0

Zaproszenia na weekend

Warszawski Manhattanik
Warszawski Manhattanik
fot. MPawlik

Startują wakacje, a dla tych co jeszcze nie jadą na urlop mamy zestaw propozycji.

SOBOTA

PRAGA PÓŁNOC

Spacer socjologiczno-urbanistyczny

23 czerwca (sobota) godzina rozpoczęcia: 10:00
Socjolog dr hab. Paweł Możdżyński z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW zaprasza na socjourbanistyczny spacer Klimaty Osiedli Nowa Praga I i Nowa Praga II. Każdy budynek, obiekt architektoniczny, układ urbanistyczny jest wyrazem światopoglądu, ideologii, wizji jednostki i społeczeństwa. Przestrzeń osiedli Nowa Praga I i Nowa Praga II posiada wiele budynków, które odnoszą się i wcielają (post)modernistyczne wyobrażenia dotyczące idealnego życia indywidualnego i zbiorowego. Próba zdiagnozowania takich wizji zostanie podjęta w trakcie spaceru
Miejsce zbiórki: Plac Hallera pod Fontanną.
Wstęp wolny

PRAGA PÓŁNOC

Wykład i spacer z TPW

23 czerwca (sobota) godzina rozpoczęcia: 11:00
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „Warszawa, której nie ma” pt. „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52.

  • 11.00 – 12.30 – wykład „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”
    mgr Elżbiety Zatorowskiej, z udziałem p. Katarzyny Zachwatowicz-Jasieńskiej, ilustrowany zdjęciami najważniejszych osiągnięć, jakie miały miejsce w Warszawie okresu międzywojennego. Na tle ważnych zdarzeń politycznych (zamach na I prezydenta kraju Gabriela Narutowicza, wydarzenia majowe) oraz ówczesnej sytuacji gospodarczej zaprezentowane będą ważne dla warszawiaków przemiany, które wpłynęły na ich życie codzienne i wygląd miasta. Poza tym przedstawiona będzie idea rewitalizacji Starego Miasta, któremu tacy pasjonaci, jak m.in. prof. Jan Zachwatowicz, poświęcili najlepszą część swojego życia zawodowego.
    Muzeum Warszawskiej Pragi, Sala multimedialna
  • 12.45 – 14.15 – spacer poznawczy
    rozpocznie się przed wejściem do Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52 – z przewodnikiem TPW – z uwzględnieniem obiektów Nowej Pragi oraz zachowanych wnętrz starych kamienic – na trasie ulic: Targowa, Wileńska, Inżynierska, Mała, Stalowa, szlakiem bohatera filmu „Pianista”, zakończy się przy pierwszej w Warszawie tężni.
    Zbiórka przed Muzeum Warszawskiej Pragi o godz. 12.45.

ŚRÓDMIEŚCIE

Wianki na Podzamczu

23 czerwca (sobota)
w Multimedialnym Parku Fontann odbędą się „Wianki nad Wisłą 2018”. „Wianki” to piknik rodzinny inspirowany słowiańską tradycją uroczystego świętowania nocy kupały zwanej również sobótką, a także wieczorne koncerty najlepszych polskich i zagranicznych zespołów, zakończone pokazem sztucznych ogni. Wystąpią: W&W, Bajm, Zespół Dżem, Daria Zawiałow, Ten Typ Mes.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer z geologiem

23 czerwca (sobota) o godz. 15:00
przy ul. Boleść 2 odbędzie się spacer pt. „Stare Miasto – wpływ człowieka na skarpę warszawską”. „Skarpa była jednym z czynników, które przesądziły o lokalizacji miasta. Usytuowanie go tutaj miało wiele zalet: ułatwiało obronę, chroniło przed powodziami, zapewniało suche podłoże budowlane oraz malownicze położenie z widokiem na dolinę Wisły. Dodatkowym walorem był korzystny klimat (przewietrzanie przez wiatry wiejące doliną Wisły). Skarpa warszawska była, jest i prawdopodobnie będzie narażona na zakusy wszelkiego rodzaju inwestorów pragnących zabudować tak wspaniały fragment Warszawy. A z tym wiążą się realne zagrożenia” – informuje Praska Ferajna. Spacer poprowadzi pani Elżbieta Laszczka, absolwentka Wydziału Geologii UW i licencjonowany przewodnik warszawski.

