0

Zakup mieszkania w Warszawie – na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie w Warszawie. Widok a PKiN
Mieszkanie w Warszawie
fot. Mat. prasowy

Nosisz się z zamiarem kupna mieszkania w stolicy? W takim razie koniecznie sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Czy wybrać mieszkanie od developera czy może lepiej z drugiej ręki oraz na co zwrócić uwagę oglądając wybraną nieruchomość.

Kiedy zdecydujesz się na zakup mieszkania, musisz się odpowiednio do tego przygotować. To przecież decyzja na lata a czasem nawet i na całe życie. Dlatego w pierwszej kolejności zastanów się, jakie są właściwie Twoje potrzeby. Odpowiedz sobie na pytania: dlaczego chcesz kupić mieszkanie, jaka lokalizacja będzie najlepsza, czy lepsze będzie mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, z ilu pomieszczeń powinno się składać i tak dalej…

Ceny mieszkań w Warszawie

Ceny mieszkań w stolicy są jednymi z najwyższych w całym kraju, a mimo to mieszkania na sprzedaż w Warszawie cieszą się ogromną popularnością. Liczba inwestycji developerskich jest duża, więc z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie lokal. W 2021 roku aż 266 obiektów zbiorowego zakwaterowania ma być oddanych do użytku nowym właścicielom. Na początku roku szacowana cena za m2 w stolicy wynosiła 10 838 zł. Eksperci od nieruchomości w Warszawie prognozują, że na koniec roku wzrośnie ona do 11 210 zł. Oczywiście ceny zależne są od dzielnicy Warszawy oraz tego czy mieszkanie jest nowe czy z rynku wtórnego. Czy jest wykończone, w stanie developerskim, do remontu lub tylko do odświeżenia. Szukając mieszkania dla siebie, weź za i przeciw każdej z tych decyzji i wybierz najlepszą opcję.

Określ swoje potrzeby i realne możliwości

Kupując mieszkanie w Warszawie musisz przede wszystkim określić, jaką dysponujesz gotówką lub jaką masz zdolność kredytową. Bank chętnie udzieli Ci kredytu hipotecznego nawet na 30 lat, ale to Ty musisz rozważyć czy oby na pewno będziesz w stanie spłacać comiesięczne raty przez tak długi okres czasu? Widełki cenowe pomogą Ci też zawęzić zakres poszukiwań. Zastanów się również czy po zakupie mieszkania będziesz mieć gotówkę na jego wykończenie lub remont. Pamiętaj też o dodatkowych kosztach zakupu jak taksa notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych czy prowizja dla pośrednika (jeśli się na takowego zdecydujesz). Kiedy już będziesz wiedzieć, jakimi finansami dysponujesz, określ, ile pomieszczeń ma się znajdować w mieszkaniu. Jaką lokal ma mieć powierzchnię, na którym piętrze ma się znajdować a nawet czy wolisz mieszkanie z oknami ustawionymi na południe czy na zachód. Teraz czas na oglądanie i wybór kilku mieszkań.

Przegląd techniczny mieszkania

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie, szczególnie te z rynku wtórnego, różnią się bardzo od siebie standardem wykończenia. Jeżeli wybrałeś już lokal, w którym niedługo zamieszkasz, jeszcze przed podpisaniem dokumentów u notariusza dokładnie sprawdź jego stan techniczny. Szczególnie, jeśli mieszkanie kupujesz z drugiej ręki. Nowy lokal od developera został sprawdzony przed nadzór budowalny i z pewnością developer poinformował Cię o zakresie prac, które zostały wykonane, a które jeszcze należy przeprowadzić. Jeśli to możliwe, poproś fachowca o pomoc. Rzeczoznawca zwykle jest w stanie określić, w jakim stanie jest mieszkanie tylko na pierwszy rzut oka. Ale instalacje gazowe, elektryczne czy grzewcze sprawdzi dopiero wykwalifikowana osoba. Taki fachowiec może tez określić czy gdzieś nie występują przypadkiem zacieki, ogniska korozji biologicznej czy zawilgocenia ścian. Stan techniczny mieszkania to także dobry pretekst do negocjacji ceny ze sprzedającym. Powodzenia!

Artykuł Sponsorowany

22 czerwca 2021 14:34

Komentarze