0

Zaproszenia na weekend

Pałac Janaszów Czackich przy ul. Zielnej
Pałac Janaszów Czackich – przy ul. Zielnej
fot. MPawlik

Trwają Urodziny Pragi. To okazja by poznać tą niezwykłą, pełną tajemnic i niespodzianek, dzielnicę Warszawy.

SOBOTA

PRAGA PÓŁNOC
10 lutego (sobota) ) w godz. 11:00 – 12:00 Miejsce: przy lokalu Pyzy Flaki Gorące, ul. Brzeska 29/31 Na Pradze biją? Tak! Rekord w jedzeniu pyz! Zapraszamy wszystkich smakoszy tego warszawskiego przysmaku na wspólne ustanowienie rekordu w jak największej liczbie osób jednocześnie jedzących pyzy! Nie trzeba trenować, porcyjki będą symboliczne. Ma być nas jak najwięcej! Pyzy przygotuje dla nas kultowy lokal: Pyzy Flaki Gorące.
Bicie rekordu odbywa sie w ramach święta Urodziny Pragi. Organizatorzy: Na Pradze, Kolekcjonerzy Czasu, Gwara Warszawska, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, FUNDACJA ZMIANA oraz PSM Michałów.

PRAGA PÓŁNOC
10 lutego (sobota) o godz. w godzinach 11:00 – 12:30. Zwiedzanie kościoła Matki Bożej Loretańskiej. Świątynię będziemy zwiedzać wspólnie z Jolantą Wiśniewską i Anną Wigurą (Muzeum Warszawskiej Pragi). Wstęp jest bezpłatny. Zbiórka: przed kościołem (ul. Ratuszowa 5a). Wydarzenie towarzyszące prezentacji Aktu urodzenia Pragi.

PRAGA PÓŁNOC
10 lutego (sobota) w godzinach 21:00 – 0:00. Praski Dancing – Panowie z Twardej. Centrum Zarządzania Światem. ul. Okrzei 26. Serdecznie zapraszają Urodziny Pragi 2018 i Centrum Zarządzania Światem:

Z okazji Urodzin Pragi zapraszamy na tańce, hulanki i swawole. Za konsoletą i przy mikrofonie Zbyszek Draska – reprezentant znanego i lubianego kolektywu Panowie z Twardej. Spodziewajcie się dużo polskiej i warszawskiej piosenki.

W czasie imprezy będzie serwowany tort urodzinowy ufundowany przez Cukiernię. K. Strzalkowski.
Wstęp wolny!

PRAGA PÓŁNOC
10 lutego (sobota) w godzinach 9:00 – 15:00. Dzień dawcy szpiku na Urodzinach Pragi. Muzeum Warszawskiej Pragi, Targowa 50/52, Warszawa. Zapraszamy do rejestracji potencjalnych dawców szpiku w sobotę 10 lutego 2018 w godzinach 9.00 – 15.00 w budynku Muzeum Warszawskiej Pragi.
Wydarzenie jest organizowane w ramach Urodziny Pragi 2018.

PRAGA PÓŁNOC
10 lutego (sobota) o godz. w godzinach 19:30 – 21:00. Chodź na Pragie – piosenki nie tylko szemrane (urodziny Pragi). DZIKA Strona WISŁY, Plac Hallera 5, Warszawa. Chodź na Pragie to spektakl muzyczny składający się z kilkunastu praskich piosenek. Piosenek bardzo różnych, powstałych w różnych okresach historycznych – piosenki przedwojenne, wojenne i współczesne. Wspólnym elementem łączącym całość spektaklu jest warszawska Praga. Praga jako specyficzna dzielnica metropolii, ludzie i legendy, praskie klimaty zachowane w twórczości literackiej i amatorskiej.

