0

Zaproszenia na weekend

Ulica Freta - Nowe Miasto w Warszawie
Ulica Freta – Nowe Miasto w Warszawie
fot. MPawlik

Kolejny weekend, kolejne ciekawe wydarzenia. Wybraliśmy durszlakiem kilkadziesiąt z nich.

SOBOTA

BIELANY

Parada, piknik, koncerty

9 czerwca (sobota) o godzinie 14:00
Spod stacji metra Wawrzyszew przy ul. Kasprowicza wyruszy Wielka Parada Mieszkańców. Uczestnicy będą maszerować do terenu przy stacji metra Słodowiec. Dla wszystkich odwiedzających przewidziano atrakcje w strefach: Sportowej, Eko, Malucha, Zdrowia oraz Partnerów wydarzenia. O godzinie 15 zaplanowano koncert plenerowy Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej, w godzinach 16–18.30 odbędą się spektakl teatru AKT oraz przedstawienia dla dzieci, o godzinie 18 rozpocznie się koncert zespołu Dixie Tigers Band oraz potańcówka na dechach, natomiast o godzinie 20 wystartuje wieczorna część koncertowa imprezy, podczas której wystąpią: Lemon, Kuba Badach i Maciej Maleńczuk.

PRAGA-POŁUDNIE

Na Siennickiej na sportowo.

9 czerwca (sobota) w godzinach 10:00–13:00
w hali OSiR przy ul. Siennickiej 44 odbędzie się sportowa sobota na Pradze-Południe. W trakcie zawodów będziecie mogli ramię w ramię (dziecko z rodzicem) wziąć udział w różnorodnych testach sprawnościowych – zapowiadają organizatorzy.

PRAGA-POŁUDNIE

Naukowy Narodowy

9 czerwca (sobota) w godzinach 11:00–20:00
Na Stadionie Narodowym odbędzie się 22. edycja Pikniku Naukowego. Tematy Pikniku Naukowego pozwalają na szeroką interpretację, dzięki czemu goście Pikniku mogą zapoznać się z dokonaniami wielu dyscyplin nauki i lepiej zrozumieć różnorodność otaczającego nas świata. Co roku zachęcamy, by szukać nowych skojarzeń i pomysłów. Staramy się inspirować Państwa do nieszablonowego myślenia o pokazach. Pomagają nam w tym wątki tematyczne opracowywane przez Zespół Programowy. W tym roku zapraszamy Państwa do współtworzenia tej narracji piknikowej: proponujemy roboczą listę obejmującą osiem sposobów interpretacji tematu tegorocznego Pikniku – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Festiwal Warszawy

9 czerwca (sobota) w godzinach 10:00–22:00
w parku Marszałka Śmigłego-Rydza odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Warszawy. W programie m.in.: kiermasz międzynarodowy; stoiska gastronomiczne i usługowe z całego świata; atrakcje muzyczne oraz taneczne; zabawy sportowo-rekreacyjne i plastyczne dla dzieci; turnieje sportowe (koszykówka i piłka nożna); stoiska edukacyjne oraz kreatywnej nauki; koncerty zespołów międzynarodowych na scenie głównej.

ŚRÓDMIEŚCIE

Piknik w porcie

9 czerwca (sobota) w godzinach 11:00–15:00
w Porcie Czerniakowskim przy ul. Zaruskiego odbędzie się rodzinny piknik edukacyjny. Wśród atrakcji dla rodzin z dziećmi przygotowane zostały m.in. stanowisko VR, dzięki któremu będzie można udać się w podróż w podwodny świat, wizyta jedynej w Polsce prawdziwej syreny, specjalne prezentacje o morskich zwierzakach dla dzieci oraz fotobudka, w której będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

ŚRÓDMIEŚCIE

Święto śródmiejskich eNGieOsów

9 czerwca (sobota) przy ul. Starej 4 odbędzie się 5. edycja Święta Inicjatyw Społecznych „Śródmieście Działa”. Głównym celem pikniku jest przybliżenie działalności organizacji pozarządowych i instytucji działających w Śródmieściu oraz poinformowanie mieszkańców o tym, jak skorzystać z ich oferty. Społecznicy Śródmieścia zapewnią program zajęć plastycznych, muzycznych i ruchowych, z którego osoby w każdym wieku będą mogły wybrać coś dla siebie. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie urzędy dzielnicy: [LINK].

