0

Zaproszenia na weekend

Ciastko dla Pana Słonia Leona
Ciastko – dla Pana Słonia Leona
fot. pexels.com

Przyszedł luty bądź obuty. Polecamy m.in. spacery, wystawę (ostatni dzień) spotkania i mecz dziewczyn w piłkę nożną.
Nuda nie istnieje!

No i przede wszystkim imprezę u pana Słonia!

Sobota

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer po artystycznej Pradze

2 lutego (sobota) o godz. 13:00
przy ul. Floriańskiej 14 rozpocznie się spacer „Galerie i pracownie artystyczne Starej Pragi”.

Na Pradze przybywa galerii w oszołamiającym tempie. Niektóre są na stałe, niektóre efemerycznie. Zajrzymy do tych reklamowanych szeroko, ale i do tych, do których trudno samemu trafić. Odwiedzimy też pracownie artystów. Podczas wycieczki będziemy odwiedzać głównie wnętrza i wstąpimy gdzieś na gorącą herbatę, ale i tak lepiej się ciepło ubrać. Zakończymy na terenie Monopolu, czyli Centrum Praskiego Koneser  – w miejscu, gdzie można nie tylko zobaczyć interesującą wystawę plastyczną, lecz także rozgrzać się od wewnątrz i od wewnątrz

– informują organizatorzy.
Spacer potrwa ok. 3 godzin.

PRAGA-PÓŁNOC

Impreza u pana Słonia

2 lutego (sobota) w godz. 11:00–14:00
w warszawskim zoo odbędzie się osiemnastka Leona Słonia.

Imprezę zaczynamy o godz. 11 w Słoniarni warszawskiego zoo. Bedzie tort dla solenizanta i gości, gigaprezenty, słoniowe eksponaty, konkursy i wiele innych atrakcji – będzie prestiżowo. Leon uwielbia dostawać prezenty. I Ty możesz przynieść dla niego urodzinowy prezenrt – uwielbia fistaszki lub pestki dyni, oczywiście w rozmiarze XXL (prosimy o orzeszki i pestki jedynie w oryginalnych opakowaniach).

– informują organizatorzy.
Więcej: [LINK]

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer w rocznicę  operacji „Kutschera”

2 lutego (sobota) o godzinie 11:00
Warszawy historia ukryta zaprasza na spacer w rocznicę specjalnej operacji bojowej Kutschera. 1 lutego 1944 zginął z rąk żołnierzy Polski Podziemnej jeden z katów Warszawy, dowódca SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, SS-Brigadeführer Franz Kutschera .Stało się już tradycją, że w rocznicę specjalnej operacji „Kutschera” organizujemy spacer, przypominający przebieg tej głośnej akcji. Głowna część spaceru odbędzie się w miejscu akcji,której celem było wykonanie wyroku na Kutscherze. Przy głazie upamiętniającym wykonanie wyroku zapalimy znicz.
Spacer jest bezpłatny. Prosimy by zaopatrzyć się  w znicze.
W trakcie spaceru przypomnimy historię oddziału Agat/Pegaz, opowiemy też o innych operacjach specjalnychi, które miały miejsce w tej okolicy. Ochotnicy będą mogli sprawdzić czy STEN był ciężki i będziemy szukać odpowiedzi na poniższe pytania

  • Dwa miesiące po wykonaniu wyroku na Kutscherę, kule uderzyły w ściany siedziby Gestapo w Alei Szucha. Kto tym razem był celem?
  • Legendą stała się przyjaźń „Zośki” i „Rudego”. A czy znacie Państwo historię, w której „Kastor” stracił życie, ratując „Polluksa”?
  • Co robił skrzypek w miejscu akcji polskiego podziemia i jaką grał melodię?
  • Czy ktoś z Państwa stał kiedyś w tym samym miejscu co Adolf Hitler, oby go ziemia wyrzucała?
  • Dlaczego czasem lepiej mieć bałagan w papierach niż słynny, niemiecki porządek?
  • Jak to możliwe, że sanitariuszka Małgorzatka mieszkała w niemieckiej dzielnicy przy tej samej ulicy, co Franz Kutschera ?
  • Czy można wziąć ślub… z trupem, a jeśli tak, to po co?
  • Co zrobił wykonawca wyroku, gdy skazany, mimo trafienia serią ze „Stena” uciekał, a w pistolecie skończyła się amunicja?
  • Czy można zastrzelić kogoś „niechcący” w czasie akcji i odnieść większy sukces, niż realizując cel?
  • Gdzie odbyła się pierwsza operacja „Agatu”?
  • Ile czasu trwała najkrótsza operacja specjalna.
  • Jak nazywał się człowiek podziemia, który bywał w mieszkaniu szefa Gestapo?

