0

Specjalny numer Stołecznego Magazynu Policyjnego

Stołeczny Magazyn Policyjny - z okładki wydania specjalnego, lipiec 2019 , rys. Marek Szałajski w 2018 r.
Stołeczny Magazyn Policyjny – z okładki wydania specjalnego, lipiec 2019 , rys. Marek Szałajski w 2018 r.
fot. SMP KSP

Na setną rocznicę powstania Policji Państwowej redakcja Stołecznego Magazynu Policyjnego przygotowała wydanie specjalne.

24 lipca 1919 ustawa o Policji Państwowej stworzyła prawną podstawę do zorganizowania jednolitej polskiej Policji Państwowej. Choć jednostki Milicji Ludowej i Policji Komunalnej działały już wcześniej, połączono je i data ta uznana jest za powstanie polskiej policji.

Na tę okoliczność podinspektor Anna Kędzierzawska, redaktor naczelna Stołecznego Magazynu Policyjnego, przygotowała z zespołem i zaproszonymi autorami specjalne wydanie historyczne.

Niewiele osób ma okazję czytać Magazyn, bo i nakład stosunkowo jest niewielki, i rozchodzi się wewnętrznie wśród jednostek warszawskiego garnizonu KSP. Czasem w naszym serwisie pojawiają się przedruki artykułów SMP, a chętni mogą pobrać jego elektroniczne numery z witryny internetowej KSP.

W numerze jubileuszowym jest tyle ciekawych informacji, że warto przeczytać go od dechy do dechy.

Naszą uwagę zwróciły, i polecamy, artykuły o policji rzecznej, podkomisarz Kingi Czerwińskiej z Komisariatu Rzecznego KSP gdzie Kapitan Wyderka przyznaje się, że od dziecka ciągnęło go do „wódki”, i inspektora Sławomira Cisowskiego, naczelnika Wydziału Doskonalenia Zawodowego, który w pierwszym numerze tygodnika Gazeta Policji Państwowej z 8 grudnia 1919 roku znalazł i opowiada o jego części poświęconej warszawskiej policji, ze specjalna anielską syrenką warszawską będąca pierwszym godłem (dziś powiedzielibyśmy logiem) stołecznej policji. Warto również wiedzieć kim był patron stołecznych policjantów, i o tym również pisze insp. Cisowski wraz z Romanem Miśkiewiczem.

Policja to ludzie, którzy ją tworzyli więc w specjalnym numerze przedstawia się ich wielu. Zresztą jak w zwykłych numerach SMP, gdzie można poczytać o tych, którzy aktualnie zajmują się bezpieczeństwem w Warszawie. O funkcjonariuszach.

Dziś obok życzeń redakcyjnych znajdziemy również słowo nadinspektora Pawła Dobrodzieja, Komendanta Stołecznego Policji, do funkcjonariuszy i cywilnych pracowników KSP z okazji stulecia.

Polecamy ten numer gorąco wszystkim naszym czytelnikom.
Tym w kraju jak i zagranicą.

Policja jest nam potrzebna . Wieszamy na niej psy, gdy brak jej w pobliżu, choć często gdy jest blisko powoduje gęsia skórkę. Szczególnie za kierownicą.

Całej Policji a szczególnie naszej, stołecznej życzymy jak najlepiej, a sobie życzmy by byli blisko nas ale… tacy niewidzialni. By byli doskonale wyszkoleni i pamiętali słowa policyjnego ślubowania.

Wszystkiego najlepszego!

Stołeczny Magazyn Policyjny wydanie specjalne lipiec 2019 - okładka, rys. Marek Szałajski, 2018
Stołeczny Magazyn Policyjny wydanie specjalne lipiec 2019 – okładka, rys. Marek Szałajski, 2018
fot. SMP KSP

 

Spis treści

  1. Od redakcji
  2. List Komendanta Stołecznego Policji
  3. Rota ślubowania z 1919 roku

Historia przedwojennej warszawskiej policji

  1. Narodziny Policji
    Elżbieta Sandecka-Pultowicz

„Komitet Obywatelski miasta Warszawy podaje do publicznej wiadomości, że wobec zawieszenia czynności władz miejskich i cywilnych obejmuje pieczę nad miastem. Komitet będzie dążył do utrzymania porządku, zapewnienia bezpieczeństwa, oraz – w granicach możności – normalnego biegu życia” – czytamy w monumentalnej księdze wydanej w 10. rocznicę odzyskania niepodległości. Komitet Obywatelski miasta Warszawy może być uważany za zawiązek przyszłej polskiej Policji.

  1. Od drewnianego dworku do stylowego pałacu
    podinsp. Anna Kędzierzawska

Pracuje w nim kilkaset policjantów i pracowników stołecznej Policji. Odwiedzają go każdego dnia setki interesantów. Niejednokrotnie służył jako plan zdjęciowy polskich seriali kryminalnych. I choć wydawałoby się, że jest tak dobrze znany warszawiakom czy turystom, niewielu jednak potrafiłoby powiedzieć, co głęboko skrywają karty historii Pałacu Mostowskich?