TARGÓWEK

Piknik na Bródnie

23 czerwca (sobota) o godz. 12:00
w Lesie Bródnowskim rozpocznie się Piknik Średniowieczny na Grodzisku. W programie: obozowisko średniowieczne, pokazy walk wojów, turnieje (łuczniczy, oszczepy, kubb), bieg wojowników i niewiast, warsztaty rzemieślnicze, pokaz mody średniowiecznej, koncert muzyki dawnej i konkursy. Piknik zakończy się 24 czerwca (niedziela) o godz. 18.

URSUS

Warsztaty na podskakujących rowerach

23 czerwca (sobota) o godz. 12:00
przy ul. Lipińskiego odbędą się inauguracyjne warsztaty na nowym obiekcie pumptrackowym. Impreza skierowana jest dla każdego, kto chciałby nauczyć się jeździć po pumptracku, jak również poprawić swoje umiejętności jazdy bez pedałowania. Organizatorzy zapraszają bez względu na wiek, w szczególności najmłodszych (wraz z opiekunami), którym chcielibyśmy zaszczepić prawidłowe nawyki dotyczące techniki jazdy na rowerze oraz prawidłowego korzystania z tego typu obiektów.

URSYNÓW

Potańcówka

23 czerwca (sobota) o godz. 17:00
w Olkówku przy ul. Puszczyka 18 odbędzie się pierwsza z cyklu ursynowskich potańcówek. „Po wielkim sukcesie potańcówek w ubiegłych latach rozpoczyna się ich kolejna edycja, czyli sześć tanecznych spotkań. W tym roku dwie potańcówki zostaną zorganizowane w ramach projektu z budżetu partycypacyjnego (11 sierpnia, 1 września), a na dwóch zabawach zaplanowano muzykę na żywo (7 lipca, 11 sierpnia)” – informują organizatorzy. Potańcówkom będą towarzyszyły nauka tańca oraz konkursy i animacje, a na najmłodszych będzie czekał dmuchaniec.

URSYNÓW

Spalinowy protest

23 czerwca (sobota) o godz. 11:00
przy skrzyżowaniu ul. Płaskowickiej i al. KEN przy terenie budowy Południowej Obwodnicy Warszawy odbędzie się akcja protestacyjna „Chcemy filtrów na wyrzutniach spalin z tunelu POW!”. „Protest to odpowiedź na działania GDDKiA, która trwa na stanowisku, że o potrzebie instalacji może rozstrzygnąć dopiero analiza porealizacyjna. W jej ramach będą wykonane pomiary szkodliwych gazów, a więc dwutlenku azotu i benzenu, w dwóch punktach zlokalizowanych przy zabudowie mieszkaniowej sąsiadującej z wyrzutniami spalin z tunelu. Pomiary mają trwać ok. 12 miesięcy od momentu oddania tunelu do użytkowania kierowców” – informuje Otwarty Ursynów.

WILANÓW

Królewskie kulinaria

23 czerwca (sobota) w godz. 10:00–12:00
w Muzeum Pałacu Króla Jana III odbędzie się „Śniadanie u króla”.
Czerpiąc inspiracje ze staropolskich książek kucharskich i bazując na teorii humoralnej, przygotujemy cztery stoły, a na nich dania dobrane dla: sangwiników, flegmatyków, melancholików i choleryków. W wyborze właściwego stołu pomożemy Wam, dając do rozwiązania krótki test. Śniadaniowe menu skomponował prof. Jarosław Dumanowski, historyk kulinariów i redaktor serii wydawniczej »Monumenta Poloniae Kulinaria«, który staropolskie zalecenia mistrzów kuchni z wyczuciem dostosowuje do potrzeb dzisiejszych smakoszyinformują organizatorzy.

