0

Zaproszenia na weekend

Rondo Jazdy Polskiej - Pomnik Jazdy Polskiej, budynek pricewaterhousecoopers, a z prawej strony nowy obiekt nazwany "Polna Corner"
Rondo Jazdy Polskiej – Pomnik Jazdy Polskiej, budynek pricewaterhousecoopers, a z prawej strony nowy obiekt nazwany "Polna Corner".
fot. MPawlik

Niebywałą atrakcją tego weekendu jest nowa książka o sporcie w Ursusie. Warto się po nią wybrać i zobaczyć mecz.

SOBOTA

BIELANY

Spotkanie w sprawie zdrowego odżywiania

7 kwietnia (sobota) o godzinie 12:00
w Liceum im. Joachima Lelewela przy ul. Kiewerskiej 3 odbędzie się spotkanie Intermission – o zdrowiu. Podczas tej imprezy będziesz mógł dowiedzieć się czegoś na temat zdrowego odżywiania, przy okazji zjadając przepyszne przekąski (oczywiście wszystko bez niezdrowych składników). Dowiesz się, jak zachować zdrowie nie wychodząc z domu, np. dzięki Play Station Move z którego będziesz miał okazję skorzystać, ale nie tylko. Dzień uświetni Marcin Gabriel Bączkowski – zumbaholik, którego pasją jest przekazywanie innym wiedzy na temat zumby. Wystąpi również zespół Tylko Nie To pełen pasjonatów muzyki oraz zespół Szach” – opisują organizatorzy.

MOKOTÓW

Spacer z przewodnikiem

7 kwietnia (sobota) o godzinie 13:00
przed wejściem do parku Królikarnia przy ul. Puławskiej 113A rozpocznie się spacer z przewodnikiem pt. „Królikarnia i okolice”. Uczestnicy dowiedzą się m.in., skąd się wzięła nazwa „Królikarnia”, co wspólnego ma kuchnia z grobowcem, skąd wzięła się skocznia narciarska na Mokotowie, co się stało z Królikarnią w czasie II wojny światowej oraz gdzie szukać dziś wsi pośród wielkiego miasta. Udział kosztuje 10 zł, dzieci do 10 lat idą bezpłatnie.

ŚRÓDMIEŚCIE

Promocja książki rowerowej

7 kwietnia (sobota), o godzinie 19:00
w Centrum Premier przy ul. ul. Czerskiej 8/10 odbędzie się spotkanie z autorką i promocja książki „Rowerem na szczyt”. „W książce Rowerem na szczyt Maja Włoszczowska zabiera czytelników na przejażdżkę po świecie rowerów i profesjonalnego sportu. A że to prawdziwy epic ride, po drodze dzieli się anegdotami z życia, kariery zawodniczej, opowiada o sprzęcie, treningach, diecie, regeneracji, zwycięstwach i porażkach, dyscyplinach rowerowych, konkurentach i przyjaciołach wśród zawodników oraz wielu, wielu innych sprawach, które zainteresują nie tylko kolarzy, ale też wszystkich fanów aktywnego życia” – informują organizatorzy.

TARGÓWEK

Spacer z przewodnikiem

7 kwietnia (sobota) o godzinie. 15:00
przy ul. Radzymińskiej 150, róg ul. Bieżuńskiej, rozpocznie się spacer Praskiej Ferajny pt. „Targówek”. Mylą się ci, którzy myślą, że tylko blokowisko (zresztą całkiem ciekawe), bo zachowało się tu także sporo przedwojennej sieci ulicznej, a nawet oryginalnej zabudowy (łącznie z drewniakami), czasem nawet sprzed I wojny światowej – tylko trzeba wiedzieć, gdzie jej szukać. Pozostała pamięć po dawnych mieszkańcach (tych prawdziwych i tych wymyślonych przez Wiecha), o wielu istniejących tu fabrykach, w tym po słynnej hucie szkła Klimczaka i po fabryce amunicji myśliwskiej. Jednak naprawdę zobaczymy tu piękny budynek socrealistyczny, napotkamy budowę metra oraz legendy o niedokończonym metrze z czasów stalinizmu. Poza tym będą na swojej trasie murale, galeria sztuki, obrazy barokowe europejskiej klasy i najnowocześniejsze przedszkole w Polsce. Wspomnimy też o urnie na serce Józefa Piłsudskiego, bo zbliża się 100. rocznica odzyskania niepodległości – informują organizatorzy. Spacer potrwa ok. 2,5 godziny. Wstęp wolny.