TARGÓWEK

Motoserce na Targówku

9 czerwca (sobota) w godzinach 10:00–16 :00
w parku Bródnowskim odbędzie się X edycja akcji „Motoserce”. W programie akcji: zbiórka krwi, a także pokazy motocyklowe, występ zespołów Kobranocka i Wilki. Jest to cykliczna impreza ogólnopolskiej akcji zbiórki krwi, organizowanej przez motocyklistów zrzeszonych przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych.

TARGÓWEK

Igrzyska sportowe ON

9 czerwca (sobota) o godzinie 10:00
w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Łabiszyńskiej 20 odbędzie się XXIV Olimpiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej na Targówku.
Po raz 24. dzielnica Targówek oraz OSiR Targówek organizują Igrzyska dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Igrzyska to prawdziwe święto sportu, które rozpoczynają uroczysta defilada zawodników i odpalenie olimpijskiego znicza – informują organizatorzy.
Każdego roku na boisko OSiR przy ul. Łabiszyńskiej przybywa ok. 300 młodych uczestników z Warszawy i całego województwa. Niepełnosprawnym sportowcom towarzyszy ponad 300 wolontariuszy z dzielnicowych gimnazjów i liceów. Igrzyska są wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników, wielu z nich pojawia się na zawodach od kilkunastu lat, wyczekując tego dnia przez cały rok. Najmłodsi zawodnicy mają 5–6 lat, najstarsi – 30 i więcej.

TARGÓWEK

Chórzyści na Ziemowita

9 czerwca (sobota) o godzinie 16:00
w zabytkowym kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Księcia Ziemowita 39 odbędzie się spotkanie Chórów i Zespołów Targówka. W tegorocznej edycji spotkania udział weźmie 10 zespołów, w tym – po raz pierwszy – grupy dziecięce. […] Oprócz udziału dzieci, nowością jest również towarzysząca wydarzeniu wystawa zdjęć z poprzednich edycji. Można ją oglądać w parafialnej, plenerowej galerii Spinacz. Podczas koncertu publiczność usłyszy pieśni patriotyczne oraz utwory religijne wszystkich epok, zarówno a cappella, jak i z towarzyszeniem instrumentów. Tegoroczni wykonawcy to: schola dziecięco-młodzieżowa parafii Świętej Rodziny, schola dziecięco-młodzieżowa parafii św. Włodzimierza, zespoły Lumen Dei, Sarabanda, Sonorki, Zaciszańska Nuta i Żurawie oraz Chór Parafii św. Rodziny, Chór św. Włodzimierza i Chór Varietas z parafii Matki Bożej Różańcowej – informują organizatorzy.

URSYNÓW

Starożytnie w Dżungli

9 czerwca (sobota) w godzinach 19:00–21:00
W Dżungli przy ul. Dereniowej 2 zaplanowano opowieści o starożytnej Asyrii i Babilonii. Dowiecie się, co się wydarzyło, gdy asyryjski król Sancheryb zmienił zdanie w sprawie swojego dziedzica, i co wisiało w ogrodzie Assurbanipala. Usłyszycie, czego szukał Gilgamesz na krańcach świata i jak ten bohaterski król Uruk wyglądał. Poznacie tajemnice asyryjskich kapłanów, astrologów i egzorcystów, którzy obserwowali gwiazdy i planety, żeby za wszelką cenę odwrócić od osoby króla nieszczęścia zwiastowane przez zaćmienia słońca nad Niniwą, albo narodziny dwugłowego zwierzęcia w Dur-Szarrukin – zapewniają organizatorzy. Spotkanie poprowadzi Sara Manasterska, doktorantka w Zakładzie Wschodu Starożytnego WO UW.

