0

Zaproszenia na weekend

Ulica Jezuicka - Stare Miasto
Ulica Jezuicka – Stare Miasto
fot. MPawlik

Choć zima wróciła na chwilę także do Warszawy nie należy się lękać. Wiosna wróci a tymczasem zapraszamy na imprezy.

W PLENERZE

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 10 w parku im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika”, przy pomniku imiennika parku, odbędzie się zbiórka na akcję sadzenia drzew, które wzbogacą drzewostan parku.

URSUS
W sobotę w godz. 10–15 w Miasteczku Ruchu Drogowego przy ul. Sosnkowskiego 10 odbędzie się piknik „Bezpieczny senior na rowerze”. W programie zajęcia praktyczne, konsultacje ekspertów, bezpłatny serwis rowerowy oraz znakowanie rowerów. Podczas wydarzenia odbędzie się konkurs, którego główną nagrodą będzie rower.

WOLA
W sobotę w godz. 11–13 na pl. Europejskim odbędą się obchody Światowego Dnia Ziemi. W ramach wydarzenia „Kocham Warszawę Zieloną” deweloper przygotował dla przybyłych liczne atrakcje, m.in. warsztaty ogrodnicze i konkurs na aranżację miejskich donic. Również tego dnia zostaną uruchomione fontanny przed Warsaw Spire, inaugurując tym samym sezon wiosenny na pl. Europejskim.

WAWER
W sobotę w godz. 12–16 w siedzibie Lasów Miejskich przy ul. Korkowej 170A leśnicy zapraszają na piknik z okazji swojego jubileuszu. W programie wydarzenia znalazły się m.in. warsztaty kulinarne, w czasie których wykorzystane zostaną leśne smakołyki. Będzie można próbować przetworów z owoców runa i podszytu leśnego. Sokolnik zaprezentuje niezwykłe umiejętności lotnicze ptaków drapieżnych, a w przerwach między pokazami będzie go można zapytać o tajniki pracy. W czasie warsztatów rzeźbiarskich chętni będą mogli spróbować swoich sił, operując dłutem i młotkiem, a dzięki bartnikom będzie można podejrzeć pracę pszczół w barci oraz zrobić świeczkę z wosku. Wydarzenie będzie również okazją do uroczystego otwarcia oczka wodnego, położonego obok siedziby jednostki, w Lesie Sobieskiego. Zrekultywowany zbiornik został dokładnie oczyszczony, a wokół niego pojawiły się aleje spacerowe oraz tablice edukacyjne o tematyce przyrodniczej. Wybudowano również drewnianą wiatę wypoczynkową oraz pomosty. Nowo powstałe miejsce rekreacji jest ogólnodostępne i doskonale nadaje się np. do piknikowania lub jako przystanek w trakcie spacerów po lasach Wawra i Wesołej.

URSYNÓW
W sobotę o godz. 17.30 na rogu ul. Rosoła i Gandhi spotykają się ursynowscy społecznicy, którzy już trzeci raz będę sprzątali tereny parku Polskich Wynalazców oraz tereny do niego przylegające. Pomysłodawcą akcji jest jedna z mieszkanek Ursynowa, która nazwała ją „Ursynów wymiata”. „Przez tę akcję chcemy zaangażować mieszkańców Ursynowa w opiekowanie się terenami przyszłego parku Polskich Wynalazców oraz terenów do niego przyległych. Chcemy, aby mieszkańcy poczuli się współodpowiedzialni na ten teren, który odwiedzają podczas spacerów z dziećmi, ze swoimi czworonogami” – informują organizatorzy.

SPORT

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 11.30 z pl. Zamkowego wyruszy „Rowerowy Start”. Przejazd zostanie zwieńczony piknikiem w Parku Fontann. Trasa przejazdu: pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, rondo de Gaulle’a, Al. Jerozolimskie, wiadukt i most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, al. Zieleniecka, Targowa, al. Solidarności, most Śląsko-Dąbrowski, pl. Bankowy, Leszno, Okopowa, Stawki, Muranowska, Konwiktorska, Sanguszki, Rybaki. Wstęp wolny.