URSUS

Prezentacja nowej książki o warszawskim sporcie

7 kwietnia (sobota) o godzinie 14.30
w hali sportowej przy ul. Drzymały 1 odbędzie się premiera książki Roberta Gawkowskiego i Jacka Wiśniewskiego pt. Sportowe dzieje Ursusa. W książce autorzy Robert Gawkowski i Jacek Wiśniewski opisali blisko 90 lat historii jednego z najbardziej zasłużonych w historii stolicy klubów. Publikacja powstała m.in. dzięki zaangażowaniu osób, które podzieliły  się swoimi wspomnieniami oraz materiałami  i fotografiami  z rodzinnych archiwów. Wydawcą książki jest Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. W programie  wydarzenia m.in. multimedialna prezentacja o historii sportu w dzielnicy,  rozmowa z autorem, ekspozycja pamiątek klubowych,  wystawa plenerowa, spotkanie ze sportowcami i działaczami związanymi z klubem  na przestrzeni lat, poczęstunek. Prowadzenie – dziennikarz sportowy Jacek Kurowski. [LINK]

URSUS

Mecz piłkarski III Ligi

7 kwietnia (sobota) o godzinie 14.30
17:00 na stadionie przy ul. Sosnkowskiego 3 odbędzie się mecz III ligi (gr.1) KS Ursus – Sokół Ostróda. Z okazji premiery książki Roberta Gawkowskiego i Jacka Wiśniewskiego pt. „Sportowe dzieje Ursusa”, wejście na mecz będzie bezpłatne. Tuż przed rozpoczęciem spotkania planowana jest uroczystość otwarcia nowego zadaszenia trybuny  głównej boiska na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Inwestycja o wartości 367 tys. zł została zrealizowana w ramach budżetu partycypacyjnego 2017.  Otwarcia dokona burmistrz Urszula Kierzkowska.

URSYNÓW

Koncert w kościele

7 kwietnia (sobota) o godz. 19:00
w kościele przy ul. Przy Bażantarni 3 odbędzie się koncert „Stabat Mater/Gloria – Pergolesi/Vivaldi”. Koncert został zorganizowany w ramach projektu Rozwój Ursynowskiego Chóru Iuvenis realizowanego przez Fundację Kultury Scenemus, która również w 2018 r. otrzymała na ten cel dotację z budżetu Urzędu Dzielnicy Ursynów.

WOLA

Spotkanie kolekcjonerów

7 kwietnia (sobota) o godzinie 11:00
w klubokawiarni Jaś i Małgosia przy al. Jana Pawła II 57 odbędzie się pierwsze w Polsce spotkanie kolekcjonerów naparstków. „Posiadasz, choćby niewielką, kolekcję naparstków? Chciałbyś poznać Kolekcjonerów z różnych zakątków kraju? Podzielić się doświadczeniami, wymienić kontaktami, pochwalić swoim zbiorem” – pytają organizatorzy i zachęcają do przybycia.

WILANÓW

Historyczna przechadzka po Pałacu Króla

7 kwietnia (sobota) oraz 14, 22 i 28 kwietnia w godzinach 11:00 – 14:00
w Muzeum Pałacu Króla Jana III odbędą się pokazy i gawędy prowadzone przez rekonstruktorów historycznych. Spacerując po pałacu, w jednej z komnat goście spotkają damę w stroju z epoki, która zaprezentuje wyposażenie XVII-wiecznej gotowalni, m.in. najmodniejszą biżuterię, akcesoria i garderobę, przybory higieniczne, elementy zastawy stołowej i wiele nieodzownych akcesoriów królewskiej świty. Goście będą mogli dotknąć tych eksponatów i dowiedzieć się, do czego służyły oraz jak działały. Wstęp w cenie biletu do pałacu.