Zespół muzyczny:

  • Kuba Mędrzycki – fortepian
  • Monika Gnatowicz – skrzypce
  • Marcin Perliński – instrumenty perkusyjne
  • Łukasz Rzadkowski – gitara basowa

Wykonawcy:

  • Dominika Świątek – śpiew
  • Kinga Rzadkowska – śpiew
  • Monika Gnatowicz – śpiew
  • Olga Moskalewicz – śpiew
  • Antoni Gustowski -śpiew
  • Marcin Perliński – śpiew

Scenariusz i reżyseria:

  • Beata Postnikoff

10 lutego (sobota), godz. 19.30. Dzika Strona Wisły, plac Hallera 5
Bilety w cenie 30 zł. dostępne są w przedsprzedaży internetowej [LINK] oraz na miejscu na godzinę przed wydarzeniem.
Wydarzenie jest organizowane w ramach URODZIN PRAGI.

PRAGA PÓŁNOC
10 lutego (sobota) 3 terminy spotkań na 370 Urodziny Pragi w Kwiaciarni Stara Praga. Kwiaciarnia Stara Praga oraz Klub Historyczny Stara Praga zapraszają wszystkich mieszkańców, fascynatów oraz zainteresowanych dziejami naszej Starej Pragi do swojego lokalu przy ul. Białostockiej 24 lok. 108, gdzie w miłej kwiecistej atmosferze, można będzie posłuchać wykładów o Pradze, obejrzeć reprodukcje starych Praskich fotografii, wymienić opinie i powspominać „Praskie stare dzieje. Podczas wszystkich wykładów prowadzona będzie multimedialna prezentacja zdjęć Starej Pragi, a w trakcie prezentacji opowieści o historii: Starej Pragi, mostu Kierbedzia, Katedry św. Floriana, Parku Praskiego, praskich dworców kolejowych w tym kolejki Jabłonowskiej i Markowskiej oraz wiele, wiele innych ciekawych historii związanych ze Starą Pragą. Zdjęcia obejrzeć i wysłuchać opowieści, będzie można w Klubie Historycznym Stara Praga.

Wstęp wolny! Ale uwaga: Ze względów lokalowych liczba miejsc ograniczona do 10 osób na każdy wykład. Obowiązują zapisy.

  1. 12:00 – 13:30
    historia Pragi „Naprzeciw Starego Miasta i Mariensztatu”;
  2. 14:00 – 15:30
    historia sakralnej Pragi, „Kościoły Warszawskiej Pragi”,
  3. 17:00 – 18:30
    „Praskie zgadywanki” – na podstawie starych fotografii, odgadywać będziemy ciekawe miejsca na naszej Pradze. Posłuchamy historii o tych miejscach.

Wydarzenie jest organizowane w ramach społecznych obchodów Urodziny Pragi.

ŚRÓDMIEŚCIE
10 lutego (sobota) w godzinach 11:05 – 12:30. Ukryta Historia Mariensztatu – Spacer. Spotykamy się przy fontannie na rynku Mariensztackim. Spacer potrwa 1,5 godziny. Spacer poprowadzi historyk i warszawski przewodnik Adrian Sobieszczański. Podczas spaceru odpowie na pytania :

  • czy na Mariensztacie pachnie przygodą?
  • Jak pierze proszek „Radion”?
  • gdzie Pan Zagłoba walczył z małpami?
  • komu było szkoda lata?
  • gdzie się podziali piaskarze?
  • gdzie znajdował się pierwszy neon w Warszawie?
  • jak przekupka nosi kurę?
  • gdzie kasztelan Jezierski wybudował łaźnie?

Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, jeżeli natomiast uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek.

ŚRÓDMIEŚCIE
10 lutego (sobota) w godz. 12–16. W klubie SPATiF przy Al. Ujazdowskich 45 odbędzie się giełda „Tysiące winyli”. Ze swoimi kolekcjami płytowymi pojawią się m.in.: Winyl Market, Muzyczne Listy Vintage Soundglasses oraz Płyty Gramofonowe plytygramofonowe.pl, gdzie będzie można znaleźć dużo winyli z epoki, stare tłoczenia, a także nowe reedycje i wydawnictwa. Dodatkową atrakcją będzie stoisko HeartBeat — ręcznie robiona biżuteria z elementów muzycznych, w tym także z płyt winylowych. Wstęp wolny.