WYCIECZKI

BIELANY
W sobotę o godz. 11 przy ul. Podleśnej 52 rozpocznie się wycieczka rowerowa pt. „Koleją Młocińską do Atomowej Kwatery Dowodzenia”. „Szukając reliktów Kolei Młocińskiej, odwiedzimy planowane na północ od Warszawy miasta ogrody. Porównamy takie osady jak: Młociny, Dąbrowa Leśna i Pogórze Leśne, by ocenić, co udało się zrealizować z bardzo ambitnych projektów. Poznają Państwo dzieje Bielańskiego Obozu Wojennego, okupacyjne i PRL-owskie losy lotniska bielańskiego oraz projekt ul. Króla Rzymskiego. Dowiecie się też, jakich rozrywek i emocji dostarczały zabawy na Bielanach i Młocinach. Odwiedzimy m.in.: IMiGW, Centralny Instytut Wychowania Fizycznego, eksponat wystawy „Tani Dom Własny”, pałac Henryka Brühla oraz Cimitero militare italiano a Varsavia. Poznają Państwo początki i dzieje Łomianek, odwiedzając najstarsze obiekty pamiętające czasy pierwszych parcelacji oraz cmentarz niemieckich kolonistów. Prawdziwą »wisienką na torcie« będzie wizyta w jednym z najbardziej tajemniczych obiektów na terenie Polski. W sercu Puszczy Kampinoskiej odkryjemy sekrety »Atomowej Kwatery Dowodzenia«, podziemnego, przeciwatomowego schronu przeznaczonego dla elit PRL. Na miejscu opowiemy o zimnowojennych przygotowaniach do wojny atomowej i o innych obiektach tego typu w Warszawie oraz w Polsce. Najbardziej odważni uczestnicy wycieczki, zaopatrzeni we własnym zakresie w latarki, będą mogli spenetrować ten wyjątkowy kompleks” – informują organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę o godz. 15 przy ul. Floriańskiej 2, róg ul. Jagiellońskiej, rozpocznie się spacer „Praski (post)modernizm”. Co ma wspólnego modernizm z secesją i dlaczego w Warszawie tak trudno o przykłady art nouveau? W jaki sposób przedwojenny modernizm antycypował socrealizm? Skąd się na Pradze wziął postmodernizm? Jak Stadion X-lecia oparł się doktrynie socrealizmu? O tym i wielu innych zagadnieniach oraz nurtach w architekturze dowiedzą się uczestnicy spaceru.

MOKOTÓW
W niedzielę o godz. 15 przy ul. Domaniewskiej 42 rozpocznie się spacer „Od Służewca przemysłowego do Mordoru”. „Zapraszam na spacer, który odczaruje tę krainę zła, płynącą nadgodzinami, permanentnym stresem i wiecznie goniącymi deadline’ami. Poznają Państwo historię tych terenów oraz poszczególnych zakładów przemysłowych. Dowiecie się, które biurowce powstały z zaadaptowanych budynków fabrycznych. Odkryjecie relikty dawnego Służewca Przemysłowego. Odwiedzimy także unikalne w skali ogólnopolskiej Osiedle Prototypów, gdzie mieszkańcy w roli królików doświadczalnych mieli testować nowe rozwiązania PRL-owskiego budownictwa. Jak śląscy towarzysze w 1954 r. trotylem wyrąbali Służewcowi front robót na nadchodzącą wiosnę? Gdzie pasły się krowy? Skąd wyjeżdżało dziennie kilkaset ton kiełbas, szynek, baleronów, parówek i serdelków? Gdzie rozlewano tanią i orzeźwiająca, choć żenująco brzydką mazowszankę? Jak zajezdnia tramwajowa szykowała się na wojnę atomową? Gdzie stoi najsłynniejszy krzyż papieski? Dlaczego osiedle mieszkaniowe powszechnie nazwano »awaryjnym«?” – zapowiadają organizatorzy.

KONCERTY

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 20 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert Ahead Trio. Jest to projekt braci Olesiów, zrealizowany wspólnie z jednym z najwybitniejszych wibrafonistów Starego Kontynentu – Christopherem Dellem. Powstał na zamówienie Berliner JazzFest.

