów winem, kuponami, zabawkami dla dzieci z domu dziecka lub książkami. A może macie inny pomysł?
  1. Podróż poślubna
    Pora na przyjemności.
    Jeśli od razu po ślubie planujecie udać się w podróż poślubną zastanówcie się nad miejscem i dokonajcie rezerwacji w biurze podróży. Wybraliście egzotyczny kierunek? Dowiedzcie się czy wcześniej nie musicie się zaszczepić.

4 miesiące przed ślubem

  1. Zakup dodatków
    Wbrew pozorom zakup dodatków to nie lada wyzwanie – wszystko musi pasować stylem, kolorystyką i rozmiarem. Nie zostawiajcie takich zakupów na ostatnią chwilę. Kupcie buty, aby odpowiednio wcześniej je rozchodzić, a może i zabrać na lekcję pierwszego tańca. Buty będą niezbędne także przy przymiarce sukni ślubnej. Panna Młoda powinna się także zaopatrzyć w odpowiednią bieliznę, welon, biżuterię, okrycie na wypadek niskiej temperatury.
  1. Ostateczna lista gości i rozwożenie zaproszeń
    Stwórzcie ostateczną listę gości i zacznijcie rozwozić zaproszenia. Rozplanujcie to odpowiednio wcześniej i poinformujcie bliskich o wizycie. Jeśli czeka Was wycieczka po odległych miejscach w Polsce i za granicą, możecie rozpocząć wcześniej lub wysłać zaproszenie pocztą, po wcześniejszej informacji telefonicznej.
  1. Dekoracje
    Jeśli korzystacie z usług dekoratora sali, spotkajcie się z nim aby ustalić szczegóły wystroju. Zamówienie kwiatów oraz elementów dekoracyjnych w odpowiedniej kolorystyce może potrwać kilka tygodni. Zdecydowaliście zająć się wystrojem sami? Zamówcie wcześniej materiały dekoracyjne – organzy, serwetki, balony itd.
  1. Bukiet ślubny
    Zamówcie bukiet ślubny, bukiety dla druhen, przypinkę dla Pana Młodego i dekorację na samochód weselny. Zadbajcie także o dekorację kościoła.
  1. Obrączki
    Wybierzcie i zamówcie obrączki. W internecie możecie porównać różne modele, ale przed ostateczną decyzją koniecznie przymierzcie kilka wersji u jubilera.

3 miesiące przed ślubem

  1. Formalności
    Odbierzcie z Urzędu Stanu Cywilnego odpowiednie zaświadczenia.
    Jeśli zdecydowaliście się na ślub kościelny, udajcie się na spisanie protokołu przedślubnego. Zabierzcie ze sobą wszystkie zgromadzone dokumenty o które poproszono Was przy zgłoszeniu terminu ślubu.
  1. Tort weselny
    Przejrzyjcie ofertę cukierni, skosztujcie różnych smaków i wybierzcie tort weselny. Jeśli w ofercie domu weselnego nie ma ciast i ciasteczek, możecie zamówić je w tej samej cukierni.
  1. Zadbajcie o swój wygląd
    To dobry moment aby udać się do dentysty oraz na zabiegi kosmetyczne. Aby w wyjątkowym dniu czuć się pięknie pamiętajcie także o ruchu i odpowiednim odżywianiu. Panie mogą zapisać się na mikrodermabrazję. Warto też teraz zarezerwować termin na manicure i doczepianie rzęs na 3-4 dni przed ślubem.
  1. Dodatkowe atrakcje
    Kupcie księgę gości, zamówcie dodatkowe atrakcje – sztuczne ognie, słodki stół (candy bar), oprawę muzyczną do kościoła, fotobudkę itp.
  2. Transport i noclegi dla gości
    Zarezerwujcie noclegi i śniadanie dla przyjezdnych. Zastanówcie się też nad wynajęciem kierowcy, który będzie odwoził gości weselnych do domu.
  1. Alkohol
    Jeśli w ofercie, którą wybraliście nie ma alkoholu, powinniście zakupić go we własnym zakresie. Zróbcie to wcześniej, aby mieć czas na dekorację butelek etykietkami. Pamiętajcie też o winie i szampanie. Alkohol najlepiej kupić w hurtowni z możliwością zwrotu niewykorzystanych butelek.
  1. Pierwszy taniec
    Nie czujecie się pewnie na parkiecie, a chcecie zaprezentować gościom wyjątkowy pierwszy taniec? Zapiszcie się na kurs pierwszego tańca lub przyśpieszony taneczny kurs przedślubny.

