0

Zaproszenia na weekend

Wsparcie dla Grubej Kaśki czyli ujęcia uzupełniające.
Wsparcie dla Grubej Kaśki – czyli ujęcia uzupełniające.
fot. MPawlik

Choć jesień dmucha co raz chłodniej strącając liście z drzew, jak w każdy weekend trzeba się gdzieś ruszyć.

SOBOTA

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer Pragą z przewodnikiem

20 października (sobota) o godz. 15
przy ul. Targowej 20A, róg ul. Kijowskiej, rozpocznie się spacer „Praga stolicą Polski”. Wyzwolona przez Sowietów jako pierwsza, w większości ocalała, prawobrzeżna Warszawa stała się w 1944 r. faktycznie stolicą. Siedzibą nowej władzy stała się najpierw szkoła przy ul. Otwockiej, a potem budynek DOKP przy ul. Targowej. W Instytucie Tele- i Radiotechnicznym podjęto prace nad telewizją, zaczęte jeszcze przed wojną. Z jednej strony swoje siedziby miały tu NKWD i UB, z drugiej – na ulicach było tłoczno i gwarno. Podział Berlina na Wschodni i Zachodni jest mało ostry wobec ówczesnej demarkacji Warszawy. Pamiątką po tych czasach był do niedawna pomnik Braterska Broni, o którym tym bardziej warto przypomnieć, że tej jesieni znikają pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej i inne podobne pamiątki minionej epoki – informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer szlakiem pomników PRL-u

20 października (sobota) o godz. 11
spod pomnika Juliusza Słowackiego wyruszy spacer „Niechciane dziedzictwo: pomniki PRL-u. Spacer miejski”. Zaczynając od placu Bankowego (dawnego Dzierżyńskiego), odwiedzimy miejsca, gdzie stały bądź nadal stoją pomniki z czasów Polski Ludowej. Interesować nas będą pomniki ważnych dla minionego sytemu postaci (polityków, wojskowych) oraz monumenty »wdzięczności« Armii Czerwonej. Niegdyś miały one swoją funkcję ideologiczną. Wraz z upływem lat stały się trwałym elementem przestrzeni Warszawy. Dzisiaj są niechcianym dziedzictwem. Temat tym bardziej aktualny po wprowadzeniu w życie ustawy dotyczącej »usuwania z przestrzeni publicznej pomników propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny«. Spacer wymaga przemieszczania się środkami komunikacji miejskiej, dlatego przypominamy o zabraniu ze sobą ważnej Karty Miejskiej lub o przygotowaniu biletów –  – informują organizatorzy.

URSYNÓW

Koncert Requiem Mozarta

20 października (sobota) o godz. 19
w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa przy ul. Przy Bażantarni 3 odbędzie się wielkie wydarzenie kulturalne, czyli koncert „Requiem” W.A. Mozarta. „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta to bez wątpienia najbardziej znany utwór w historii muzyki. Arcydzieło to usłyszymy w sobotę w wykonaniu ponad 130 artystów. Będą wśród nich nasi sąsiedzi z ursynowskich chórów. Jest to dla mnie powód do dumy, a także dowód na to, że muzyka chóralna przeżywa w naszej dzielnicy prawdziwy renesans. Serdecznie zapraszam wszystkich melomanów – jest to takie wydarzenie artystyczne, którego nie można przegapić – mówi zastępca burmistrza Łukasz Ciołko.

URSYNÓW

Slajdowisko na Dereniowej

20 października (sobota) o godz. 19
w Dżungli przy ul. Dereniowej 2 odbędą się Opowieści syberyjskie w Dżungli – slajdowisko. Czasami warto pojechać dokądś rowerem zamiast samochodem, zaś w miejsce lotu wybrać… cztery dni w pociągu. Już wkrótce usłyszymy syberyjskie opowieści! Opowieści o Kolei Transsyberyjskiej, szamanach, uazach, pięknych drewnianych domach i jeszcze piękniejszej dzikiej naturze – informują organizatorzy.

WOLA

Otwarcie pracowni artystycznej

20 października (sobota) w godz. 17:00 – 19:00

Wolskie Centrum Kultury zaprasza na otwarcie Wolskiej Pracowni Artystycznej przy ul. Wolskiej 50. Wstęp wolny. Będzie to miejsce działań edukacyjno-artystycznych w ramach których odbywają się zajęcia z rysunku i malarstwa, pracownia portretu, ceramiki i tkactwa artystycznego. Projekt „Otwarta pracownia” umożliwia indywidualną pracę twórczą, jest zaproszeniem do rodzinnego spędzenie czasu przy sztaludze. Można tutaj o dowolnej porze samodzielnie tworzyć mając do dyspozycji: sztalugi, farby i inne materiały oraz w razie potrzeby pomoc instruktora.

