14 września, w niedzielę, o godzinie 14:00 na ul. Podwale przy Pomniku Katyńskim odbędzie się uroczyste zakończenie XIV Rajdu Katyńskiego.
80. motocyklistów, 3 tygodnie w trasie, ponad 8 500 km.
14 września nasi motocykliści wrócili z Rajdu Katyńskiego, a w niedzielę uroczyście podsumują swoją wyprawę.

Tegoroczna trasa obejmowała zarówno tereny Kresów Rzeczpospolitej, jak i miejsca znajdujące się na Zachodzie i Południu Europy, aż do Turcji. Motocykliści odwiedzili także m.in.: Białoruś, Rosję, Ukrainę oraz Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowację.
Kasia Wróblewska, uczestniczka tegorocznego Rajdu Katyńskiego:
Rajd inny niż wszystkie. Wiele nowych miejsc. Zestawienie kultur Wschodu i Zachodu wypada na niekorzyść tego drugiego. Natomiast skoro historia Polski działa się również na Zachodzie, należy ją kultywować i o niej przypominać.

Jednym z wyjazdów organizowanych w ramach XIV Rajdu Katyńskiego był Rajd Huta Pieniacka, który miał na celu uporządkowanie polskiego cmentarza w miejscowości Brody na Ukrainie.
Jarosław Barszczewski, uczestnik Rajdu Huta Pieniacka:
Motocyklistów pracujących na brodzkim cmentarzu było kilkunastu, Hutniaków kilkoro, dodatkowo wspomagała nas też grupa miejscowych Ukraińców. I choć podczas ciężkiej pracy w ziemię wsiąkło niemało naszego potu, to czas tam spędzony będzie dla wszystkich, którzy zdecydowali się na ten wyjazd, wspaniałym wspomnieniem. Było nas niewielu, ale zrobiliśmy naprawdę dużo: wykarczowaliśmy korzenie drzew i krzaków, wyrównaliśmy teren, obsadziliśmy 115 nowych, betonowych krzyży oraz wiele dobrze zachowanych oryginalnych. Na koniec posialiśmy trawę. Warto jeździć na takie wyprawy, powodują one, że stajemy się lepsi.
Dotarcie do miejsc wpisanych na karty naszej historii, a szczególnie spotkania i rozmowy z Polakami żyjącymi zagranicą robią wrażenie nawet na tych, którzy z Rajdem pojechali już nie pierwszy raz. Tak o pobycie w Katyniu pisał z trasy ksiądz Dariusz Stańczyk, na co dzień mieszkający na Litwie, opiekun polskich harcerzy z Wilna, uczestnik IX Rajdu:
Wzruszające to przeżycia i pełne nowych emocji duchowych i patriotycznych. Warkot motorów w tych miejscach, choć cisza jest wołająca o pamięć i nieustającą modlitwę za naszych bohaterów i obrońców narodowych. Sztandar wiary i miłości Ojczyzny, to najlepsze świadectwo tych motocyklistów, którzy w zmaganiach od świtu po noc, w imieniu milionów Polaków, dotarli tutaj, gdzie spoczywa kwiat polskiej inteligencji.

Rajd wystartował 23 sierpnia z Placu Piłsudskiego w Warszawie.
Wzięło w nim udział 80 motocyklistów z Polski i z zagranicy.
Organizatorem jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
Wśród odwiedzanych miejscowości znalazły się m.in.:
Nieśwież – Mińsk (Kuropaty) – Orsza – Smoleńsk (teren lotniska Siewiernyj) – Katyń – Moskwa – Butowo – Kijów (Bykownia) – Żytomierz – Berdyczów – Chmielnik – Latyczów – Winnica – Brahiłów – Bar – Kamieniec Podolski – Okopy św. Trójcy – Chocim – Czerniowce – Cecora – Braiła – Warna – Polonez-Adampol – Sofia – Belgrad – Golubac – Budapeszt – Esztergom – Wadowice – Jasna Góra – Warszawa.

U matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie.
Pomoc finansowa:
XIV Rajd Katyński dofinansowano ze środków:
- Ministerstwa Obrony Narodowej
- Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
- Burmistrza Miasta Marki.

Źródłem zdjęć jest strona Rajdu Katyńskiego: LINK