ŻOLIBORZ

Patriotyczny festiwal w kinie

23 czerwca (sobota) o godz. 16:00
w kinie Elektronik przy ul. gen Zajączka 7 odbędzie się Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej „Płytoteka”. Uczestnicy proszeni byli o przygotowanie dwóch piosenek – pierwszej o tematyce patriotycznej, drugiej z lat 80. w języku polskim.

NIEDZIELA

MOKOTÓW

Charytatywny jazz w Stodole

24 czerwca (niedziela) w godz. 18 w klubie Stodoła przy ul. Batorego 10 odbędzie się koncert charytatywny „Muzyczny Świat Louisa Armstronga”. Koncert wykona zespół jazzu tradycyjnego The Warsaw Dixielanders. „Koncert jest dedykowany wszystkim fanom twórczości Louisa Armstronga. Inicjatywa przybliży jego znane i lubiane standardy jazzowe oraz utwory muzyki rozrywkowej w wersji jazzowej. Wydarzenie ma na celu pomóc p. Agnieszce, przebywającej w chwili obecnej w Zakładzie Leczenia Respiratorem. Muzycy biorący udział w tym koncercie nie pobierają żadnego wynagrodzenia, a cały dochód z wydarzenia zostanie przekazany na rehabilitację p. Agnieszki” – informują organizatorzy. Bilety kosztują 30 zł i są do kupienia w kasie klubu Stodoła przy ul. Batorego 10 oraz na stronach: www.stodola.pl oraz www.ticketclub.pl.

MOKOTÓW

Piknik przy stawie

24 czerwca (niedziela) w godz. 13–18
przy Stawie Służewieckim odbędzie się plenerowy piknik „Tu jest park!”. W programie m.in.: zabawy kuglarsko-cyrkowe, ekologiczna gra terenowa, dźwiękowy plac zabaw, stół literacki o tematyce eko, zaplatanie wianków, tworzenie lasu w słoikach, zajęcia taneczne, tai-chi, badminton, rozgrywki piłkarskie i konkursy z nagrodami. O godz. 17 wystąpi Warszawski Duet Sentymentalny z Gośćmi.

PRAGA-POŁUDNIE

Spacer na Kozią Górkę

24 czerwca (niedziela) o godz. 15
na peronie przystanku kolejowego Warszawa-Olszynka Grochowska rozpocznie się spacer pt. „Kozia Górka – egzotyczne peryferia Grochowa”. Od zawsze otoczona wydmami i lasami, już w 1867 r. przecięta torami kolejowymi, obecnie odgrodzona jest od wielkiego świata stacją postojową Warszawa-Grochów, gdzie wszystkich kolejowych bocznic jest 57 km. Zapach kreozotu i zgrzyt przetaczanych wagonów tylko wzmacnia niezwykłą aurę Koziej Górki, gdzie trzy lata temu roku posprzątano i udostępniono do plażowania staw zwany potocznie »benzynówą«, wykopany w czasie II wojny światowej na potrzeby Niemców. Akwen ma swoją złotą kaczkę, jaką jest niemiecki transporter opancerzony, i według niektórych do dziś pozostaje zaparkowany na dnie stawu. Nieopodal znajdują się poniemieckie częściowo zabudowania, gdzie od kilku lat mają siedzibę Teatr Akt, prezentujący np. miejscowe historie w ramach Legend Olszynki Grochowskiej, Areszt Śledczy Warszawa-Grochów czy legendarne, właśnie wysiedlane osiedle Dudziarska – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Aukcja na rzecz uchodźców

24 czerwca (niedziela) o godz. 18:00
w Powidokach odbędzie się aukcja sztuki na rzecz Refugees Welcome. Ponad 80 artystów i artystek zgodziło się przekazać swoje prace na rzecz uchodźców, w tym tak uznani twórcy jak Wilhelm Sasnal, Monika Sosnowska, Joanna Rajkowska, Maurycy Gomulicki, Dorota Buczkowska czy Wojtek Wieteska. Wybrane dzieła będzie można obejrzeć podczas wystawy w Powidokach w dniach 19–24 czerwca. Cały dochód z aukcji przeznaczony będzie na wsparcie programu Refugees Welcome, który łączy warszawiaków, którzy mają wolny pokój w swoim domu z uchodźcami, którzy go potrzebują. W ten sposób pomaga znaleźć dach nad głową.