Spotykamy się w sobotę, 02  lutego 2019, na Placu na Rozdrożu, o godzinie 11:00 (przed kawiarnią „Na Rozdrożu”).
Wycieczka przewidziana jest na około 60 – 90 minut.
Spacer poprowadzi warszawski przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk.

ŚRÓDMIEŚCIE

Światowy Dzień Mokradeł na UW

2 lutego (sobota) o godz. 11:00
w Wydziale Biologii UW przy ul. Miecznikowa 1 odbędzie się spotkanie „Mokradła a zmiany klimatu – Światowy Dzień Mokradeł na UW”. W programie wykłady wiodących naukowców zajmujących się związkami ekosystemów bagiennych z regulacją klimatu, popularyzatorów nauki i działaczy ochrony przyrody. Poza tym, jak co roku, w programie: „Co w bagnach piszczy” – czyli wydarzenia minionego roku, „Bazar idei bagiennych” – czyli stoiska tematyczne i możliwość kuluarowych dyskusji przy kawie, a także dyskusja plenarna i pokaz filmu niespodzianki.

ŚRÓDMIEŚCIE

Weź udział w spotkaniu na temat Iranu.

2 lutego (sobota) o godz. 19:00
w Południku Zero przy ul. Wilczej 25 odbędzie się spotkanie „Powiedzcie innym, jaki Iran jest naprawdę”.

Iran to zachwyt od pierwszego wejrzenia. Kolory, ludzie, smaki, zapachy, miejsca sprawiły, że irańska rzeczywistość przerosła nasze wyobrażenia. Jeszcze nie wylądowałyśmy w Teheranie, a na pokładzie samolotu poznajemy kogoś zupełnie jakby nie z tego świata. Irańczycy, mimo swoich surowych rysów twarzy i groźnych min, są cudownymi ludźmi, których gościnność przebija wszystko, czego dotychczas doświadczyłyśmy w różnych zakątkach świata. Naszą podróż rozpoczęłyśmy we dwie, ale nie było nawet 1 godziny, żebyśmy były same. Zewsząd dało się słyszeć radosne „Wellcome to Iran” i czuć ciekawskie spojrzenia oraz szczere uśmiechy. Rzeczywiście, dwie dziewczyny o kolorowych oczach i blond włosach wyglądają dość niecodzienne w hidżabie” 

– opisują organizatorzy.

Niedziela

OCHOTA

Kobieca amatorska piłka nożna

3 lutego (niedziela) o 16:00
KU AZS UW zaprasza na mecz z zespołem Gwiazda Toruń w Centrum Sportu i Rekreacji UW przy ul. Banacha 2a.
To ostatnia kolejka Ekstraligi Futsalu Kobiet w rundzie zasadniczej. Zwycięzca tego meczu, zagra w barażu o utrzymanie, przegrany zakończy sezon spadkiem.
Wstęp wolny!

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer wokół Inżynierskiej

3 lutego (niedziela) o godz. 13:00
przy ul. Targowej 74 rozpocznie się spacer „Inżynierska i okolice – tam, gdzie kręcą »Familiadę«”.