URSUS
10 lutego (sobota) w godz. 13-15 w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 382 nr przy ul. Konińskiej 2 odbędzie się drugi bal karnawałowy dla dzieci w Ursusie. Motywem przewodnim imprezy ponownie będzie magiczna kraina lodu. Mile widziane przebrania zarówno dzieci, jak i rodziców. Zaplanowano m.in. zabawę przy muzyce, spotkanie z popularnymi bohaterami bajek, bitwę na śnieżki, wspólne z księżniczkami Elsą i Anną śpiewanie przebojów z bajki „Kraina Lodu”, basen z kulkami dla najmłodszych i wiele innych atrakcji. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE
10 lutego (sobota) o godz. 10–23 (także w piątek 9 II) w hali Gwardii przy pl. Żelaznej Bramy 1 odbędzie się „Włoski weekend w Hali Gwardii”. W programie m.in. degustacje oraz pokazy robienia pizzy classica i rzymskiej, animacje dla dzieci, warsztat kulinarny z robienia prawdziwej włoskiej pasty i warsztaty winiarskie

NIEDZIELA

PRAGA PÓŁNOC
11 lutego (niedziela) o godz. w godzinach 13:00 – 15:00. Katedra św. Michała Archanioła i Floriana Męczennika, ul. Floriańska 3, Warszawa. Żydowska Praga – bezpłatny spacer z okazji Urodzin Pragi! Prowadzi przewodnik: Marcin Strachota. Miejsce zbiórki: przed Katedrą św. Michała i św. Floriana (pod pomnikiem ks.Skorupki) o godz. 13:00.Spacer jest bezpłatny i odbędzie się w ramach Urodzin Pragi.

Pod koniec XVIII w. Praga staje się centrum żydowskiej wspólnoty w Warszawie. Powstała tu odrębna gmina żydowska z synagogą i cmentarzem. Ich historia została tragicznie przerwana w 1940 roku. Co dzisiaj po nich zostało? To właśnie sprawdzimy podczas spaceru z Biurem Przewodników Skarby Warszawy.

ŚRÓDMIEŚCIE
11 lutego (niedziela) o godz. w godzinach 15:00 – 16:00. Żydowski Instytut Historyczny, Tłomackie 3/5, Warszawa. Autorskie oprowadzanie po wystawie„Miejsce. Tłomackie 3/5” z dr Ewą Klekot – antropolożką sztuki, tłumaczką, absolwentką archeologii i etnografii.

„Pamiętający budynek” to romantyczna personifikacja, która stała się kliszą. Stoi za nią przekonanie, że współistnienie w czasie i miejscu musi pozostawić ślad na wszystkich uczestnikach wydarzeń. Postpamięć natomiast powstaje w oparciu o doświadczenie traumy znane jedynie z narracji i obrazów. Wystawa Miejsce. Tłomackie 3/5 sprawia, że budynek stojący współcześnie pod tym właśnie adresem staje się materiałem postpamięci. Jego „pamięć” – jeśli istnieje – pozostaje niewyartykułowana, ukryta w żelbetowej konstrukcji, która przetrwała pożar w 1943 roku. Sala wystawowa natomiast zderza widza z onirycznym widokiem odbudowanego budynku odbitego w lustrzanej ścianie Błękitnego Wieżowca, który stoi na miejscu Wielkiej Synagogi. Trzy młode artystki (ur. 1975, 1979 i 1986), których prace znalazły się w tej sali, konstruują postpamiętane Tłomackie z dźwięków i światła, które działając na różne materiały powołuje do życia obrazy.