BIAŁOŁĘKA
W niedzielę o godz. 18 w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. van Gogha 1 odbędzie się koncert Mieczysława Szcześniaka i Krzysztofa Herdzina. Artyści stworzyli wspólnie wyjątkowy projekt z serii „Great American Songbook”. Ten pierwszy zaśpiewał doskonale, jak zawsze. Ten drugi jest autorem stylowych i bezpretensjonalnych aranżacji. Muzycy zawiesili sobie poprzeczkę bardzo wysoko, decydując się na utwory z repertuaru największych: Johna Lennona, Marvina Gaye’a czy Steviego Wondera, Davida Bowiego oraz Billa Withersa. Podczas koncertu usłyszymy także piosenki dużo mniej oczywiste, których odkrywanie sprawia wielką przyjemność. Mieczysław Szcześniak nagrał siedem solowych płyt, na festiwalu w Sopocie zdobył nagrodę Bursztynowego Słowika, odebrał aż trzy Fryderyki. Fani pokochali jego talent, niepowtarzalną barwę głosu i niespotykany wśród polskich solistów feeling. Swoją twórczością reprezentuje to, co w muzyce najbardziej finezyjne i wyszukane. Krzysztof Herdzin jako jeden z nielicznych artystów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, filmowej oraz pop. Jest pianistą, aranżerem, dyrygentem. W różnych muzycznych rolach pojawił się aż na 200 płytach, z czego 16 pokryło się złotem, a trzy platyną. Jest autorem nagrodzonej Oscarem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, a także laureatem Fryderyka w kategorii Jazzowy Kompozytor/Aranżer Roku. Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasach BOK (ul. van Gogha 1/Głębocka 66).

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 19 w kościele ewangelicko-reformowanym (al. Solidarności 74) odbędzie się cykl koncertów pod nazwą „Śródmiejskie Koncerty Organowe 2017”, który organizuje parafia Ewangelicko-Reformowana wraz dzielnicą Śródmieście m.st. Warszawy. Kwietniowe spotkania muzyczne rozpocznie recital niemieckiego wirtuoza Matthiasa Giesena, w którego programie znajdą się m.in. utwory Franciszka Liszta. Wstęp wolny.

MUZEA I WYSTAWY

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę w godz. 10–21 w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52 odbędzie się Piknik Wielokulturowy. Podczas warsztatów i spotkań Muzeum Warszawskiej Pragi przybliży różnorodne techniki i tradycje rękodzielnicze odległych kultur. Więcej informacji oraz program dostępne są w wydarzeniu na Facebooku.

POLSKA
W sobotę o godz. 12 rozpocznie się szósta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Galerie sztuki oraz muzea w całej Polsce zaprezentują po pięć wybranych obiektów ze swoich kolekcji. Przez godzinę wolontariusze zaangażowani w akcję będą przekonywać, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać. Szczegóły akcji dotyczące konkretnych muzeów znaleźć można na ich stronach.

PRUSZKÓW
W sobotę o godz. 17 w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Kobiety Pistolety”. W wydarzeniu udział wezmą świadkowie historii oraz kurator wystawy – Wirginia Węglińska z Muzeum Stutthof. Wystawa „Kobiety Pistolety” opowiada o losach 40 kobiet – sanitariuszek i łączniczek, które po powstaniu warszawskim uwięziono w obozie Dulag 121 w Pruszkowie, a potem deportowano do obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie na Pomorzu. Historia „Czterdziestki” jest opowieścią o niezwykłych przyjaźniach, które stały się strategią przetrwania. Pomimo różnych charakterów, temperamentów i wieku kobiety-jeńcy były bardzo solidarne. Swoją postawą dowiodły, że człowiek ma umiejętność wznoszenia się ponad narzucony los. Wystawa „Kobiety Pistolety”, przygotowana przez Muzeum Stutthof, będzie prezentowana w Muzeum Dulag 121 do 21 maja.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się Record Store Day Warsaw 2017. Wydarzeniami towarzyszącymi Record Store Day Warsaw 2017 będą koncerty w sobotni oraz niedzielny wieczór w sali koncertowej muzeum, wyposażonej w światowej klasy nagłośnienie. W sobotę 22 kwietnia zagrają tam przedstawiciele warszawskiego labelu, który od lat niestrudzenie propaguje czarne płyty w Polsce – U Know Me Records. Wystąpią, prezentując m.in. fragmenty swojej nadchodzącej płyty, Night Marks Electric Trio oraz duet Sotei, czyli Teilete i Sobura, których debiutancki album ujrzał światło dzienne w lutym. Przed nimi publiczność rozgrzeje Tubas Składowski.

