0

Zanieczyszczenie powietrza – jak z nim walczyć?

Zanieczyszczenie powietrza – jak z nim walczyć?

Zanieczyszczenie powietrza jest faktem.  W naszych organizmach zaczyna siać spustoszenie smog!

Choć na co dzień wiele osób o nim nie myśli i nie rozważa konsekwencji swoich codziennych wyborów, temat ten powraca niczym bumerang w okresie jesienno-zimowym, gdy startuje sezon grzewczy, a wraz z nim w naszych organizmach zaczyna siać spustoszenie smog!

To niebezpieczne zjawisko jest problemem globalnym i w takim ujęciu należy z nim walczyć, ale lokalnie, w ramach „własnego podwórka”, także możemy wiele zrobić. Jak zatem walczyć z zanieczyszczeniem powietrza?
I, co równie istotne, jak się przed nim chronić?

Skuteczne sposoby walki z zanieczyszczeniem powietrza

Zanieczyszczenie powietrza można zmniejszyć na wiele sposobów, m.in. dokonując modernizacji zakładów przemysłowych i termomodernizacji budynków, likwidując małe kotłownie opalane węglem, budując obwodnice, by ograniczyć ciężki transport w miastach, czy korzystając na szeroką skalę z alternatywnych źródeł energii, jak np. energia wiatrowa i słoneczna.

Oczywiście te metody walki ze smogiem wdrażać w życie mogą odpowiednio wyznaczone do tego celu podmioty, ale my także możemy zrobić coś od siebie – dla siebie i środowiska, w którym żyjemy. Nawet najmniejsze, z pozoru niewiele znaczące działania są bardzo ważne.

Podczas codziennych dojazdów do pracy własny samochód możemy zastąpić rowerem, komunikacją miejską lub po prostu udać się pieszo, jeśli mamy niedaleko. Wspierajmy i bierzmy aktywny udział w różnego rodzaju proekologicznych akcjach, jak np. międzynarodowa kampania Dzień bez Samochodu, corocznie obchodzona 22 września. Poprzedza ją cały Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, obchodzony już od 2002 roku.

Polska niestety przoduje, jeśli chodzi o europejskie państwa cechujące się największym zanieczyszczeniem powietrza. Choć zakłady przemysłowe i spaliny samochodowe mają swój ogromny udział w tworzeniu smogu, nie możemy się oszukiwać – nadal największym problemem jest tzw. niska emisja.

Lwia część zanieczyszczeń generowana jest przez gospodarstwa domowe, które ogrzewamy w „najlepszym wypadku” węglem, bowiem często jest to miał węglowy i oczywiście… śmieci wszelkiego typu. Jeśli i my nadal posiadamy piece węglowe o niespełniającej wymogów klasie emisyjnej, możemy np. sprawdzić, czy nasze miasto lub gmina nie dofinansowują wymiany przestarzałych systemów grzewczych. Jeżeli jest taka możliwość, skorzystajmy z niej!

Jak chronić się przed zanieczyszczeniem środowiska?

Obecnie jednym z największych zagrożeń jest smog – niebezpieczne zjawisko atmosferyczne, które w naszej strefie klimatycznej występuje przede wszystkim w okresie jesiennym i zimowym, gdy nastaje sezon grzewczy. Należy dokładać wszelkich starań (jak m.in. wyżej wymienione), aby zminimalizować problem, ale jednocześnie musimy chronić siebie i swoich bliskich, gdy smog atakuje.

W tym celu koniecznie monitorujmy jakość powietrza w naszej okolicy. Istnieje wiele stron internetowych, na których możemy sprawdzić bieżący stan powietrza. Jeśli jego jakość pozostawia wiele do życzenia, a my nie musimy nigdzie pilnie wyjść, pozostańmy w domu. Pamiętajmy o tym, że smog realnie zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Atakuje i uszkadza drogi oddechowe, wywołuje i nasila już istniejącą astmę, zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów i wielu innych groźnych chorób.

Kosmetyki anti-pollution w walce ze smogiem…

Smog szkodzi także skórze. Wpływa na jej wygląd i kondycję. Jeśli nie jest właściwie chroniona przed jego negatywnym działaniem, m.in. przez dobrze dobrany krem antysmogowy, szkodliwe substancje zawarte w smogu bez trudu przenikają w głąb organizmu. Aby zabezpieczyć skórę przed niebezpiecznymi następstwami smogu, możemy sięgnąć po specjalne kosmetyki anti-pollution, jak krem antysmogowy na noc Slow Age od Vichy. Zawarte w kremie-masce składniki regenerują i dotleniają skórę, dzięki czemu staje się ona wyraźnie gładsza, zdrowsza, pełna blasku. Krem anti-pollution pełni rolę swoistej „maski antysmogowej”, która blokuje dostęp szkodliwych substancji z zewnątrz.

A skoro już mowa o masce, warto zaopatrzyć siebie i bliskich w tego rodzaju produkt, jeśli musimy wyjść na zewnątrz w chwili, gdy jakość powietrza jest bardzo zła. Istnieją różne modele masek, zarówno dla dzieci i dorosłych, wyposażone w specjalne filtry, które zatrzymują groźne pyły PM 10 i PM 2.5.

Kiedy na zewnątrz panuje smog, nie otwierajmy okien w celu wietrzenia wnętrz. Zastanówmy się również nad takim rozwiązaniem jak np. oczyszczacz powietrza, który przynajmniej w domu pozwoli nam odetchnąć pełną piersią!

Bibliografia:

  1. Jak efektywnie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza? – Konferencje projektowe, http://monitoringpowietrza.amu.edu.pl/pl/jak-efektywnie-walczyc-z-zanieczyszczeniem-powietrza-konferencje-projektowe/, data dostępu: 9.12.2018
  2. Zanieczyszczenie powietrza – przyczyny, skutki i zapobieganie w Polsce, https://www.ekologia.pl/wiedza/zanieczyszczenia/zanieczyszczenia-powietrza-oddychac-zatrutym-powietrzem,11030.html, data dostępu: 09.12.2018
  3. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current#, data dostępu: 09.12.2018
  4. Jak smog wpływa na organizm człowieka?, https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/aktualnosci/132277,jak-smog-wplywa-na-organizm-czlowieka, data dostępu: 09.12.2018
20 grudnia 2018 21:30
[fbcomments]