Wystawa „Miejsce. Tłomackie 3/5” powstała z okazji 70-tej rocznicy ŻIH i towarzyszy wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, która stanowi kluczowy punkt programu Oneg Szabat realizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

PRAGA PÓŁNOC
11 lutego (niedziela) o godz. 10:00, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52, Warszawa.  Wystawa fotograficzna „Przetrwam?” Autorkami wystawy są: Anna Szwałkiewicz z Na Pradze oraz Anna Straszyńska z Pokój z widokiem na Pragę. Na fotografiach zostały uwiecznione obiekty i miejsca znajdujące się na Pradze Północ, które już nie istnieją (zostały wyburzone lub drastycznie przebudowane) bądź ich los jest w chwili obecnej niepewny (grozi im zawalenie, niszczeją, planowane są remonty zmieniające ich charakter). Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52 (sala konferencyjna). Wstęp bezpłatny.

PRAGA PÓŁNOC
11 lutego (niedziela) 3 terminy spotkań na 370 Urodziny Pragi w Kwiaciarni Stara Praga. Kwiaciarnia Stara Praga oraz Klub Historyczny Stara Praga zapraszają wszystkich mieszkańców, fascynatów oraz zainteresowanych dziejami naszej Starej Pragi do swojego lokalu przy ul. Białostockiej 24 lok. 108, gdzie w miłej kwiecistej atmosferze, można będzie posłuchać wykładów o Pradze, obejrzeć reprodukcje starych Praskich fotografii, wymienić opinie i powspominać „Praskie stare dzieje. Podczas wszystkich wykładów prowadzona będzie multimedialna prezentacja zdjęć Starej Pragi, a w trakcie prezentacji opowieści o historii: Starej Pragi, mostu Kierbedzia, Katedry św. Floriana, Parku Praskiego, praskich dworców kolejowych w tym kolejki Jabłonowskiej i Markowskiej oraz wiele, wiele innych ciekawych historii związanych ze Starą Pragą. Zdjęcia obejrzeć i wysłuchać opowieści, będzie można w Klubie Historycznym Stara Praga.

Wstęp wolny! Ale uwaga: Ze względów lokalowych liczba miejsc ograniczona do 10 osób na każdy wykład. Obowiązują zapisy.

  1. 12:00 – 13:30
    historia Pragi „Naprzeciw Starego Miasta i Mariensztatu”;
  2. 14:00 – 15:30
    historia Praskiej kolei, „Praskie dworce kolejowe”,
  3. 17:00 – 18:30
    „Praskie zgadywanki” – na podstawie starych fotografii, odgadywać będziemy ciekawe miejsca na naszej Pradze. Posłuchamy historii o tych miejscach.

Wydarzenie jest organizowane w ramach społecznych obchodów Urodziny Pragi.

ŚRÓDMIEŚCIE
11 lutego (niedziela) w godz. 10–23 w hali Gwardii przy pl. Żelaznej Bramy 1 odbędzie się „Włoski weekend w Hali Gwardii”. W programie m.in. degustacje oraz pokazy robienia pizzy classica i rzymskiej, animacje dla dzieci, warsztat kulinarny z robienia prawdziwej włoskiej pasty i warsztaty winiarskie

ZACISZE
11 lutego (niedziela) w godzinach 16:00-20:00. Wystawa Andrzeja Czyczyło. Rysunki: Bez polityki proszę! Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1, Warszawa. Zapraszamy na wystawę rysunków satyrycznych Andrzeja Czyczyły, autora scenografii do ponad 90 widowisk teatralnych, telewizyjnych, filmowych i eventowych. Wstęp wolny!

ŚRÓDMIEŚCIE
11 lutego (niedziela) w godzinach 11:00 – 13:00. Spacer: Warszawa śladami Wazów. Spotkamy się przy Barbakanie na ulicy Podwale, na wysokości Baszty Prochowej w niedzielę 11 lutego o godz. 11.00.