ŚRÓDMIEŚCIE

Zabawa na Placu Zabaw

24 czerwca (niedziela) o godz. 21:00
na Placu Zabaw odbędzie się spektakl „Nic dwa razy”.
Z jakichś przyczyn nad wyraz często opisujemy świat w ujęciu czwórkowym: cztery strony świata, cztery pory roku, cztery główne emocje, cztery typy osobowości, pizza cztery sery… Idąc za tą (naciąganą, przyznajemy) tezą, powstał ten absurdalny kwartet improwizowany: »Nic dwa razy« – informują organizatorzy.

Bartek, Kinga, Michał i Nora. Znają się prywatnie, znoszą – zawodowo. Spędzają ze sobą tak dużo czasu, że przestali sobie mówić cześć. Nora pożyczyła kiedyś Bartkowi pieniądze, nie oddał. Kinga kupiła kiedyś wszystkim kanapki, nikt nie podziękował. Michał od tygodni nie przychodzi na ich wspólne próby, co zauważył jedynie inspicjent w Klubie Komediowym. Niemniej, gdy spotykają się razem na scenie, to zgodnie wsiadają do jednego czołgu abstrakcji i kawalkadą puent i słów, których znaczenia nie zawsze są pewni, ruszają szturmem na wyobraźnię publiczności.

Każdy spektakl jest improwizowany – powstaje na żywo na oczach publiczności, i nigdy już się nie powtórzy. Może to i lepiej…

Bulwar Bohdana Grzymały-Siedleckiego (przy Syrence nad Wisłą)

URSUS

Czerwcowe uroczystości rocznicowe

24 czerwca (niedziela) o godz. 14:00
przy pomniku Czerwca 1976 r. odbędzie się 42. rocznica wydarzeń Czerwca ’76. Uroczystości okolicznościowe zaplanowano przy pomniku Czerwca 1976 r. oraz w parku Czechowickim. Obchody rozpocznie msza św. w kościele Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Sosnkowskiego o godz. 12.30. Po mszy nastąpi uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik. Obchody zakończy koncert zespołu KSU, który odbędzie się w parku Czechowickim. Główna część uroczystości z udziałem oficjeli odbędzie się przed pomnikiem na pl. Czerwca 1976 r. o godz. 14. W programie: przywitanie delegatów i gości, przemówienia okolicznościowe, złożenie wiązanek oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

MOKOTÓW

Warsztat dla 20-26-latków

24 czerwca (niedziela) godzina rozpoczęcia: 10:00
Jak pokonać brak wiary w siebie? –  warsztat dla 20-26-latków
Miejsce: Fundacja S.E.L. ul. ul. Wiśniowa 42 lok. 39

Weekendowa przygoda z samym sobą

  • Jeśli jesteś młodym człowiekiem
  • Jeśli poszukujesz siebie w chaosie codzienności
  • Jeśli gubisz się w tym, co ważne, a co nie
  • Jeśli stawiasz sobie wiele pytań
  • Jeśli trudno uwierzyć Ci, że robisz coś dobrze
  • Jeśli obawiasz się oceny ze strony innych… to przyjdź na warsztat:

Jak pokonać brak wiary w siebie czyli o roli działań zastępczych
…i sprawdź, czego potrzebujesz by wierzyć w siebie oraz robić to, co dla Ciebie ważne na luzie, bez uciekania i szukania wymówek…

Zapraszamy wszystkie młode osoby (20-26) gotowe:

