0

Szczepienia ochronne na Mazowszu

Szczepionki - foto Chokniti Khongchum (pexels.com)
Szczepionki
fot. Chokniti Khongchum (pexels.com)

Na Mazowszu zostanie opracowany i wdrożony 3-letni program szczepień przeciwko meningokokom dla dzieci do 3 roku życia.

Samorząd Mazowsza przeznaczy na ten cel 3 mln zł.

O takie  rozwiązanie wnioskowali na etapie projektowania budżetu na rok 2020 radni z komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej.

Zakażenia meningokokowe należą do najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka.
Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z bezobjawowym nosicielem lub osobą chorą. Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednak najczęściej  chorują dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku życia.

Najbardziej niebezpieczna jest inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) obejmująca  zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsę (posocznicę). Rozwija się  bardzo  szybko,  jest  obarczona  wysoką  śmiertelnością  i  trwałymi  powikłaniami.

W związku z tym mazowieccy radni z komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej wnioskowali o opracowanie i wdrożenie specjalnego programu szczepień dla dzieci przeciwko meningokokom.

Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego:

O takie rozwiązanie wnioskowaliśmy na etapie projektowania budżetu na rok 2020. To szczepienia które są zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, ale niestety nie są refundowane przez NFZ. Rodzice nie zawsze znajdują w portfelach wymaganą kwotę, dlatego tak ważna jest pomoc samorządu. Teraz wiemy, że Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczy 3 mln zł na 3-letni program szczepień dla dzieci. To ważna decyzja zwłaszcza, że statystyki nie są dla Mazowsza korzystne.

W 2018 r. zapadalność na IChM wśród dzieci poniżej 1 roku życia w województwie mazowieckim wyniosła (19,80/100 000) podczas  gdy  w Polsce  wynosiła  ona (10,65/100 000).

Oznacza to,  że  na Mazowszu  jest  jedna  z najwyższych w Polsce zapadalność na IChM.

Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje na konieczność włączenia szczepień przeciwko meningokokom do powszechnych programów szczepień, szczególnie w krajach o wysokiej częstości występowania zakażeń meningokokowych.

Krzysztof Strzałkowski:

Obecnie opracowywany jest projekt programu.
Następnie dokument zostanie przekazany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w celu jego zaopiniowania. W  przypadku  wydania  pozytywnej  lub  warunkowo  pozytywnej  opinii  Prezesa  Agencji Technologii Medycznych  i  Taryfikacji,  wdrożenie  programu  szczepień  przeciwko meningokokom  nastąpi  w drugiej połowie 2020 roku.

28 stycznia 2020 08:36
[fbcomments]