0

Zaproszenia na weekend

Arsenał i okolice
Arsenał – i okolice
fot. MPawlik

Zapowiada się piękny jesienny weekend, więc przesyłamy paczkę zaproszeń na subiektywnie wybrane wydarzenia.

SOBOTA

BIAŁOŁĘKA

Wystawa roślin

12 października (sobota) w godz. 10:00-17:00 w Global EXPO Centrum Targowo-Kongresowe przy ul. Modlińskiej 6D odbędzie się Światowa Wystawa Orchidei, Bonsai i Sukulentów. Imprezą towarzyszącą jest ATAK Gigantów – Festiwal Roślin Owadożernych (bilet wstępu w cenie wejścia na Wystawę – bez dodatkowych opłat). Wstęp 25-35 zł.

BIAŁOŁĘKA

Spektakl dla dzieci

12.10.2019 (sobota) godz. 10:00
Dzieci z Bullerbyn w Białołęckim Ośrodeku Kultury przy ul. Głębockiej 66. Współautorem adaptacji i reżyserem przedstawienia „Dzieci z Bullerbyn” jest Krzysztof Jaślar, którego muzyczne spektakle („Zamach na MoCarta” czy „Śpiewnik Pana Wasowskiego”) są przebojami Teatru Syrena. Spektakl pełen jest pięknych, melodyjnych piosenek, muzyki i tańca. Na przedstawienie zapraszamy dzieci od lat 5. Czas trwania spektaklu 100 minut z przerwą.

MOKOTÓW

Warsztat bezowy

12.10.2019 (sobota) godz. 11:00
W Cook Up przy Racławickiej 99 zajęcia cukiernicze poprowadzi Jarosław Konrady. Cukiernik posiadający 40 lat doświadczenia cukierniczego, Pastry Sous Chefem hotelu Mercure w Poznaniu. Na warsztatach będzie można poznać różne rodzaje, sposoby i techniki przygotowania, w tym pieczenia i suszenia bez. Poznać najczęstsze bezowe błędy, co zrobić, aby ich uniknąć oraz dowiedzieć się czy to prawda, że gdy za oknem deszcz lepiej pieczenie bez sobie odpuścić. Prowadzący pokaże jak upiec perfekcyjne bezy oraz jakich produktów i akcesoriów cukierniczych używać do ich przygotowania. Na zajęciach uczestnicy będą pracowali indywidualnie i przygotują 3 bezy. W programie: tarta cytrynowa z bezą włoską, tort Concorde na bezie szwajcarskiej i klasyczna beza Pavlova z owocami. Wszystkie samodzielnie przygotowane na zajęciach wypieki będziecie mogli zdegustować na miejscu bądź zabrać ze sobą do domu w specjalnie przygotowanych opakowaniach. Na warsztatach serwowane będą ciepłe i zimne napoje (kawa, herbata, woda) oraz sezonowy, aromatyczny napar.

OCHOTA

Dzień kosmicznego dzieciaka

12 października (sobota) w godz. 11:00-19:00
w CH Blue City odbędzie się spotkanie z Ben 10. Dzieci będą mogły m.in. obejrzeć najnowsze odcinki filmu, wcielić się w jednego z bohaterów kreskówki, stworzyć przestrzenne postacie, skorzystać z multimedialnego kiosku z quizem i strefy gier. Udział we wszystkich atrakcjach jest nieodpłatny.

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer z Praską Ferajną

12 października (sobota) o godz. 15:00
przy al. Skaryszewskiej 2 odbędzie się spacer „Praga stolicą Polski 1944-1945”.

Wyzwolona przez sowietów jako pierwsza, w większości ocalała, prawobrzeżna Warszawa stała się w 1944 faktycznie stolicą. Rząd zajął dom kolejarzy, w Instytucie Tele- i Radiotechnicznym telewizja zaczęła się jeszcze przed wojną. Choć NKWD i UB miało tu swoje siedziby, na ulicach było tłoczno i gwarno. Podział Berlina na Wschodni i Zachodni jest niczym przy ówczesnej demarkacji Warszawy. Tym bardziej warto zanurzyć się w tych osobliwych realiach, że pamiątki nich, jak Pomnik Braterstwa Broni, tablica na budynku DOKP czy ostatnio izolatory od kołchoźników na Targowej 7, niestety znikają

– opisuje Praska Ferajna.

ŚRÓDMIEŚCIE

Targi ekologiczno-hobbystyczne

12 października  (sobota) w godz. 11:00 – 19:00
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25 zaprasza na bezpłatne warsztaty, gdzie będzie dużo relaksu oraz polscy projektanci i manufaktury, m.in. biżuteria, moda, kosmetyki, ceramika, design, książki, zero waste i wiele innych. To wszystko na Targach Relaksu – pierwszych polskich targach ekologiczno-hobbystycznych.