PRUSZKÓW

Wykład i film o Katyniu

7 kwietnia (sobota) o godzinie 15:00
w Muzeum Dułag 121 przy ul. 3 Maja 8a odbędzie się wykład dr. Dariusza Gałaszewskiego (IPN) pt. „Zbrodnia Katyńska 1940” i pokaz filmu dokumentalnego o Katyniu. Wiosną 1940 r., na podstawie decyzji najwyższych sowieckich władz z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna wymordowała blisko 22 tys. osób: polskich jeńców wojennych w Katyniu, Charkowie i Kalininie (Twerze) oraz więźniów (wojskowych i cywilów) w różnych miejscach sowieckich republik: ukraińskiej i białoruskiej.

 

NIEDZIELA

 

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer z przewodnikiem po Brzeskiej

8 kwietnia (niedziela) o godzinie 15:00
przy ul. Brzeskiej 2, róg ul. Kijowskiej, rozpocznie się spacer „Brzeska – ulica legendarna”. „Ta słynna i zarazem osławiona ulica Pragi ma miejsca znane bardzo, ale i sporo mniej znanych. Podczas niej zobaczymy murale, zwrócimy uwagę na zaskakujące wątki w architekturze, usłyszymy historie ludzi, którzy mieszkali w praskich kamienicach. Bo mieszkali tam Żydzi, dorożkarze i kolejarze. Były knajpy, ale i meliny, był warsztat Batalionu »Parasol«, z Brzeską związani byli słynny Wicuś Marynarz i bardzo praska pisarka Sabina Sebyłowa. Przy ul. Brzeskiej są nawet klasztor i kościół. A na wycieczce wspomnimy epizody powstańcze i bazarowe oraz knajpy dawne i dzisiejsze. Będą też wspomnienia o istniejących tu bardzo dawno i jeszcze do niedawna galeriach i lokalach” – opisuje Praska Ferajna. Spacer potrwa 2,5 godziny. Wstęp wolny

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer z przewodnikiem

8 kwietnia (niedziela) w godzinach 11:05 – 12:30
Spacer po Foksalu i okolicach. Zapraszają: Warszawski Przewodnik Adrian Sobieszczański i Warszawy historia ukryta. Spotykamy się po Pałacem Zamoyskich (siedziba SARP) na ulicy Foksal 2. Foksal pozostaje nadal jedną z najpiękniejszych ulic Warszawy. Ze zniszczeń wojennych ulica wyszła bez większego uszczerbku, zachowując swój przedwojenny urok. Zabudowana kamienicami i pałacykami tworzy niezwykły klimat tej części Śródmieścia. Ale Foksal to także jedna z częściej zmieniających swoją nazwę ulic Warszawy. Otwarta tu w 1947 Kameralna była miejscem spotkań dla PRL-owskiej inteligencji, bohemy artystycznej i dziennikarzy. A w niedzielę 8 kwietnia będzie terenem naszego kolejnego spaceru. Na spacerze odpowiem Państwu na następujące pytania:

  • Kto wiosłował w WTW?
  • Dlaczego musiał zginąć sanacyjny minister?
  • Gdzie znajdował się polski Watykan?
  • Gdzie przy dźwiękach „Walczyka Warszawy” tańczyła Marta z Halskim?
  • Co wspólnego z Foksalem miał Charles de Gaulle?
  • Jakie morderstwo wstrząsnęło przedwojenną Warszawą?
  • Co „mniey boli” niż Ojczyzna w niewoli ?
  • Dlaczego nazwę Foksal zmieniono na Jugosłowiańskiej Brygady Pracy?
  • Co wspólnego ma Foksal z Królem Stanisławem Augustem?
  • Gdzie miał swoja kamienicę słynny warszawski cukiernik?
  • Co łączy ordynata z Kozłówki z Foksalem?