Ulica Inżynierska  taka krótka, a jednak pełna interesujących miejsc. Murale, galerie sztuki, dawne magazyny imponujące jak średniowieczne zamki, tory o rosyjskim rozstawie, rosyjskie napisy reklamowe z carskich czasów, dawne kino przerobione na studio telewizyjne w którym kręcą od 20 lat »Familiadę« (zajrzymy do tego studia), pierwsza zajezdnia tramwajowa i autobusowa w Warszawie, zapomniana pierwsza msza po polsku kilkadziesiąt lat przed drugim soborem watykańskim. W trakcie wycieczki będzie się gdzie ogrzać, a na koniec można będzie usiąść w jakimś miłym miejscu i ogrzać się także od środka

– informują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Pomocy! Matura co raz bliżej!

3 lutego (niedziela) o godz. 14:00
w DOMIN przy ul. Chmielnej 98 odbędą się darmowe zajęcia „Jak napisać wypracowanie na maturze?”.

Matura z polskiego coraz bliżej i czy ktoś chce, czy nie, zaraz będzie się musiał z nią zmierzyć. Rokrocznie największą trudność maturzystom sprawia sam typ wypracowania, które muszą napisać, a nie znajomość lektur. Dlatego wraz z @projektmatematyka organizujemy jednorazowe darmowe zajęcia o tym, jakie typy wypowiedzi pisemnej możecie napotkać na maturze, jak stworzyć plan takich wypracowań i jak są one oceniane. To świetna pomoc dla wszystkich, bez względu na to, jaki poziom na maturze wybieracie

– zapewniają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE

Nocny spacer po Łazienkach

3 lutego (niedziela) o godz. 18:00
Ekipa Wesołych Spacerów po Warszawie zaprasza na nocny wesoły spacer po Łazienkach Królewskich z iluminacjami. Celem Wesołych Spacerów po Warszawie jest prezentowanie historii stolicy w sposób lekki i przyjemny, z dużą dawką humoru. A w niedzielę będzie unikalna okazja, aby zobaczyć jak prezentują się obiekty w parku po zmroku, pięknie oświetlone. Na spacerze usłyszycie wiele ciekawych historii i anegdot. Dodatkową atrakcją spaceru będą świąteczne iluminacje. Na spacerze dowiecie się m.in.:

  • Co porabiał w Łazienkach Richard Nixon?
  • Gdzie w Łazienkach najłatwiej zajść w ciążę?
  • Jak pomnik Jana III Sobieskiego miał służyć propagandzie?
  • Kto lubił się kąpać w Łazienkach?
  • Co wspólnego ma teatr na wodzie z Herkulanum?
  • Jak wyglądał mózg marszałka Piłsudskiego?
  • Czy aleja Chińska prowadzi do Chin?
  • Kto był najważniejszym rolnikiem w Polsce?
  • Gdzie ukrył się wielki książę Konstanty?
  • Co wspólnego z Chopinem mają żabki?
  • Gdzie w Łazienkach znajdowała się kiedyś cerkiew?
  • Zamachu na czyje życie dokonano dwa razy w Łazienkach?
  • Gdzie w Łazienkach miał stanąć zamek carski?
  • i wiele więcej…

Cena: co łaska (płatne na końcu spaceru)
Prowadzenie: Aleksander Łamek
Spacer bez zapisów.
Zbiórka pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego przy Belwederze.

ŚRÓDMIEŚCIE

Ostatnia szansa na wystawę

3 lutego (niedziela) w godz. 11:00 – 18:00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na ostatni dzień wystawy „Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy”.

Tytuł wystawy jest postulatem, by zamiast przyglądać się symbolicznej kobiecości, jaką jest Niepodległa, metonimia niepodległej Polski, przyjrzeć się rzeczywistym kobietom biorącym udział w walkach niepodległościowych, a także temu, co obecność kobiet – lub częściej ich nieobecność – mówi o kondycji państwa, narodu lub szerzej, współczesnej kultury. Prace dwudziestu ośmiu artystek i artystów, zgromadzone na wystawie, podważają męsko-centryczną wizję świata i historii, próbując kształtować bardziej różnorodny wizerunek kobiecości i sposób reprezentowania kobiet w historii. Centralnym motywem wystawy jest usuwana z obrazu społecznego i dyscyplinowana kobieca seksualność.

Muzeum nad Wisłą,
Wybrzeże Kościuszkowskie 22

1 lutego 2019 11:22
[fbcomments]