0

Zaproszenia na weekend

Remont budynku Veolia przy Batorego dawniej RWE a wcześniej Stoen
Remont budynku Veolia przy Batorego – dawniej RWE a wcześniej Stoen
fot. MPawlik

Właśnie kończy się pierwsza ćwiarteczka wakacji. No to warto rozpocząć kolejną na miłych imprezach.

SOBOTA

ŚRÓDMIEŚCIE

Potańcówka przy fontannach

14 lipca (sobota) o godz. 19
w Parku Fontann odbędzie się potańcówka. „Porwą nas do tańca muzycy, którzy w trakcie koncertów na żywo zaprezentują klimaty niezapomnianych warszawskich szlagierów. Nie zabraknie też okazji do tańca dla miłośników anti-age music, folku, popu czy uwielbianego przez wszystkich rock’n’rolla. Publiczność rozgrzeją również DJ-e, a profesjonalni tancerze nauczą kroków i zachęcą do wspólnej zabawy nawet nieczęstych bywalców parkietu” – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Projekcja na Agrykoli

14 lipca (sobota) o godz. 20.30
w parku Agrykola odbędzie się pokaz polskiego kina niemego z eksperymentalną muzyką na żywo, którą wykonają artystki sceny niezależnej. Tego dnia odbędzie się projekcja filmu: „Ludzie bez jutra” (reż. Aleksander Hertz, 1919). Akompaniament Aleksandra Grünholza, poszukująca muzyka elektroniczna z obszaru ambient i techno. Wydarzenia rozpocznie cykl pięciu pokazów, kolejne odbędą się: 28 lipca – „Halka” (reż. Konstanty Meglicki, 1929), akompaniament: Antonina Nowacka. Używa ona przede wszystkim głosu, który poddaje prostym modulacjom oraz syntezie na żywo za pomocą zarówno efektów elektronicznych, jak i rozszerzonych technik wokalnych; 4 sierpnia – „Zew morza” (reż. Henryk Szaro, 1927), akompaniament: Joanna Szumacher, artystka audiowizualna, producentka i kuratorka, twórczyni eksperymentalnej muzyki elektronicznej; 11 sierpnia – „Bestia” (reż. Aleksander Hertz, 1917), akompaniament: Sasha Zakrevska, ukraińska projektantka graficzna mieszkająca w Warszawie, która jest również muzykiem pracującym z analogowymi dźwiękami.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer z przewodnikiem

14 kwietnia (sobota) o godzinie 16:00
(godz. 16.00) Burżuazyjne Śródmieście
zbiórka: przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze

Cofnij się do czasów sprzed I wojny światowej i poczuj jak mieszkaniec luksusowego niebotyku wyposażonego w windy i centralne odkurzacze. Pozwól, by przy wejściu powitał Cię portier w liberii i rozgość się w wielopokojowym apartamencie. Elegancka dzielnica południowa wyrosła na skraju miasta, gdzie jeszcze pod koniec XIX wieku znajdowały się sady, ogrody i niszczejące dworki. Przejdź się wzdłuż dawnej granicy Warszawy, zobacz stuletnie kamienice i posłuchaj o ich dawnych mieszkańcach.
Spacery poprowadzą przewodnicy Maria Pawlak i Piotr Hummel z WAWstep

ŚRÓDMIEŚCIE

Koncert z potańcówą w SPATiFie

14 lipca (sobota) w godzinach 19:00 – 21:45
Mała Orkiestra Dancingowa + premiera płyty na patio + potańcówka

Znana Państwu doskonale z czwartkowych potańcówek w Spatifie Mała Orkiestra Dancingowa pod dyrekcją Noama Zylberberga zarejestrowała w studio S4 Polskiego Radia sesję nagraniową a debiutancka płyta przedstawia warszawski repertuar dancingowy dwudziestolecia międzywojennego w jego oryginalnym brzmieniu i stylu.

Zapraszamy w sobotę 14 lipca na premierowy koncert i potańcówkę, która odbędzie się na patio Klub SPATiF (a także after party z udziałem muzyków Orkiestry, po premierze w sali klubowej), Aleje Ujazdowskie 45, Wstęp jest bezpłatny.

UWAGA! dzięki uprzejmości partnera artystycznego koncertu, marki „Boston designed by Steinway & Sons” tym razem Noam Zylberberg zagra na prawdziwym koncertowym fortepianie, który tego popołudnia stanie w spatifowym ogródku :))

Debiutancki album Małej Orkiestry Dancingowej stawia sobie przede wszystkim dwa cele. Po pierwsze, chce na nowo zapoznać współczesnych odbiorców z wczesną polską muzyką rozrywkową, kładąc szczególny nacisk na polskie tango i mniej znane kompozycje. Po drugie, płyta stanowi próbkę dotychczasowej pracy Małej Orkiestry Dancingowej i jej repertuaru.