KLUBY, PUBY I INNE

BIELANY
W sobotę w godz. 18–20 przy ul. Samogłoski 9A, lokal 3, odbędzie się oficjalne otwarcie Samogłoski – nowego miejsca aktywności lokalnej (MAL). W programie m.in. koncert Marka Majewskiego, rozbijanie piniaty i mapa interaktywna.

TARGÓWEK
W niedzielę w godz. 12–20 w Domu Kultury „Zacisze” przy ul. Blokowej 1 odbędzie się Double Kick Vol. III. Po raz trzeci na zaciszańskim parkiecie zaprezentują się najlepsze BGirl’s i najlepsi BBoy’s w kraju i na świecie. Zwycięzca Turnieju Głównego 2vs2 „Double Kick” otrzyma puchar i 1000 zł. Ze sceny popłynie najlepsza muzyka w mieście serwowana przez DJ-a Lazy One oraz DJ-a Spike’a i na żywo Break da Funk. W składzie sędziowskim zasiądą: Tomaz, Aga i Mefo. Rejestracja uczestników w dniu wydarzenia w godz. 12–14. Wstęp wolny.

KINA, TEATRY

MOKOTÓW
W sobotę o godz. 16 w teatrze Baza przy ul. Podchorążych 39 odbędą się warsztaty śpiewu pt. „Pośpiewajmy razem warszawskie szlagiery”. „Zapraszamy wszystkich chętnych – zarówno tych, którzy mają już jakieś doświadczenie, jak i zupełnie początkujących. Będziemy mieli przygotowane dla Was teksty piosenek” – zachęcają organizatorzy. Udział jest bezpłatny.

SPOTKANIA

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę w godz. 9–16 na PGE Narodowym odbędą się „Bezpłatna konferencja i targi kariery InfoMEET Warszawa”. „Duża dawka wiedzy, wymiana doświadczeń z liderami branży IT, nawiązanie nowych kontaktów oraz okazja spotkania ze znajomymi to główna idea InfoMEET” – informują organizatorzy. Bezpłatna rejestracja na stronie: [LINK]. Liczba miejsc ograniczona.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 10–16 na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Dzień Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego. „Jak co roku zapraszamy kandydatów na studia na Dzień Otwarty UW. W kampusie głównym UW zaprezentują się wszystkie uczelniane wydziały i jednostki. Będzie można porozmawiać z wykładowcami i ze studentami, poznać zasady rekrutacji, pospacerować po zabytkowym kampusie, wziąć udział w konkursach i wygrać uniwersyteckie gadżety” – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 11 w teatrze Roma przy ul. Nowogrodzkiej 49 odbędzie się Warszawskie Laboratorium Wiary. Jest to doroczne spotkanie wolontariuszy i zaangażowanej w duszpasterstwo młodzieży. Weźmie w nim udział kard. Kazimierz Nycz. Głównym punktem spotkania będzie spektakl Teatru A z Gliwic pt. „Apokalipsa”.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę i niedzielę w Soho Factory odbędzie się Element Talks – 4. edycja największej konferencji dla projektantów w Polsce. Wydarzenie poświęcone jest biznesowym i praktycznym aspektom zawodu projektanta. W tym roku organizatorzy spodziewają się ponad 2 tys. uczestników z całej Europy. „Aby spełnić się w zawodzie projektanta, nie wystarczą dobre pomysły i kreatywność, konieczna jest wiedza o prowadzeniu biznesu, finansach, prawie autorskim czy nowych trendach w designie. Wykłady i warsztaty podczas Element Talks dostarczą projektantom niezbędnych, praktycznych informacji. Prelegenci podzielą się swoimi sukcesami i porażkami, pokazując od kuchni swój zawód” – zapewniają organizatorzy. Szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie organizatora: www.elementtalks.com.