NIEDZIELA

BEMOWO

Koncert zespołów LemonParty i Æra

21 października (niedziela) w godz. 19:00 – 20:00
Bemowskie Centrum Kultury zaprasza na Koncert Festiwalowy przy ul. Górczewskiej 201. Wstęp wolny. Zagrają: LemonParty, Æra.
Porządek koncertu: 19:00-19:30 – Æra 19:30-20:00 – LemonParty.
To młode zespoły z wielkim dorobkiem i miłością do muzyki. Lemon Party to ostre brzmienie muzyczne, metal alternatywny. Æra to alternatywny rock, całkowicie autorski projekt muzyczny. Brzmienie to okolice klimatycznego i organicznego indie rocka, ale nie boją sie czasem odejść w stronę bluesa czy nawet punka.
PRAGA-PÓŁNOC

Spacer z Praską Ferajną

21 października (niedziela) o godz. 15

przy ul. Kłopotowskiego 23/25, róg ul. Floriańskiej, rozpocznie się spacer Praskiej Ferajny. Mylą się ci, którzy pozostałości po Warszawie żydowskiej szukają tylko na placu Grzybowskim, Muranowie czy cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej. Niegdysiejszą obecność prężnej społeczności żydowskiej łatwiej poczuć na Pradze. Tu swój folwark miał fundator cmentarza i synagogi Szmul Zbytkower, tu mieszkał rabin Menachem Ziemba, któremu proponowano objęcie funkcji naczelnego rabina Jerozolimy, tu u swoich sąsiadów wielu Żydów znalazło schronienie w czasie II wojny światowej. Tu także znajdziemy ślad po mezuzie, ulice, przy których żydowskie rodziny zamieszkiwały większość kamienic i domów, posesję po zburzonej po wojnie synagodze, pozostałości po stawianych przez Żydów fabrykach czy spektakularny, zbudowany w stylu neorenesansu polskiego, Żydowski Dom Akademicki – informują organizatorzy.

PRAGA PÓŁNOC

„Dwumecz” na Szmulkach

21 października (niedziela) w godz.16:00 – 20:00
Alternatywny Klub Sportowy zaprasza na 2 mecze piłkai nożnej przy ul. Kawęczyńskiej 44 (DOSiR Dzielnicy Praga Północ). Dziewczyny zmierzą się z GKS Husarki Mochowo o godzinie 16:00. Panowie na boisko wybiegną o godzinie 18:00 – a na przeciwko nich ustawią się piłkarze GKS Dąbrówka.
Podczas dwumeczu nie zabraknie Złej Kuchni, która już grzeje palniki żeby wysmażyć Wam ciepłą i pożywną strawę – nie najadajcie się więc na niedzielnych obiadkach za bardzo. Będzie też Zły Kramik, gdzie będziecie mogli nabyć klubowe gadżety, oraz stanowisko Bileterów, którzy mają dla Was pamiątkowy bilet, na który kolekcjonerzy już szykują miejsca w klaserach. Nie zabraknie też chóralnych śpiewów niezawodnego Złego Młyna, który wprawia w drżenie całe Szmulki.
To co? Popołudnie z AKaeSem to najlepszy pomysł na spędzenie niedzieli!

ŚRÓDMIEŚCIE

Plakaty Festiwalu Jazz Jambree

21 października (niedziela) w godz. 16:00 – 20:00
Warto zajrzeć na Wystawę Plakatów Jazz Jamboree z okazji 60-Lecia Festiwalu do Galerii ETHOS przy Placu Trzech Krzyży 10/14. Wstęp wolny.
Czas odradzania się muzyki jazzowej w Polsce przypadł na najlepsze lata zjawiska artystycznego nazwanego Polską Szkołą Plakatu. Jubileusz Jazz Jamboree jest też znakomitą okazją do refleksji na temat plakatowej oprawy imprezy. Każda edycja festiwalu, będąca od połowy lat pięćdziesiątych świętem dla miłośników jazzu, była anonsowana kolejnymi, specjalnie zamawianymi plakatami. Projekty wykonywali najbardziej znani graficy Polskiej Szkoły Plakatu: Andrzej Pągowski, Rosław Szaybo, Waldemar Świerzy, Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec. Powyższe nazwiska są tak ważne dla miłośników projektowania graficznego jak dla fanów jazzu Miles Davis, Thelonious Monk, Keith Jarrett czy Krzysztof Komeda.

URSYNÓW

Warszawski Dzień Kapelusza

21 października (niedziela) w godz. 12:00 – 17:30
Damosfera i Tor Wyścigów Konnych Służewiec zapraszają na IV Warszawski Dzień Kapelusza. Impreza odbędzie się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec przy ul. Puławskiej 266. Warszawski Dzień Kapelusza to autorski projekt, który już od początku swojego istnienia spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród odbiorców świata mody, sztuki oraz mediów, zarówno w kraju jak i za granicą.
W ramach wydarzenia odbędzie się jak zwykle Konkurs na Najpiękniejszą Stylizację w Kapeluszu/Fascynatorze – zgłoszenia do konkursu odbywać się będą w godzinach od 12.00 do 15.00. Bilet wstępu na Tor Wyścigów Konnych Służewiec – od 5 zł.

19 października 2018 17:53
[fbcomments]