Wywodząca się ze Szwecji dynastia Wazów panowała w Polsce w latach 1587-1668. Kolejno rządzili nami Zygmunt III Waza, a następnie jego synowie, Władysław IV oraz Jan Kazimierz. Warszawa za ich panowania nie tylko zmieniła się nie do poznania w porównaniu z tym co można było zobaczyć w czasach książąt mazowieckich, ale nawet w czasach Jagiellonów. To za ich sprawą Warszawa dołączyła do najbardziej zamożnych miast świata, co też stało się i przyczyną jej upadku w czasie Potopu szwedzkiego, dewastacji i zniszczenia, jakiego miasto nigdy nie doświadczało.A mimo to mówiąc o historii miasta wydobywamy z pamięci miejsca-symbole, które zawdzięczamy właśnie Wazom. I o tym mieście, opisanym przez Adama Jarzębskiego, o tym, co powstało, co zostało, a co miało powstać opowiemy sobie w czasie spaceru po Warszawie Wazów.

Spacer potrwa ok. 2 godzin i jest bezpłatny, ale jeśli uznacie Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek…

PRAGA POŁUDNIE
11 lutego (niedziela) w godzinach 17:00 – 20:00. Koza Cafe. ul. Serocka 25 lok 18, Warszawa. Zapraszamy na zamknięcie wystawy fotograficznej Magdaleny Guzik Uwodzenie połączonej z licytacją prac na rzecz rehabilitacji dzieci organizowanej przez Tour de Fundacja. Będzie możliwość nabycia zdjęć bezpośrednio na miejscu oraz poprzez Fundację po zakończeniu wystawy.

ŚRÓDMIEŚCIE
11 lutego (niedziela) niedziela w godzinach 13:00 – 15:00. Boutique Hotel Rialto, Wilcza 73, 00-670 Warszawa. Dotknij Art Deco w Hotelu Rialto. Jeśli chcecie poczuć tę atmosferę, zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Dotknij Art Deco w Hotelu Rialto” z varsavianistą Jarosławem Wojciechowskim. Spotykamy się już 11 lutego o godzinie 13:00 w sali Astoria w Hotelu Rialto. Na wykładzie dowiemy się kto, jak i gdzie bawił się w Warszawie w tych czasach.

W dwudziestoleciu międzywojennym bale karnawałowe były rozrywką elit, które lubiły huczne i wystawne świętowanie. Stoły uginały się od wykwintnych potraw, a tańczono do białego rana – głównie poloneza, mazurka, oberka i walca. Mówi się, że nigdy wcześniej i nigdy później nie było takich balów, jak w latach 20.

Warunkiem uczestnictwa jest zapis poprzez formularz [LINK]
Liczba miejsc ograniczona.

ŚRÓDMIEŚCIE
11 lutego (niedziela) w godzinach 16:00 – 17:30. Wędrujący Uniwersytet Muranowski | Żydowski Muranów. Rada Osiedla Muranów ul. Nowolipie 9/11, Muranów, Warszawa. Wędrujący Uniwersytet Muranowski to popularny cykl spotkań osiedlowych. Jest to świetna okazja, aby poznać swoich sąsiadów oraz posłuchać i porozmawiać o historii i współczesności osiedla.
Wstęp wolny/ Miejsce: Rada Osiedla Muranów, ul. Nowolipie 9/11

Zapraszamy na trzecie z cyklu spotkań osiedlowych. Podczas poprzednich wydarzeń poznaliśmy źródło nazwy „Muranów”, dowiedzieliśmy się, jaki teren tą nazwą się określa i dlaczego, a także przeszliśmy przez historię kształtowania się Muranowa i jego rozwój: od XII-wiecznej dzielnicy dworów, pałaców i sadów po najgęstszą zabudowę miejską dziewiętnastowiecznej Europy.

Podczas trzeciego już spotkania Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego dowiemy się o XIX-wiecznych początkach osadnictwa żydowskiego na tym terenie, dlaczego tak wielu Żydów osiedlało się właśnie w tej części Warszawy oraz jak wyglądał Muranów przed wybuchem II wojny światowej.

Prowadzenie: Jerzy Stanisław Majewski – dziennikarz, historyk sztuki i znawca Warszawy, autor książki „Warszawa nieodbudowana. Żydowski Muranów i okolice”.
e-mail: muranow@polin.pl; tel. +22 47 10 354
Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy współpracy partnerstwa „Przepis na Muranów”.

9 lutego 2018 09:39
[fbcomments]