ŚRÓDMIEŚCIE

Premiera książki o Chopinie

12 października (sobota) o godz. 16:30
w Starej Galerii ZPAF przy placu Zamkowym 8 odbędzie się bezpłatny koncert w Time for Chopin. Na fortepianie zagra Joanna Różewska, mistrzyni stylu brillant, a Piotr Witt autor „Przedpiekla Sławy. Rzecz o Chopinie” zaprezentuje francuskie wydanie książki.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer śladami „Złego”

12 października (sobota) o godz. 11:05
Na spacer śladami „Złego” Leopolda Tyrmanda, rozpoczynający się pod pomnikiem Witosa, zaprasza Adrian Sobieszczański.

Mojemu rodzinnemu miastu – Warszawie. Tak Leopold Tyrmand dedykuje swojemu miastu najbardziej warszawską powieść w polskiej literaturze. Nie ma drugiej takiej książki (no, może oprócz „Lalki” Bolesława Prusa) w której autor uczynił by bohaterem akcji swojej powieści całe miasto: skwery, bramy, targowiska, tramwajowe zajezdni z tym całym tłumem mieszkańców odradzającej się do życia Warszawy. Zły napisany w ciężkich czasach pięćdziesiątych nie przestaje fascynować twórców, reżyserów, pisarzy a przede wszystkim zwykłych mieszkańców miasta. Na spacerze przewodnik opowie:

  • gdzie Marta Majewska kupowała leki dla chorej matki?
  • gdzie znajdował się komisariat milicji na ulicy Wiejskiej?
  • gdzie można zobaczyć oryginalne skarpetki Leopolda Tyrmanda ?
  • który warszawski budynek dawał odpocząć oczom ?
  • czy w powieści odnajdziemy pościgi rodem z amerykańskich westernów?
  • gdzie była kryjówka Kudłatego?
  • dlaczego Tyrmand miał zawsze modne koszule?

Na spacer zapraszamy 12 października o godzinie 11:05. Startujemy pod pomnikiem Wincentego Witosa przy Placu Trzech Krzyży, natomiast spacer zakończymy na ulicy Moniuszki.

Spacer poprowadzi historyk i licencjonowany przewodnik miejski Adrian Sobieszczański. Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, jeżeli natomiast uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek, nie odmówi.

NIEDZIELA

BIAŁOŁĘKA

Wystawa roślin

13 października (niedziela) w godz. 10:00-17:00 w Global EXPO Centrum Targowo-Kongresowe przy ul. Modlińskiej 6D odbędzie się Światowa Wystawa Orchidei, Bonsai i Sukulentów. Imprezą towarzyszącą jest ATAK Gigantów – Festiwal Roślin Owadożernych (bilet wstępu w cenie wejścia na Wystawę – bez dodatkowych opłat). Wstęp 25-35 zł.

BIELANY

Szczęśliwa 60 urodzinowo

13 października (niedziela) godz. 16:00
Bielański Ośrodek Kultury przy ul. Carla Goldoniego 1 zaprasza na spektakl Urodziny kabaretu Szczęśliwa 60.

Nowy program grupy został oparty na mistrzowskim materiale utworów z Kabaretu Starszych Panów. Obraz rodziny, pełnej rodzinnych konfliktów i uczuć z zaskakującymi zwrotami akcji będzie wyśpiewany, zatańczony i zagrany. Kabaret Szczęśliwa 60 to wyjątkowa grupa stworzona przez wiernych przyjaciół znających się od lat studenckich i od wielu lat działających w rozmaitych zespołach artystycznych. W 16 osobowym składzie stworzyli kilka ciekawych i barwnych programów, które zyskały uznanie publiczności i Jury na ogólnopolskich festiwalach, ostatnio na XVIII Ogólnopolskim Przeglądzie artystycznym Ruchu Seniorów ARS 2018.

Impreza odbędzie się w ramach Bielańskich Dni Seniora.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w BOKu.

BIELANY

Country  u piratów

13.10.2019 (niedziela) godz. 19:00
Gniazdo Piratów Warszawa przy ul. ul. Ogólnej 5 zaprasza na koncert Michaela Lonstara. To jeden z najpopularniejszych w Polsce piosenkarzy muzyki country i współorganizator pierwszych Pikników Country w Mrągowie. Ze swoimi zespołami wydał kilkanaście płyt, brał udział w płytach takich artystów jak: José Cura i José Carreras. Rezerwacja stolików tel.: 22 633 71 82 (po godz. 17)

PRAGA-PÓŁNOC

Spacer ulicą Ząbkowską

13 października (niedziela) o godz. 15:00
przy ul. Targowej 62 rozpocznie się spacer „Legendarna Ząbkowska i Monopol/Koneser”.

Ząbkowska to fabryki, muzea, świątynie, galerie, knajpy… Legendy jej nie przebije żadna inna ulica w Warszawie – tylko wódczany Monopol i bazar Różyckiego wystarczyłyby, by tę ulicę rozsławić na cały kraj. A przecież tyle innych rzeczy tu jest, było lub będzie, o których przechodnie często nie mają pojęcia: muzea, domy modlitwy różnych wyznań i religii, galerie sztuki – no i oczywiście liczne knajpy. Wspomnimy tez ważne osobistości z tą ulicą związane, fabryki które tu istniały – te znane i mniej znane oraz oczywiście street art

– opisują organizatorzy.
Uczestnicy na koniec otrzymają ufundowane przez Muzeum Polskiej Wódki kupony zniżkowe na zwiedzanie oraz mogą wygrać pamiątki i bilety do Muzeum – bilety są z wliczoną degustacją.