WOLA

Królewskie czasy wracają

9 czerwca (sobota) w godzinach 13:00–20:00
W parku Moczydło odbędzie się piknik „Królewska Wola. Tu wybierano królów”. Motywem przewodnim pikniku będą czasy panowania Zygmunta III Wazy. W programie m.in. rekonstrukcja bitwy pod Kłuszynem, pokazy konne, artyleryjskie, sokolnicze oraz walki na broń białą i palną. Ponadto nie zabraknie corocznej wioski. W tym roku uczestnicy znajdą w niej m.in. namiot mincerza, kuźnię, warsztaty garncarza, wikliniarza, szklarza, papiernika oraz namiot zabaw. W wiosce przez cały dzień prowadzone będą zajęcia i animacje dla dzieci i dorosłych. Podobnie jak na targowisku staropolskim, gdzie dodatkowo będzie można spróbować przysmaków z dawnych lat.

ŻOLIBORZ

Zbiórka książek

9 czerwca (sobota) o godzinie 11:00
W parku Żeromskiego odbędzie się akcja Książka po książce. Akcja polega na zbiórce książek popularnonaukowych, które się przeczytało i które nie są już dłużej potrzebne. Ofiarowane książki później rozdamy innym osobom, które również z chęcią by je przeczytały. Jeśli macie takie książki i chcielibyście wesprzeć naszą akcję, to serdecznie zapraszamy do wzięcia w niej udziału – informuje Młodzieżowa Rada Dzielnicy Żoliborz.

ŻOLIBORZ

Spotkanie olimpijskie

9 czerwca (sobota) w godzinach 12:00–18:30
na Kępie Potockiej odbędzie się 20. Piknik Olimpijski. Tegoroczna edycja będzie poświęcona III Młodzieżowym Igrzyskom Olimpijskim w argentyńskim Buenos Aires, z tej uwagi wiele atrakcji będzie przygotowanych specjalnie dla dzieci i młodzieży. Corocznie piknik odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób z całego kraju, w tym ponad 200 polskich medalistów olimpijskich, przedstawiciele świata sportu, biznesu i polityki. W poprzedniej edycji imprezy odnotowaliśmy blisko 25 tys. aktywnych uczestników – informują organizatorzy.

 

NIEDZIELA

BIELANY

Święto świątyni

10 czerwca (niedziela) o godzinie 18:00
w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przy ul. Conrada 7 odbędzie się świętowanie 15-lecia poświęcenia świątyni. Parafia na Chomiczówce obejmuje obecnie ok. 20 tys. mieszkańców, a kościół jest jednym z największych w archidiecezji warszawskiej.

OCHOTA

Aktorzy czytają

10 czerwca (niedziela) o godzinie 18:00
w Teatrze Ochoty przy ul. Reja 9 odbędzie się głośne czytanie Szymborskiej i Herberta. Czytać będą aktorzy Teatru Narodowego: Magdalena Warzecha i Mariusz Bonaszewski. Czytaniu towarzyszyć będzie rozmowa poprowadzona przez Wojciecha Szota (blog Kurzojady) z biografem Zbigniewa Herberta – Andrzejem Franaszkiem oraz biografką Wisławy Szymborskiej – Anną Bikont. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE

Piknik dla rowerzystów

10 czerwca (niedziela) ok. godz. 12:00
przy Parku Fontann odbędzie się piknik rowerowy w ramach akcji „Rowerowy Maj”. W ramach imprezy przygotowano wiele atrakcji, m.in. rowerową grę miejską, dmuchańce i skakańce, gry podwórkowe, strefę zabaw dla najmłodszych, leżaki oraz liczne stoiska. Podczas imprezy zostanie podsumowana tegoroczna odsłona kampanii „Rowerowy Maj”, w której aktywny udział wzięło blisko 44 tys. uczniów. Nagrody na pikniku otrzymają najaktywniejsze szkoły i klasy z każdej dzielnicy. Wyróżnieni będą też zwycięzcy konkursów towarzyszących kampanii oraz najbarwniejsza reprezentacja szkoły.