Czas trwania wycieczki do 2 godzin. Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, jeżeli natomiast uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek…

ŚRÓDMIEŚCIE

Warsztaty dziennikarsko-pisarskie

8 kwietnia (niedziela) o godzine 16:00
w Państwachmiastach przy ul. Andersa 29 odbędą się warsztaty Loesje: Redakcja końcowa tekstów i nowa seria plakatów. Podczas warsztatów redakcji końcowej powstaną finalne brzmienia tekstów z sesji kreatywnego pisania. Zredagowane hasła złożą się nową serię minimalistycznych plakatów, podpisanych imieniem Loesje, które później będą dostępne w zasobach na www.loesje.pl i www.loesje.org. W sesji redakcyjnej mogą wziąć udział również osoby, które nie były dotychczas na żadnych warsztatach Loesje. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE

ZOO i jego dyrekcja w czasie okupacji

15 kwietnia (niedziela) w godzinach 16:00 – 19:00.
Zaprasza Dom Spotkań z Historią przy ul. ul. Karowej 20. Podpisani: Antonina i Jan Żabińscy. Dom zwierząt, który stał się azylem dla ludzi. Historia Antoniny i Jana Żabińskich. Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu poświęconego sygnatariuszom Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych z 1926. Przypomnimy postać słynnego dyrektora warszawskiego ZOO i jego żony. Antonina i Jan Żabińscy opiekowali się Ogrodem Zoologicznym w Warszawie w latach 1929–1951. Oboje zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Nardów Świata za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Opowieść o tej niezwykłej parze rozpoczniemy od nieistniejącego już przedwojennego gimnazjum im. J. Kreczmara w Warszawie. Właśnie na karcie tej szkoły w Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych z 1926 złożył swój podpis Jan Żabiński.
Gośćmi spotkania będą: Teresa Żabińska-Zawadzki, córka Antoniny i Jana, Klara Jackl z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Krzysztof Willmann, współinicjator projektu „Klasa 1926”. Spotkanie poprowadzi Zuzanna Schnepf-Kołacz.
W ramach spotkania, o godz. 17.30, pokażemy film „Azyl” reż. Niki Caro (2017, 126 min), który opiera się na historii Jana i Antoniny Żabińskich.

ŚRÓDMIEŚCIE

Koncert w Muzeum Narodowym

8 kwietnia (niedziela) o godzinie 18:15.
w Muzeum Narodowym przy Al. Jerozolimskich 3 odbędzie się koncert towarzyszący wystawie „Paderewski”. „Tym razem zderzenie tytanów: Paderewski i Chopin, których utwory będą wykonywane na zabytkowym fortepianie marki Erard z 1929 roku, należącym do kompozytora. Po ostatnim żywiołowym koncercie Pawel Kaczmarczyk Music Erard musiał przejść lekką renowację, ale teraz powraca do gry” – informuje muzeum. Wstęp z biletem do muzeum, bez rezerwacji. Liczba miejsc ograniczona.

 

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer z przewodnikiem

8 kwietnia (niedziela) w godzinach 17:30 – 20:30
Spacer Muzyczna Warszawa Dawnych Lat
. Zaprasza Warszawi-anka – warszawska przewodniczka. Zbiórka: ul. Senatorska 29 (dawna siedziba kabaretu Qui Pro Quo), godz. 12.00. Zakończenie spaceru: ul. Foksal ok. godz. 15.00. Wstęp wolny ale jeśli Państwo uznają, że przewodnik zasłużył na napiwek…to będzie bardzo miło ;)

Zapraszam wszystkich na spacer moich marzeń. Spacer śladami warszawskich przedwojennych kabaretów, teatrów rewiowych i kawiarenek muzycznych. Pokażę Wam miejsca, w których swoje wielkie kariery muzyczne zaczynali Mieczysław Fogg, Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska i wielu innych artystów. Opowiem Wam o historii polskiej muzyki rozrywkowej na tle Warszawy. Jakie znaczenie miały kabarety i teatry rewiowe w Warszawie.
Ten spacer to takie pierwsze spełnienie moich muzycznych i przewodnickich marzeń. Od dawna interesuję się muzyką, zarówno przedwojenną, jak i współczesną. Chciałabym na moich spacerach pokazywać Państwu miejsca związane z kulturą, sztuką i życiem towarzyskim warszawiaków.
O czym opowiem:

  • O najsłynniejszym warszawskim teatrze rewiowym/kabarecie „Qui Pro Quo”
  • O pozostałych teatrach-kabaretach ” Perskie Oko”, „Morskie Oko”, „Cyganerii”, „Kabarecie Dudek” i innych
  • O słynnych kawiarenkach muzycznych „Cafe Fogg”, „Cafe Bodo”, „Mała Ziemiańska”
  • O Mieczysławie Foggu i Eugeniuszu Bodo
  • O tym, jakie znaczenie miała muzyka rozrywkowa w czasach przedwojennych

