0

Dzień Szachów

Młodzi warszawiacy grają w szachy
Młodzi warszawiacy grają w szachy
fot. UM Warszawa

20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów. Kiedy zaczynają grać w nie młodzi warszawiacy?

W tę królewską grę  można grać już od najmłodszych lat.
W Warszawie stworzono do tego dobre warunki, uruchamiając osiem lat temu największy w Polsce i rozpoznawalny w świecie program nauki gry w szachy dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

Szachy znacznie poprawiają koncentrację, zwiększają wytrwałość i cierpliwość dzieci, pozwalają rozwinąć intuicję i pamięć, a przede wszystkim umiejętności podejmowania decyzji i analitycznego myślenia. Dlatego warto je upowszechniać i wykorzystywać w procesie edukacji.

Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy

W Warszawie dzięki programowi „WARS i SAWA grają w szachy” robimy to systemowo już od 2012 r. To największe edukacyjne przedsięwzięcie szachowe w kraju, którym objęto blisko 70 proc. naszych podstawówek i ponad pół tysiąca nauczycieli.

Projekt jest realizowany we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym i jest częścią ogólnopolskiego programu Edukacja przez Szachy w Szkole. Urząd miasta zapewnia finansowanie, a PZS zapewnia m.in. niezbędne wyposażenie.

Dzieci z wytypowanej klasy (pierwszej lub drugiej) szkoły podstawowej uczą się gry w szachy przez dwa lata, przez jedną godzinę tygodniowo. Zajęcia prowadzą specjalnie przeszkoleni nauczyciele, którzy mogą korzystać z tematycznej platformy internetowej i konsultować się z koordynatorem merytorycznym.

W zajęciach z roku na rok uczestniczy coraz więcej najmłodszych warszawskich uczniów. W I semestrze bieżącego roku szkolnego 2019/2020 wzięło w nich udział ponad 8,5 tys. dzieci – w przybliżeniu, co czwarty uczeń z klas I-III. A najzdolniejsi z nich mogą rozwijać swój talent pod okiem profesjonalistów z Polskiego Związku Szachowego.

Pomimo trudności związanych z pandemią, program ciągle się rozwija. W nowej edycji na szkolenia zapisało się 60 nauczycieli, którzy będą uczyli gry w szachy kilkuletnich adeptów tej dyscypliny, a przy okazji tego, co jej towarzyszy – kultury, poszanowania rywala, cierpliwości, umiejętności koncentracji i planowania, przewidywania następstw swoich posunięć. A to wszystko przydatne jest nie tylko podczas gry w szachy, ale i w życiu.

Badania przeprowadzone przez specjalistów z Akademii Leona Koźmińskiego jednoznacznie potwierdziły walory edukacyjne królewskiej gry – rozwój poznawczy uczniów w stołecznych klasach szachowych był szybszy – uczniowie m.in. lepiej dodawali i odejmowali, szybciej reagowali na humor w zadaniu.

Warto dodać, że w stolicy gra w szachy jest także elementem terapii dla uczniów z różnymi dysfunkcjami w 12 szkołach i placówkach specjalnych (w ramach projektu Rehabilitacja przez Szachy).

Od roku szkolnego 2015/2016 rozgrywki szachowe dla najmłodszych weszły na stałe do programu Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

Wiosną 2018 roku królewską grę włączono w architekturę przestrzenną stolicy, uruchamiając zakątek szachowy na warszawskim bulwarze im. Jana Karskiego nad Wisłą (Jan Karski był zapalonym szachistą).

Za swoje działania i wprowadzenie zajęć szachowych do szkół stolica w 2015 r. otrzymała Hetmana i Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Szachowego.

UM Warszawy

20 lipca 2020 12:57
[fbcomments]