WOLA

Mały Mundial na Okopowej

10 czerwca (niedziela) o godzinie 9:00
na boisku Zespołu Szkół im. M. Konarskiego przy ul. Okopowej 55A rozpocznie się Wolski Minimundial. Drużyny uczestniczące w WMM zostaną podzielone na grupy odpowiadające grupom na mundialu. Również „drabinka” pucharowa będzie taka sama jak na mistrzostwach świata w Rosji. W turnieju mogą wziąć udział kluby sportowe, UKS-y, jak również drużyny szkolne i podwórkowe. Zespoły mogą liczyć do 10 zawodników. Mecze będą rozgrywane systemem 6 zawodników + bramkarz i będą trwały po 10 minut bez przerwy z hokejowymi zmianami w trakcie gry. Dodatkowo ok. godz. 17 w derbach dzielnicy zmierzą się drużyny oldbojów dwóch wolskich klubów: Sarmaty i Olimpii.

MOKOTÓW

Warsztaty dla dzieci 5-7 lat

10 czerwca (niedziela) godzina rozpoczęcia: 11:00
Sum suma sumarum – jakie ryby żyją w Wiśle w Domu Kultury Kadr przy ul. Gintrowskiego 32 w sali Człowiek z marmuru
wstęp wolny, rezerwacja telefonicznie: 22 843 88 81
Uczestnicy poznają rybie zwyczaje, jak i gdzie ryby szukają jedzenia, jak rozpoznać popularne gatunki ryb, a przede wszystkim – dowiemy się, po co sumowi wąsy. Wiedza przyrodnicza zostanie połączona z wiedzą o kulturze, tzn. dzieci poznają wiersz Jana Brzechwy „Sum-matematyk” oraz poznają różne dzieła plastyczne, na których występuje sum. A następnie uczestnicy stworzą sumy z masy solnej!

ŚRÓDMIEŚCIE

Fotografia geologiczna

10 czerwca (niedziela) w godzinach 10:00 – 16:00.
Muzeum Ziemi PAN, Al. Na Skarpie 27, zaprasza na wystawę Skały i piaski. Fotografie z siedmiu kontynentów. Andreas Hürlimann. W niedzielę wstęp wolny.

Andreas Hürlimann, pochodzący ze Szwajcarii lekarz, podróżnik, od 30 lat fotografuje wybrane motywy niezwykłych formacji skalnych, pochodzących z różnych miejsc naszego globu. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 50 fotografii charakteryzujących twórczość Andreasa Hürlimanna. Najczęściej wybierane przez autora motywy, to znaczne powiększenia faktury skał, „tkanki wierzchniej”, bogatej kolorystycznie i walorowo. Spośród niezwykłych kształtów, feerii pigmentowych barw, wybiera te, których jedynym reżyserem jest światło – wydobywające plastyczne formy natury. Fotografie Andreasa Hürlimanna są więc obrazami rzeczywistości jak najbardziej realnej, ujętej okiem obiektywu, niezwykle wrażliwego na piękno artysty. Tę umiejętność dostrzeżenia niezwykłej chwili, czasami bardzo krótkiej, definiuje się jako impresjonistyczne przeżycie twórcy, który przekłada nam realistyczny język natury, na plastyczne, abstrakcyjne obrazy, niekiedy subtelnie modelowane światłocieniem głębokiej perspektywy. Obrazy te, choć ujęte okiem obiektywu, stają się malarskimi obrazami, dającymi się interpretować językiem sztuki.
Prace Andreasa Hürlimanna były wielokrotnie pokazywane w galeriach w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Znajdują się w kolekcjach prywatnych i są stale reprezentowane przez galerię ArtTon AG w Hombrechtikon k/ Zurichu.

Wystawa jest autorskim projektem kuratorki Henryki Milczanowskiej, realizowanym w galeriach i muzeach w Polsce, w latach 2017-2020.