  1. Sztandar Komendy Stołecznej Policji
    Elżbieta Sandecka-Pultowicz

Jest symbolem całej jednostki. Otaczany czcią, przypomina jej historię i wieloletnie tradycje. Jest również niemym świadkiem najważniejszej przysięgi składanej przez każdego policjanta. To przed nim przyklękają komendanci całując płat w akcie przywitania lub pożegnania z jednostką. Wielkim zaszczytem i wyróżnieniem dla policjantów jest wejście w skład pocztu sztandarowego.

  1. Policja stołeczna 100 lat temu
    insp. Sławomir Cisowski

O potrzebie doskonalenia zawodowego i posiadaniu własnego symbolu na progu niepodległości dowiadujemy się z jednego z pierwszych wydań gazety Policji Państwowej. Specjalną grafikę w postaci rysunku syrenki ze skrzydłami, stanowiącą połączenie godła Warszawy ze skrzydłami anielskimi, nawiązującymi do symboliki patrona policyjnej służby, można uznać za pierwszy znany logotyp stołecznej Policji.

  1. Tajemnica pałacowej studni
    podinsp. Anna Kędzierzawska

Kto ją zaprojektował i wykonał, tego nikt nie wie. Może polski architekt włoskiego pochodzenia Henryk Marconi, który zaprojektował Wielką Fontannę, Wodozbiór w kształcie rotundy oraz dwie studnie żeliwne w Ogrodzie Saskim? Wiadomo jednak, że pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Przed wojną stała przez Pałacem Mostowskich, przy nieistniejącej dziś ul. Przejazd, mniej więcej równoległej do obecnej ul. Andersa, co zostało uwiecznione na zdjęciu z 1926 roku. Gdzie jest dziś?

Stołeczni komendanci miedzywojnia

  1. Sławni komendanci dwóch okręgów
    Agnieszka Włodarska

Kto był współautorem słownika gwary złodziejskiej? Co wspólnego z jajkiem komisarskim na rękawie munduru mieli wyżsi rangą oficerowie PP? Skąd i kiedy w Warszawie pojawiły się na modłę Paryża czy Berlina wysepki na środku jezdni? I najważniejsze pytanie – co wspólnego z tym wszystkim mieli komendanci PP Okręgu I Warszawskiego i Okręgu VI m.st. Warszawy?

  1. Podinsp. Marian Stefan Kozielewski – patron KSP
    insp. Sławomir Cisowski
    Roman Miśkiewicz

Są zwykłe życiorysy i są biografie bohaterów. Dzieje osób, które tworzą historię lokalnych społeczności, narodów, państw i świata. Biografie ludzi, których czyny przeszły do historii, a ich postawy i wybory zyskują uznanie kolejnych pokoleń. Niewątpliwie takim bohaterem jest podinspektor Policji Państwowej Marian Stefan Kozielewski, który 9 stycznia 2019 roku został patronem stołecznych policjantów.

Bohaterowie tamtych lat

  1. Major Bolesław Kontrym – człowiek, który umarł dwa razy
    Karina Pohoska

O życiu tego niezłomnego cichociemnego mógłby powstać kinowy hit.
Czy majora Bolesława Kontryma można nazwać symbolem pokolenia II RP, które wychowane w duchu patriotyzmu oddało życie za ojczyznę? Kim był człowiek, o kilku pseudonimach, który sfingował własną śmierć?

  1. Karol Stanisław Fuchs – zwyczajny niezwyczajny
    Karina Pohoska

W listopadzie 2014 r. w siedzibie Oddziału Prewencji Policji odbyła się podniosła uroczystość. Aula Wykładowa Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP otrzymała imię inspektora Policji Państwowej Karola Stanisława Fuchsa. Kim był ten człowiek? Gdyby dziś żył, moglibyśmy wybrać wewnętrzny numer 270-13 i sami go o to zapytać…

  1. Wojowniczki w mundurach
    Agnieszka Włodarska

Tuż przed II wojną światową w szeregach Policji Państwowej służbę pełniło 170 kobiet. Każda z nich była postacią nietuzinkową w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Ówczesna prasa z podziwem pisała więc o sukcesach odnoszonych przez polską Policję kobiecą, która w 1937 roku uznana została za najsprawniej działającą spośród Policji europejskich. Powstałe struktury były także wysoko oceniane przez rządy Stanów Zjednoczonych a nawet Japonii.

  1. Dla dobra ojczyzny i współobywateli
    Agnieszka Włodarska

„Przepisów prawa strzec pilnie, obowiązki swoje spełniać gorliwie i sumiennie” – to fragment roty, którą policjanci Policji Państwowej wypowiadali rozpoczynając służbę w formacji. Niestety, części z nich przyszło ponieść najwyższą ofiarę za ochronę bezpieczeństwa ludzi i porządku publicznego – własne życie.