  • Odkrywać swoje zasoby i możliwości
  • Budować przekonania, które poszerzają terytorium działania
  • Wspierać siebie w dobrym myśleniu o sobie samym
  • Zaufać sobie i swoim własnym wyborom
  • Dodać barw codziennemu życiu poprzez uśmiech i energię do działania

Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w spotkaniu
Zadzwoń do nas tel. 22 646-22-56
Czekamy na zgłoszenia
Udział w zajęciach jest darmowy.
ŚRÓDMIEŚCIE

Sztuka na ulicy

24 czerwca (niedziela) godzina rozpoczęcia: 21:00
26. Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy
PROGRAM na niedzielę

  • 20:00 – Rynek Nowego Miasta | „Podróżnicy” Teatr AKT (Polska)
  • 21:00 – Rynek Nowego Miasta | „Mewa” Lwowski Teatr Woskresinnia (Ukraina)
  • 21:00 – Metro Słodowiec | „Cyrk bez zwierząt” Klinika Lalek (Polska)
  • 22:00 – Park Agrykola | „Dzieci rewolucji” Teatr Ósmego Dnia (Polska)

WILANÓW

Wycieczka rowerowa

24 czerwca (niedziela) godzina rozpoczęcia: 11:00
O magnatach, zdrajcach i ukrytym skarbie… – wycieczka rowerowa.
Start spod Świątyni Opaczności Bożej, ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1
Wilanów najbardziej urokliwa dzielnica Warszawy. Od wieków był on posiadłością wielu rodzin magnackich: Potockich, Branickich, Czartoryskich. W czasie wędrówki spotkamy zarówno przedstawicieli rodów, które przyczyniły się do upadku Rzeczypospolitej, jak i tych, które próbowały ją ratować… Bez dni ich chwały i zdrady nie byłoby potrzeby walki o Niepodległość. Zagłębimy się w ich świat – poznamy ich tajemnice, herby, wyznania, nagrobki. Jednakże zanim to nastąpi, podziwiając bryłę Świątyni Opatrzności Bożej, przybliżymy Państwu długą i skomplikowaną (ponad 200 – letnią) jej historię. Opowiemy, kto spoczywa w panteonie wielkich Polaków.
Pytanie: Jak nazywa się herb ostatniego właściciela Wilanowa?
Po odpowiedź, przyjedź rowerem na rajzę!

WOLA

Wolski Teatr Letni

24 czerwca (niedziela) godzina rozpoczęcia: 19:00

Wolskie Centrum Kultury zaprasza do Amfiteatru w Parku Sowińskiego na „Ulicę Szarlatanów”, przedstawienie muzyczne oparte na poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Półtoragodzinny spektakl to kalejdoskop nastrojów; od wyzwalającego śmiechu do gorzkiej refleksji, opowiadający o losie artysty – boskiego Szarlatana – pełen autoironii i dystansu, poprzetykany kilkoma utworami o wielkiej sile dramatycznej. Śmiech przeciw cierpieniu – to formuła wyłaniająca się z tego spektaklu, ale także najkrótsze określenie poezji Gałczyńskiego.
Spektakl powstał z okazji 50 – rocznicy śmierci poety. Premiera miała miejsce w 2003 roku, od tego czasu przedstawienie cieszy się ogromną popularnością do dnia dzisiejszego.

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Satanowski,
Muzyka: Włodzimierz Korcz, Jerzy Satanowski, Ewa Kornecka, Grzegorz Turnau, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Paweł Mykietyn, Stanisław Syrewicz, Marek Grechuta.
Aranżacje: Jerzy Satanowski. Hadrian Filip Tabędzki, Wojciech Zieliński, Henryk Miśkiewicz. Włodzimierz Korcz.

Udział biorą: Zbigniew Zamachowski, Magdalena Piotrowska, Joanna Lewandowska, Dorota Osińska, Margita Ślizowska, Arkadiusz Brykalski, Wojciech Brzeziński z towarzyszeniem „Kameleon Kwintet” – pod kierunkiem Hadriana Filipa Tabęckiego.

Wstęp wolny.

22 czerwca 2018 10:44
[fbcomments]