2 miesiące przed ślubem

  1. Zapowiedzi w kościele
    Przy spisywaniu protokołu przedślubnego powinniście otrzymać informację na temat zapowiedzi. To odpowiedni czas, aby dać na zapowiedzi w parafii Panny Młodej i Pana Młodego
  1. Spowiedź przedślubna
    Jeśli bierzecie ślub kościelny, możecie zostać poproszeni o dostarczenie potwierdzenia dwóch spowiedzi przedślubnych. To czas, aby udać się na pierwszą z nich.
  1. Próbna fryzura i makijaż
    Umówcie się do fryzjera i kosmetyczki, aby ustalić szczegóły Waszej stylizacji. Jeśli (odpukać w niemalowane) próbna fryzura lub makijaż nie spełni Waszych oczekiwań, macie jeszcze dość czasu aby zmienić salon.
  1. Sesja plenerowa
    Zastanówcie się gdzie po ślubie chcielibyście się udać na sesję fotograficzną. Radzimy, aby odbyła się ona w innym dniu niż wesele. Wtedy będziecie mieli do wyboru więcej miejsc i czasu, będziecie też mniej zestresowani i lepiej wyjdziecie na zdjęciach. O propozycję pleneru możecie też poprosić wybranego przez Was fotografa.

1 miesiąc przed ślubem

  1. Potwierdzenie szczegółów uroczystości
    Skontaktujcie się z wszystkimi usługodawcami aby potwierdzić datę i godzinę uroczystości. Ustalcie z zespołem utwór pierwszego tańca, piosenkę którą zadedykujecie rodzicom, zabawy jakie chcecie zorganizować. Poinformujcie kamerzystę i fotografa, o której rozpoczną się przygotowania do ślubu i kiedy powinni się u Was pojawić. Przedstawcie im także plan uroczystości i poinformujcie jakie atrakcje się pojawią. Jeśli zależy Wam na sfilmowaniu ciekawej prezentacji dla rodziców lub zdjęciu grupowym – zgłoście to wcześniej.
  1. Spotkanie ze świadkami
    Poproście świadków o spotkanie, na którym przekażecie im szczegóły ceremonii i wesela oraz ich role w Waszym wyjątkowym dniu. Ustalcie także szczegóły dotyczące organizacji wieczoru panieńskiego i kawalerskiego.
  1. Potwierdzenie obecności gości
    To ostatni dzwonek na potwierdzenie obecności gości. Jeśli ktoś nie dał Wam znać, a nie jesteście pewni czy będzie na weselu, skontaktujcie się z nim.
  1. Ustalenie menu i szczegółów imprezy
    Wybierzcie się na salę weselną, ustalcie ostateczną liczbę gości (niektóre restauracje zgadzają się na potwierdzenie końcowej liczby gości tydzień przed ślubem) oraz menu weselne. Spytajcie także o szacunkowy czas podawania potraw. Rozplanujcie wstępnie ustawienie stołów. Przyjrzyjcie się organizacji sali aby wiedzieć, gdzie znajdzie się miejsce dla zespołu, fotobudki, barmanów, fontanny czekoladowej itd.
  1. Podziękowania dla rodziców i świadków
    Możecie po prostu zamówić kwiaty lub kosze upominkowe, aby obdarować osoby, które pomogły Wam w przygotowaniu wesela. Jeśli jednak chcecie się wykazać kreatywnością, zorganizujcie galę z wręczeniem statuetek za rolę najlepszego świadka, mamy weselnej, babci itd. Możecie także nakręcić film lub przygotować prezentację ze zdjęciami, w której podziękujecie rodzicom. Ciekawym pomysłem będzie także organizacja weekendowej wycieczki, wydrukowanie Waszych zdjęć na płótnie, zafundowanie kolacji, wypadu do SPA lub zamówienia wiązanki ulubionych piosenek najbliższych u orkiestry.
  1. Intercyza
    Jeśli chcecie spisać intercyzę, udajcie się do notariusza.
  1. Suknia ślubna i garnitur – poprawki
    Pora na ostatnie przymiarki i odebranie sukni ślubnej. Pan Młody powinien udać się do salonu, w którym kupił garnitur i dokonać niezbędnych poprawek. Pamiętajcie, aby przymierzyć swoje ślubne kreacje razem z wszystkimi dodatkami!
  1. Odbiór obrączek
    Jeśli zamawialiście obrączki u jubilera możecie zostać poproszeni o przymiarkę. Wtedy też będziecie mogli wybrać grawer, jaki ma się znaleźć na biżuterii.
  1. Ostatnie zakupy
    Kupcie ostatnie dodatki – podwiązkę, ozdoby do włosów, bańki mydlane, pudełko na koperty itd. Przygotujcie koszyki ratunkowe, które postawicie w łazienkach. Mogą się w nich znaleźć: rajstopy, dezodorant, plastry na odciski, leki na wzdęcia i kaca, spinki do włosów, gumy do żucia, płyn do płukania ust, lakier do włosów, bibułki matujące, chusteczki nawilżone, rolka do czyszczenia ubioru, pasta do butów itp.