ŚRÓDMIEŚCIE

Targi ekologiczno-hobbystyczne

13 października (niedziela) w godz. 11:00 – 19:00
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25 zaprasza na bezpłatne warsztaty, gdzie będzie dużo relaksu oraz polscy projektanci i manufaktury, m.in. biżuteria, moda, kosmetyki, ceramika, design, książki, zero waste i wiele innych. To wszystko na Targach Relaksu – pierwszych polskich targach ekologiczno-hobbystycznych.

ŚRÓDMIEŚCIE

Spacer historyczny

13 października (niedziela) o godz. 15:00
Warszawski Zaułek zaprasza na spacer pod hasłęm Mniej znane fakty Muranowa.

Do wybuchu II Wojny Światowej 30% mieszkańców Warszawy stanowiła ludność żydowska. Tragiczne lata okupacji i wydarzenia z 1943 r. sprawiły, że „Dzielnica Północna” przestała istnieć. Podczas spaceru przewodnik odkryje historię z okresu trwania II Wojny Światowej, o której mało się mówi. Spacer będzie oparty również na rodzinnych wspomnieniach oraz relacji świadków. Podczas opowie m.in.:

  • Na czym polegała „Akcja Reinhard”?
  • Kim był „Balbo”?
  • Kto lubił „bić po mordzie i przyznawał to szczerze…”
  • Kogo nazywano „Jamnikami”?
  • Którędy przeprowadzono Jana Karskiego do getta?
  • Gdzie znajdował się „szlak przerzutu z getta?”
  • Gdzie została stoczona zapomniana bitwa?
  • Co się wydarzyło przy Sapieżyńskiej?
  • Czym był „Żagiew” i z czego słynął?
  • Co się wydarzyło „o świcie”?
  • Gdzie znajdowała się jedna z głównych bram getta?
  • Kim był „mały generał” i dlaczego musiał zostać zlikwidowany?
  • Gdzie znajdował się punkt do zwalczania „przerzutów”?
  • Kim był żydowski donosiciel i gdzie go zlikwidowano?
  • Co kryje się pod drzewkiem?
  • Gdzie zatarła się pamięć o pomordowanych mieszkańcach Warszawy?
  • Jak brzmi nazwisko najbardziej znienawidzonego oficera policji żydowskiej?
  • i więcej…

Spotykamy się w niedzielę, 13 października 2019 r. o godz. 15:00 przed „pomnikiem granic getta” [nieopodal sklepu „Birkenstock” – adres. Dzika 2]. Spacer przewidziany jest na około 2h.

Za udział w spacerze nie jest przewidziana żadna opłata, natomiast jeśli uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek, nie odmówi.

TARGÓWEK

Spacer bródzieński

13 października (niedziela) o godz. 11:00
przy ul. św. Wincentego 92 rozpocznie się spacer „Stare Bródno, Podgrodzie, Park Rzeźby i PGR”.

Piesza wycieczka po Osiedlu Podgrodzie, terenie PGR Bródno i Starym Bródnie. Stare Bródno to dawna wieś królewska, wielokrotnie niszczona na przestrzeni wieków, a dzisiaj osiedle, przy którym znajduje się średniowieczne grodzisko sprzed ponad tysiąca lat, Park Rzeźby na Bródnie, zawiadywany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jest i najstarszy na obecnym terenie Warszawy nagrobek, stojący na swym pierwotnym miejscu oraz edukacyjny Folwark Bródno, działający wraz z nowoczesnym przedszkolem oraz ośrodkiem hipoterapii, działającym na terenie legendarnego PGR Bródno Sp. z o.o. (przed wojną AGRiL). Miejsca warte odwiedzenia, ponieważ tu, w mieście, blisko powstającej stacji metra gospodarskie zwierzęta można zobaczyć – ale nie tylko

– opisują organizatorzy.

WILANÓW

Dynie w Wilanowie

13 października (niedziela) w godz. 8:00 – 14:00
Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej 3 zaprasza na IX Powsiński dzień dyni. W programie imprezy atrakcje i niespodzianki dla dzieci i dorosłych: spektakl teatralny „Kukła z wiejskiego podwórza” (godz. 11.30), warsztaty stolarskie, plener malarski, stoiska z rękodziełem, smaczne wyroby regionalne, degustacja potraw z dyni, dyniowe niespodzianki, zbiórka elektroodpadów, a o godz. 13.00 koncert Wilanowskiej Orkiestry Dętej pod kierunkiem Łukasza Gallasa.
W zamian za elektrośmiecie otrzymacie w prezencie dynię!
Wstęp wolny!

Warszawski Serwis Prasowy, własne

11 października 2019 10:57
[fbcomments]