TARGÓWEK

Targówek nieoczekiwany na rowerze

10 czerwca (niedziela) godzina rozpoczęcia: 11:00
Organizatorzy cyklu „Targówek nieoczekiwany” zapraszają na wycieczkę rowerową. Z Targówka Mieszkaniowego przez Fabryczny i Utratę zamierzają się dostać na Podgrodzie. Na chętnych oczekują przy skrzyżowaniu Radzymińskiej z Trocką, obok kościoła. Do pokonania około 20 km.

Targówek? Wątpliwe, aby ta nazwa kojarzyła się szczególnie fascynująco – nawet mieszkańcom. Blokowiska, wszechobecne tory kolejowe, sporo zieleni… Może jeszcze cmentarz na Bródnie. Cóż tu może być ciekawego, co tu się takiego mogło wydarzyć, aby to miejsce było warte jakichś specjalnych opowieści?
Już pobieżne zapoznanie się z historią dzielnicy, każe spojrzeć na nią zupełnie inaczej. Od najdawniejszych warszawskich śladów osadnictwa, przez stulecia rozwoju przerywanego krwawymi walkami, do obrosłych miejskimi legendami dziejów budowy głębokiego metra. Tu było i jest ciekawie, dzielnica Targówek to jeden z najbardziej zaskakujących obszarów Warszawy. Pokażemy, opowiemy, udowodnimy.

Organizatorzy zachęcaję do fotografowania i udziału w konkursie fotograficznym. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody, ciekawe zdjęcia będa publikowane. Planowany jest również ich pokaz w gmachu Urzędu Dzielnicy Targówek.

URSYNÓW

Impreza z archiwistami

10 czerwca (niedziela) o godzinie 10:00
warto pojechać na IX Warszawski Piknik Archiwalny w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie przy ul. Prawdziwka 2

W Pikniku wezmą udział:

  • Małgorzata Karolina Piekarska – pisarka, dziennikarka, córka dziennikarza i varsavianisty Macieja Piekarskiego
  • Dorota Sumińska – lekarka weterynarii, publicystka, obrońca praw zwierząt
  • Andrzej G. Kruszewicz – dyrektor warszawskiego ZOO, ornitolog, podróżnik

Do Powsina dowiozą linie autobusów 139 i 519 ZTM (co 15 min), a także zabytkowy autobus z przystanku Pl. Trzech Krzyży i Łazienki Królewskie [LINK]

WILANÓW

Zrób pocztówkę z Wilanowa

10 czerwca (niedziela) godzina rozpoczęcia: 10:30
Na warsztaty historyczne Pozdrawiam z Wilanowa! Kolekcjonerskie pocztówki zaprasza Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Uczestnicy warsztatów poznają historie wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wcielą się w rolę kolekcjonera dzieł sztuki, który ma niebywałą okazję wybrać spośród fotografii te przedstawiające – jego zdaniem – najcenniejsze obiekty w zbiorach wilanowskich i stworzyć wyjątkową pocztówkę kolekcjonerską. Poznamy także tajniki scrapbookingu. Pozdrowienia z Wilanowa będzie można wykaligrafować gęsim piórem!
Zaproszenie dla dzieci w wieku powyżej 7 lat + opiekunowie
Miejsce zbiórki: namiot Scriptorium Villa Nova
Udział: nie obowiązuje rezerwacja; za pobraniem bezpłatnej wejściówki w kasie w dniu warsztatów.
Uwaga: warsztaty w formule otwartej; można dołączyć w dowolnym momencie zajęć (pod warunkiem, że są wolne miejsca siedzące)

WOLA

Spacer z przewodnikiem

10 czerwca (niedziela) godzina rozpoczęcia: 11:00
Zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Warszawa wielokulturowa na Powązkach. Spacer będzie okazją do poznania wielopokoleniowych rodów, czy też osób, których przodkowie przybyli do Warszawy z rożnych krajów i w niej pozostali, przyczyniając się do rozwoju miasta…
Dla nich wszystkich Polska stała się drugą ojczyzną.
Spacer poprowadzi Franciszek Trynka, a spotkanie z przewodnikiem pod bramą św. Honoraty o godz. 11.00
Wstęp wolny. Zapraszamy!

8 czerwca 2018 12:50
[fbcomments]