2 tygodnie przed ślubem

  1. Kościół – ostatnie formalności
    Przynieście potwierdzenie wygłoszonych zapowiedzi i ustalcie szczegóły ceremonii. Jeśli sami wybraliście czytania, ktoś z Waszej rodziny przeczyta modlitwę wiernych lub fragment z Pisma Świętego, ustalcie to z księdzem.
  1. Wieczór panieński i kawalerski
    Najlepiej zorganizować go 2 tygodnie przed ślubem. Ostatni tydzień to dopinanie wszystkiego na ostatni guzik, więc lepiej uniknąć zdrowotnych niedyspozycji.
  1. Ślubne obuwie i pierwszy taniec
    Koniecznie rozchodźcie buty, które włożycie w dniu ślubu. Najlepiej weźcie je także na lekcję pierwszego tańca.

Tydzień przed ślubem

  1. Pierwszy taniec
    Udajcie się na ostatnią lekcję pierwszego tańca, a najlepiej przećwiczcie go na sali weselnej. Inne ułożenie stołów lub zbyt mały parkiet mógłby Was nieprzyjemnie zaskoczyć w dniu wesela.
  1. Pogoda
    Sprawdźcie pogodę i w razie potrzeby przygotujcie dodatkowe okrycia lub parasole.
  1. Chwila relaksu
    Kilka dni przed ślubem wybierzcie się razem na zabiegi SPA dla dwojga. Pozwoli Wam to odstresować się i nabrać energii przez ślubem.
  1. Manicure i rzęsy
    Te zabiegi najlepiej wykonać 2-3 dni przed ślubem.
  1. Spowiedź
    Udajcie się do drugie spowiedzi przedślubnej i poproście o zaświadczenie o jej odbyciu.
  1. Osoby do pomocy
    Panna Młoda powinna poprosić przyjaciółki lub osoby z rodziny o pomoc w zakładaniu sukni ślubnej i dodatków. Jeśli zgodnie z tradycją najbliższa rodzina powinna przyjechać wcześniej do Waszych domów, poinformujcie ich, o której godzinie mają się pojawić. Przygotujcie napoje i drobne przekąski, aby poczęstować rodzinę, fotografa, kamerzystę itp. Jeśli chcecie, aby dzieci sypały kwiaty lub puszczały bańki mydlane, a znajomy zadbał o transport kwiatów i prezentów na salę, powiadomcie ich o tym wcześniej.
  1. Ostatnia wizyta na sali weselnej
    Dostarczcie na salę alkohol, dekoracje, winietki, tablicę gości, numery stołów, projektor niezbędny do odtworzenia prezentacji dla rodziców i inne niezbędne rzeczy. Poproście osoby odpowiedzialne za nakrycie stołów o dopilnowanie planu ułożenia gości lub sami dzień przed weselem rozłóżcie winietki. Jeśli ta wizyta odbędzie się w przeddzień ślubu dostarczcie też ciasta i ciasteczka.

Dzień przed ślubem

  1. Przygotowanie dokumentów i pieniędzy
    Wieczór poprzedzający dzień Waszego ślubu przeznaczcie na przygotowanie wszystkich niezbędnych rzeczy w jednym miejscu i relaks. Spakujcie dokumenty, obrączki, Wasze przedmioty osobiste – perfumy, chusteczki, rajstopy. Rano najlepiej dajcie je pod opiekę świadkom lub wyznaczonej osobie. Przygotujcie także koperty z pieniędzmi, jeśli w dniu ślubu musicie zapłacić zespołowi, barmanom, florystce, księdzu itd. Pieniądze możecie przekazać świadkom.
  1. Przygotowanie ubrań
    Zadbajcie, aby Wasze ubrania i dodatki były wyprasowane i przygotowane w jednym miejscu. Dobrze, aby pokój w którym będziecie się przygotowywać był wysprzątany, ponieważ fotograf na pewno będzie chciał tu zrobić kilka zdjęć.
  1. Relaks
    Unikajcie ciężkostrawnych potraw, weźcie kąpiel i połóżcie się wcześniej spać.

Przygotowania do ślubu
– ostatnie godziny

  1. Pobudka i śniadanie
    Wyśpijcie się tak długo jak tylko to możliwe. Później koniecznie zjedzcie pożywne śniadanie.
  1. Wizyta u fryzjera i kosmetyczki
    Najlepszą opcją jest zamówienie fryzjera i kosmetyczki do domu. Wtedy na miejscu z usług może skorzystać cała rodzina. Jeśli nie ma takiej możliwości poproście kogoś, aby pojechał z Wami do salonu.
  1. Kwiaty
    Wy lub osoba, która poprosiliście o pomoc powinna odebrać bukiet, kwiaty do butonierki i dekorację kwiatową na samochód.
  1. Dokumenty i pieniądze
    Po ubraniu się i przygotowaniu do wyjścia nie zapomnijcie zabrać przygotowanych wczoraj dokumentów, obrączek i kopert z gotówką.
30 października 2017 18:33
[fbcomments]