Orkiestra wystąpi w składzie:

  • Noam Zylberberg – śpiew / pianino
  • Michał Górczyński – klarnet / saksofon
  • Michał Robak – klarnet
  • Aneta Mścisz – trąbka
  • Kazimierz Nitkiewicz – trąbka
  • Dagna Sadkowska – skrzypce
  • Zofia Endzelm – skrzypce
  • Olga Owczynnikow – skrzypce
  • Mikołaj Majkusiak – akordeon
  • Andrzej Izdebski – gitara / banjo
  • Daniel Gutt – kontrabas
  • Krzysztof Szmańda – perkusja / wibrafon

ŚRÓDMIEŚCIE

Capoeira z Markiem Uzdowskim

14 lipca (sobota), godzina rozpoczęcia: 10:30
Sobotnie poranki lata warto wykorzystać na trening na świeżym powietrzu.
Zapraszamy na zajęcia Capoeiry z widokiem na Wisłę!
Brzeg Wisły, Pomost 511, bulwar Flotylli Wislanej.
Wstęp wolny
Zajęcia poprowadzi Marek Uzdowski z Capoeira Warszawa Wola – Grupa Beribazu Monitor Bujão.
Uczestnicy powinni mieć na sobie długie spodnie nie kępujące ruchów, koszulkę i sportowe buty

ŚRÓDMIEŚCIE

Teatr na Placu Konstytucji

14 lipca (sobota) o godz. 17
2 000 000 Kroków. Obsada: Krystyna Janda (głos Matki), Agnieszka Przepiórska, Tomasz Ciachorowski, Janusz R. Nowicki.
Spektakl dla widzów od 10. roku życia.
Poznajcie niezwykłą historię życia zwariowanej Lidki, jej podróży i zakochanego w dziewczynie Adriana. To spektakl o problemach, ale i o urokach wchodzenia w dorosłość, skierowany zarówno do młodzieży, jak i do całej rodziny. Powstał na podstawie książki Piotra Rowickiego „16.10 do Bergamo”, wyróżnionej w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

TARGÓWEK

Wakacyjna wędrówka po dzielnicy

14 lipca (sobota) o godzinie 11:00
„Co wspólnego ma Elsnerów z Chopinem”
Miejsce spotkania to przystanek „Kościeliska” w stronę „Ząbek” przy ul. Radzymińskiej.

Historia warszawskiego Elsnerowa sięga I poł. XIX w., kiedy to tereny folwarku państwowego dzierżawił od rządu Józef Elsner. Po dedykacji swojego największego dzieła: „Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa” darowi Mikołajowi I, majątek folwarku na własność przypadł kompozytorowi. Józef Elsner zmarł 18 kwietnia 1854 r. w swojej – podwarszawskiej wówczas – posiadłości.
Pamięć o kompozytorze została utrwalona w nazwie osiedla. Poszukując śladów dawnego Elsnerowa, w trakcie spaceru odwiedzimy m.in. „Kolonię Domki”, miejsce, gdzie stał dworek Józefa Elsnera czy Fort XIIA Twierdzy Warszawa. Spróbujemy odpowiedzieć także na pytanie, kim dla początkującego geniusza fortepianu Fryderyka Chopina był Józef Elsner.
Udział w spacerze jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

URSYNÓW

Wycieczka na Pyry

14 lipca (sobota) o godz. 15
przy ul. Szumiącej 5 odbędzie się wycieczka „Enigmatyczne Pyry”. „Zapraszamy na wyprawę do Lasu Kabackiego, Moczydła i Pyr. Niestety, nie będziecie mogli na miejsce spotkania dojechać ani kolejką grójecką, ani trolejbusem. Poznacie natomiast historię tych środków komunikacji. Zobaczycie, jak wyglądała stacja kolejki w Pyrach, w której wcześniej działała Pracownia Zabawek Kazimierza i Ireneusza Sznage. Przyjrzymy się wyjątkowemu, poniekąd »najbardziej warszawskiemu«, kościołowi autorstwa Antoniego Jawornickiego. Zobaczycie legendarną »Basztę« zaprojektowaną przez Władysława Marconiego, która w czasach PRL obrosła legendą kulinarną i erotyczną. Dowiecie się także, jakie sekrety przedwojenne, okupacyjne i PRL-owskie skrywa Las Kabacki. Odkryjecie jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce, czyli Centrum Operacji Powietrznych. Właśnie tu, w tajnej jednostce wojskowej »Wicher«, polscy kryptolodzy pracowali nad łamaniem kodów niemieckiej Enigmy. Na koniec poszukamy reliktów średniowiecznej wsi Moczydło” – opisują organizatorzy.