WOLA
W niedzielę o godz. 11 w kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej 1 kard. Kazimierz Nycz dokona konsekracji kościoła. Obecnie jest to kościół parafialny, ale przed laty była to kaplica zakonna, w której swoje życie zakonne rozpoczęła św. Faustyna Kowalska. Dwudziestoletnia Helena Kowalska rozpoczęła swoje życie zakonne w Warszawie. 1 sierpnia 1925 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej. Dzisiaj w sąsiedztwie tego miejsca znajduje się siedziba Episkopatu Polski. W klasztorze przy ul. Żytniej rozpoczął się pierwszy etap formacji zakonnej Apostołki Miłosierdzia, czyli postulat, który kontynuowała potem w Skolimowie i Józefowie – dzisiejszych krakowskich Łagiewnikach. Raz jeszcze powróciła na krótko do domu zakonnego przy ul. Żytniej w Warszawie po ukończeniu nowicjatu i złożeniu pierwszej profesji.

PRAGA-POŁUDNIE
W niedzielę o godz. 12 na rogu al. Waszyngtona i ul. Międzynarodowej pikietować będą przeciwnicy tramwaju na Gocław. „W związku z tym, że władze m.st. Warszawy nadal postępują wbrew woli mieszkańców (forsowanie tramwaju z Gocławia do al. Waszyngtona, opóźnianie uchwalenia planu zagospodarowania dla działek) oraz wbrew prawu (wydanie z naruszeniem prawa rygoru natychmiastowej wykonalności dla decyzji środowiskowej tramwaju na Gocław), organizujemy kolejną pikietę” – informują organizatorzy.

PRAGA-POŁUDNIE
W niedzielę w godz. 12–15 w klubokawiarni Cała Jaskrawość przy ul. Szaserów 125 odbędzie się Kiermasz Rękodzieła vol. 2. „Pochwalcie się swoim talentem i umiejętnościami, poszukajcie nowych inspiracji. Przynieście do Całego Pawilonu Kultury w parku Polińskiego własnoręcznie wykonaną biżuterię, ceramikę, garderobę, ozdoby, maskotki, obrazki, kosmetyki i sprzedajcie je lub wymieńcie się z innymi twórcami” – informują organizatorzy. Zgłoszenia wystawców przyjmowane są na e-mail: klubjaksrawosc@gmail.com.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 16 w Centrum Kultury Jidysz przy ul. gen. Andersa 15 odbędzie się spotkanie wokół książki Martyny Rusiniak-Karwat „Nowe życie na zgliszczach. Bund w Polsce w latach 1944–1949”. Książka „Nowe życie na zgliszczach. Bund w Polsce w latach 1944–1949” Martyny Rusiniak-Karwat pokazuje mało znaną i pomijaną w historiografii działalność Bundu w realiach powojennych, w których zabrakło przedwojennych liderów partii ze wszystkich szczebli jej struktur organizacyjnych oraz zainteresowania programem tej partii wśród ocalałego proletariatu żydowskiego, który ją współtworzył przed II wojną światową. Spotkanie poprowadzi Jaś Kapela, członek zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Wstęp wolny.

ŻOLIBORZ
W niedzielę o godz. 17 w salonie artystycznym Kalinowe Serce przy ul. Krasińskiego 25 odbędzie się spotkanie „43 Piwnica poetycka; czytanie Julii Hartwig”. Wiersze Hartwig będą czytane przez Irenę Jun w akompaniamencie muzycznym wiolonczeli i fletu poprzecznego.

DLA DZIECI

WILANÓW
W sobotę w godz. 11–12.30 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędzie się spotkanie „Królewski pupil – wydra Robak”. „O tym, że Robak wcale nie był robakiem, tylko czworonożnym pupilem króla Jana, pewnie wiecie. Jeśli chcecie posłuchać historii oswojonej wydry, mieszkającej w wilanowskich ogrodach, to przyjdźcie na kolejne rodzinne warsztaty z cyklu »Nadworni przyrodnicy króla Jana III«” – informuje muzeum.

Warszawski Serwis Prasowy

21 kwietnia 2017 09:24
[fbcomments]