Jedna wystawa nieco przedłużona, ale kończy się. Druga niedługo pojawi się. Obydwie poleca Roman Soroczyński.
Na naszej stronie prezentowaliśmy wystawę KLIMT – The Immersive Exhibition (zob. https://www.warszawa.pl/pocalunek-i-inne/). Według informacji napływających od Organizatora – firmy High Note Events, działającej pod marką MAKROCONCERT – została ona przedłużona do 4 sierpnia 2024 roku. Zatem ci, którzy jeszcze nie zdążyli jej obejrzeć, mają szansę, ale czasu zostało niewiele.
Po sukcesach w Toronto, Nowym Jorku, Miami, Dublinie, Wiedniu, Mediolanie, Paryżu i Londynie, także polska publiczność zanurzała się w magiczny świat Klimta w SOHO ART CENTER przy ul. Mińskiej 63. To nie tylko wystawa, to unikalne doświadczenie, które łączy mistrzowską sztukę z najnowszymi osiągnięciami technologii. Monumentalne obrazy Gustava Klimta ożywają na całej przestrzeni wystawienniczej, oferując widzom niezapomniane wrażenia i możliwość pełnego zanurzenia się w klimatyczną atmosferę jego twórczości.

Immersyjna, 360-stopniowa podróż przenosi odwiedzających w świat dzieł Gustava Klimta, które tworzył przez całe swoje życie. Zaprezentowano około 300 prac artysty. Zwiedzający mają szansę nie tylko zobaczyć przepiękne obrazy Klimta, ale także zgłębić jego życiorys i całokształt jego prac jako malarza i dekoratora. Niepowtarzalny spektakl przenosi widzów w fascynujący świat złotych odcieni i intensywnych kolorów. Sztuka, technologia oraz także muzyka stanowią integralną część tego wyjątkowego doświadczenia, przedstawiając pełnię barw dzieł Klimta i czyniąc je bardziej namacalnymi, niż kiedykolwiek wcześniej. W dodatku wystawa oferuje dla wszystkich zwiedzających przestrzeń wirtualnej rzeczywistości (VR). W tej wyjątkowej strefie entuzjaści sztuki mają możliwość delektowania się najbardziej ikonicznymi dziełami mistrza. Przypominam: ze względu na duże zainteresowanie widzów wystawa KLIMT – The Immersive Exhibition pozostaje w Warszawie do 4 sierpnia 2024 roku.
Po krótkiej przerwie, 1 września 2024 roku, do SOHO ART CENTER przy ul. Mińskiej 63 przypłynie słynny „Titanic”! Oto bowiem prosto z Muzeum Nauki w Pittsburghu (USA) przyjedzie ekspozycja TITANIC: The Artifact Exhibition.
Do tej pory wystawę zobaczyło już ponad 35 milionów widzów na całym świecie. To edukacyjne i intrygujące przeżycie dla osób w każdym wieku, przedstawiające niezwykłą historię największego i najwspanialszego statku pasażerskiego ówczesnego świata. Widzowie odkryją niezwykłe dzieje Titanica w nowym świetle, wcielając się w rolę jednego z pasażerów. Na wystawie o powierzchni 1500 m2 będzie można podziwiać autentyczne artefakty wydobyte z wraku Titanica, który spoczywa na dnie Północnego Atlantyku, odwiedzić rekonstrukcje pomieszczeń statku oraz poznać prawdziwe historie pasażerów legendarnego RMS Titanic!
Przypomnijmy, że 10 kwietnia 1912 roku RMS TITANIC wyruszył w swoją pierwszą podróż z Southampton w Anglii do Nowego Jorku. Jako najbardziej luksusowy i zaawansowany technologicznie statek swojej epoki, zdążył zaskarbić sobie sławę jeszcze przed rozpoczęciem rejsu. Miał być klejnotem brytyjskiej floty pasażerskiej. Niestety, jego losy miały szybko się zmienić. Późnym wieczorem 14 kwietnia 1912 roku, o godzinie 23:40 TITANIC zderzył się z górą lodową, co doprowadziło do jego tragicznego zatonięcia zaledwie 2 godziny i 40 minut później – 15 kwietnia. Tego dnia życie straciło prawie 1500 osób. Ta niezapomniana katastrofa, która przeszła do historii, wstrząsnęła światem i na zawsze pozostawiła swoje piętno w sercach i umysłach ludzi.

Po tragicznym zatonięciu, RMS TITANIC opadł na dno Północnego Atlantyku, 400 mil morskich na południowy wschód od Nowej Fundlandii, spoczywając na głębokości 3,800 metrów. Jego dziób i rufa, rozłączyły się, oddalając się od siebie na 550 metrów, tworząc niezwykły obraz na dnie oceanu. Wokół rozsypały się wszystkie osobiste przedmioty oraz wyposażenie statku. Wiele z tych przedmiotów będzie prezentowanych na wystawie TITANIC: The Artifact Exhibition. To ponad 150 oryginalnych eksponatów, stanowiących nie tylko pamiątki po pasażerach i załodze, lecz także świadectwo minionych czasów. Walizki, buty, zegarki, biżuteria, pieniądze, listy, czy dokumenty tożsamości. Na wystawie odnajdziemy także liczne prawdziwe elementy wyposażenia statku, takie jak porcelana, sztućce, lampy czy naczynia kuchenne, które podkreślają jego niezwykłość i luksus. Te unikalne artefakty były wydobywane z wraku statku od lat 80. XX wieku przez współorganizatora tej wystawy, RMS Titanic, Inc. – jedynej instytucji autoryzowanej do wydobywania i konserwacji artefaktów z Titanica.
Chociaż TITANIC spoczywa na dnie Północnego Atlantyku, goście wystawy będą mogli doświadczyć jego historii w sposób niezwykle realistyczny. Po wejściu na wystawę, widzowie przeniosą się w czasie do kwietnia 1912 roku, gdy statek wyruszył w swoją pierwszą i ostatnią podróż. To niezwykłe doświadczenie rozpocznie się od momentu, gdy otrzymają replikę karty pokładowej, wczuwając się w rolę konkretnego pasażera, aby następnie przeżyć podróż życia na TITANICU – od fascynującej budowy statku, przez eksplorację jego pełnowymiarowych luksusowych wnętrz, aż po tragizm zatonięcia. Komfort zwiedzania poprawi fakt, iż do dyspozycji zwiedzających będzie audio przewodnik, lektor w języku polskim lub angielskim dokładnie opowie o każdym z eksponatów. W trakcie zwiedzania wystawy, odwiedzający będą mieli również okazję zgłębić tematykę dotyczącą odzyskiwania artefaktów z wraku statku oraz plany na zachowanie miejsca katastrofy dla przyszłych pokoleń.