WOLA

Koncert na Towarowej

14 lipca (sobota) w godzinach 20:00 – 22:00
Mikromusic i Pokój na lato zapraszają na koncert. Po raz drugi na Pokojowej scenie wystąpi zespół Mikromusic! Ich muzyka wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Sam zespół określa ją po prostu jako Mikromusic. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Niektórzy dziennikarze określają ich muzykę jako avant pop lub art pop.
Skład:

  • Natalia Grosiak – wokal
  • Dawid Korbaczyński – gitara
  • Robert Szydło – gitara basowa
  • Robert Jarmużek – piano
  • Adam Lepka – trąbka i instrumenty perkusyjne
  • Łukasz Sobolak – perkusja

Wstęp jak zawsze wolny. Brak miejsc siedzących, brak możliwości rezerwacji! Liczba miejsc ograniczona, co oznacza, że uczestniczyć będzie mogło tyle osób, ile pomieści zielona skarpa.

NIEDZIELA

MOKOTÓW

Dorożkarnia filmowo

15 lipca (niedziela) o godz. 21.30
w Dorożkarni przy ul. Siekierkowskiej 28 odbędzie się projekcja filmu „Pieczone gołąbki”. „W warszawskiej stacji pomp, zwanej potocznie Grubą Kaśką, załoga składa się niemal wyłącznie z bumelantów i kombinatorów. Efektem ich dość obojętnego stosunku do pracy są ciągłe awarie, których usuwanie ciągnie się tygodniami, wywołując irytację mieszkańców miasta. Dyrektor przedsiębiorstwa angażuje więc młodego poetę, Leopolda Górskiego, który swoimi piosenkami ma rozbudzać pozostałych pracowników i nie pozwolić im zasnąć przy jednostajnym szumie pomp tłoczących wodę” – informują organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC

Witek zagra na Kawęczyńskiej

15 lipca (niedziela) o godz. 19
na stadionie przy ul. Kawęczyńskiej 44 odbędzie się koncert Witka Muzyka Ulicy. „Założył się, że grając na ulicy, zarobi na ratę kredytu we franku. I wygrał. Po 13 latach porzucił pracę handlowca i zajął się muzyką. Od śpiewania na ulicy szybko trafił na scenę. Publiczność kocha jego zaangażowane teksty” – informują organizatorzy. Możliwe będą przesunięcia – wszystko zależy od godziny zakończenia finału mundialu. Wstęp wolny.

PRAGA-PÓŁNOC

Dziedzictwo PeeReLu

15 lipca (niedziela) o godz. 15
przy wybiegu dla niedźwiedzi odbędzie się spacer „PRL na Pradze”. „Jako skansen i rezerwuar pozostałości minionych epok Praga dziedziczy także po PRL. Powstałe na przełomie lat 40. i 50. jej nowe centrum do dziś pozostaje ważnym punktem orientacyjnym. Na Szmulowiźnie mocno trzymają się bloki, które jako narzędzie inżynierii społecznej i przestrzennej stanowić miały zaczyn nowego oblicza dzielnicy. Nieco zatarte w pamięci, a często nadal dobrze widoczne są murale reklamowe z minionej epoki. Zasłaniane przez późniejsze malowidła albo odpadające razem z tynkiem należały jeszcze niedawno do ikonicznych praskich widoków, obecnych w znanych filmach i teledyskach” – informuje Praska Ferajna.

ŚRÓDMIEŚCIE

Zwiedzanie po polsku i angielsku

15 lipca (niedziela) o godz. 12.15
w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki przy pl. Małachowskiego 3 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie Agnieszki Batkiewicz, Veroniki Mayr i Xandra van Dijka po wystawie „Tango na 16 metrach kwadratowych”. Oprowadzanie prowadzone będzie w językach polskim i angielskim.

ŚRÓDMIEŚCIE

Miasto kobiet

15 lipca (niedziela) o godz. 12
w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 rozpocznie się wycieczka „Miasto kobiet”. Dom Spotkań z Historią oraz fundacja Warszawa Jest Kobietą zapraszają na cykl spacerów i wycieczek rowerowych po stolicy szlakiem niezwykłych kobiet – naukowczyń, generałów, artystek, lekarek, projektantek, społeczniczek, skandalistek i feministek, a to będzie jedna z nich.