Jednostki specjalistyczne dwudziestolecia

  1. Warszawska „drogówka” doświadczeń moc
    podinsp. Anna Kędzierzawska
    podkom. Paweł Przestrzelski

Historia warszawskiej „drogówki” sięga okresu międzywojennego. Przez ponad 90 lat zmieniała się siedziba, struktura i stan liczebny. Jednak główne zadania pozostały bez zmian. Zarówno przed wojną, jak i dziś zadaniem policjantów ruchu drogowego jest: dbanie o bezpieczeństwo na drogach Warszawy, nadzorowanie płynności ruchu drogowego oraz reagowanie na popełniane przestępstwa i wykroczenia.

  1. Konie w służbie warszawskiej Policji
    Elżbieta Sandecka-Pultowicz

Koń od pradawnych dziejów był nieodłącznym atrybutem wojowników i rycerzy. Pozwalał na szybkie przemieszczanie się w zróżnicowanym terenie, a przede wszystkim dawał znaczną przewagę siłową. Najwięksi wodzowie świata w malarstwie lub rzeźbie są najczęściej przedstawiani właśnie na koniu. Współczesne środki rażenia są oparte na najnowocześniejszych technologiach, ale koń nadal jest skutecznym narzędziem przymusu bezpośredniego dla Policji.

  1. O historii stołecznych wodniaków
    podkom. Kinga Czerwińska

Swoją przygodę z wodą rozpoczęłam dosyć wcześnie, gdy jako 5-letni brzdąc ciągnęłam mamę nad brzeg jeziora wołając głośno:
„choć na wódkę, choć na wódkę!”.
Miłość do ŁÓDKI oczywiście pozostała we mnie na zawsze.
Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie stał się naturalnym i jedynym wyborem. Spełniałam w 100% założenia z 1939 roku odnoszące się do kandydatów:
Muszą to być ludzie zdrowi, umiejący pływać i ratować tonących, umiejący wiosłować, jeździć na „pych” i pod żaglem, prowadzić motor, no i o ile możliwości kochający wodę, jednym słowem „wodniacy” .

  1. O kolei po kolei
    podinsp. Anna Kędzierzawska
    Ewelina Kucharska

Niewiele dokumentów o funkcjonowaniu stołecznej policji kolejowej w okresie międzywojennym przetrwało do czasów obecnych. A i ówczesna prasa nie poświęcała zbyt wiele miejsca pracy funkcjonariuszy tej służby. Mimo to nie poddałam się i z determinacją szperałam w archiwach policyjnych i wśród zasobów IPN, by odnaleźć jak najwięcej informacji o „kolejówce”.

  1. Policjanci na Okęciu od 85 lat
    podinsp. Anna Kędzierzawska
    Ewelina Kucharska

Gdy 29 kwietnia 1934 roku na warszawskim Okęciu uroczyście otwierano port lotniczy, stołeczna Policja była jedną ze służb, której powierzono zadania związane z zapewnieniem porządku na dworcu lotniczym i zapewnieniem bezpieczeństwa pasażerom wybierającym się w podróż samolotem lub wracającym do stolicy. Dziś trudno uwierzyć, że lotnisko obsługiwało wtedy zaledwie 10 tys. osób rocznie (obecnie… ponad 17 mln). Wzrost ruchu lotniczego i pojawiające się nowe zagrożenia powodowały konieczność zmian struktury formacji pełniących tam służbę oraz dostosowanie liczby funkcjonariuszy, w tym policjantów, do nowych zadań.

Policyjna służba

  1. Umundurowanie Policji Państwowej II RP
    Elżbieta Sandecka-Pultowicz

Powołanie Policji Państwowej na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1919 roku wiązało się z koniecznością przyjęcia jednolitych zasad umundurowania formacji. Pierwsze rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych w przedmiocie umundurowania i uzbrojenia Policji Państwowej wydano 2 marca 1920 roku. Określono fason i kolor munduru oraz dystynkcje.

  1. Ciemna strona przedwojennej Warszawy
    podinsp. Anna Kędzierzawska

Pierwsze miesiące po odzyskaniu niepodległości nie była najłatwiejsze dla państwa, które po 123 latach wróciło na mapy Europy. Pierwsza wojna światowa przyniosła wysyp różnego rodzaju przestępstw kryminalnych. Jej zakończenie nie oznaczało wcale ich powstrzymania. Nowe państwo musiało się z tym problemem zmierzyć i niezwłocznie podjąć działania zapewniające bezpieczeństwo mieszkańców.

  1. Przykazania policjanta z 1938 rok
    Komendant Główny Policji Państwowej
    Gen. bryg. nadinspektor Józef KORDIAN-ZAMORSKI
    (na podstawie „Na posterunku”, nr 5/1938 r.)
Stołeczny Magazyn Policyjny wydanie specjalne lipiec 2019 - spis treści
Stołeczny Magazyn Policyjny – wydanie specjalne lipiec 2019 – spis treści
fot. SMP KSP

Pobierz i czytaj cały

  • Stołeczny Magazyn Policyjny w formacie PDF: [LINK]
13 lipca 2019 15:09
[fbcomments]