Warszawa jest bardzo popularnym tematem dla artystów. Twórcy chętnie identyfikują się z miastem już od wieków, wplatają motywy warszawskie do swoich utworów.
Piosenki warszawskie możemy podzielić na 3 kategorie: piosenki uliczne (spopularyzowane przez warszawskie kapele podwórkowe), piosenki powstańcze (zagrzewały Polaków do walki z okupantem) oraz piosenki wywodzące się właśnie z teatrów i kabaretów. I właśnie 8 kwietnia 2018 chciałabym opowiedzieć Państwu o tym trzecim rodzaju piosenek, artystach i miejscach, w których pracowali i w których powstawały ich najsłynniejsze przeboje, takie jak „Tango Milonga”, „Piosenka o mojej Warszawie”, czy ” Ta ostatnia niedziela”

URSYNÓW

Spacer z przewodnikiem

8 kwietnia (niedziela) o godzinie 15:00
Organizator, Klubokawiarnia KEN54, zaprasza na niezwykły spacer po Ursynowie pod tytułem Wyjątkowy Ursynów.. Miejsce spotkania: ul. Beli Bartoka 8 (róg al. KEN) – obok wyjścia ze stacji metra „Ursynów”. Przewodnik: Mariusz Prządak z Praskiej Ferajny. Spacer jest darmowy. Spacerowicze dowiedzą się dlaczego budowa pasma ursynowskiego, największego przedsięwzięcia budowlanego epoki socjalizmu w Warszawie, była wielkim eksperymentem modernistycznej urbanistyki. Zobaczymy co udało się zrealizować z nowatorskiego projektu Marka Budzyńskiego. Poznamy znaczenie takich haseł i wyrażeń jak: „Rehabilitacja Ulicy”, „Lokalna Koncentracja Usług”, „Podstawowy Zespół Usługowy” oraz „Podstawowy Ciąg Usługowy”. Dla chętnych będzie zorganizowana dodatkowa, teoretyczna część spaceru (w formie prelekcji i pokazu projektów oraz makiet Ursynowa z lat budowy) w Klubokawiarni KEN54 przy al.KEN 54 (Metro Imielin) ok. godz. 17-18.

WILANÓW

Bajka baletowa i warsztaty dla dzieci

8 kwietnia (niedziela) o godzinie 12:45
w Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej 3 odbędzie się bajka baletowa „Kopciuszek”. Pierwsza część spotkania to prezentacja artystyczna fragmentów baletu w wykonaniu pary baletmistrzów. W drugiej części najmłodsi widzowie wezmą udział w warsztatach baletowych. Wstęp dla dzieci kosztuje 5 zł, dla dorosłych – 10 zł. Bilety można kupić w recepcji CKW przy ul. Kolegiackiej 3

WOLA

Giełda modelarska

8 kwietnia (niedziela) w godzinach 10:00 – 14:00
Giełda modelarska w Stacji Muzeum (daniej Muzeum Kolejnictwa na Dworcu Warszawa Główna), ul. Towarowa 3, 00-811 Warszawa

ŻOLIBORZ

Cytadela – zwiedzanie Muzeum Katyńskiego

8 kwietnia (niedziela) o godzinach 10:00, 12:00 i 14:00
w Muzeum Katyńskim w Cytadeli Warszawskiej będzie się rozpoczynać zwiedzanie wnętrz muzeum. Zadaniem instytucji jest przechowywanie pamięci o zbrodni katyńskiej i jej ofiarach. Na części terenu dawnej carskiej twierdzy urządzono placówkę, która przybliża tamte dramatyczne wydarzenia, pokazuje ich kontekst historyczny, próby ich zatuszowania oraz pamiątki po ofiarach. Obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@skarbywarszawy.pl. Przy zapisach należy poinformować, ile osób ma zostać zapisanych, oraz wybrać godziny zwiedzania. Miejsce spotkania zostanie podane po zapisie. Wstęp kosztuje 10 zł.

6 kwietnia 2018 08:15
[fbcomments]