URSYNÓW

Koncert przy Bażantarni

15 lipca (niedziela) o godz. 16
w parku przy Bażantarni odbędzie się koncert inaugurujący cykl „Armaty ukryte w kwiatach…”. Będzie się on składał z trzech recitali fortepianowych organizowanych przez Urząd Dzielnicy Ursynów w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejny odbędzie się 5 sierpnia (niedziela) o godz. 19 przy fontannie (wewnątrz osiedla SMB Kabaty, ul. Bronikowskiego), a ostatni 19 sierpnia (niedziela) o godz. 19 przed pałacykiem w parku Natolińskim. Na pierwsze dwa koncerty wstęp jest wolny, zaś na trzeci koncert obowiązują bezpłatne karty, które będą dostępne w Urzędzie Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61) 16 sierpnia (czwartek) w godz. 17–19, 17 sierpnia (piątek) w godz. 8.15–19 oraz na godzinę przed koncertem przy wejściu na teren Centrum Europejskiego Natolin.

URSYNÓW

Odkrycia psychologiczne

15 lipca (niedziela) o godz. 17
w Terapeutycznej przy al. KEN 36A odbędzie się spotkanie „Gry psychologiczne”. „Oprócz planszówek i łamigłówek, które czekać będą w części kawiarnianej, przygotowaliśmy dla Was ogromny wachlarz gier, ćwiczeń i zabaw interakcyjnych, które odbywać się będą pod okiem profesjonalnego trenera. Dzięki tym zadaniom będziecie mieli okazję odkryć swoje talenty, mocne strony, zmierzyć się ze swoimi emocjami lub zajrzeć w głąb siebie” – zapewniają organizatorzy.

URSYNÓW

O sole mio przy urzędzie.

15 lipca (niedziela) o godz. 19
obok Urzędu Dzielnicy Ursynów przy al. KEN 61 odbędzie się drugi koncert w ramach tegorocznego „Muzycznego Lata na Ursynowie”.

Planowane jest plenerowe widowisko koncertowe „O sole mio”. „Wyrafinowane stroje, gondolierzy, unikalna atmosfera, niepowtarzalny nastrój i wspaniała włoska muzyka – to wszystko kojarzy się z cudownym wypoczynkiem w słonecznej Italii, do której przeniesie nas »O sole mio« – widowisko koncertowe w stylu włoskim. Na tę niezwykłą muzyczną podróż w czasie i przestrzeni, przy dźwiękach włoskiej muzyki, zapraszają gwiazdy polskich scen operowych i operetkowych, które gwarantują dobrą zabawę oraz chwile prawdziwych uniesień i wzruszeń. W programie koncertu znajdą się najpopularniejsze i ponadczasowe arie, duety oraz włoskie pieśni z kanonu muzyki operowej i operetkowej, a także pełne południowego temperamentu piosenki neapolitańskie. Całość dopełnią piękne głosy, doskonała gra aktorska oraz wspaniała oprawa kostiumowa” – opisują organizatorzy.

ŻOLIBORZ

Zajęcia Joginów

15 lipca (niedziela) o godz. 10
W Prochowni Żoliborz przy ul. Czarneckiego 51 odbędzie się Joga na Trawie. Wspólna poranna praktyka jogi na świeżym powietrzu – joga na trawie ze szkołą Joga Żoliborz. W zajęciach mogą uczestniczyć zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.

PRUSZKÓW

Żbikowskie Warsztaty Kolejowe

15 lipca (niedziela) o godz. 12
w Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A rozpocznie się spacer po terenie dawnego ZNTK w ramach cyklu „Pruskoviana”. „Żbikowskie Warsztaty Kolejowe przez lata stanowiły charakterystyczny fragment miasta, a ich dzieje są ściśle związane z historią Pruszkowa. Po 20 latach od likwidacji warsztatów, na dawnym terenie ZNTK (obecnie Millennium Logistic Parks), znajdują się zabytki kolejowej przeszłości terenu – przepiękny budynek administracyjny, szkoła kolejowa, hale naprawcze, budynki techniczne czy wieżyczki strażnicze z okresu okupacji. Podczas spaceru przewodnik Szymon Kucharski zaprowadzi nas do niedostępnych na co dzień miejsc na terenie dawnych zakładów, a także opowie o najważniejszych wydarzeniach z historii warsztatów. Spacer potrwa ok. 2 godz.” – informują organizatorzy.

 

13 lipca 2018 16:40
[fbcomments]